Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co jsou automatické obchodní systémy?

Co jsou automatické obchodní systémy?

Dnešní svět už si ani neumíme představit bez chytrých aplikací, programů a automatizace. Příkladem může být excel, vzorce a makra v něm, aplikace v mobilním telefonu nebo korporátní software na míru.

Vše má jeden společný prvek, usnadnění a zefektivnění práce. A tento trend se dostává i do tradingu. V dnešním článku se společně podíváme na to, co jsou automatické obchodní softwary a zda jsou pro vás to vhodné.

Automatické obchodní systémy stručně

  • Automatické obchodní systémy využívají počítačových algoritmů k přijímání obchodních rozhodnutí na základě tržních dat bez zásahu člověka.
  • Tyto systémy mohou zpracovávat a provádět obchody mnohem rychleji než lidé a okamžitě využívat tržních příležitostí.
  • Obchody jsou prováděny na základě předem stanovených kritérií, jako je cena, objem a načasování, což zajišťuje disciplinované a konzistentní obchodování.

Co se v tomto článku dozvíte?

Co je to algoritmické obchodování?

Začněme pojmy, algoritmické obchodování najdete i pod spojením automatický obchodní systém či jen zkráceně AOS. Anglicky se používá zkratka ATS, neboli automatic/algorithmic trading strategies.

Pokud chcete proniknout do světa obchodování, musíte si vybrat brokera, společnost jenž vám zprostředkuje nákupy akcií, komodit, měn, akciových indexů a podobně. Následně se u dané společnosti registrujete, převedete k ní peníze, stáhnete si obchodní platformu nebo si otevřete webové rozhraní pouze v prohlížeči.

Vyberete co chcete obchodovat a můžete kliknout na tlačítko nakoupit – buy nebo prodat – sell. Jak celý tento proces probíhá se můžete podívat v našem videu níže.

Tlačítko buy nebo sell byste ale neměli zvolit jen tak, měla by za ním být určitá myšlenka a ta velmi často pochází z technické analýzy. Technická analýzy nám říká, jak se cena obvykle vyvíjí, když se na trhu tvoří určité vizuální formace (například cena dvakrát dojde na určitou hranici a odrazí se od dané ceny zpět). Funguje to, protože technická analýza vychází z chování nás – lidí a většina lidí na dané situace reaguje podobně.

Poznámka

TIP: Více se o technické analýze dočtete v naší rubrice.

Algoritmické obchodování využívá vzorce v kombinaci s matematickými modely a lidským dohledem při rozhodování o nákupu nebo prodeji finančních instrumentů.

Znamená to, že pokud čekáte u grafu na nějakou vizuální formaci, tak není nic snazšího než napsat vzorec, kdy vstoupit do obchodu a kdy jej ukončit (ve ztrátě nebo zisku). Tento vzorec pustíte a nemusíte se o nic starat, je to skutečně jako vzorec v excelu. Samozřejmě je vhodné chování algoritmu pozorovat a jednou za čas upravit vstupní a výstupní hodnoty, protože trh je živý organismus a stále se mění, ale většinu máte bez práce.

Automatický obchodní systém, často označovaný jako AOS, přesně zobchoduje, co chcete, žádné emoce, žádný vynechaný obchod.

Obchodníci využívající algoritmické obchodování často používají vysokofrekvenční obchodní technologie, které umožňují vydělat desítky tisíc obchodů za jedinou sekundu (to by bylo manuálně nemožné).

Algoritmické obchodování lze použít v celé řadě situací včetně provádění příkazů, arbitráží a strategií obchodování s trendy. Zda automatický obchodní systém použijete skutečně jen na vysokofrekvenční obchodování nebo na klasické je čistě na vás.

Pokud chcete začít obchodovat (ať už s AOS nebo manuálně), musíte se vrátit na začátek této kapitoly, potřebujete brokera a vybrat si můžete jednoho z námi ověřených:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Historie automatických obchodních systémů

Použití algoritmů v obchodování zažilo boom po zavedení počítačových obchodních systémů na amerických finančních trzích v 70. letech 20. století. V následujících desetiletích burzy posílily svou schopnosti přijímat elektronické příkazy a do roku 2010 bylo prostřednictvím počítačů prováděno více než 60 procent všech obchodů.

historie

Autor Michael Lewis stočil pozornost veřejnosti k vysokofrekvenčnímu algoritmickému obchodování poté, co vydal svůj známý bestseller Flash Boys, dokumentující životy obchodníků a podnikatelů na Wall Street, kteří pomáhali budovat společnosti, z nichž se eventuelně stali giganti definující strukturu elektronického obchodování v celé Americe. Lewis ve své knize tvrdil, že tyto společnosti byly pod obrovským tlakem, aby neustále vyvíjely stále rychlejší počítače, které by mohly stále rychleji komunikovat s burzami, aby díky rychlostí získaly výhodu vůči konkurentům, přičemž přitom profitovaly na úkor běžných investorů.

V této sféře a době hrála velkou roli i vzdálenost počítače od severu burzy a zvýhodněni byli uživatelé automatických obchodních systémů, algoritmů, kteří byli těmto serverům blíže (dnes už se pronajímají společné prostory, kde mají největší hráči stejnou vzdálenost od serveru)

Tvorba a vývoj algoritmického obchodování

V posledních letech se rozšířilo využití algoritmického obchodování DIY (do it yourself – zvládni to sám). Zajišťovací fondy, jako je například Quantopian, shromažďují zdrojové algoritmy od amatérských programátorů, kteří se účastní soutěží o získání provize za napsání toho nejziskovějšího kódu.

To bylo umožněno zejména rozšířením vysokorychlostního internetu a vývojem stále rychlejších počítačů za relativně nízké ceny.

Další populární technologií na Wall Street je strojové učení. Nový vývoj umělé inteligence umožnil počítačovým programátorům vyvinout programy, které se mohou kontinuálně zlepšovat pomocí interaktivního procesu zvaného hluboké učení. Obchodníci proto za účelem zisku vyvíjejí algoritmy, které se spoléhají právě na hluboké učení.

Náš první automatický obchodní systém

Já ani vy zřejmě nebudeme schopni napsat automatický obchodní systém založený na strojovém učení. Je to rozhodně budoucnost, trhy se mění, zrychlují. Software, který se sám učí a tyto změny zaznamenává za pochodu určitě přijde.

Pokud vás algoritmické obchodování zaujalo, můžete si zkusit napsat vlastní kód. Ty jednodušší zvládnete i sami, není to tak složité a například oblíbený program na obchodování – Meta Trader má pro AOS i vlastní sekci. Velice rychle si tam můžete i ověřit vaši automatickou strategii na historických datech a vidět její úspěšnost.

Druhou možností, jak získat algoritmus je jeho koupě. Existují softwarové společnosti, které daný program vyvinou a vy je jen koupíte. Na internetu je mnoho strategií také zdarma, a tak nebylo nic jednoduššího, než je zautomatizovat. Samozřejmě není to tak jednoduché, je potřeba je nastavit na daný instrument. To znamená, že se strategie bude jinak chovat na zlatě a jinak na akciích Apple.

Vyplatí se automatické obchodní systémy?

Je to bezesporu budoucnost, protože trend automatizace a počítačových technologií je všude kolem nás. Navíc pokud to vztáhneme na trading, kde technologie hrají hlavní roli už od sedmdesátých let minulého století, je to poměrně jasné a bez debat se bude algoritmické obchodování rozšiřovat.

Automatické obchodní systémy jsou rozhodně směrem, kam se trading vyvíjí.

Možná si říkáte, že algoritmické obchodování není pro začátečníky. To už dnes neplatí. Spuštění automatického obchodního systému je snadné a naopak pomocí AOS odstraníte mnoho začátečnických chyb. Možná to znáte také, nedodržujete obchodní strategii, obchod je v zisku a vy jej nenecháte dojít na plánovanou úroveň zisku (take profit) a raději jej ukončíte dříve. Zbytečně se připravujete o zisky a ty následně nestačí na pokrytí ztrát. Je toho samozřejmě více, co ovlivňuje lidský faktor.

Money ManagementObchodování může mnohým traderům (především na začátku) působit nekomfortní psychické situace a AOS je umí odstranit, dělá přesně co chcete a bez emocí.

Stále je ale potřeba si uvědomit, že za systémem stojí člověk a to bude stále role nás – traderů. I se strojovým učením je potřeba sledovat trh, přicházet se zdokonalením softwaru (i když to částečně bude umět software samotný). Lidský faktor ani zde nejde zcela odstranit.

Že to zatím zní až moc dokonale? V zásadě ano, ale i algo obchody mají několik nedostatků. Prvně obchodují jen co mají zadané a neumí se přizpůsobit nenadálé situaci. Pokud teď někdo sestřelí letadlo s prezidentem USA nebo se stane nějaká přírodní katastrofa, trhy se “zblázní” a AOS nebude umět zareagovat, neví, co se děje.

Algoritmické obchodování za běžné situace podporuje likviditu, protože přináší na trh mnoho příkazů, ale pokud budou příkazy jen jedním směrem, jako například v roce 2015, kdy švýcarská centrální banka uvolnila svůj frank vůči euru (následoval silný propad), tak AOS způsobí na trzích chaos a naopak ztrátu likvidity.

Automatické obchodní systémy jsou dobrým pomocníkem a lze s nimi vydělávat peníze. Ale není to svatý grál, není to nic spásného. Lze obchodovat i manuálně a jsem si jistý, že to půjde i za 10, 20 let. Ovšem AOS může být šikovný pomocník a to i pro začátečníka (teoreticky vás na formaci může jen upozornit a zadání obchodu nechá na vás).

Proč se tedy o tento směr s vysokým potenciálem do budoucna nezajímat. A proč třeba AOS nekombinovat s manuálním obchodování?

Výhody algoritmického obchodování

  • Žádné emoce
  • Snadné otestování na historických datech
  • Rychlost provedení příkazu
  • Využije každou příležitost na trhu
  • Vhodné i na vysokofrekvenční obchodování (mnoho příkazů za vteřinu)
  • Jednoduché AOS mohou být vhodné pro začátečníky

Nevýhody algoritmického obchodování

  • Neumí reagovat na nenadálé situace (přírodní katastrofy, neplánovaná prohlášení)
  • Může snížit likviditu a způsobit chaos nebo znásobit cenový propad
  • Je potřeba pravidelně provádět revize a přizpůsobovat software trhu

Jak jsme psali výše, technologie hrají hlavní roli v tradingu už od sedmdesátých let minulého století, je tedy poměrně jasné, že se bude algoritmické obchodování nadále rozšiřovat a posouvat dále.

I v případě, že jste začátečník nebojte se o AOS vyzkoušet. Můžete díky nim odstranit mnoho začátečnických chyb. A pokud jste již zkušenější, může to být další způsob, jak pozdvihnout váš trading na další level.

Jaký je váš názor na tento trend? Máte zkušenost s automatickými obchodními systémy? Podělte se s námi a ostatními čtenáři o vaše zkušenosti níže v komentářích.

Další zdroje informací

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

S tradingem jsem aktivně začal v roce 2011, kdy jsem si otevřel první reálný obchodní účet. Po cca ročních zkušenostech s krátkodobými obchody na forexu jsem se přesunul na opce, později zamířil na akcie a komodity.

Dnes mám trading jako koníček a i z těchto důvodů vyhledávám dlouhodobé investice napříč instrumenty. Obchodování je mým dlouhodobým zájmem, o čemž svědčí i moje bakalářská a diplomová práce věnová forexu a tvorbě fundamentální a technické analýzy pro co nejpřesnější predikci. I když se obchodování nevěnuji na plný úvazek, působím ve financích a s chutí publikuji i na těchto webových stránkách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.