Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Čínské akcie zažívají nevídané pohyby, přičemž domácí investoři spekulují jako nikdy předtím. Co stojí za tímto boomem a kde leží potenciál pro investory?
Čínský akciový trh se v posledních měsících stal centrem spekulativní aktivity a přitahuje pozornost místních i zahraničních investorů.
Vzrušení zpočátku podnítily zářijové přísliby čínské vlády týkající se ekonomických stimulů, které vyvolaly výraznou rallye hongkongských akcií a posunuly pevninské akcie na dvouletá maxima.
Absence významnějších výdajových iniciativ však vedla k tomu, že mnoho velkých investorů raději trh opustilo, než aby čekali na postupné oživení.
Navzdory poklesu hongkongských akcií jsou pevninské akcie nadále poměrně atraktivní. Drobní investoři tento trend podporují tím, že se zaměřují na sektory méně vystavené americkým clům.
Spekulativní šílenství vyhnalo maržové financování místních investorů na devítileté maximum 1,85 bilionu jüanů (256 miliard USD). Průměrný denní objem obchodů na indexu Shanghai Composite vzrostl na 2,5násobek svého desetiletého průměru.
Menší akcie zaznamenaly ještě dramatičtější cenové pohyby, přičemž index začínajících pekingských firem BSE 50 vzrostl od konce září o 112 %.
Spekulativní aktivita se rozšířila také na deriváty, kde vzrostly opční sázky na růst cen.
Zajímavé je, že toto domácí nadšení kontrastuje s chováním zahraničních investorů. Údaje společnosti Goldman Sachs ukazují odliv 16,9 miliardy dolarů z pevninských akcií za poslední čtyři týdny, který byl způsoben obavami z cel a kolísáním blue-chip akcií.
V Hongkongu klesl index Hang Seng o 15 % ze svých říjnových maxim, což odráží prodejní trend mezi zahraničními investory.
Některé globální fondy však zaujímají jiný přístup. George Efstathopoulos, portfolio manažer společnosti Fidelity International, přesunul investice z hongkongského trhu a zaměřil se na akcie se střední kapitalizací v pevninské Číně, které jsou méně citlivé na americké úrokové sazby a více odpovídají domácí čínské likviditě a fiskálním stimulačním opatřením.
Přesun k akciím pevninské Číny podporují také stratégové investičních bank. Firmy jako Goldman Sachs, Morgan Stanley a HSBC zveřejnily výzkumné poznámky, které tyto investice upřednostňují.
Stratégové HSBC zdůraznili, že více než 20 bilionů USD bankovních vkladů v pevninské Číně je postupně alokováno do akcií.
Zahraniční i domácí investoři předpokládají, že rostoucí obchodní napětí povede Čínu k větší soběstačnosti, zejména v technologickém sektoru, kde se výrobci čipů stávají atraktivními investicemi.
Očekává se, že tyto společnosti zachytí příjmy, které dříve směřovaly do zahraničí.
Navzdory smíšeným náladám tak zůstávají někteří investoři ohledně dlouhodobých vyhlídek čínského trhu optimističtí – někteří se dokonce domnívají, že rally na čínském trhu je nevyhnutelná a mohla by mnohé investory překvapit.
Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.
Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!
Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.