Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč je právě teď nejlepší čas investovat do českých bytů?

Realitní trh v ČR zaznamenává po roce poklesu růst cen. Průměrně se ceny v krajích zvýšily o 6,9 %, v Hradci Králové dokonce o 16,4 %. Jak se bude situace vyvíjet dál?

Proč je právě teď nejlepší čas investovat do českých bytů?
Zdroj: depositphotos.com

V posledním kvartálu minulého roku došlo na realitním trhu k zásadní změně. Ceny bytů v krajských městech zaznamenaly po roce poklesu růst, jak naznačil Real Index společnosti Deloitte. Průměrná cena za metr čtvereční se mezikvartálně zvýšila o 6,9 % na 95 500 Kč.

Nejvíce cena vzrostla v Hradci Králové, konkrétně o 16,4 % a dosáhla téměř 75 000 Kč za metr čtvereční. Ke zvýšení také došlo v Karlových Varech, v Plzni a v Ústí nad Labem, naopak o něco nižší ceny mají v jižních Čechách, v Ostravě, na Zlínsku a na Vysočině.

Uvádí to poradenská společnost Deloitte ve svém Real Indexu, která čerpá data z katastru nemovitostí. Ačkoliv ceny bytů v pěti krajských městech klesají, růst nebo stagnace cen v ostatních regionech způsobuje, že celkově ceny bytů v Česku rostou.

Jak uvedl Petr Hána, specialista na realitní trh v Deloitte: “Období poklesu, zahájené více než před rokem kvůli vysoké inflaci, nárůstu cen energií, zvyšování úrokových sazeb a cen stavebních prací, je za námi.” Uvedené faktory začaly koncem minulého roku slábnout, což vedlo k oživení poptávky a následnému růstu cen bytů.

Rozdíly mezi kraji i stářím bytů

Růst cen nemovitostí není plošný, ale liší se podle krajů. V některých městech ceny bytů nadále klesají, což představuje příležitost pro kupující, kteří hledají cenově dostupné možnosti, nebo pro investory, kteří hledají nemovitosti s potenciální možností zhodnocení.

V Praze průměrná cena bytů vzrostla o 6,5 % na 121 700 Kč za m², zatímco v Brně cena překročila hranici 100 000 Kč. Další specifikum je také stáří bytů. Konkrétně novostavby zakoupené v době covidového nemovitostního boomu byly nyní zapsány do katastrů, a tento přetlak poptávky též ovlivňuje vývoj cen.

Růst cen nemovitostí bude pokračovat

K nejvýraznějšímu nárůstu cen bytů došlo v Praze 1, kde průměrná cena dosáhla 195 000 Kč za m², zatímco v Praze 8 ceny klesly o 3 % na 121 500 Kč za m².

Tyto informace pocházejí z analýzy 6 825 bytů registrovaných v katastru nemovitostí ve 4. čtvrtletí 2023, z nichž téměř polovinu tvoří novostavby a další část starší panelové i bytové domy.

Zlepšující se ekonomické podmínky, jako je snížení inflace a základních úrokových sazeb, povzbudily zájem o investice do nemovitostí. “Vzhledem k poklesu úrokových sazeb v prvním čtvrtletí tohoto roku předpokládám, že se trend zvyšující se poptávky na realitním trhu udrží,” prohlásil Hána.

Levnější financování způsobuje růst cen

V nedávné studii Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) se trh s bydlením jeví stejně pozitivně. Experti předpokládají, že díky levnějšímu financování dojde letos ke zvýšení prodeje bytů, což následně povede k nárůstu cen nemovitostí o několik procent ročně.

Zdá se, že obecný pokles cen bytových nemovitostí se zastavil. Především v období jara, které je tradičně nejvhodnější dobou pro prodej bytů, prodávající očekávají zvýšený zájem.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
3

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.