Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Burza s odstupem – Nad světovými trhy se pomalu smráká, zlepší náladu na trzích výsledková sezona?

Burza s odstupem – Nad světovými trhy se pomalu smráká, zlepší náladu na trzích výsledková sezona?

Burza s odstupem – Nad světovými trhy se pomalu smráká, zlepší náladu na trzích výsledková sezona?
Zdroj: Depositphotos.com

V poslední době negativních zpráv přibývá. V podstatě se každý týden přidá nová negativní zpráva bez toho, aby se předchozí problémy vyřešily. Posledním takovým údajem byly statistiky z amerického trhu práce. Americký pracovní trh vytvořil 194 000 nových pracovních míst (mimo sektor zemědělství). Pro srovnání v měsíci srpnu to bylo 366 000 pracovních míst. Analytici amerického pracovního trhu očekávali v průměru 500 000 nových míst. Ty nejpesimističtější odhady mluvily o spodní hranici 250 000 míst. Takže závěr je jednoduchý americký trh práce si vede mnohem hůř, než se čekalo.

Novinkou na trzích byl způsob, jakým trhy zareagovaly. Dříve by po tak negativní zprávě trhy vystřelily k rekordním hodnotám. Proč? I když se nám to může zdát absurdní, trhy si za poslední rok a půl zvykly na to, že špatná zpráva je v podstatě dobrá pro finanční trhy.

Špatná zpráva byla zárukou, že Fed a ostatní centrální banky budou pokračovat v uvolněné monetární politice. Nyní však tento efekt pozitivně nezafungoval. Trhy vědí, že situace na trhu práce v USA je špatná a zároveň si Fed klade podmínku, při které bude moci zastavit současné kvantitativní uvolňování a zvýšit sazby.

Podmínka zní: zlepšení situace na trhu práce v USA. Ten se však nezlepšuje. Z toho vyplývá, že se bude i nadále pokračovat v rozvolněné měnové politice, i když inflace je tu pořád. Celá situace jen poukazuje nato, že Fed nemá vše pod kontrolou. Nemůže zvednout sazby jednoduše proto, že by způsobil ekonomický armagedon. V tom případě nemá cenu si neustále lhát, a nacházet další a další výmluvy. Trhy si to uvědomují. Současná blbá nálada naznačuje, že trhům dochází trpělivost.

Výpadky zásobování v průmyslu

Druhý faktorem, který vede k obavám, jsou výpadky v zásobování různými druhy komponentů a především polovodičových čipů. Firma AMD oznámila, že se s výpadky bude potýkat celý následující rok. Návrat k normálu se nedá očekávat během několika týdnů, ale spíš měsíců. Přerušování výroby se navíc děje v kontextu rostoucí ceny elektřiny a zemního plynu. Zvýšené náklady se budou negativně promítat do marží společností. Firmy se budou se snažit zvýšené náklady přenést na koncového zákazníka. Jenomže již několik měsíců nás současně trápí rostoucí inflace. Koncový zákazník si bude muset ještě víc vybírat. Nízká poptávka bude tlačit na ceny. Reálnou ekonomiku čekají velmi těžké časy.

Vývoj ceny zemního plynu
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Speciálně tu naší. Díky výpadkům s dodávkami stoji srdce našeho automobilového průmyslu Škoda. Od 18. října má dojít k zastavení a útlumu ve třech hlavních závodech. Export Škodovky představuje 10 % celého národního exportu. Škodovka se podílí 5 % na našem HDP a je tak páteří našeho průmyslu. Jedna miliardy ztráty Škodovky se rovná 1,9 miliardy v rámci celé ekonomiky. V minulém roce již firma díky snížení produkce ztratila 36 miliard ze svého obratu. Letošní rok bude ještě horší. Pokud bude krize trvat delší dobu, ohrozí to stabilitu celého regionu. Spolu s růstem cen energií se mnoho domácností, které splácí hypotéku, může dostat do velkých problémů. Situace okolo Škodovky bude velkou výzvou pro novou českou vládu.

Vývoj ceny akcií Volkswagen
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Firemní zprávy: Společnosti Pepsi a Tesco navyšují výhledy

Druhý říjnový týden nabídl ještě několik výsledků světových firem za první pololetí 2021. Společnost Pepsi reportovala dobré čísla a zvýšila výhledy hospodaření na celý rok. Stejně tak jako u nás Kofola, americký výrobce nealko nápojů mohl profitovat z horkých letních měsíců, kdy poptávka po chlazených nápojích stoupá. Analytici očekávali celkový obrat Pepsi na úrovni 19,38 miliard dolarů, avšak nakonec dosáhl 20,19. Zisk na jednu akcií Pepsi stoupl o 6 centů oproti předpokladům na 1,79 dolary.

Stejně tak dobrá čísla reportovala distribuční společnost Tesco. Stejně jako Pepsi, manažeři Tesca zvedli výhled na zisk v letech 2021 a 2022. Společnost očekává zisky na úrovni 2,5 až 2,6 miliard liber před zdaněním. Společnost těží z organického růstu obratu 2,6 %. Celkový obrat dosáhl úrovně 27,3 miliard liber. Společnost oznámila taktéž program zpětného odkupu akcií za celkovou částku 500 milionů liber. V reakci na dobrá čísla a informaci o odkupu cena akcií Tesco rostla o 4,82 %. Tyto výsledky nám napovídají, že světové firmy se zatím nepotýkají s růstem nákladů, stoupajících cen a inflací. Situace se bude zhoršovat postupně, více nám napoví výsledky dalších společností v příštích týdnech.

Indexy: Záchrana přišla až na konci týdne

Asijské trhy zakončily týden smíšeně. Japonskému Nikkei se znovu nedařilo a odepsal výrazných 2,5 %. Zatímco burza v Hongkongu vyrostla o 1 %. To i přesto, že se akcie Evergrande přestaly na této burze obchodovat. I když se zdá, že společnost Evergande bude koupena jinou a tím pádem se zabrání neřízenému krachu, situace na nemovitostním trhu v Číně zůstává prekérní. Další z čínských developerů má potíže splácet svůj dluh. 4. října společnost Fantasia nezaplatila částku 205 milionů dolarů. Zadlužení soukromých společností bude jistě další z témat, která budou hýbat světovými trhy v následujících měsících.

Vývoj indexu Hang Seng
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Burza v Šanghaji reagovala minimálně a posílila o 0,67 %, avšak pouze za jediný den. Zbytek týdne byla burza zavřená kvůli státnímu svátku.

V Evropě se nakonec podařilo díky závěrečné seanci skončit celý týden v plusu. Německý Dax přidal 0,3 %. Francouzský CAC 40 vzrostl o 0,7 %, hlavním tahounem byl znovu sektor luxusního zboží. Nejlépe dopadl britský FTSE se ziskem 0,8 %.

Vývoj indexu FTSE
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

V zámoří se nejvíc dařilo průmyslovému Dow Jones, který přidal 1,22 %. Index S&P 500 získal 0,79 %. Technologickému Nasdaq100 se nakonec podařilo zůstat v zelených číslech a přidal 0,09 %. Právě tento index zažívá stagnaci.

Hodnoty GAFAM v posledních týdnech nerostou. Čím dál víc se spekuluje, že velcí hráči začali prodávat technologické akcie. Akcie Facebooku se po několikahodinovém výpadku propadly. V krátkodobém horizontu pozorujeme z pohledu technické analýzy dlouho nevídanou sestupnou tendenci na této oblíbené akcii. Z rekordních hodnot 380 dolarů za kus se za jeden měsíc dostala na 330 dolarů za kus.

Vývoj akcií Facebook
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Index Nasdaq100 znovu táhla dolů Moderna, která za týden odepsala přes 10 %. Nedařilo se společnostem Zoom – 4,66 % a T-Mobile -4,37 %. Naopak se dařilo čínským akciím v tomto americkém indexu: Jd.com 12 %, Pindouduo 9,15 % a Baidu 6,93 %.

Komodity: Hlavolam na ropě

Ceny ropy se za poslední týden ustálily. Brent se obchodoval na cenách 82 dolarů za barel. Americká lehká ropa uzavřela týden na 79,3 dolarů za barel. Z pohledu technické analýzy bude důležitý strop 85 dolarů za barel pro ropu Brent. Zasedání Opecu ve Vídni nepřineslo žádné překvapení. Země se překvapivě shodly na dodržování společného plánu postupného navyšování produkce o 400 000 barelů každý měsíc. Analytici odhadují, že trh s ropou, aby začal klesat, by potřeboval navýšit produkci o 2 miliony barelů.

Vývoj lehké ropy WTI
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Šejkové zatím tomuto pokušení odolávají. Pokud budou dodržovat svůj původní plán, cena ropy by měla postupně růst i nadále. Zvláště pak když roste zemní plyn, nebo cena uhlí.

Avšak ropní magnáti začínají mít velké dilema. Vysoká cena ropy urychlí hledání a přechod k jiným, než fosilním zdrojům energie. Tím pádem dojede ve střednědobém horizontu k poklesu poptávky po ropě. Cena této suroviny by měla klesnout společně se spotřebou. Je tak pravděpodobné, že petromonarchie skončí s velkou zásobou ropy v zemi, která už nebude mít tak velkou cenu. Druhá varianta je jít cestou zvýšení produkce. To by vedlo k zastavení růstu ceny ropy a možná k jejímu snížení. To by šejky připravilo o část zisku, ale mohlo by to zpomalit přechod k jiným zdrojům energie a byla by tak využita současná naleziště. Cena ropy nám bude signalizovat jak vážně to svět s Green dealem myslí.

Komodity: Zlato a stříbro zastavují pád

Zlato se obchodovalo na úrovni 1757 dolarů za unci. Dobrou zprávou je, že přestalo klesat a neprorazilo silněji spodní hranici 1750 dolarů. Při této hranici by hrozil další propad. Avšak cesta nahoru bude pro zlato komplikovaná. Horní hranice je nastavená na úrovni 1830 nebo 1840 dolarů, které zlato musí překonat, aby znovu se mohlo dostat do růstové tendence.

Vývoj ceny zlata
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Analogická situace je na stříbře. Stříbro se obchodovalo na úrovní 22,6 dolarů za unci. Návratem do růstového kanálu by měla být hranice 25 dolarů za unci. Do té doby bude stříbro stagnovat.

Vývoj ceny stříbro
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Slovo závěrem: Výsledková sezona odkryje karty

Na trhu jsou dnes pouze negativní katalyzátory, které vytváří tlak na centrální banky. Rozhodnutí centrálních bank zůstává pořád rozhodnutím určité skupiny lidí, která je řízena především svojí vůli. Jejich rozhodnutí bude mít dopad na dění na světových trzích. Toto rozhodnutí se pak projeví v reálné ekonomice za několik měsíců. Reálná ekonomika znamená především výsledky skutečných firem a ne spekulace nad možným rozhodnutí centrálních bankéřů.

Jak se vypořádají s rostoucí inflací a rostoucími náklady? To nám napoví výsledková sezona, která tradičně začíná v USA americkými bankami. Od středy 13. října se můžeme těšit na výsledky hospodaření JP Morgan, Blackrock. Ve stejný den zveřejní čísla i letecká společnost Delta Air Lines. Následně ve čtvrtek se dočkáme výsledků Bank of America, Citigroup nebo Wells Fargo. Týden pak uzavřou výsledky Goldman Sachs a nebo Honeywell.

Jak podle vás dopadnou výsledky za 3 čtvrtletí? Budou trhy přijaty tak dobře, trhy jako ty za první pololetí?

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo