Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Burza s odstupem – Blbá nálada je zpět, ČNB šlape na brzdu, pražská burza září v září

Burza s odstupem – Blbá nálada je zpět, ČNB šlape na brzdu, pražská burza září v září

Burza s odstupem – Blbá nálada je zpět, ČNB šlape na brzdu, pražská burza září v září
Zdroj: Depositphotos.com

Jak jsme uvedli v minulé Burze s odstupem, jednání okolo navýšení dluhového stropu v USA dopadlo podle očekávání dobře a znovu se navýšil. Tuto skutečnost můžeme brát jako potvrzení toho, že cesta z dluhové pasti ven nevede. Žádný politik si nevezme na svědomí, aby jeho jméno bylo spojeno se sklapnutím dluhové pasti. Bude se tedy dál zadlužovat tak dlouho, dokud to daná měna unese. Ohrozit současný stav mohou dvě věci: inflace a oslabování měny. V případě dolaru tedy bude nutné sledovat hlavně jeho vývoj oproti čínskému juanu.

Vývoj dolaru a čínského juanu za posledních šest měsíců.
Zdroj: Finance.yahoo.com

Vývoj v aféře Evergrande ukazuje, že čínský stát si stojí za svým a před záchranou soukromých subjektů preferuje vlastní měnovou politiku. Čína se velmi inspiruje Německem před vstupem do EU, kde hlavní strategií byla silná měna. Čína tak jde proti proudu, co se týče měnové politiky. Dolar, euro, jen, švýcarský frank nebo anglická libra sázejí na kvantitativní uvolňování, které má za důsledek oslabování měny. Čína má naopak pozitivní úrokové sazby 3,85 %. A prozatím ji ani možný pád druhé největší developerské společnosti nedonutil změnit monetární politiku a úrokové sazby snížit.

Čínský developer Evergrande prodal část svého podílu v čínské bance Shengjing Bank za 1,5 miliardy amerických dolarů. Čínský obr na poli nemovitostí zmenšil svůj podíl z 34,5 % na 14,75 %. Vzhledem k tomu, že společnost je zadlužena na 260 miliard euro to její problémy nevyřeší, ale bude mít aspoň na splátky úroků ze svých dluhopisů na tento měsíc. Mimochodem jde o částku 45 milionů dolarů. Jelikož společnost Evergrande stále drží část akcií čínské banky, může je kdykoliv prodat. Na hongkongské burze akcie v reakci na zprávu o prodání části aktiv čínské banky posílily o 10 %.

Společnost Evergrand má před sebou několik měsíců, aby celou situaci vyřešila a našla společnou řeč s věřiteli a zástupci čínské vlády. I když se proslýchá, že největším problémem čínské vlády a její ekonomiky není společnost Evergrand, ale blížící se energetická krize a to zejména nedostatek elektřiny. Pokud by došlo k větším výpadkům dodávek elektrické energie v Číně, většina jejich továren by přestala vyrábět. V tomto případě by se problémy se společnosti Evergrand jevily jako velmi malé. Dnes již celý svět vzhlíží k meteorologům a toužebně si přeje velmi mírnou zimu. Tuhé mrazy by nás v současné energetické krizi přišly velmi draho.

Vývoj ceny elektřiny na komoditní burze Power Exchange Central Europe
Zdroj: Kurzy.cz

Centrální banky: ČNB prudce zvedá sazby

Na rozdíl od FED a ECB se ČNB nebála a už po třetí zvýšila tento rok úrokové sazby. Co překvapilo velkou část analytiků byla skutečnost, že na místo očekávaného zvýšení o 0,5 % ČNB zvýšila sazby o 0,75 %. Banka odolala tlaku politiků, kteří si přáli zachovat nízké úrokové sazby. Jejich celé kouzlo spočívá v tom, že se upřednostňují přítomnost před budoucností, půjčování namísto spoření. V časech krize se nízké úrokové sazby dají ospravedlnit, ale za normálního stavu ekonomiky je to neomluvitelné.

Nejhorší situaci však zažíváme v posledních dekádách, kdy jsme nástroj, který má být používán ve výjimečných situacích, používali zcela běžně. V případě další krize tak centrální banky nemají možnost ekonomice pomoci.

Pokud by záporné úrokové sazby šly ještě do většího záporu, třeba na minus 1 % při současné inflaci 4 %, to prakticky znamená znehodnocení úspor o více než 5 % za rok. Záporné úrokové sazby se hlavně u nás projevují raketovým nárůstem cen nemovitostí. Ceny nemovitostí stouply o 10 %.

Jednak kupující chtějí za každou cenu využít levné hypotéky a zároveň chtějí uchránit svoje úspory před inflací. Dokud nebude úroková sazba o něco vyšší než inflace, nedojde ke kýženému efektu zastavení inflace a snížení cen nemovitostí. Z toho jasně vyplývá, že ČNB má před sebou dlouho cestu.

Ideální by bylo, aby úrokové sazby dosahovaly minimálně inflace. V našem případě by to znamenalo úrokové sazby někde od 3,5 do 5 %. Současných 1,5 % je málo. Bankovní rada naznačila, že chce ve zvedání sazeb pokračovat. Bylo by ale překvapením, pokud by je znovu zvedla o 0,75 %. Spíše se dá očekávat návrat k zvýšení o 0,25 %.

Otázkou je jak dopadnou volby. A nejde ani tak o to, kdo vyhraje, koneckonců Rada České národní banky by měla být nezávislá. Významné je, jak rychle se sestaví povolební koalice. Z průzkumů vyplývá, že volby budou jako vždy těsné a pří koaličních jednání se bude bojovat o každého poslance.

ČNB má před sebou jedno jednání na kterém bude moci „beztrestně“ zvýšit sazby, protože pozornost bude upřena k sestavování nové vlády. Pokud vláda bude mít silný mandát, určitě se pokusí vyvinout tlak na nezvyšování úrokových sazeb. Naopak pokud budeme mít slabou vládu, dá se očekávat větší autonomie ČNB a tím pádem razantnější zvyšovaní sazeb.

Pražská burza zažila velmi dobrý měsíc

Zvýšení sazeb nezpůsobilo na pražské burze krach. Naopak, české akcie podle indexu PX od začátku roku posílily o téměř 29 % a třetí čtvrtletí zakončily blízko 1325 bodů na 13letém maximu.

Vývoj pražského indexu PX
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Prvního října si pražský index polepšil na 1328, hlavně díky akciím ČEZu. Jeho akcie se vezou na růstové vlně po vyplacení tučné dividendy 52 korun. V červenci se akcie daly pořídit pod 600 korun. O tří měsíce pozdější se akcie ČEZu prodávaly již za 728 korun. Jeho cena roste 5. října dosáhla 800 korun za jednu akcií. Vzhledem k energetické krizi způsobené vysokými cenami elektrické energie, plynu a ropy, se dá očekávat, že hospodaření ČEZu, bude zažívat zlaté časy. Nevíme sice, kdo bude příští německý spolkový kancléř, ale v podstatě všichni kandidáti, chtějí pokračovat v zelené politice.

Vývoj akcie Čezu
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcionáře potěšila také zbrojovka CZG díky skvělým výsledkům za první pololetí, kde se pozitivně začala projevovat akvizice amerického Coltu. Čistý zisk společnosti za první pololetí dosáhl 1,2 miliard korun. Cena zbrojovky vystřelila k 600 korunám, přitom na začátku září se akcie CZG dala koupit za 470 korun.

Vývoj cen České zbrojovky
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Daří se i bankám, které by navíc měly mít největší prospěch ze zvýšení sazeb. Komerční banka vyhlíží předkrizovou metu 900 korun za akcií. Moneta se drží na 88 korunách. Do hry o Monetu po neúspěšném převzetí skupinou PPF vstupuje pomalu český miliardář Pavel Tykač, který jíž vlastní akcie Monety v hodnotě 2 miliard. Jeho podíl v Monetě dosahuje 4,33 %. Pokud českou ekonomiku nezasáhne vlna krachů nebo se neprohloubí problémy automobilového průmyslu v Česku, burza v Praze může ještě do konce roku nabídnout zajímavé investiční příležitosti.

Indexy: Nervozita na trzích poslala většinu indexů do červených čísel

V Asií japonský index Nikkei ztratil 4,9 %. Toto číslo vypadá hrozivě, ale šlo jen o vybírání zisků za září, kdy tento index posílil o 9 %. Burza v Šanghaji ztratila 1,2 %. Výjimku mezi asijskými indexy byla burza v Hongkongu, která získala 1,6 %. Na tomto kladném výsledku se podepsalo uklidnění dění okolo společnosti Evergrande, která tento měsíc určitě nezkrachuje.

Vývoj indexu Hang Seng
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Přestože se v závěru týdne evropským burzám dařilo, celotýdenní výsledky skončily v červených číslech. Německý DAX ztratil 2,42 %. Francouzský CAC 40 odepsal 1,8 %. Britský FTSE dopadl nejlépe a ztratil 0,8 %. Na londýnské burze se zatím vůbec neprojevil strach z nedostatku benzínu na čerpacích stanicích způsobeny nedostatkem řidičů.

Taktéž se nedařilo burzám v zámoří. Průmyslový Dow Jones ztratil 1,35 %. Index S&P 500 odepsal 2,21 %. Nejhůř dopadl index Nasdaq100, který odepsal přes 3,2 %. Hlavním důvodem je právě přesun investorů od akcií k dluhopisovému trhu. Technologické akcie jsou překoupené. Právě zde hrozí nejvíc, že případná volatilita a strach na trzích nejvíc zatřesou s tímto indexem.

Hodně se propadly akcie Moderny, celých 20 %. Propad této hvězdy posledních měsíců naznačuje, že trhy neočekávají novou velkou vlnu koronaviru. I tak velký propad ceny akcií Moderny za jediný týden nemusí trápit ty, co nakoupili na začátku ledna. Akcie Moderny jim přinesla i tak velmi štědré zhodnocení 226 %. Index byl tažen dolu především krizí výrobců polovodičů a čipů.

Vývoj akcií Moderny
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Komodity: Cena ropy se zastavila, ale zemní plyn pokračuje dál v růstu

Růst ropy se zpomalil, skoro přesně podle naší předpovědi. Hranice 80 dolarů za barel bude těžko překonatelná bez nějaké kurzotvorné zprávy. Experti se přou, zda to bude hranice 80 dolarů, nebo až 85 dolarů, kdy poptávka po černém zlatě začne klesat z důvodu jeho vysoké ceny. Bude ji také hodně ovlivňovat počasí a vývoj ceny energií.

Vývoj ropy WTI
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

O těžké energetické situaci v Číně jsme psali v úvodu. Čína část své elektrické energie získává z ropy. Pokud by pokračoval silný růst cen elektřiny a ropa stagnovala, může Čína zvýšit celosvětovou poptávky po ropě, aby dodala svým továrnám potřebnou elektrickou energií. Navíc se mají setkat špičky Opecu ve Vídni. Jelikož se kurz přibližuje k 80 dolarům, většina účastníků bude chtít navýšit produkci. Uvažuje se o růstu 400 000 barelů denně. Ropa Brent zakončila svoje obchodování na 77,8 dolarech za barel. Americká lehká ropa se prodávala za 74,3 dolarů za barel.

Vývoj ropy Brent
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

V růstu pokračoval zemní plyn, který za týden přidal 7,92 %. Pokud se podíváme na růst cen zemního plynu z měsíční perspektivy, jeho cena vzrostla o 17,12 %. Experti na tuto komoditu udávají, že je možné očekávat snížení ceny až Rusko naplní svoje zásobníky na zimu. Avšak druhým dechem dodávají, že vysokou poptávku po zemním plynu Rusko využije pro rozšíření geopolitického vlivu.

Vývoj cen zemního plynu
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Komodity: Zlatu neprospívá blížící se zvýšení sazeb

Zlatu se nedaří navzdory strachu z inflace. Jedna zlatá unce se prodávala za 1761 dolarů. Pokud se opravdu blíží zvýšení sazeb, zlatu to neprospěje. Z pohledu technické analýzy zlato se dostane do pozitivního scénáře až na úrovni 1840 dolarů za unci. Do té doby se dá očekávat pouze oscilace v pásmu 1750 až 1800 dolarů.

Vývoj cen zlata
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

O něco lépe si vedlo stříbro, které zakončilo týden na hodnotách 22,5 dolarů za unci. Dlouhodobě se čeká, že u stříbra by měla vzniknout větší poptávka jak to vidíme u ostatních průmyslově využívaných kovů. To se zatím neděje.

Vývoj ceny stříbra
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Slovo závěrem: Měď jako ukazovatel stavu světové ekonomiky

O tom, že žijeme v nejisté době, není potřeba se dlouho rozepisovat. Svět je zaplaven protichůdnými informacemi a to se týká i velkých investorů. Michael Burry očekává krach, zatímco Cathie Woods nový obrovský růst na technologiích. Řešení a odpovědi na tyto otázky je v reálném stavu ekonomiky. I zde však nacházíme rozporuplné údaje. Nedostatek surovin může narušit ekonomickou rovnováhu a přinést ještě větší zmatek a recesi. Jak měřit stav současné ekonomiky?

Dobrým ukazatelem nám může být cena mědi. To je velmi důležitá surovina, která se užívá všude tam, kde je elektřina. Pokud bude cena mědi stoupat, znamená to silné oživení, které jde ve směru rozvoje nových technologií. Propad ceny mědi by odhalil zpomalení světové výroby, a to zejména v Číně.

Vývoj ceny mědi
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

V nejbližších měsících nezapomeňte mimo jiných klíčových ukazovatelů trhu sledovat i vývoj na mědi.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo