Finex.cz logo
Menu
Finex » Investiční fondy » Opravdový vítěz koronaviru: investiční fond BlackRock

Opravdový vítěz koronaviru: investiční fond BlackRock

Opravdový vítěz koronaviru: investiční fond BlackRock
Zdroj: dw.com

Největší investiční společnost na světě překročila další milník. BlackRock má pod svoji správou aktiva v hodnotě přes 9 bilionů dolarů. S tak obrovským majetkem patří k největším hráčům na akciových trzích a je mocnější než některé státy.

Jak se jim povedlo dosáhnout tohoto výsledku?

Blackrock a HDP

Pro představu toho, co znamená kolosální částka 9 bilionů dolarů, je nutné si připomenout co je HDP. Hrubý domácí produkt je finální celková peněžní hodnota statků a služeb vytvořená zajeden rok na určitém území. HDP USA je 20 bilionů dolarů. HDP Francie se odhaduje na 2,6 bilionů dolarů a HDP České republiky v roce 2020 by mělo být podle odhadu 242 miliard dolarů.

Tento kontext je nutné připomenout. Aktiva fondu Blackrok jsou více jak třikrát větší než francouzské HDP. Česká republika by hypoteticky vytvořila stejnou hodnotu, který tento fond spravuje, za 37 let. Investiční fond Blackrock, a mnohé jiné nabývají na větší důležitosti než státy.

Příčiny růstu objemu aktiv

V roce 2019 skupina spravovala aktiva v hodnotě 6,47 bilionů dolarů. Skok k 9 bilionům za poslední rok je tedy pro skupinu velmi dobrým výsledkem a silným růstem.

Jednoznačně můžeme označit tento fond za vítěze koronaviru.

Ještě více překvapující je, že za růstem objemu aktiv nestojí akciový růst posledního roku, ale tento fond se zaměřil především na nákup obligací. Avšak jak dnes vydělat na nákupu dluhopisů, když většina státních dluhopisů, tedy těch nejistějších, nepřináší zisk? Navíc vyspělým ekonomikám hrozí nebezpečí inflace a tím pádem možnost zvýšení úrokových sazeb. V tom případě by stávající státní obligace ztratily na své hodnotě. Jak na této situaci lze vydělat?

Vývoj cen akcií BlackRock od začátku letošního roku
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jízda Blackrocku ještě není u konce

laruence-d-fink-CEO-reditel-fondu-blackrock
Laurence D. Fink, CEO BlackRock
Zdroj: carin.com

Jádro problému tkví v tom, že investice do státních dluhopisů veskrze je komplikovaná. Avšak velcí hráči a instituce i nadále z principu v době nejistoty hledají investice na jistotu. Tímto druhem jsou dluhopisy.

Avšak pozornost investorů je nyní upřena na krátkodobé dluhopisy, protože doba je nejistá, a následně na rizikové dluhopisy, které nabízí vyšší zúročení. Jelikož podle slov generálního ředitele BlackRock Laurence D. Finka je na současném trhu přemíra hotovosti.

Tato hotovost se bude investovat do rizikových a nebo krátkodobých dluhopisů. A tak se další pololetí můžeme zase dočkat nárůstu objemu aktiv u Blackrocku, protože společnost je o krok napřed před investory. Zatímco velká část investorů je namířena v této době především na akcie, Blackrock vidí obrovský potenciál v dluhopisech s výším úrokem.

Sledování vítězů a poražených z krize Covid-19 nám připomíná starou pravdu zkušených investorů. Největší šanci na vítězství v těžkých dobách mají lídři daného sektoru. Toto tvrzení investiční fond BlackRock potvrdil. Nejenomže celou krizi ustál, ale upevnil svoji pozici na špičce.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo