Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Buffettova rada promění měsíční investici 3 500 korun v 9 milionů!

Pokud hledáte jednoduchou cestu k výnosné akciové strategii, jste tu správně. Tato strategie je tak dobrá, že ji doporučuje sám Warren Buffett drtivé většině investorů.

Publikováno
Buffettova rada promění měsíční investici 3 500 korun v 9 milionů!
Zdroj: flickr.com

Warren Buffett, legendární investor, který řídí společnost Berkshire Hathaway, nabádá investory k jednoduché, ale účinné strategii.

Navzdory astronomickému úspěchu společnosti Berkshire Hathaway, jejíž akcie od roku 1965, kdy Buffett převzal kontrolu, vzrostly o více než 4 300 000 %, nikdy výslovně nedoporučoval investovat do akcií Berkshire.

Buffettova rada naopak vyzdvihuje investici do diverzifikovaného burzovně obchodovaného fondu, který kopíruje vývoj indexu S&P 500.

Buffett věří americkým akciím a ekonomice

Buffettova víra v americký byznys je základem jeho doporučení investovat do indexu S&P 500. Je přesvědčen, že americké podniky, a tím i koš jejich akcií, “mají prakticky jistotu, že v příštích letech budou mít mnohem větší hodnotu”.

Tato důvěra je založena na tom, že Spojené státy jsou největší a pravděpodobně nejinovativnější ekonomikou na světě – 16 z 20 největších podniků na světě je amerických.

Index S&P 500, který odráží výkonnost 500 předních amerických společností, v posledních dvou desetiletích trvale překonává prakticky všechny ostatní třídy aktiv, včetně neamerických akcií, cenných papírů s pevným výnosem (dluhopisů), nemovitostí i drahých kovů.

Vývoj indexu S&P 500 od začátku roku

Z historického hlediska byl výnosnou investicí v každém klouzavém dvacetiletém období, přičemž za posledních 30 let dosáhl výnosu 1 970 %, což představuje roční složenou míru růstu ve výši 10,62 %.

Info

Při tomto tempu růstu může měsíční investice ve výši 3 500 korun vzrůst na 742 000 korun za 10 let, na 2 881 000 korun za 20 let a na ohromujících 9 038 000 korun za 30 let.

I při konzervativnější roční míře růstu 10 % by stejná měsíční investice za 30 let vzrostla na 7 910 000 korun.

Jak do S&P 500 investovat?

Dobrým příkladem a zároveň příkladem, který konkrétně jmenovitě uvádí sám Buffett je Vanguard S&P 500 ETF.

Tento burzovně obchodovaný fond (ETF) pokrývá přibližně 80 % amerických akcií a téměř 50 % globálních akcií podle tržní kapitalizace, což poskytuje širokou expozici vůči vlivným společnostem po celém světě.

Jednou z hnacích sil budoucího růstu indexu S&P 500 je rozvíjející se oblast umělé inteligence (AI). Stejně jako v minulosti poháněly index elektronické obchodování, mobilní připojení a cloud computing, je umělá inteligence připravena stát se dalším transformačním investičním tématem.

Složení Vanguard S&P 500 ETF

Fond Vanguard S&P 500 ETF zahrnuje společnosti, které stojí v čele inovací v oblasti umělé inteligence, což mu dává dobrou pozici pro budoucí zisky.

Microsoft – 7,16 %

Microsoft jako největší dodavatel podnikového softwaru a druhý největší poskytovatel cloud computingu integruje AI do své sady produktů.

Jeho generativní AI Copilot a cloudová služba Azure, umožňují vývojářům vytvářet pokročilé AI aplikace s využitím rozsáhlých jazykových modelů od OpenAI, tvůrce ChatGPT.

Apple – 6,18 %

Společnost Apple, známá svou silnou pozicí v oblasti spotřební elektroniky, postupně začleňuje AI do svého ekosystému.

Očekává se, že nadcházející verze systému iOS budou obsahovat funkce poháněné umělou inteligencí, jako je vyhledávání, shrnutí a úprava fotografií, což zlepší uživatelský zážitek a upevní pozici společnosti Apple na trhu.

Nvidia – 5,89 %

Grafické procesory Nvidie mají zásadní význam pro zvládnutí náročných výpočtů v datových centrech.

Společnost, která má více než 80% podíl na trhu s čipy pro umělou inteligenci, nabízí komplexní ekosystém produktů zahrnující hardware, software a služby, což z ní činí poskytovatele komplexního řešení pro budování datových center s umělou inteligencí.

Google – 4,26 %

Alphabet, který je díky vyhledávači Google lídrem v oblasti digitální reklamy a mimo to třetím největším poskytovatelem cloud computingu, do AI intenzivně investuje.

Jeho model Gemini zjednodušuje tvorbu reklamních kampaní a podporuje vývoj generativních aplikací AI, zatímco sada Google Workspace automatizuje pracovní procesy.

Amazon – 3,70 %

Amazon, který dominuje v oblasti elektronického obchodování, maloobchodní reklamy a cloud computingu, využívá AI ve všech těchto oblastech.

Od nákupního asistenta Rufus s umělou inteligencí až po generativní umělou inteligenci v Amazon Ads a vývojovou platformu Amazon Bedrock je AI ústředním prvkem strategie společnosti.

Kromě těchto technologických megacaps fond pochopitelně zahrnuje i dalších 498 akcií, aby obsáhl celý koš 503 akcií obsažených v indexu S&P 500 a mohl sledovat jeho vývoj.

Investice do indexových ETF je levná a výnosná

ETF Vanguard S&P 500 vyniká nejen svou diverzifikovanou expozicí, ale také nákladovou efektivitou.

S nákladovým poměrem pouhých 0,03 % činí roční poplatky pouze 3 koruny na každých investovaných 10 000 korun, což z něj činí cenově dostupnou možnost pro dlouhodobé budování bohatství.

ETF Vanguard S&P 500 je sice zajímavou volbou, ale nabízí ho minimum evropských brokerů (výjímkou je Fio e-Broker), proto je dobré zvážit i další možnosti. ETF, které sledují index S&P 500 je naštěstí řada a všechny přináší obdobné výhody. Vybere si tedy každý.

Uvažujete-li o pravidelném investování S&P 500 ETF? Zvážit můžete také některou z námi recenzovaných platforem:

Favorit redakce

Výhody
  • Velmi jednoduchý přístup k investování, který zvládne i naprostý nováček
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky a velmi nízké průběžné poplatky za investování
Nevýhody
  • Omezený potenciál návratnosti oproti aktivnímu výběru jednotlivých akcií
  • Nízký počet akcií, do kterých lze investovat

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
3
5

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.