Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Amazon vykázal 3x větší zisk než před rokem. Proč jeho akcie nerostou?

Výsledky společnosti Amazon za 1. čtvrtletí předčily očekávání. Cena akcií je ale tam, kde byla před týdnem. Že by Amazon investory něčím zklamal?

Publikováno
Amazon vykázal 3x větší zisk než před rokem. Proč jeho akcie nerostou?
Zdroj: Depositphotos.com

Společnost Amazon vykázala v prvním čtvrtletí dobré finanční výsledky a překonala odhady Wall Street ohledně tržeb i zisku.

Úspěch společnosti lze přičíst výraznému růstu jejího reklamního byznysu a výkonnosti její divize cloud computingu, Amazon Web Services (AWS).

Akcie Amazonu po zveřejnění výsledků nejdříve poskočily ke 186 USD, než došlo ke korekci, která je poslala zpět zhruba na úroveň z konce minulého týdne.

Aktuální vývoj akcií Amazon

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Amazon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Působivé výsledky Q1

V prvním čtvrtletí měl Amazon zisk na akcii ve výši 98 centů, čímž překonal konsensuální odhad ve výši 83 centů, který očekávali analytici skupiny London Stock Exchange Group (LSEG).

Kromě toho tržby společnosti dosáhly 143,3 miliardy dolarů, což překonalo odhad LSEG ve výši 142,5 miliardy dolarů.

Čistý zisk se více než ztrojnásobil na 10,4 miliardy dolarů.

Provozní zisk Amazonu zaznamenal pozoruhodný nárůst, když se vyšplhal o více než 200 % na 15,3 miliardy USD, což odráží účinnost strategie snižování nákladů a zaměření společnosti na provozní efektivitu.

I přes silnou pozici v cash flow, který vzrostl na 73,9 miliardy USD z 54,3 miliardy USD o rok dříve, Amazon zatím nezavedl čtvrtletní dividendu, čímž se odlišuje od ostatních megacaps (společností s obrovskou tržní kapitalizací), jako jsou Meta a Alphabet, které zahájily výplatu dividend a také programy zpětného odkupu akcií.

Nejúspěšnější segmenty

Klíčovým faktorem úspěchu Amazonu byla její divize cloud computingu AWS, která dosáhla tržeb ve výši 25 miliard USD.

To představuje meziroční nárůst o 17 % a ukazuje na opětovné zrychlení růstu v odvětví cloudových služeb. AWS představuje podstatných 62 % celkového provozního zisku Amazonu.

Působivě si vedl reklamní segment Amazonu, který dosáhl příjmů ve výši 11,8 miliardy USD, což mírně překonalo očekávání ve výši 11,7 miliardy USD.

Se 24% nárůstem tržeb vykázala reklama rychlejší růst ve srovnání s maloobchodem i cloud computingem.

Očekává se, že strategické zavedení reklamy v Prime Video časem výrazně zvýší příjmy.

Silný růst zaznamenaly také služby prodejcům třetích stran, kde tržby meziročně vzrostly o 16 % a dosáhly 34,5 miliardy dolarů. Tato jednotka zahrnuje provize, plnění, poplatky za dopravu a další poplatky, které Amazon vybírá.

Předpověď do druhého čtvrtletí

Při pohledu do druhého čtvrtletí společnost Amazon předpokládá další růst ziskovosti, i když mírnějším tempem.

Společnost předpovídá provozní zisk mezi 10 a 14 miliardami dolarů, zatímco o rok dříve to bylo 7,7 miliardy.

Poznámka

Disciplinovaný přístup generálního ředitele Andyho Jassyho k výdajům a zaměření na ziskové služby, jako je reklama a cloud computing, doprovází i výrazné snížení počtu zaměstnanců – od konce roku 2022 bylo propuštěno více než 27 000 zaměstnanců a další škrty se očekávají do konce roku 2024.

Tržby by se měly pohybovat v rozmezí 144 až 149 miliard dolarů, což znamená 7% až 11% růst. Ačkoli je tato prognóza mírně pod očekáváním analytiků, podtrhuje stabilní výkonnost společnosti Amazon.

Výsledky Amazonu za 1. čtvrtletí nastavily pozitivní tón pro výkonnost společnosti v roce 2024 a zdůraznily odolnost a růstový potenciál jejího diverzifikovaného obchodního modelu.

Líbil se vám tento článek?
9
1

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎