Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bude se na pražské burze dobře vzpomínat na rok 2021? Jak dopadly jednotlivé firmy?

Bude se na pražské burze dobře vzpomínat na rok 2021? Jak dopadly jednotlivé firmy?
Zdroj: Pse.cz

Pražská burza má za sebou rekordní rok. Loňský roční zisk indexu PX byl téměř 39 %. Burza si tak vytvořila nový historický rekord, který překonal i rok 2009, kdy po světové hospodářské krizi vzrostla 30 %. Pokud do výsledků zahrneme i vyplacenou dividendu, pak index PX-TR vzrostl o 45 %.

To je ze strany investorů řádný důvod ke spokojenosti. Na druhou stranu se tento výkon dal očekávat. Praha měla minimálně půl roku zpoždění za zbytkem světa. V době, kdy americké indexy začaly překonávat historické hodnoty, nedosahovala ani předcovidových úrovní.

V roce 2020 byla ztráta pražského indexu 8 %. Je tedy velmi dobře, že se burza probrala. Zájem o ni potvrdila i čísla o objemu zobchodovaných akcií. Ten byl 140,5 miliard korun, čím se dosáhlo tříletého maxima. Lví podíl na tom má akcie ČEZ, která zajistila třetinu obchodů. Doufejme, že zájem investorů přetrvá i nadále a objem pražské burzy poroste.

Odcházející firmy

Dlouhodobě klesající objemy nebyly jediným problémem pražské burzy. Tím stálým jsou odchody společností. Bohužel se často opakuje model, kdy firma vstoupí na burzu, kde získá prostředky na svůj rozvoj, a když se jí začne výjimečně dařit, z burzy se stáhne. Praha vůbec neposiluje důvěru malých akcionářů. Na konci loňského roku se přestalo obchodovat s akciemi likérky Stock.

Právě ty začaly být velmi zajímavé, protože krizi z roku 2020 ustály velmi dobře. Investice do alkoholu byla v časech krize vždy dobrá, protože právě v takovém období spotřeba alkoholických nápojů roste, a to i přes zavřené restaurace a bary. Alkohol taktéž patří k odvětvím se silným power pricingem, tedy schopností bez problému přenášet zvýšené náklady na finální cenu. Navíc akcie Stock díky svému odvětví představovaly dobrou možnost diverzifikace v porovnání s ostatními akciemi. I když dlouhodobí akcionáři litují jejího odchodu, investoři do této akcie byli alespoň odměněni růstem 42,3 % za rok.

Kromě Stocku, se kterým se již obchodovat nedá, v brzké době skončí i akcie společností O2 a Avast. Telekomunikační firma O2 vytěsní svoje minoritní akcionáře s nabídkou 270 korun za akcii. Odchod O2 z pražské burzy ovšem bude mít ještě dohru u soudu, kde minoritní akcionáři tak nízkou cenu za akcii napadnou, ale z hlediska investic může být nákup akcií O2 v dnešní době pouze čistě spekulativní. Navíc pro drobného akcionáře, který nechce O2 žalovat, je z principu nevýhodný.

Stejný osud čeká i Avast, který se integruje do skupiny NortonLifeLock. Sice se spekuluje o tom, že jeho akcie budou na burze dál obchodovatelné, není však jasné, za jakých podmínek a hlavně jak dlouho to bude. Hlavní akcionář NortonLifeLock může totiž kdykoliv rozhodnout o vytěsnění minoritních akcionářů. V podstatě se jedná o další ránu pro českou burzu.

Akcie telekomunikačních společností jsou výborným defenzivním titulem. Nyní vstupujeme do éry, kdy budou vyhledávané především tyto akcie. Avast zase umožnil investici do špičkových IT firmy.

Těch nemáme v Česku ani v Evropě mnoho, což je velká škoda. Pro úplnost dodejme, že akcie Avastu během roku 2021 posílily o 16,32 % a akcie O2 o skromných 6,37 %. Jelikož tyto akcie letos nenabízí jiný než velmi spekulativní růst, z našeho přehledu je vynecháme.

Problém pražské burzy je však v tom, že po odchodu těchto společností vzroste v indexu PX podíl bank. Ty nyní tvoří přes 47 % váhy v indexu. Do toho není započítaná pojišťovna Vienna Insurance Group. Z pražského indexu se tak stane především bankovní index, což je velké riziko pro další roky. Jelikož se zatím nemluví o novém IPU v letošním roce, bude největším neduhem české burzy její nediverzifikovanost. Nic na tom nezmění ani možné zařazení Pilulky na hlavní trh, protože její kapitalizace je v porovnání s bankami velmi malá a bude mít v indexu jen velice nízkou váhu.

Rizika pražské burzy

Riziko pražské burzy pro letošní rok spočívá právě v její závislosti na bankovním sektoru. Ten čeká komplikované období. V prvním pololetí budou obraty bank růst právě v důsledku zvýšení sazeb, které zvednou výnosy z úvěrů. Jenomže dražší úvěry povedou k obecnému snížení finančních aktivit. A proto se můžeme dočkat na konci roku recese. Ta by se mohla začít projevovat poklesem cen bankovních akcií.

Banky budou muset kvůli nesplaceným úvěrům zvednout odepsatelné položky. Načasování ani pravděpodobnost tohoto scénáře lze samozřejmě odhadovat jen těžko, ty jsou v současné tuzemské i světové ekonomice naprosto nevyzpytatelné.

Bude záležet hlavně na makroekonomickém klimatu. Pokud bude HDP růst, je pravděpodobné, že banky přechod z nízkých sazeb na vysoké ustojí a nakonec z celé situace vyjdou vítězně. Avšak pokud začne růst nezaměstnanost a klesat HDP, pravděpodobnost černého scénáře bude stoupat. Kvůli bankovnímu sektoru se pražská burza může na konci roku ocitnout pod výprodejním tlakem.

Pojďme se tedy podívat, jak si vedly její jednotlivé tituly. Začněme od těch nejhorších.

Photon Energy: – 55 %

Tato akcie je propadákem roku, jako jediná ze všech obchodovatelných totiž skončila ve ztrátě. Přitom by se v dobách rostoucích cen elektrické energie a investicí do Green Dealu dal čekat rozhodně lepší výsledek.

Pokles se vysvětluje neúspěchem společnosti upsat loni nové akcie. K tomu musíme připočíst skutečnost, že firma má velmi špatnou komunikaci s veřejností i akcionáři. To rozhodně nevzbuzuje důvěru, přičemž právě důvěra je v kapitalismu jedna z nejdůležitějších hodnot. Po tak tragickém roku by se dalo očekávat alespoň obšírnější vysvětlení managementu, podniknutí nezbytných kroků k nápravě a odvolání viníků. Je tedy zcela na místě, že investoři tuto akcii opouštějí.

Zdroj: Pse.cz
Vývoj akcií Photon Energy za rok 2021

Philip Morris: 7,62 %

Relativně malý růst této dividendové a defenzivní akcie je pochopitelný. Trh s cigaretami dosáhl svého vrcholu a nyní nemá kam růst. Čím dál méně mladých lidí kouří. To se časem musí projevit i na spotřebě. To však neznamená, že společnost čeká krach. Jistě bude ještě pár let vyplácet tučnou dividendu, ale cena akcie neporoste. Akcie Philip Morris nabídla tento rok dividendu 1260 korun. To je velmi slušný roční výnos okolo 8 %. Kdo si chce koupit na českém trhu dividendovou akcii, kterou nemusí moc řešit a u níž je velmi malá volatilita, nemá lepší volbu.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Dalším negativním faktorem je skutečnost, že česká vláda zvedá cenu cigaret. Loni jsme zaznamenali fenomén často popisovaný v ekonomických knihách, jímž je Lafferova křivka. Ta ukazuje, že daně mají určitý práh, který když se překročí, přestává platit úměra mezi výškou daně a vybranými penězi. Tento rok stát zvedl daně na cigaretách a vyinkasoval v posledku méně.

Není se čemu divit, když v Rakousku jsou levnější cigarety než u nás. Vysoká cena cigaret samozřejmě nahrává černému obchodu a tím i větším ztrátám pro kutnohorského výrobce. Zlevnění však nelze očekávat, jedná se o celoevropský trend. Současná česká vláda se k tomuto trendu hrdě hlásí, a proto v této oblasti nelze předpokládat změnu.

Vienna Insurance Group: 15,9 %

Rakouská pojišťovna VIG předvedla solidní roční výsledky. V kontextu celého pražského indexu to byl samozřejmě horší výkon než většina akcií, VIG vyplatila covidovou dividendu 0,75 eur. V příštích letech by se měla vrátit nad 1,5 eura.

Celý sektor pojišťoven je z dlouhodobého hlediska perspektivní. Francouzský futurolog a poradce tamních prezidentů Jacques Attali často mluví o tom, že pojišťovny jsou nejlepší investicí na dalších dvacet let. V důsledku rozpadu rodin, které tvořily záchrannou sociální sít, tato funkce přechází na stát a pojišťovny.

Ve střednědobém horizontu se dnes mluví o tom, že jedním z dopadů covidu bude zprivatizování jisté části zdravotnictví. Dnes jsou v Evropě kvůli pandemii prakticky všechny státní pojišťovací systémy v červených číslech. Pojišťovny si tak přijdou na svůj díl koláče.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie VIG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Do toho musíme započítat i skokový nárůst cen bytů, který se u pojišťoven příznivě projeví ve výši sjednané pojistky. V krátkodobém horizontu přinese růst sazeb vyšší výnosy pro pojišťovací fondy, které často kupují především dluhopisy. Historicky se cena akcií VIG vždy propadla v dobách snížení úrokových sazeb. Logicky by tak v čase jejich zvednutí měla růst. Pro českého investora však zůstává rizikem silná koruna, jelikož referenčním trhem pro tuto akcii není ten český, ale vídeňský, kde je akcie kótovaná v eurech.

Kofola: 31,6 %

Akcie Kofoly přežily těžký rok 2021 díky teplému létu, kdy společnost zaznamenala silné zisky oproti jiným ročním obdobím. I přes výpadky příjmů z hospod a restaurací si zákazníci její výrobky kupují i v obchodech. Společnost sice upozorňuje na to, že kvůli inflaci, která zdražuje vstupní suroviny, si budou muset zákaznici připlatit, ale právě v sektoru nápojů pozorujeme velký power pricing.

Legendární investor Warren Buffett tuto schopnost u každé firmy velmi bedlivě hodnotí. To je důvod, proč si vybral investici do Coca-Coly a Pepsi. Láhev Coca-Coly si člověk koupí, protože ji jednoduše chce a nevadí mu, když zdraží o 5 %. Totéž platí i pro Kofolu. Na českém i středoevropském trhu má tato firma mnoho zaběhlých značek, které lidi budou kupovat bez ohledu na cenu. Kofola se tak se zdražením vstupů vypořádá.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Kofola Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Navíc tento rok koupila třetinový podíl ve slovenském výrobci pet lahví General Plastic. Pro Kofolu se jedná o velmi strategickou investici, protože to jí právě umožní snížit dlouhodobě náklady na výrobu obalů a získat tak náskok před konkurencí.

I letos Kofola vyplatila dividendu 13,5 Kč. Růst akcie podporují pravidelné nákupy vedení společnosti. Nedávno koupil obchodní ředitel firmy Jaroslav Vích 3100 akcií za cenu 310 Kč. Pro Kofolu je to zatím objemově největší insider nákup. Také ostatní členové managementu pravidelně nakupují, avšak ne za tak velké částky. Vedení dává jasně najevo, že akciím Kofoly věří.

Moneta Money Bank: 37,87 %

Roční růst akcií Monety mnohé akcionáře potěšil, ale to nejdůležitější je fúze se skupinou PPF. Moneta Money Bank se tak spojí s Air Bank. Akvizicí získá Moneta od skupiny PPF sto procent akcií skupiny Air Bank za kupní cenu 25,9 miliardy korun. Na tuto akvizici chystá nový úpis akcií. PPF je v současnosti největším akcionářem Monety s podílem 29,94 %. Jaký bude podíl PPF po transakci, se ještě neví. Tímto spojením vznikne na našem trhu třetí nejsilnější hráč co do počtu klientů. Právě získání dominantního postavení na bankovním trhu bylo nejčastěji uváděným důvodem dané akvizice.

Avšak celé pozadí dané operace nevzbuzuje důvěru drobných akcionářů. Jak dnes vidíme u firmy O2, skupina PPF je kdykoliv připravena vytěsnit drobné akcionáře. Nyní se o ničem takovém nemluví, ale jakmile se PPF podaří získat nadpoloviční většinu, nebude to dobrá zpráva pro menší akcionáře. Moneta se sice rozhodla ty své odměnit dividendou 3 koruny za akcii, která bude vyplacena 17. ledna, ale jak to bude do budoucna, nikdo neví. Celá transakce fůze by měla proběhnout v červnu, pokud aktéři obdrží nezbytná povolení od regulátorů trhu.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Komerční banka: 42,31 %

Jak jsme již psali v našem seriálu, banky měly loni obrovský potenciál. Komerční banka sice nenapodobila svoji mateřskou společnost Société Générale, která měla nejziskovější akcie z indexu CAC 40, ale i tak je zhodnocení 42,31 % zcela výjimečné. Do tohoto výsledku musíme připočítat i částečnou dividendu 23,86 Kč. V roce 2022 bude pozornost investorů a akcionářů upřena k navrhnuté dividendě za loňský rok. Ta by měla být tvořena řádnou dividendou plus zisk, který nebyl vyplacen z předchozích let. Odhaduje se, že v nerozděleném zisku se ukrývá přes 100 miliard korun.

Dividenda by tak mohla zamířit k 100 Kč, což jistě přitáhne dividendové investory. Samozřejmě bude záležet na ČNB, jak moc uvolní pravidla pro banky. Je však otázka, jestli jsou dividendy nad 50 Kč dlouhodobě udržitelné.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie KB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jak jsme psali výše, je možné, že banky si budou muset dát víc peněz bokem na opravné položky v podobě nesplacených dluhů. Během období zvýšené inflace mají právě banky problém v tom, že jim rostou náklady a zároveň jim konkurence na bankovním trhu nedovolí zvyšovat poplatky. Velkou předností Komerční banky je skutečnost, že český investor nemusí počítat s kurzovými riziky. Konzervativního investora pak u této akcie přitahuje její stabilita. První pololetí bude pro Komerční banku zajímavé, protože investoři budou spekulovat na výšku dividendy. Ovšem závěr roku už může být riskantní, zvláště pak kdyby se v České republice zadrhl růst HDP.

Erste: 55,3 %

Více než 50% zhodnocení ceny nabídla svým akcionářům rakouská banka Erste, která u nás vlastní Českou spořitelnu. Její akcionáře díky tomuto skvělému výsledku nemusela trápit velká inflace. Rozdíl mezi ní a Komerční bankou je v tom, že Erste je evropskou bankou, nikoliv pouze českou. Evropské banky zažily v roce 2020 ještě mnohem větší otřesy než ty naše. Erste je tak akcie, která mnohem víc reaguje na světové dění a je volatilnější než akcie českých bank.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie RBAG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Banka taktéž vyplatila částečnou dividendu ve výšce 0,5 eura, přičemž letos by měla být vyšší a pohybovat se nad 1,5 eura. Akcie Erste není až tak dividendová jako Komerční banky. Českému investorovi se však hodí, pokud chce spekulovat na světový finanční kontext. Na dobré ekonomické zprávy ze světa totiž tento titul reaguje prakticky okamžitě. Nevýhodou však zůstává kurzové riziko. Pokud bude česká koruna posilovat, pravidelně se tím budou umazávat zisky z této akcie. Stejně tak jako u ostatních bank se její růstový potenciál naplnil a letošek ukáže, zda akcie bank narazily na svůj strop.

ČEZ: 60,58 %

Ikonická česká akcie ČEZ své akcionáře potěšila, a to nejenom rekordní dividendou v hodnotě 52 Kč. Růst o 60,58 % táhly zejména burzovní ceny elektřiny. Poptávka z Německa po elektrické energii vyhnala cenu až na 326 euro za 1 MWh. Elektrická energie však v závěru roku začala rapidně klesat až k hodnotám 120 euro za 1 MWh. I tento pokles ovšem znamená, že v průběhu roku zdražila téměř o 120 %. Na jaře a přes léto se dá čekat, že se ceny dostanou pod 100 euro, ale příští zimu se může opakovat identický scénář, protože problém s cenami energií je strukturálního charakteru, a tudíž se nevyřeší za rok. Díky sázce ČEZu na jadernou energii lze očekávat stejný průběh jako letos. Zimní počasí a mrazy budou ČEZu nahrávat.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jediným rizikem je tlak ze strany investorů upřednostňujících ESG a ekologických aktivistů, aby ČEZ skončil co nejdřív výrobu elektrické energie z uhelných elektráren. Může se sice jednat o silný mediální tlak, ale v současnosti Česko nemá žádnou jinou alternativu. Již teď si česká vláda láme hlavu, jak v tuzemsku vyřešit vysoké ceny energií. Zavřením uhelných elektráren by cena pro koncového uživatele znovu vzrostla. Doufejme, že vláda ustojí tlak zejména z Evropské unie k přechodu k zelenějším zdrojům energií. Hlavním faktorem pro ČEZ v příštím roce bude cena elektrické energie. Jak vidíme, zdá se, že její ceny nemají strop.

CZG: 72,79 %

Růst české zbrojovky jasně ukazuje, že nákup legendární americké značky Colt byl dobrou volbou. Americký trh je pro českou firmu klíčový, představuje přes 60 % obratu. Společnosti se daří, i když svým způsobem to není až tak dobrá zpráva. Jednak je za stoupající poptávkou po zbraních růst rizika konfliktu a pocitu nebezpečí ze strany občanů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CZG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

V USA se vysvětluje snahou demokratů zpřísnit nákup a celou legislativu okolo zbraní. V každém případě se tyto změny neuskuteční rychle, nejdříve v příštím roce. Také není jasné, zda demokraté získají dostatečný počet křesel v následujících volbách do zastupitelských orgánů. Proto je toto riziko malé. Společnost CZG navíc disponuje dobrým cash flow a nízkým zadlužením, což otevírá spekulace pro další nákupy.

Pilulka: 185 %

Největším skokanem roku byla akcie Pilulky. Ta se sice neobchoduje na hlavním trhu, ale v režimu start. Cena její akcie se zdvojnásobila. Dalo by se říct, že vlivem koronaviru stouply prodeje v e-shopech i poptávka po různých vitamínech a stravovacích doplňcích, což by strmý růst vysvětlovalo. Jenomže Pilulka je hlavně e-shop se zbožím na poli, kde je velká konkurence. Jednak ve zdravotnickém sortimentu ze strany lékáren, tak i ve zboží, jako je drogerie, kosmetika nebo elekro, které jsou také velmi dobře pokryty konkurencí.

Zdroj: Pse.cz
Vývoj akcií Pilulka za rok 2021

Management Pilulky argumentuje, že jim jde hlavně o to zvedat tržní podíl a díky tomu se jim daří zefektivnit náklady. Tento trh je ovšem velmi těžké dobývat. Pilulka je tak typickým příkladem, kdy jde cenu akcií vyhnat nahoru při relativně malých obchodech. A to je její velké riziko.

Pokud by se někdo rozhodl prodat větší balík akcií Pilulky ze dne na den, mohli bychom se dočkat obrovského propadu na tomto titulu. I přes lákavý zisk za loňský rok, zůstává akcie Pilulky velmi riziková a proto vhodná jen pro zkušené spekulanty, kteří budou dění okolo firmy pravidelně sledovat.

Líbil se vám tento článek?
14
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.