Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Rok 2020 na pražské burze - Jak dopadly jednotlivé firmy? Podrobný přehled

Rok 2020 na pražské burze - Jak dopadly jednotlivé firmy? Podrobný přehled

Rok 2020 na pražské burze - Jak dopadly jednotlivé firmy? Podrobný přehled
Zdroj: Pse.cz

Na rok 2020 budou čeští investoři vzpomínat jako na jeden z nejnáročnějších. Roku 2020 se snad vyrovná pouze krizový rok 2009. Ten, kdo se loni rozhodl začít obchodovat, se na burze naučil více než za pět předchozích let. Kvůli březnové krizi některé akcie padaly tříprocentním tempem po několik dní. Následovaly rychlé zvraty a zase pády. Jelikož se pražská burza ocitla v osmiprocentní roční ztrátě (přesněji v 7,93 procentech), pak ten, kdo na ní měl letos zisk, dokázal porazit sentiment trhu. Pražský index zakončil rok 2020 na hodnotě 1027,14 bodů

Slabina pražské burzy: Bankovní sektor

Největší slabinou české burzy je diverzifikace akcií z hlediska zastoupených oborů. Velkou váhu v pražském indexu tvoří tři bankovní domy: Komerční banka, Erste Group a Moneta. K již tak silnému bankovnímu sektoru můžeme připočítat i pojišťovnu Vienna Insurance Group (VIG). Právě bankovní sektor byl v koronakrizi jedním z nejzasaženějších. Z obav, že banky budou platit účet za koronakrizi, se snížily ceny akcií bank o polovinu. Ty se postupně zotavily, a to hlavně díky oznámení o úspěšném objevení vakcíny Pfizer. Tato zpráva velmi pomohla i pražské burze, jinak by roční bilance byla mnohem horší.

Slabina pražské burzy: Jedna IT firma

Sektor, který zažil během krize boom, byl technologický. Koronakrize s sebou přinesla obrovský tlak na prosazení digitalizace, a to i tam, kam v posledních dvaceti letech ještě nepronikla. Internet a digitální technologie se staly nástroji pro nutné přežití většiny firem. Technologickým ale i farmaceutickým firmám krize prospěla. Investoři viděli v těchto společnostech jistotu na ochranu svých peněz. Díky tomu ceny akcií technologických firem dosahovaly závratného růstu a tím podržely velkou část světových indexů. To však nebyl případ pražské burzy, kde najdeme pouze jednu firmu z oboru informačních technologií, a sice Avast. Z farmaceutických firem už se žádná na pražské burze neobchoduje.

Pražská burza tak nebyla ušetřena velkých propadů, a to hlavně vlivem přítomnosti bankovních titulů. Jak dopadly jednotlivé firmy podrobně? Na to se podíváme v našem přehledu českých akciích. Uvedené ceny akcií se vztahují k poslednímu obchodnímu dni v roce 2020.

Erste Group 660 Kč, -22,99 %

Nejhorší výkon předvedla na pražské burze akcie Erste. Toto prvenství je však potřeba relativizovat. Rozdíly mezi třemi bankovními tituly jsou minimální. Erste prohrála svůj souboj i přes rozhodnutí svých akcionářů o výplatě částečných dividend za rok 2019. Dividenda dosáhne 75 centů na akcii. Vyplacená částka představuje 22 procent z konsolidovaného zisku z roku 2019.

Vývoj ceny akcií Erste v roce 2020
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

V roce 2020 se bance prozatím relativně dařilo a nepropadla se do ztrát. Za tři čtvrtletí roku 2020 firma vykázala čistý zisk 343 milionů eur, což však představuje pokles o 30 % vzhledem za stejné časové období roku 2019. Pokud se banka udrží v zisku i nadále, Erste zůstává zajímavou akcií. Navíc tato akcie patří na pražské burze k těm nejvolatilnějším, takže se hodí i na krátkodobé obchodování.

Komerční banka 657 Kč, -20,80 %

Komerční banka může jen děkovat objevení vakcíny a následné dvouměsíční really. Její akcie se daly ještě před pár měsíci pořídit pod 500 korun. Rozhodnutí nevyplatit dividendu a ohrožení systematického krachu české ekonomiky srazilo ceny jedné z největších českých bank o desítky procent během březnového výprodeje. Komerční banka patří k českým bankovním gigantům, které nejsou ohroženy jen dluhovou krizí, ale také modernizací celého bankovního sektoru.

Nikoho tím pádem nepřekvapila zpráva, že se Komerční banka chystá snížit počet zaměstnanců o 3,5 procenta. Podle údajů z roku 2019 by se mělo jednat zhruba o 7200 lidí. Pokud bude tato banka chtít přežít, bude se muset velmi rychle zmodernizovat.

Vývoj ceny akcií Komerční banky v roce 2020
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Prostor pro spekulace však přichází hlavně z jejího mateřského domu Société Générale. Ta již během roku 2020 vykázala velké ztráty. Oproti tomu Komerční banka i přes krizi zůstává nadále zisková. Ve Francii se často hovoří o možné fúzi Société Générale s dalšími velkými bankami. Je otázkou, jak by to dopadlo s českou pobočkou, protože Société Générale se v posledních letech snažila vylepšit svoje hospodaření prodejem bank v jiných zemích. Prozatím však Komerční banka zůstává zisková, a tak si ji budou francouzský majoritní akcionář hýčkat. Celou záležitost bude značně ovlivňovat rozhodnutí ČNB ohledně výplaty dividend.

Moneta 68 Kč, -20 %

Banka Moneta dopadla nejlépe z bank obchodovatelných na české burze. Ztráta 20 procent není tak hrozivá, když vezmeme v úvahu celoroční vývoj. Akcie Monety se daly koupit i pod 50 korun. Cenám akcie uškodilo rozhodnutí ČNB o nevyplacení dividendy.

Vývoj ceny akcií Monetyv roce 2020
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie Monety mají oproti dvěma předchozím jmenovaným velké plus. Tím jsou silné insider nákupy. V podstatě celé vedení banky využilo loňský rok k nákupům, a to nejenom za výprodejové ceny okolo 55 korun, ale i za ceny přes 65 korun. Jinak řečeno, vedení svým akciím věří. Moneta má však další výhodu, a tou je roztříštěná vlastnická struktura. Banka může i nadále doufat, že přiláká investora, který bude chtít skoupit majoritní podíl, což by vyhnalo cenu akcií nahoru.

Jelikož není majoritní vlastník, investor by musel velkou část akcií nakoupit přímo na burze. Pokud Moneta, a s ní celá česká ekonomika krizi ustojí, banky budou dobrou příležitostí pro investice.

VIG 541 Kč, -16,38 %

Akcie pojišťovny VIG dopadly obdobně jako akcie bank obchodovaných na pražské burze. Jediný rozdíl byl v tom, že se společnost rozhodla vyplatit plnou výši své dividendy za rok 2019. Došlo k tomu na podzim místo na jaře. To byl velmi vstřícný krok vůči jejím akcionářům, protože pojišťovna dividendu vyplatit nemusela. Druhým zajímavým faktem je, že vedení společnosti v posledních měsících několikrát přikoupilo velký balík akcií. Třetí důvodem byl nákup aktivit pojišťovny Aegon v Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Turecku.

Rakouská pojišťovna VIG tak značně posiluje svoji roli ve střední a východní Evropě. Výhledově by tyto oblasti neměly být tolik zasaženy krizí, a proto je tento krok je velmi pozitivní.

Vývoj ceny akcií VIG v roce 2020
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Velmi zajímavou otázkou je, jak se projeví lockdown a celá koronakrize v oboru pojišťovnictví. Negativní zprávou jsou jednoznačně nízké úrokové sazby a to, že prozatím nic nenasvědčuje tomu, že sazby budou v následujícím roce růst. Právě pojišťovny jsou prostřednictvím svých penzijních fondů v obtížné situaci, protože dluhopisy nic nevynášejí.

Pojišťovny však mohou těžit z obecného pocitu ohrožení, kdy poroste zájem o různá životní a zdravotní pojištění. Díky lockdownu ubylo nehod na silnicích anebo různých pracovních úrazu, poklesla i majetková kriminalita. Bude tedy záviset na pružnosti pojišťoven, jak rychle se dokáží současné situaci přizpůsobit. Pojišťovna VIG za prvních devět měsíců roku 2020 vydělala 175 milionů eur, což představuje asi o 23 % méně než v předchozím roce.

Kofola 236 Kč, -15,71 %

Výraznou roční ztrátu zaznamenal výrobce sycených nápojů a limonád Kofola. Cena akcií Kofoly je paradoxní, protože firmě se v těžkém prostředí dařilo. Přesto cena akcií zůstává nízko. Například ve třetím čtvrtletí roku 2020 zisky dosáhly 2,081 miliard. Pro srovnání za stejné období v roce 2019, tedy v době, kdy byly všechny restaurace otevřené, společnost dosáhla zisku 1,861 miliardy.

Vývoj ceny akcií Kofoly v roce 2020
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Co se týče akvizic, je Kofola při chuti. Dokončila akvizice Karlovarské Korunní a Ondrášovky. Novinkou v jejím portfoliu nápojů je minerální voda Šaratice. Kofola se však již neomezuje pouze na svět perlivých vod, připravuje i novou značku kávy Trepallini. Společnost nabídla svým akcionářům dividendu 13,50 Kč ze zisku z roku 2019. I přesto investoři akciím nevěří a jejich ocenění na burze spíš ukazuje, že jde o podhodnocenou firmu, zvláště pak když Kofola prozatím velmi dobře reaguje na celou koronakrizi.

Philip Morris 14 960 Kč, -2,09 %

Kutnohorský výrobce tabáku i přes pokles prodejů způsobený omezeným pohybem osob, jak těch z blízkého zahraničí, tak když si cizinci nemohli na letišti kupovat tabákové výrobky, zažil na burze stabilní rok. Během březnových výprodejů se akcie Philip Morris dotkla svého dna 12 100 Kč. Na druhou výprodejovou vlnu však již tak moc nereagovala a zůstala na hodnotách 13 500 Kč.

Vývoj ceny akcií Philip Morris v roce 2020
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Firma neodmítla výplatu dividend za rok 2019 a svým akcionářům vyplatila 1560 Kč za jednu drženou akcii. Rok 2021 začal pro výrobce cigaret a tabákových produktů špatně, jelikož stát zvýšil spotřební daň na tabákové výrobky. Státní pokladna bude v následujících letech potřebovat každou korunu a vyšší zdanění kuřáků dnes nikomu nevadí, v podstatě všechny politické strany s ním souhlasí.

Pro výrobce cigaret to znamená svízelné období, protože znovu roste velké riziko rozšíření černého trhu. Tržby společnosti Philip Morris tak budou každý rok pomaličku klesat, ale i tak se bude v následujících pěti letech jednat o solidní dividendové a defenzivní akcie.

Kde můžete české akcie obchodovat?

XTB logo

XTB

★ 93 %

U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

ČEZ 515 Kč, +1,08 %

Polostátní gigant má za sebou celkem stabilní rok. Cena akcií ČEZ nakonec skončila rok 2020 na zelené nule. Roční výsledek by byl lepší, kdybychom do ceny započítali dividendu 34 korun, rozdíl by byl přibližně šest procent. Prozatím se na cenách akcií ČEZu neprojevily plánované prodeje zahraničních aktivit firem.

Vývoj ceny akcií ČEZ v roce 2020
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Rok 2020 nepřinesl rozhodnutí o strategických investicích do českých elektráren. Vzhledem k současné krizi lze jen velmi těžko předpokládat, že se něco vyřeší. Osud firmy tak bude mít v rukách až příští vláda. Tuto velkou investici však komplikuje fakt, že stát bude v příštích letech potřebovat každou korunu do svého rozpočtu. ČEZ by tedy měl pokračovat i nadále ve výplatách dividend.

O2 251 Kč, +7,26 %

O2 má za sebou slušný rok. Je to velmi dobrý příklad defenzivní akcie. Telekomunikační sektor bude i v dobách krize nadále fungovat. Firmy vedle toho investovaly do digitalizace a zlepšení přenosových a datových služeb.

Vývoj ceny akcií O2 v roce 2020
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcionáři navíc k ročnímu výsledku musí připočíst tučnou dividendu 21 korun. Pokud v budoucnu nebude hrozit stažení titulu z pražské burzy, pak tato společnost představuje zajímavou alternativu pro defenzivní typ investice.

PFNonwovens 774 Kč, +10,57 %

Velmi dobrý zisk nabídl svým akcionářům výrobce netkaných textilií PFNonwovens. Desetiprocentní zisk je však slabou útěchou akcionářům za zrušené dividendy i následné vytěsnění minoritních vlastníků.

Vývoj ceny akcií Pegasu v roce 2020
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Ti sice ještě můžou doufat ve zvýšení nabídky, ale i tak odchod této firmy ukazuje na chronický problém české burzy. Pegas představoval zajímavou společnost na zajímavém segmentu, kterému se bude dařit i v následujících letech. Dlouhodobí investoři jsou jistě zklamaní.

Tyto neblahé zkušenosti pak komplikují IPO na pražské burze. Jak věřit firmám, které si jdou na burzu pro peníze a následně za pár let vytěsní malé akcionáře? Proto investor nesmí zapomenout na to, aby si před investicí dobře prohlédl, jaká je akcionářská struktura dané firmy a jestli nehrozí v případě úspěšných let její vytěsnění.

Avast 155 Kč, +11,14 %

Česká softwarová firma Avast své akcionáře sice nezklamala, ale být akcionářem Avastu není záležitost pro slabé povahy. Tato akcie patří k těm nejvolatilnějším na českém trhu. Navíc primární trh je ve Velké Británií. Ke kurzovým výkyvům bylo potřeba započítat také výkyvy české koruny vůči libře.

Vývoj ceny akcií Avastu v roce 2020
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
GBP
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie Avastu se v březnu daly pořídit za cenu 82 korun za kus a pak následně v létě prodat za 172 korun za kus. To představuje velmi solidní zisk v rozpětí několika měsíců. Akcie Avastu tak patří vzhledem k ještě nekončící koronakrizi k tomu nejzajímavějšímu na pražské burze.

Stock Spirit Group 78 Kč, +25,81 %

Akcionáři likérky Stock Spirit Group mohou být letos spokojení. Firma dokázala nahradit výpadek z prodejů v restauracích a hotelech zvýšeným objemem prodeje v maloobchodu. Nezklamal ani klíčový polský trh, kde po pěti letech ustal konkurenční boj. Česká firma tak po letech mohla zvednout ceny svých produktů. Jelikož uzavírá svůj fiskální rok na konci září, máme k dispozici již výsledky za rok 2020. Výnosy vzrostly meziročně o 9,1 % na 341 mil. EUR.

Vývoj ceny akcií Stock v roce 2020
Zdroj: Pse.cz

Likérka potěšila své akcionáře a navrhla vyplatit celkovou dividendu (včetně předběžné) 9,55 eurocentů za rok 2020. Jelikož složitá situace na trhu kvůli koronaviru nepřeje hledání nových akvizic, vedení navrhlo vyplatit mimořádnou dividendu 11 euro centů z hotovosti, kterou firma dlouhodobě disponuje.

Investice do alkoholu je i v případě krize, kterou procházíme, sázka na jistotu. Lidé v krizových momentech nepřestanou pít, ba právě naopak. Akcie Stocku budou i nadále v hledáčku konzervativních investorů. Stabilita dividendy bude i v následujících letech dostatečné lákadlo, zvláště pak když se ještě neví, jak velkou dividendu budou vyplácet ostatní firmy nebo zda vůbec.

Minulý rok byl na pražské burze rozhodně zajímavý a bezesporu se máme i letos na co těšit. Buďte připraveni na zajímavé příležitosti! Jak dopadly vaše investice do českých akciových titulů v roce 2020? Podělte se s námi o vaše zkušenosti. 

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo