Kdybyste si na začátku minulého roku koupili 1 bitcoin, zaplatili byste za něj zhruba 150 000 Kč. Na Silvestra téhož roku by váš bitcoin měl o dost vyšší hodnotu: celých 600 000 Kč. A dnes by to bylo $2 359 539.
Celkem slušný vývoj, že?
Samozřejmě, po bitvě je každý generál. Dívání se na Bitcoin stylem “kdybych býval…“, nikomu nijak nepomůže. Je nutné se naopak dívat do budoucna. Je teď dobrý čas kryptoměny kupovat nebo ne? Co lze od kryptoměn v čele s Bitcoinem očekávat v tomto roce?
Abychom si společně mohli na tyto a další otázky odpovědět, rozhodli jsme se sepsat další predikci pro Bitcoin a další kryptoměny na rok 2021.
Osobně jsem už 2 predikce psal, konkrétně predikci na rok 2019 a na rok 2020. Rozhodně se jedná o zajímavé shrnutí informací, které je ovšem relevantní i dnes. A možná že teprve s odstupem času dávají tyto predikce ten pravý smysl. Doporučuji tedy přečíst si i tyto 2 články, až budete mít dlouhou chvíli.
Konec konců, Bitcoin se ve své podstatě od vydání zmíněných článků vůbec nezměnil. Každých 10 minut vytvoří jeden blok transakcí a v každém bloku jsou vytvořeny nové bitcoiny.
Všechnno jede přesně podle plánu, který už v roce 2008 představil Satoshi Nakamoto. A to ať už do amerického Kongresu vtrhne banda výtržníků, nebo se rodiny po celém světě uzavřou ve svých domovech. Bitcoin to nezajímá – jede si to svoje.
Jediné, co se s ohledem na kryptoměny změnilo, je všeobecná nálada, která je obklopuje. Zatímco v letech 2019 a 2020 lidé přemýšleli stylem “Bublina splaskla,” dnes si říkají: “Bitcoin už je drahý, už je pozdě.”
Nesouhlasil jsem tehdy a nesouhlasím ani teď.
Myslím, že v této chvíli už s naprostou jistotou můžeme říci, že Bitcoin tu s námi zůstane. Ať už legální nebo nelegální, regulovaný nebo neregulovaný, prostě tu bude. Navždy.
Co se tedy na kryptoměnovém trhu v roce 2021 stane? Kupovat nebo prodávat? Jaké jsou vyhlídky, predikce, názory a co říkají statistiky? Pojďme se na to všechno společně podívat.
Posledních pár let bylo ve vzduchu cítit napětí. Všichni upřeně hleděli na cenu 20 000 dolarů za 1 BTC a přemýšleli, zda se ještě na tuto magickou hranici někdy znovu vyšplhá.
Vyšplhal.
A nejen to, dokonce tuto hranici, které říkáme ATH, během pouhých 22 dní zdvojnásobil. Ve chvíli, kdy píšu tento článek, se ATH nachází na úrovni 42 000 dolarů.
Vývoj Bitcoinu v předpovídatelných cyklech
Pokud jste se někdy o Bitcoin a jeho vývoj zajímali, pravděpodobně jste si všimli, že se jeho cena vyvíjí ve zdánlivě predikovatelných cyklech. Podívejte se na ně níže:
U grafu je cenová osa nastavena na logaritmické zobrazení. To se hodí, když je důležitější zaměřit se na rozdíly v procentech namísto jednotkách. Cena na tomto grafu tedy nepostupuje tak, jak jste možná zvyklí: “1, 2, 3, 4, 5”, ale “1, 2, 4, 8, 16”.
A to z jednoho prostého důvodu. V grafu by jinak totiž skoro nic nebylo vidět. Podívejte se na to, jak by graf vypadal v klasickém měřítku, níže.
Chceme-li se ale blíže podívat na jednotlivé cykly a to, jak se cena bitcoinu během nich vyvíjela, klasický graf už se bude hodit.
Na obrázku vlevo vidíte vývoj ceny Bitcoinu a jeho “bubliny” v letech 2011 a 2014. Na druhém obrázku potom poslední “bublinu” z roku 2017 a její vývoj překopírovaný do roku 2021 (zobrazený v šedé barvě).
Cena má tendenci prudce růst, aby poté podobně prudce spadla. Nicméně každý vrchol je vždy násobně větší, než ten předchozí.
Kdyby se historie opakovala (viz grafy výše), cena 1 BTC by se během tohoto roku vyšplhala až k 250 000 USD a možná ještě výše… Ostatně, právě za predikcí růstu na 250 000 USD stojí například Tim Draper, úspěšný americký venture capital investor.
Pokud namítáte, že minulý vývoj nemusí mít vůbec žádný vliv na budoucnost, máte naprostou pravdu. Všechno mi ale na druhou stranu ukazuje, že minimálně jeden podobný cyklus nás ještě čeká.
Proč si to myslím?
Minulý cyklus byl hnán retailem. Nyní jsou to profesionálové
O tom, že “přijdou institucionální investoři” mluví kde kdo a pomalu není dne, kdy by někdo podobnou myšlenku nevyslovil. O bájných institucionálních investorech bylo napsáno a řečeno hodně. Občas mi přijde, že jsou vykreslováni jako nějací blaničtí rytíři, kteří přijedou, až bude nejhůře, a cenu Bitcoinu díky svým miliardám dolarů vyženou vzhůru.
Podle mě je to ale přesně naopak. Způsoby, jakými mohou velcí hráči do kryptoměn investovat, už tu jsou dlouho – ať už se jedná o futures na burze v Chicagu, Bakkt, nebo investiční fondy jako třeba Grayscale.
Možná vás napadla otázka… kdo jsou to ti velcí hráči a jak moc velcí vlastně jsou? Podívejte se na rychlý přehled několika z nich:
Grayscale – Fond, přes který lze investovat do kryptoměn a momentálně má pod správou kryptoměny v hodnotě 27 miliard dolarů
Blackrock – Investiční fond, který na začátku roku oznámil vstup do kryptoměnové sféry. Pod správou mají 8 700 miliard dolarů.
Fidelity Investments – Investiční fond, který v minulém roce oznámil vstup do kryptoměnové sféry. Pod správou mají 3 300 miliard dolarů.
a další…
Problém netkvěl v tom, že by tito velcí hráči investovat nebyli schopni. Prakticky toho totiž schopni jsou. Oni si jen nemohou dovolit příliš riskovat. A to platí dvojnásob, pokud mají nakládat s majetkem, který jim nepatří, ale mají ho ve správě od svých klientů.
Situace se v posledních měsících ale razantně změnila. I přes krizi způsobenou koronavirovou pandemií (a možná právě kvůli ní) cena bitcoinu prorazila své dosavadní historické maximum na ceně 20 000 USD a stoupá dál. Investoři, kteří Bitcoin po 80% propadu v roce 2018 odepsali, si začali všímat, že už se znova něco děje.
Začali si všímat, že Bitcoin není mrtvý, jak se dlouho říkalo. Že možná má něco do sebe. Že to možná není jen módní výstřelek a novodobá “tulipánová mánie”. Naopak. Je větší a silnější, než kdykoli dříve.
Jedním z hlavních protagonistů této myšlenky je od roku 2020 i Michael Saylor, výkonný ředitel společnosti MicroStrategy, která ještě v roce 2019 držela aktiva za téměř 1 miliardu dolarů. Saylor na konci minulého roku veřejně oznámil, že jeho společnost převedla zhruba 250 000 000 dolarů na Bitcoin.
Proč? Saylor tak hodlá svůj majetek ochránit proti blížící se inflaci způsobené tzv. kvantitativním uvolňováním, kterým téměř všechny centrální banky světa bojují proti korona-krizi. Mimochodem, od té doby ještě Microstrategy provedla dalších několik nákupů Bitcoinu, přičemž poslední byl zhruba na ceně 35 000 USD/BTC.
Poznámka
TIP: Saylor se svojí společností MicroStrategy ale není jediný, kdo něco podobného udělal. K podobným nákupům se uchyluje stále více a více firem. Jako například Tesla, která v den zveřejnění této predikce (náhoda?) nakoupila BTC za 1,5 miliardy dolarů.
Seznam dalších společností naleznete na stránkách Bitcoin Treasuries. V době psaní článku firmy držely bitcoiny za více než 55 miliard dolarů.
Bitcoin se tak ve společnosti podnikatelů a investorů stále více a více etabluje jako uchovatel hodnoty a nejen nějaké běžné spekulační aktivum, na jehož růstu by se dalo svézt a hned zase vyskočit.
Samozřejmě – všechny tyto nákupy bezesporu šponují cenu BTC nahoru a v jistou chvíli znovu dojde ke zlomu a cena spadne. V tu chvíli se už ale nebude jednat o pouhý nástroj spekulační mánie – Bitcoin už bude zavedené aktivum s tržní kapitalizací podobnou té u zlata.
Retail ale nebude pozadu
Kromě rostoucího počtu firem, velkých investorů a obrovských fondů, které do tohoto prostoru postupně vstupují, rostou také samozřejmě investice ze strany “retailu” – běžných menších investorů.
I pro tyto investory je stále jednodušší a jednodušší najít cestu, jak Bitcoin, popř. jiné kryptoměny získat. Už dávno není nezbytně nutné, aby si malí investoři zakládali účty na kryptoměnových burzách, vytvářeli vlastní papírové peněženky, složitě ověřovali svoji totožnost před jakýmkoli nákupem a báli se, aby je náhodou někdo v průběhu nákupu neokradl.
S každou další zmínkou o Bitcoinu, která v médiích proběhne, se najde další skupina lidí, kteří se rozhodnou do Bitcoinu část svých úspor vložit. Tím si můžete být jistí. A takoví lidé ženou, stejně jako aktuálně nastupující instituce, cenu kryptoměn vzhůru. Sice nemají miliony dolarů, ale zase jich je obrovské množství. Obě tyto skupiny jsou v celém systému nepostradatelné a plní svou důležitou roli.
Je ale potřeba si uvědomit, že tito lidé, tedy malí investoři, kteří pozdě naskakují do již příliš rozjetého vlaku, na své investice často doplatí. Ať už nakoupí moc pozdě, prodají moc brzy, ztratí klíče od svých peněženek, nebo využijí podvodných nabídek a o své kryptoměny přijdou. Velryby, jak se říká držitelům velkého množství kryptoměn, si s trhem často do jisté míry hrají a snaží se je přimět jim své bitcoiny prodat levně. Je tedy třeba mít se na pozoru.
Zatím se ale vlak jménem Bitcoin teprve rozjíždí. Naskočíte nebo zůstanete stát?
Kam se ještě Bitcoin vyšplhá?
Je mi jasné, že se jedná o otázku, pro jejíž odpověď jste si sem pravděpodobně přišli. A já vám ji v tuto chvíli bohužel nejsem schopen dát. Mohu nabídnout pouze jakýsi rámec a odhad.
Osobně se denně dívám na určité metriky, které ukazují, zda ke zmíněnému zlomu dochází. Nejsem schopen přesně odhadnout budoucnost, ale jsem si díky těmto metrikám a grafům poměrně jistý tím, co se v danou chvíli děje. Jaká je na trhu aktuální situace.
Kryptoměnový trh je stále velmi dynamický a volatilní a jakákoli nepředvídatelná událost ho může posunout o desítky procent oběma směry. Není tedy možné vrchol ani dno předpovědět naprosto přesně, ale neměl by být problém se s přesností několika desítek procent trefit. Nicméně například Citibank odhaduje, že vrchol by mohl být zhruba na ceně 318 000 dolarů.
Jaké metriky sledovat, abyste zvýšili své šance prodat na vrcholu?
Počet likvidních bitcoinů a bitcoinů na burzách
Posledních několik měsíců je nastolen zajímavý trend, který tu při minulých bublinách nebyl. Nebo alespoň zdaleka ne v takové míře.
Lidé, kteří bitcoiny na burzách kupují, si je kvůli bezpečnosti vybírají ven z burz a posílají si je na své vlastní peněženky.
Tyto bitcoiny se tak efektivně ztrácí z trhu a jejich majitelé je nemohou rychle prodat a vytvořit tak tlak na pokles ceny. Zároveň se tak razantně snižuje nabídka dostupných bitcoinů na trhu.
Samozřejmě, tyto bitcoiny je možné poslat zpět na burzu a poté je prodat. Jistě. A o tom je právě tato metrika. Sledujte, zda na burzu přitékají spíše fiat měny (pro nákup) nebo kryptoměny (pro prodej).
Poznámka
TIP: Jako Finex.cz jsme do kryptoměn investovali 100 000 Kč a vývoj této investice transparentně monitorujeme. Až bude čas na prodej našeho portfolia, určitě o tom budeme informovat v rubrice naší kryptoměnové investice. Sledovat můžete také živý graf vývoje našeho portfolia, který naleznete zde.
Zájem velryb
Je možné předpokládat, že investoři, kteří mají v kryptoměnách peníze již dlouho a mají kryptoměn mnoho, budou se svými zkušenostmi o krok napřed. Stejně tak i lidé, kteří sice v prostoru nejsou tak dlouho, ale mají obrovské množství peněz, o které nechtějí v krátkém horizontu přijít.
Proto další z metrik, kterou sledujeme, je zájem těchto velryb a vývoj jejich počtu. Pokud je velryb hodně a stále se objevují další, je možné předpokládat, že ještě může dojít k dalšímu nárůstu ceny. A naopak, pokud se takoví lidé svých bitcoinů zbavují, další nárůst ceny již nečekají a sami na ni tlačí směrem dolů.
Zájem retailových investorů
Proti velrybám zde máme jejich opak: malé retailové investory, kteří se nechají strhnout massmédii a davem. Ti jsou většinou na trhu potrestáni. My se k nim řadit nechceme, proto si budeme dávat pozor na to, jak jednají, a do jisté míry se budeme chovat opačně.
Důležité je zde sledovat vývoj zájmu o bitcoin, který dobře reflektuje počet vyhledávání slova “bitcoin” nebo “buy bitcoin” na největším světovém vyhledávači Google. Jakmile se zájem malých investorů rapidně zvýší, je na čase dávat si pozor na otočku trhu.
Další metrikou, která se ke sledování retailu hodí, je sledovat počet všech držitelů bitcoinu včetně těch úplně nejmenších.
Jakmile se rapidně začne zvedat zájem o bitcoin z řady veřejnosti a začne přibývat lidí, kteří bitcoiny drží, měli bychom zpozornět a hledat chvíli pro prodej.
Poznámka
Metrik, které sledujeme, je samozřejmě daleko více. Pro základní nastínění našeho myšlení ale věřím, že zmíněné metriky postačí. Chcete-li tyto metriky sledovat s námi a připravovat se na co nejvýhodnější prodej bitcoinů, čtěte naše novinky a analýzy ze světa kryptoměn.
Přihlašte se k odběru našeho newsletteru
Každý týden shrnujeme aktuální situaci na kryptoměnovém trhu v newsletteru, který posíláme několika tisícům našich čtenářů. Chcete-li být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojit se můžete vyplněním formuláře níže.
Chcete se svézt na kryptoměnové vlně?
Zhodnocení investovaných peněz rozhodně zní lákavě. A já jsem přesvědčen, že kryptoměny tuto možnost přináší a ještě stále není pozdě. Nicméně pokud jste stále na vážkách, podívejte se, jaké výhody investice do kryptoměn přináší:
Čím více cena roste, tím více cena roste.
Možná to zní hloupě, ale je to tak. Média mají obrovskou sílu a s každou další zmínkou o Bitcoinu se zvedne zájem lidí, kteří chtějí nakoupit. A to si pište, že s rostoucí cenou se média, která hledají senzace, budou zapojovat ve velkém. Čím více nákupů, tím rychlejší růst, což zase podnítí další nákupy…
Investice do kryptoměn je naprosto likvidní.
Ať už cena vyroste na několikanásobek a vy chcete vybrat své zisky nebo naopak spadne a vy se chcete kryptoměn zbavit, než proděláte až příliš, vždy k tomu máte možnost. Protože trh s kryptoměnami běží 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, na kryptoměnových burzách vždy téměř ihned naleznete někoho, kdo od vás kryptoměny koupí. Není tedy na místě se bát, že vaše “drahé” bitcoiny nikde neudáte.
Trh s kryptoměnami je stále v plenkách.
Protože trh s kryptoměnami teprve vstupuje do své puberty, ještě je malý a nevyzpytatelný. S každým dalším nákupem se však zvětšuje a ceny kryptoměn rostou. I proto se předpokládá, že má-li absorbovat alespoň nějaké množství světových peněz (oproti komoditám či akciovému trhu jsou kryptoměny stále ještě trpaslíkem), potenciál pro zhodnocení je obrovský.
Tento cyklus je právě na svém začátku.
Pokud si ještě pamatujete, co jsme si ukazovali na prvních grafech tohoto článku, Bitcoin se zatím vždy pohyboval v cyklech. Každý cyklus končil strmým růstem o stovky procent, po kterém následoval výplach. Každý cyklus měl tvar podobný tomuto grafu:
Aktuálních 35 000 dolarů (v moment psaní tohoto článku) je v tomto ohledu naprostým začátkem. S přirovnáním k obrázku výše jsme pravděpodobně v místě “Hope“. A tento cyklus se opakuje nejen u kryptoměn, ale i u akcií a obecně většiny obchodovatelných aktiv.
Nejedná se o “technickou analýzu” grafu, ale spíše o analýzu myšlení obchodníků, které, jak říká Warren Buffett, se dlouho nezměnilo a ještě tisíc let se nezmění.
Vaše kryptoměny jsou jenom vaše.
Bitcoin je z tohoto hlediska snad tím nejlepším aktivem. Z vaší peněženky vám bitcoiny nikdo nezkonfiskuje, nezastaví nebo nezablokuje vaše transakce. To, co se svými bitcoiny budete dělat, je pouze na vás. Ve skutečnosti vám stačí zapamatovat si vašich 12 slov a své bitcoiny můžete libovolně převážet po světě tam a zpět aniž by na to někdo přišel.
S touto výhodou ale přichází i nevýhoda – pokud jednou sami zapomenete, ztratíte, nebo zničíte své klíče, už se ke svým kryptoměnám nedostanete. Stejně tak, pokud si pustíte podvodníky až moc k tělu – stačí si stáhnou pofidérní program, soubor, nebo prozradit svá hesla. A kryptoměny jsou fuč. Věnujte tedy zvýšenou pozornost výběru peněženky, ideálně té hardwarové, jako je Trezor.
Návod: Jak na vlak jménem Bitcoin nasednout
Jaké mají kryptoměny výhody už víte. Chtěli byste ale kryptoměny prakticky začít využívat? Chtěli byste zhodnotit své finance, nebo si jen vyzkoušet, jak tento fenomén vlastně funguje?
Podívejte se na jednoduchý postup, který doporučujeme následovat, pokud jste v tomto světe teprve krátce.
Krok 1. Doučte se
Ačkoli nákup bitcoinů/kryptoměn sám o sobě je poměrně snadný, není radno ho podceňovat. Stačí si zvolit špatnou peněženku či podvodnou směnárnu a o své první peníze přijdete dříve, než se stihnete rozkoukat.
Je tedy dobré si na začátku vše pečlivě nastudovat a promyslet, než uděláte chybu. K tomu vám mohou pomoci naše stránky, například recenze důvěryhodných směnáren, peněženek nebo burz.
Máte vše prostudované? Víte, co to kryptoměny jsou, jak fungují a jak je mít v bezpečí? Chcete se stát součástí kryptoměnového trhu? Paráda, teď už vám zbývá jen si nějaké pořídit. Pokud chcete vědět jak, podívejte se na náš návod jak koupit kryptoměny.
Nyní přichází ta nejtěžší, nejzdlouhavější a často bolestivá část. Teď už je třeba jen vytrvat a na své kryptoměny nesahat až do doby, kdy bude vhodný okamžik k prodeji. Na této cestě zažijete spoustu propadů, spoustu růstů a spoustu období, kdy se vlastně vůbec nic neděje.
Budete se o kryptoměnách bavit se svou rodinou, s přáteli a možná i s úplně cizími lidmi, třeba na nějakém z kryptoměnových srazů. Spousta lidí nebo služeb vám nabídne, že za vás vaše kryptoměny zhodnotí ještě více. Najdou se i tací, kteří se vám vysmějí nebo jiní, kteří budou ke kryptoměnám skeptičtí.
Nenechte se zviklat. Případných poklesů ceny využijte k dokoupení dalších mincí “ve slevě”, odolejte pokušení znásobit své bitcoiny v nejrůznějších programech či u těch nejlepších manažerů a prostě, nic, nedělejte. Držte a hodlujte. To je pro naprostou většinu ten nejlepší způsob, jak na tomto trhu plném žraloků přežít.
Krok 4. Prodejte se ziskem – nebo neprodávejte vůbec
Pokud jednou skočíte do této králičí nory jménem kryptoměny, je možné, že už z ní nevylezete. Budete si o Bitcoinu číst knížky, názory profesionálů, investorů, ekonomů… A možná si uvědomíte, že třeba ani své bitcoiny nechcete prodávat vůbec.
Pokud ale věříte, že kryptoměny už dosáhly svého vrcholu a přeci jen své digitální bohatství budete chtít prodat a užít si své prozatím nezrealizované zisky, není nic snazšího, než následovat náš návod na prodej kryptoměn.
Možná vás zarazilo, že v této kryptoměnové predikci jsem až doposud nemluvil o jiných kryptoměnách, než jen o Bitcoinu. Důvod je prostý – Bitcoin jako nejstarší, největší a nejbezpečnější kryptoměna ještě stále jasně určuje směr vývoje tohoto trhu.
Bude-li v delším časovém horizontu Bitcoin růst, pak poroste celý trh. Naopak při větším propadu s sebou stáhne i ostatní kryptoměny. Beru ho jako ukazatel pro celý trh. Vím ale, že mnoho z vás se zajímá i o další měny, jako jsou Ethereum, Ripple (XRP), Litecoin, Cardano, Chainlink, Polkadot a další.
Jaký bude vývoj těchto kryptoměn v roce 2021?
Netroufám si dělat konkrétní predikce na určité dosažené ceny. Nicméně věřím, že ve chvíli, kdy BTC dosáhne jistého vrcholu, se na grafech alternativních kryptoměn začnou dít věci. Denní nárůsty o stovky procent nebudou ojedinělé, stejně jako propady o desítky procent.
Problém je v tom, že alternativních kryptoměn jsou tisíce a rozhodně ne všechny potenciál pro podobné nárůsty mají. Je těžké vybrat si ty, které ano. Osobně se právě proto držím těch největších, řekněme TOP 20 z hlediska tržní kapitalizace v seznamu kryptoměn.
V případě nákupu největších měn sázíte na potenciální zhodnocení, které překoná Bitcoin, ale zároveň je o něco méně jisté. Rozhodnutí už je na vás.
Pokud chcete do kryptoměn investovat jednoduše a zahrnout nejen Bitcoin, ale dát příležitost i altcoinům, podívejte se na investiční platformu Fumbi, se kterou mám poměrně dobré zkušenosti.
Závěr k predikci Bitcoinu a dalších kryptoměn na rok 2021
V odstavcích výše jste si mohli přečíst můj odhad na vývoj kryptoměnového trhu v tomto roce 2021. Naleznete tam několik bodů, proč by kryptoměny měly růst, a také kam až by se mohly vyšplhat. Pro jistotu a přehlednost však radši ještě níže naleznete shrnutí všech zásadních bodů, kterých jsme se v tomto článku dotkli:
Kryptoměnový trh již poněkolikáté překonal obrovský propad o více než 80 % a znovu se dostal na dříve nevídané hodnoty.
Z toho důvodu se o Bitcoinu dozvídá stále více lidí, kteří do něho vkládají část svých peněz, přičemž se jedná nejen o běžné lidi a malé investory, ale i obrovské korporace a investiční fondy.
Dle informací z výzkumu Binance (zdroj) za poslední 4 roky počet uživatelů kryptoměn vyrostl 20x, přičemž 55 % z těchto lidí plánuje kryptoměny držet dlouhodobě.
Na trendu rostoucího zájmu se chtějí svézt také poskytovatelé finančních služeb, kteří se snaží přístup všem zájemcům co nejvíce zjednodušit a urychlit.
To vše společně tlačí na růst ceny nejen BTC, ale i dalších kryptoměn.
Růstu ceny na historická maxima se chytají nejen specializované stránky a kryptoměnové magazíny, ale také mainstreamová média včetně televizních stanic a novin, což růst ještě umocňuje.
Růst však probíhá rychleji, než by bylo “zdravé” a proto lze očekávat, že stejně jako v minulosti, v jednu chvíli se růst zastaví a kryptoměny zaznamenají další propad.
Některé z metod, jak odhadnout “vršek růstu”, naleznete v článku výše. Další budeme monitorovat a informovat o nich jak v článcích v naší sekci kryptoměnových novinek, tak i na našem Facebook profilu.
Po propadu pravděpodobně znovu přijde několik let konsolidace. A poté se bude vše opakovat… Stejně tak, jako to bylo již v letech 2013-2014 a 2016-2017.
Jak tedy bude rok 2021 vypadat?
Je mi jasné, že vás zajímá hlavně předpověď přímo na grafu. Dosáhne cena BTC na úroveň 100 000 dolarů? Nebo to bude 1 000 000 dolarů? A bude to už letos, nebo za 10 let?
Na grafu výše naleznete můj názor a moji predikci na vývoj ceny bitcoinu v roce 2021. Znovu ale musím dodat, že takto dlouhodobé predikce už z principu nemohou být přesné. Proto jsem zvýraznil i 2 oblasti.
Zeleně zvýrazněnou oblast považuji ještě za vhodné místo pro nákup kryptoměn pro střednědobou (tedy v řádu několika týdnů až měsíců) nebo dlouhodobou (5+ let) investici. Zde nakoupené coiny pravděpodobně nezaznamenají růst v řádech tisíců procent, ale stovky procent by neměly být problémem.
V červeně zvýrazněné oblasti budu obezřetně sledovat své metriky (např. ty zmíněné výše) a část svých kryptoměn pomalu prodávat s tím, že budu znovu čekat na návrat na nižší úrovně pro další nákup.
Je třeba zmínit, že nejsem profesionální analytik a výše uvedená predikce je ryze můj osobní názor na následující vývoj. Nejedná se o investiční doporučení.
Hodně štěstí!
Poznámka
Co si o predikci vývoje Bitcoinu v roce 2021 myslíte Vy? Dejte nám vědět v komentářích níže!
Další zdroje informací
Bitcoinovej kanál – Jakub Kicom Vejmola ve svých skvěle připravených videích vysvětluje základy kryptoměn a informuje o novinkách
Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.
Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.
Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.
“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Super blog. Krásně se to četlo a musím říct, že jsem se i dost přiučil.
Dobrý den, Dane. Děkujeme za Váš komentář. Ať se daří!
Paradni shrnuti informaci, jedeme v tom spolecne, tak hodne stesti nam vsem
Mám problém se dostat do peněženky coinomi,asi jsem udělal chybu při instalaci.Jak mohu zrušit stávající program a nainstalovat ji znovu .Děkuji
Dobrý den, Jindřichu. Mělo by stačit jednoduše aplikaci z telefonu smazat a znovu nainstalovat.