Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Běžné účty pro bohaté: Kam si ukládají bohatí své miliony a jak funguje privátní bankovnictví?

Publikováno
Běžné účty pro bohaté: Kam si ukládají bohatí své miliony a jak funguje privátní bankovnictví?
Zdroj: Depositphotos.com

Banky se nevěnují pouze běžným zákazníkům, kteří si u nich ukládají částky v řádu několika stovek tisíc korun, ale i velmi movitým klientům. Pro ty mají připravené takzvané privátní bankovnictví, na které však dosáhnou jen vyvolení. Ti musí splňovat poměrně přísná pravidla, která se týkají zejména výše kapitálu a volných prostředků. Jaké podmínky musíte splňovat, abyste se také mohli stát váženými klienty, a co privátní bankovnictví obnáší?

Privátní bankovnictví není jen o běžném účtu a správě financí

Banky milují movité klienty, a proto si je snaží předcházet širokou nabídkou služeb. Velká část z nich tedy nabízí i privátní bankovnictví, které se pro některé stalo známkou luxusu. Pro opravdu movité klienty však představuje běžnou službu, která jim ušetří spoustu času a také práce.

Ve zkratce si lze privátní bankovnictví představit jako komplexní balík služeb, díky kterému mají bohatí veškeré své finance a aktiva pod kontrolou. Správa vyšších finančních částek totiž není žádná hračka, což potvrdí i ti, kteří nemají na účtu miliony.

Běžní klienti mají problémy spravovat i částky okolo několika desítek tisíc – představte si ale, že máte úspory ve výši několika milionů korun, k tomu vlastníte milionové investiční portfolio, firmu a několik nemovitostí. V takovém případě pro vás bude velmi složité efektivně spravovat veškerý svůj majetek a dříve či později si budete muset přizvat někoho na pomoc.

TIP: Jak ochránit své portfolio před inflací, krizí a nepřicházet tak o těžce vydělané peníze?
TIP: Jak ochránit své portfolio před inflací, krizí a nepřicházet tak o těžce vydělané peníze?

Toho se snaží využít právě banky, které se o majetné klienty doslova perou. Prostřednictvím privátního bankovnictví tak nabízí správu financí a majetku, investování a další výhody například v podobě výhodnějších úrokových sazeb a finančního plánování.

Součástí mohou být i méně známé concierge služby neboli asistenční služby, kdy za vás asistent může objednat rezervaci v restauraci nebo zajednat letenky. Pokud se však setkáte se dvěma klienty, kteří využívají privátní bankovnictví, zjistíte, že každý bude mít s touto službou jiné zkušenosti – banky se totiž snaží svým klientům nabízet individuální služby přímo na míru, a to s ohledem na skladbu a výši jejich jmění.

Privátní bankovnictví zpravidla obsahuje služby:

  • finanční poradenství,
  • daňové poradenství,
  • správa financí a majetku,
  • pomoc při založení a správě firmy,
  • pojištění,
  • zakládání a správa běžných účtů,
  • správa rodinného jmění,
  • vydání prémiové platební karty,
  • poradenství v investování,
  • výhody na letištích a další nadstandardní služby.

Na privátní bankovnictví dosáhnete už se 3 milionů Kč

Základním kritériem, které musí splnit každý zájemce o privátní bankovnictví, je výše úspor či investic. Banky si přitom samy rozhodují o tom, podle kterých parametrů své klienty hodnotí – běžně je dělí nejen podle úspor a aktiv, ale i měsíčních příjmů nebo dokonce výše hypotečního úvěru.

V průměru budete potřebovat k získání privátního bankovnictví okolo 5 až 10 milionů Kč. Najdou se ale i banky, které vám tyto služby poskytnou s částkou přesahující 3 miliony Kč – řadí se mezi ně například UniCredit Bank nebo Banka CREDITAS. Některé banky bohaté klienty dělí i na více skupin, podle čehož jim nabízí poskytované služby.

Banky poskytující privátní bankovnictví a jejich podmínky

Dobrým příkladem je Komerční banka, která nabízí dva typy privátního bankovnictví, a to pro klienty s jměním od 30 milionů do 50 milionů Kč a klienty s jměním nad 50 milionů Kč. Pro ty nejmovitější má namísto privátního bankéře připravený celý tým odborníků působící na poli financí a investicí, kteří jim pomáhají se správou jejich financí a investic.

TIP: Kolik bankovních účtů je tak akorát? Pro lepší přehled ve financích rozhodně víc než jeden.
TIP: Kolik bankovních účtů je tak akorát? Pro lepší přehled ve financích rozhodně víc než jeden.

Mínusy se naleznou i u privátního bankovnictví

Jako každá služba má i privátní bankovnictví své mínusy, se kterými je potřeba počítat. V první řadě je trnem v oku některým klientům zaujatost bankovních poradců, kteří budou i přes vysokou kvalitu služeb vždy hledět zejména na zájmy banky. Ve výsledku si tedy nemůžete být jistí, zda jsou provedené kroky pro vás opravdu výhodné, nebo naopak hrají do karet především vaší bance.

Právě proto někteří movitější klienti raději využívají služeb různých společností, které poskytují takzvaný “wealth management”. V takovou chvíli se totiž spoléhají na nezávislého poradce či celý tým pracovníků, jejichž náplní práce je správa jeho financí a majetku a je tudíž v jejich nejlepším zájmu, aby prosperoval.

TIP: Na pobočku nebo k telefonu? Je lepší tradiční nebo digitální banka?
TIP: Na pobočku nebo k telefonu? Je lepší tradiční nebo digitální banka?

Ve většině případů se taková společnost nemusí řídit pravidly jiných institucí a nepropaguje pouze vlastní produkty, díky čemuž nejsou klienti omezeni například na nabídku jedné banky. Každopádně i tento koncept má své nevýhody, a to především proto, že si klienti musí pořádně prověřit, zda je daná firma opravdu spolehlivá.

Na druhou stranu ale získáte opravdu komplexní služby, které jsou buď srovnatelné, nebo kvalitnější než klasické privátní bankovnictví. Největší rozdíl lze očekávat zejména u investování, kdy se o vaše portfolio bude starat zástupce, který může investovat vaším jménem a spravovat vaše portfolio – ostatní služby se nějak výrazně neliší od nabídky běžných bank.

TIP: Musíte diverzifikovat… ale jak? Přinášíme přehled zajímavých alternativních investic, které vám s diverzifikací pomohou.
TIP: Musíte diverzifikovat… ale jak? Přinášíme přehled zajímavých alternativních investic, které vám s diverzifikací pomohou.

Shrnutí – vyplatí se využívat služby privátního bankovnictví?

Pokud se řadíte mezi bohatší část populace, nebo dokonce jednoho z více než 30 tisíc dolarových milionářů, určitě se bez externí pomoci neobejdete. Správa takových vysokých částek je opravdu složitá a není v silách téměř nikoho mít nad nimi dokonalý přehled.

Privátní bankovnictví tedy může být jedním z řešení, jak se vyhnout nepříjemnostem nebo zbytečným ztrátám. S ním spojené služby vám navíc ušetří spoustu práce i času, které můžete investovat například do svého podnikání.

Na druhou stranu je ale stále nutné počítat s tím, že banka nebude vždy jednat pouze ve vašem zájmu a může vám nabízet produkty či služby, které nejsou zrovna výhodné. Každopádně stále máte možnost využít služeb soukromých firem, které je ale třeba vybírat s opravdovou pečlivostí.

Líbil se vám tento článek?
47
47

Autor

Ve světě financí se pohybuji již dlouho, ale i tak jsou pro mne nejzajímavější témata obchodování na burze a kryptoměny.

O těchto tématech ráda diskutuji a píšu. Sice píšu teprve 2 roky, ale to nic nemění na faktu, že do každého článku dám i kousek sebe.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎