Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Aktuální podoba výnosové křivky jako předzvěst blížícího se krachu trhu?

Aktuální podoba výnosové křivky jako předzvěst blížícího se krachu trhu?

Aktuální podoba výnosové křivky jako předzvěst blížícího se krachu trhu?
Zdroj: depositphotos.com

Jakmile Federální rezervní banka (Fed) potvrdila své stanovisko ohledně nového cyklu zvyšování úrokových sazeb, souvisejícím tématem byla aktuální podoba výnosové křivky. Výnosová křivka je obecně přijímána jako předcházející indikátor. S nadsázkou můžeme říct, že věští budoucí ekonomický vývoj. Proto je hrozně důležité ji znát a chápat souvislosti, jako jsou úrokové míry. Jsou to takové makroekonomické základy, které by měl každý investor znát.

Zde si nyní rozebereme aktuální podobu výnosové křivky, protože začíná být trochu znepokojivá. Je i častým tématem v mainstreamových médií. Koukneme se na to a povíme si některé implikace.

Aktuální podoba výnosové křivky

Pro lepší orientaci přikládám takový učebnicový graf, jak má vypadat běžná výnosová křivka. Jednoduše řečeno má být zprvu více rostoucí (krátký konec křivky) a s dlouhodobými splatnostmi by měla spojnice výnosů pomalu tvořit plošší tvar. Dlouhý konec křivky by ovšem určitě neměl být plochý úplně, k tomu se může maximálně blížit.

Běžná výnosová křivka
Běžná výnosová křivka
Zdroj: forbes.com

Nyní se dostáváme k aktuální podobě výnosové křivky. Hned na první pohled bije do očí, že její dlouhý konec je takový „nalomený“. Čili státní dluhopisy s 20letou splatností nesou vyšší výnos (sazbu) než dluhopisy s 30letou splatností. Tenhle zlom máme v grafu už několik měsíců. Hned na začátku se proto mluvilo o možném zploštění větší délky křivky a úplnému převrácení.

Aktuální podoba výnosové křivky
Aktuální podoba výnosové křivky
Zdroj: gurufocus.com

Což se skutečně začíná dít. Ještě na podzim byla podoba výnosové křivky mnohem strmější. A strmější sklon znamená, že úrokové míry více stoupají s delší splatností. Tudíž investoři předpovídají velmi silný ekonomický růst. A s tím souvisí mnohem vyšší inflační riziko – větší premium (sazba). Čili sazby na krátkém konci křivky byly velmi malé. Zatímco u střednědobých a dlouhodobých splatností byly sazby velmi vysoké – spread (rozdíl) mezi nimi byl značný.

Aktuální a podzimní podoba výnosové křivky
Aktuální (modrá) a podzimní (černá) podoba výnosové křivky
Zdroj: gurufocus.com

Nicméně aktuální podoba výnosové křivky se skutečně zplošťuje. Všimněte si, jak vzrostly výnosy na federálních dluhopisech s krátkými splatnostmi. U dluhopisů s 2letou splatností činil v září výnos pouhých 0,28 %. Nyní už to dělá 1,18 %. Přitom Fed ještě ani nezačal zvedat základní sazby. Stačilo jenom párkrát signalizovat, že s tím v dohledné době začnou.

Výnosy u střednědobých a dlouhodobých splatností šly taktéž nahoru. Ale již ne tolik jako právě u těch krátkodobých. Popsaná situace je vážně nestandardní, protože je logické chtít mnohem větší sazbu u dluhopisů s delší splatností. Tady zkusím na čtenáře jednu školní otázku. Když poptáváte dluhopisy, nabízíte zároveň zapůjčení peněžních prostředků? A opačně, když nabízíte dluhopisy, poptáváte zároveň peníze? Někomu se to může zdát jasné jako slunce na nebi, ale je dobré si v hlavě na tyto otázky odpovědět.

Spread mezi 2letými a 10letými výnosy
Spread mezi 2letými a 10letými výnosy
Zdroj: gurufocus.com

Že se něco děje nám přirozeně říká graf vizualizující spread (rozdíl) mezi 2letými výnosy a 10letými výnosy. Na 0 % je červená linie, která defacto avizuje krizi. Momentálně je spread 0,61 procentního bodu a již několik měsíců v kuse soustavně klesá. Leč od 0 % jsme zatím ještě v podstatě dost daleko.

Vývoj 2letých výnosů.
Vývoj výnosů 2letých dluhopisů
Zdroj: tradingview.com

Přikládám poslední obrázek, aby bylo jasno, jak od podzimu vzrostly výnosy na federálních dluhopisech s 2letou splatností. Ta expanze je takřka vertikála. Už jenom poslední zasedání Fedu bylo dalším stimulem pro jejich růst.

Závěrem

Dnešní text určitě nemá nikoho strašit. Je ovšem potřeba být připravený, když finanční trh něco očekává. A řečené očekávání se právě projevuje v samotné podobě výnosové křivky. Je proto rozumné být připravený na možný turbulentní vývoj, který v letošním roce může přijít.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo