Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Amazonu – Je to (ne)rozumná investice?

Publikováno
Akcie Amazonu – Je to (ne)rozumná investice?

Jeffa Bezose a jeho Amazon asi netřeba představovat. Tento americký gigant se ve svém segmentu těší dominantnímu postavení a služby jako Amazon Prime, Amazon Cloud, Amazon Music a jiné využívají miliony zákazníků po celém světě.

Jedná se však v současnosti o rozumnou investici? Pojďme se společně podívat na několik faktorů, které nám tuto otázku pomůžou zodpovědět.

Dochází Amazonu dech?

V prvé řadě je třeba mít na paměti, že oproti jiným titulům bylo zhodnocení akcií Amazonu v minulém roce spíše podprůměrné. Oproti 27 % indexu S&P500 získal Amazon pouhých 14 %.

Ačkoliv je z objektivního hlediska firma silnější než kdy dříve a diverzifikuje své operace, její růst začíná vykazovat známky zpomalení.

Graf vývoje ceny akcií Amazon

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Amazon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Veledůležité poslední čtvrtletí

Celoroční výsledky Amazonu vždy zkreslují výsledky z posledního, svátečního čtvrtletí, kdy zájem o služby společnosti pochopitelně roste.

Např. v roce 2018 činil provozní zisk Amazonu za poslední čtvrtletí 31 % celoročního zisku. Letos investoři doufají, že za poslední kvartál roku 2019 vykáže Bezosova firma 19% růst.

Nicméně i kdyby tomu tak bylo, tak tyto zkreslené výsledky nelze považovat za jednoznačný důkaz, že Amazon čekají zářné zítřky.

Nepříznivá valuace

Ve srovnání s největšími hráči v jiných oborech, např. Microsoftem nebo Applem, jsou poměrové ukazatele v případě Amazonu spíše neutěšené.

Jak P/S, tak P/C (poměr ceny akcie k tržbám a cash flow) naznačují, že jsou akcie společnosti v současnosti značně nadceněné.

Co je důležité pro zákazníky?

V neposlední řadě je třeba mít na paměti, že ačkoliv je dítko Jeffa Bezose pozoruhodným vizionářským počinem, který navždy změnil celý svůj sektor, jeho pozice není neotřesitelná.

Pokud by se firma snažila zajistit další růst prostřednictvím zvyšování cen, zákazníci by s největší pravděpodobností začali vyhledávat služby konkurence, která je již dnes na vysoké úrovni.

Pohodlí zde nehraje roli a pro drtivou většinu zákazníků zůstává nejdůležitějším faktorem cena. Ani rychlost dodávek zboží Amazonu, která je v současné době předmětem mnoha kontroverzí, by v tomto případě nemusela být stěžejní.

Konkurenční společnosti již totiž nabízí stejně kvalitní služby a navíc dodání do jednoho nebo dvou dnů většině zákazníků nebude vadit, pokud své zboží obdrží levněji.

Konečný verdikt

V současnosti se proto jako nejlepší řešení jeví počkat na další vývoj, a to minimálně do zveřejnění výsledků za poslední čtvrtletí.

Samozřejmě se také nabízí možnost svou investici nasměrovat úplně jinam, na trhu je totiž velké množství jiných, levnějších akcií nebo takových, které jsou zdravější a vykazují mnohem lepší výsledky.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎