Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Akcie Amazonu – Je to (ne)rozumná investice?

Akcie Amazonu - Je to (ne)rozumná investice?

Akcie Amazonu - Je to (ne)rozumná investice?

Jeffa Bezose a jeho Amazon asi netřeba představovat. Tento americký gigant se ve svém segmentu těší dominantnímu postavení a služby jako Amazon Prime, Amazon Cloud, Amazon Music a jiné využívají miliony zákazníků po celém světě.

Jedná se však v současnosti o rozumnou investici? Pojďme se společně podívat na několik faktorů, které nám tuto otázku pomůžou zodpovědět.

Dochází Amazonu dech?

V prvé řadě je třeba mít na paměti, že oproti jiným titulům bylo zhodnocení akcií Amazonu v minulém roce spíše podprůměrné. Oproti 27 % indexu S&P500 získal Amazon pouhých 14 %.

Ačkoliv je z objektivního hlediska firma silnější než kdy dříve a diverzifikuje své operace, její růst začíná vykazovat známky zpomalení.

Graf vývoje ceny akcií Amazon

Amazon
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Veledůležité poslední čtvrtletí

Celoroční výsledky Amazonu vždy zkreslují výsledky z posledního, svátečního čtvrtletí, kdy zájem o služby společnosti pochopitelně roste.

Např. v roce 2018 činil provozní zisk Amazonu za poslední čtvrtletí 31 % celoročního zisku. Letos investoři doufají, že za poslední kvartál roku 2019 vykáže Bezosova firma 19% růst.

Nicméně i kdyby tomu tak bylo, tak tyto zkreslené výsledky nelze považovat za jednoznačný důkaz, že Amazon čekají zářné zítřky.

Nepříznivá valuace

Ve srovnání s největšími hráči v jiných oborech, např. Microsoftem nebo Applem, jsou poměrové ukazatele v případě Amazonu spíše neutěšené.

Jak P/S, tak P/C (poměr ceny akcie k tržbám a cash flow) naznačují, že jsou akcie společnosti v současnosti značně nadceněné.

Co je důležité pro zákazníky?

V neposlední řadě je třeba mít na paměti, že ačkoliv je dítko Jeffa Bezose pozoruhodným vizionářským počinem, který navždy změnil celý svůj sektor, jeho pozice není neotřesitelná.

Pokud by se firma snažila zajistit další růst prostřednictvím zvyšování cen, zákazníci by s největší pravděpodobností začali vyhledávat služby konkurence, která je již dnes na vysoké úrovni.

Pohodlí zde nehraje roli a pro drtivou většinu zákazníků zůstává nejdůležitějším faktorem cena. Ani rychlost dodávek zboží Amazonu, která je v současné době předmětem mnoha kontroverzí, by v tomto případě nemusela být stěžejní.

Konkurenční společnosti již totiž nabízí stejně kvalitní služby a navíc dodání do jednoho nebo dvou dnů většině zákazníků nebude vadit, pokud své zboží obdrží levněji.

Konečný verdikt

V současnosti se proto jako nejlepší řešení jeví počkat na další vývoj, a to minimálně do zveřejnění výsledků za poslední čtvrtletí.

Samozřejmě se také nabízí možnost svou investici nasměrovat úplně jinam, na trhu je totiž velké množství jiných, levnějších akcií nebo takových, které jsou zdravější a vykazují mnohem lepší výsledky.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo