Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Nemovitosti » Ztratili jste důvěru v akciový trh? Přinášíme 3 alternativy, kam investovat

Ztratili jste důvěru v akciový trh? Přinášíme 3 alternativy, kam investovat

Ztratili jste důvěru v akciový trh? Přinášíme 3 alternativy, kam investovat
Zdroj: depositphotos.com

Letošní akciový propad vyčaroval vrásky na tvářích dlouhodobých investorů, kteří věřili v nepřetržitý ekonomický růst hnaný monetární politikou centrálních bank. Vidle do této strategie ovšem hodila inflace, která krátí zisky akciových společností, což vrcholí právě stagnací a propadem mnohých akciových titulů.

Možná právě nyní je ten správný čas inovovat svoji investiční strategii a poohlédnout se po dalších možnostech investování. V tomto článku se na pár možností podíváme.

Korelační graf akciových indexů DAX40 a S&P 500
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Evropským ani americkým akciím se letos nedaří. Oba akciové indexy, které prezentují sílu jednotlivých kontinentálních trhů, se nacházejí ve ztrátě. Globální situace na akciovém trhu je taková, že společnosti povětšinou dovedou navyšovat objemy svých prodejů, některé dokonce zvyšují i své tržby, ovšem kvůli inflaci klesají jejich marže, což výrazně krátí zisky. Nízké marže akciových společností brání generovat zisky.

Riziko nízkých marží spočívá v tom, že když společnosti nebudou mít dostatečný kapitál, může správní rada sáhnout k pozastavení výplaty dividend, nebo k jejich snížení. Tímto krokem by byl ohrožen pasivní příjem mnohých investorů. Pojďme se nyní podívat na možnosti, kam přesunout svůj kapitál, aby se minimalizovalo riziko, které se nyní vznáší nad akciovým trhem.

1) Nemovitosti

Jednou z možností, kam přesunout svůj investiční kapitál z akciového trhu, je trh s nemovitostmi. Tento trh je obecně vnímán jako zajišťovací aktivum vůči inflaci. Kvůli rostoucím cenám komodit a práce roste i cena nemovitostí. Investor do tohoto segmentů může vstoupit několika způsoby, přičemž nemusí jít vždy o investice v řádu milionů korun. Investovat do nemovitostí lze několika způsoby:

  • Fyzické vlastnictví – finančně náročné s dlouhou dobou návratnosti investice
  • Podílové vlastnictví – spolupodílení se na provozu nebo pronájmu fyzických prostor pro podnikání
  • Pronájem již vlastněné nemovitosti – pravidelný zdroj příjmů
  • Investice do REIT akcií – typické vysokými dividendami
  • Crowdfunding – vhodný pro drobné investory

V poslední době roste především u drobných investorů obliba sdíleného investování – Crowdfundingu. Tato metoda umožňuje investorovi vlastnit část aktiva, například nemovitosti, a tak těžit ze všech benefitů, které investování do nemovitosti nabízí. Riziko je rozděleno mezi velké množství drobných investorů a podíl na zisku (z pronájmu nebo prodeje), je rozdělen podle výše investovaného kapitálu. Investoři mohou díky této metodě zhodnocovat kapitál i o desítky procent ročně a to za přiměřeného rizika.

2) Alternativní investice

Obvykle jsou mezi alternativní investice zařazovány aktiva, která nelze pořídit na některé z organizovaných, nebo OTC burz. To jim ovšem nebere na atraktivitě, ba naopak, v době problémů klasického finančního systému mohou poskytnout velmi užitečné úložiště pro kapitál. Do alternativních investic lze zařadit například:

  • Investice do alkoholu (whisky, víno, koňak)
  • Investice do vzácných mincí (numismatika)
  • Investice do vzácných známek, automobilů
  • Investice do umění

Pokud hledáte inspiraci, kam přesunout své finance v době krize akciových trhů, přečtěte si naší rubriku alternativních investic, ve které zhodnocujeme potenciál a rizika jednotlivých investičních titulů, napříč různými segmenty. Zvažte také investiční platformu Portu Gallery.

3) Kryptoměny

Pro někoho velmi rizikové aktivum, pro někoho výborná investice do budoucna. I když se tato alternativa k akciovému trhu asi úplně nehodí pro investování většího procenta kapitálu, může se i tak jednat o aktivum, které se může v budoucnu významně zhodnotit. V USA vyšla studie od CFA Institute, která tvrdí, že 94 % státních a vládních penzijních fondů v budoucnu zainvestuje do kryptoměn.

Toto nemalé číslo může být důvodem, proč trh s kryptoměnami ještě nemusí být zcela na odpis a může se v něm skrývat vysoký potenciál. V současné době rozšiřující se 5G sítě jsou první vlaštovkou pro přicházející internet nové generace tzv. Web 3.0, který využívá právě cloud computingu, hlavní technologie moderního 5G internetu.

Pokud vás investování do kryptoměn zaujalo, můžete si přečíst naše recenze největších kryptoměnových burz, ve kterých rozebíráme klady a zápory jednotlivých platforem, společně s jejich uživatelským prostředím a vhodností pro různé investiční přístupy.

Závěr

Akciový trh se v letošním roce nachází v červených číslech a ani nejnovější kvartální výsledky růst akcií nepodpořily. Investoři by tak měli zhodnotit, zda je pro ně výhodné se v současné situaci účastnit obchodování na tomto trhu nebo zda své finance přesunout jinam. V tomto článku jsme se věnovali dalším investičním možnostem v podobě nemovitostí, alternativních investic a kryptoměn, jež mohou buď poskytovat bezpečnější přístav, než jsou akcie, nebo nabízejí zajímavější vyhlídku na budoucí zhodnocení.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo