Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Ženy a investování – Jak se daří něžnému pohlaví na finančních trzích?

Ženy a investování - Jak se daří něžnému pohlaví na finančních trzích?

Ženy a investování - Jak se daří něžnému pohlaví na finančních trzích?
Zdroj: depositphotos.com

Investování se mezi širokou veřejností těší čím dál tím větší oblibě. Aktuálně v ČR investuje zhruba 38 % Čechů, kteří se tímto způsobem snaží zhodnotit své finance. Nejen poslední vývoj na finančních trzích však ukázal, že lepších výsledků v investování dosahují ženy, které jsou však obecně spíše podceňovány.

Obchodní portfolia žen dosahují vyšší návratnosti než ta mužská

Prakticky odjakživa se setkáváme s hledáním rozdílů mezi ženami a muži, což často vede k různým stereotypům. Velká část činností je tak připisována spíše mužům a ženy si většinou musí vystačit "pouze" s rolí matky a manželky.

I když se doba podstatně změnila a ženy jsou na tom mnohem lépe než před několika desítkami let, stále se najdou překážky, které jim brání se dále rozvíjet. Podle některých studií je jejich největším nepřítelem především nízké sebevědomí a podceňování svých schopností, kvůli čemuž se často bojí pouštět do nových věcí, mezi které se řadí i investování.

V porovnání s muži tak stále investuje výrazně méně žen. Ty mají však překvapivě mnohem větší potenciál k tomu, aby se staly úspěšnými investory. Proč? Podle některých průzkumů jsou totiž v šetření mnohem lepší než muži, díky čemuž mají dostatek financí, které mohou volně investovat.

V USA investují nejvíce ženy ve věku od 18 do 29 let.
V USA investují nejvíce ženy ve věku od 18 do 29 let
Zdroj: Blogs.cfainstitute.org

Na druhou stranu stále velká část z nich drží své úspory buď na bankovním účtu, nebo dokonce doma v hotovosti. Pokud se ale ženy rozhodnou vzít finanční trhy útokem stojí to většinou za to.

Již několik studií totiž potvrdilo, že ženská portfolia dosahují v průměru vyšší návratnosti než ta mužská.

Konkrétně můžeme zmínit například studii od Fidelity Investments z roku 2021, podle které byla roční návratnost ženských portfolií o 0,4 % vyšší. Ještě s pádnějšími výsledky přišla v roce 2018 University of Warwick, podle jejíž studie dosahovaly portfolia žen o 1,8 % vyšší návratnosti.

Ženy se jen málokdy pouští do vysokého rizika

Jedním z důvodů, proč se daří ženám dosahovat při investování lepších výsledků je i jejich strach z rizika, kterému se snaží vyhýbat. Nejoblíbenějším investičním instrumentem žen je především zlato a nemovitosti, které jim při investování nabízí dostatečnou stabilitu. Naopak do kryptoměn u nás investuje pouze 5,4 % žen v porovnání s 13 % můžu.

Ženy investují do zlata mnohem častěji než muži.
Ženy investují do zlata mnohem častěji než muži
Zdroj: Moneycrashers.com

Ženy se navíc snaží hledat i dostatečnou diverzifikaci, a proto investují častěji do různých fondů než do jednotlivých akciových titulů. Jejich cílem jsou tedy zejména dlouhodobé a stabilní investice. Muži se naopak zaměřují na obchodování, a to o 45 % více než ženy. Jejich odvaha a odhodlání obehrát vysoce volatilní trhy jim ale obvykle přinese ztrátu než vysoké zisky – samozřejmě ale existují výjimky.

Muži bývají při investování méně trpělivý než ženy

Pokud budeme chtít najít něco v čem se obě pohlaví zaručeně liší, bude to nepochybně trpělivost. V té jsou mistryně převážně ženy, které dokážou udržet chladnou hlavu i ve vypjatých situacích. To potvrzuje i česká investiční platforma Portu, podle které nedávné poklesy trhů způsobené válkou na Ukrajině donutily výraznou část investorů vybrat své vklady, přičemž v drtivé většině se jednalo právě o muže.

Inflaci a jejímu fungování nerozumí 29 % investorů, kteří se považují za velmi zkušené.
Inflaci a jejímu fungování nerozumí 29 % investorů, kteří se považují za velmi zkušené
Zdroj: Rozumiminvesticim.cz

Jak ale již bylo řečeno, většina žen se stále potýká s nedostatečným sebevědomím, což je možné vidět i na Indexu investiční gramotnosti. Podle něj se za zcela nezkušené v investování považuje 38 % žen a pouze pětina mužů. S ohledem na to lze konstatovat, že muži jsou obecně mnohem sebejistější nežli ženy – to však nemusí být záruka úspěchu.

Již zmíněný index totiž ukázal, že na otázku ohledně inflace bylo schopno správně odpovědět pouze 29 % z investorů, kteří se považují za velmi zkušené. Ať tak nebo tak, stále platí, že mnohem konzervativnější způsob investování se ženám obvykle vyplácí. I přesto mají ale stále prostor ke zlepšení, díky čemuž by mohly dosahovat ještě mnohem lepších výsledků.

Přemýšlíte o investování do akcií a nevíte, jak začít? Pomůžeme vám.
Abychom vám usnadnili vstup do světa akcií, připravili jsme si pro vás tyto komplexně zpracované články, které se vám bezesporu budou hodit:
Využijete naše zkušenosti a dlouholeté know-how jako odrazový můstek!

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo