Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(Ne)překvapivé zjištění: Ženy dosahují lepších výnosů ze svých investic než muži. Proč?

Publikováno
(Ne)překvapivé zjištění: Ženy dosahují lepších výnosů ze svých investic než muži. Proč?
Zdroj: depositphotos.com

Podle studie společnosti Fidelity Women and Investing Study z roku 2021 mají investující ženy před muži drobný náskok, podíváme-li se na zisky z dlouhodobého investování. Podle zprávy, která analyzovala roční výkonnost 5,2 milionu zákaznických účtů od ledna 2011 do prosince 2020, byly investiční výnosy žen v průměru o 0,4 % vyšší než u mužů.

„Existuje několik důvodů, proč mají ženy tendenci obecně překonávat muže,“ říká Lorna Kapusta, vedoucí oddělení pro investování žen a zapojení zákazníků ve společnosti Fidelity. Prvním z nich je, že méně často obchodují, což jim umožňuje přečkat poklesy trhu a vyhnout se dodatečným poplatkům. Mají také tendenci investovat konzistentněji, což znamená, že se nesnaží načasovat trh.

I přes lepší výkonnost jsou však ženy méně sebevědomé než muži, pokud jde o hodnocení jejich finanční gramotnosti: V rámci studie se Fidelity dotazovala také 2 400 dospělých Američanů aktivně přispívajících na své penzijní účty podporované zaměstnavatelem. Zjistila, že pouze 4 z 10 žen jsou spokojeny se svými znalostmi v oblasti investování.

„Nevidím to jako souboj žen a mužů. To, na co se chci opravdu zaměřit, je mýtus, že ženy nejsou dobré investorky. Ženy mají pochybnosti o sobě samých. Ukazuje se však, že když už investují, jsou v tom velmi dobré,“ říká Lorna Kapusta.

Ženy investorky jsou stále méně sebevědomé než muži

Velkou překážkou pro to, aby se ženy cítily v investování dobře, je to, že si často myslí, že se musí více učit, aby mohly rozumně investovat, zatímco muži se do toho klidně vrhnou. To také není nová informace. „Ženy stále pochybují o svých schopnostech,“ říká Kapusta.

Nemusí. Jedním ze způsobů, jak získat větší sebedůvěru, je začít o penězích a investování mluvit s přáteli a vrstevníky. „Když se ženy sejdou, otevřou se jim stavidla,“ říká Kapusta a navrhuje uspořádat s přáteli besedu o penězích nebo se zapojit do virtuálních diskuzí.

„I když možná nevíte všechno o podílových fondech a akciových indexech, prolomení tabu s lidmi, kterým důvěřujete, vás může inspirovat k investování. O tom mohu mluvit z první ruky: Sama jsem pořádala diskuzi s přáteli a zjistila jsem, že je to užitečné a katarzní. Naše diskuse přesahovala rámec investování, ale moji přátelé obvykle nehovořící o penězích říkali, že se posléze cítili mnohem lépe a sebevědoměji, co se týče jejich finanční znalosti,“ dodává vedoucí oddělení pro investování žen ve společnosti Fidelity.

Kapusta také říká (a jedná se o obecný fakt), že pro začátek nepotřebujete ani obrovskou sumu peněz – Můžete začít investováním jednoho nebo dvou procent z každé výplaty, stále to je mnohem lepší než nic.

Dobrá zpráva? Počet investujících žen vzrostl za 3 roky o 50 %

Přestože si stále více žen uvědomuje sílu investování a podnikají kroky, které pomáhají růstu jejich bohatství, je stále mnoho těch, které drží značné úspory na bankovních nebo spořících účtech, kde jsou úročeny minimálně, a přicházejí tak o potenciální příjmy.

Podle studie zhruba polovina (47 %) amerických žen uvádí, že má úspory ve výši 20 000 dolarů nebo více, třetina (31 %) má úspory ve výši 50 000 dolarů nebo více a přibližně každá pátá (18 %) má úspory ve výši 100 000 dolarů nebo více. Potenciál růstu těchto finančních prostředků prostřednictvím investování přitom může být v průběhu času ohromující.

Naštěstí stále více žen podniká kroky, které jim pomohou k většímu růstu jejich peněz prostřednictvím investování. Ve skutečnosti dvě třetiny (67 %) žen uvádějí, že nyní investují úspory, které mají mimo penzijní účty a pohotovostní fondy, na akciovém trhu, což představuje 50% nárůst oproti roku 2018, kdy společnost Fidelity tuto studii prováděla naposledy.

Dalších 63 % z dotázaných žen využívá ke zhodnocování svých finančních prostředků investice do podílových fondů a burzovně obchodovatelných fondů a téměř čtvrtina (23 %) žen investuje do kryptoměn.

Zdroj: fidelity.com
Kam ženy investují
Kam ženy investují

Již v roce 2018 společnost Fidelity zaznamenala pozoruhodný nárůst počtu žen, které se více starají o své finance. Tato dynamika pokračovala i v době, kdy pandemie neúměrně ovlivnila ženy, pokud jde o finanční stres a jistotu zaměstnání. Události posledního roku a půl se totiž ukázaly být silným katalyzátorem pro ještě více žen, které začaly své finance považovat za prioritu.

I přes tento pokrok však stále zůstává mnoho příležitostí pro ty, kteří ještě neinvestují, a také pro ty, kteří možná stále drží značné úspory stranou.

Proaktivní kroky mohou být dobrým příslibem do budoucna. Zvlášť když tato studie provedená na více než 5 milionech zákazníků společnosti Fidelity zjistila, že ženy překonaly své mužské protějšky o 40 bazických bodů.

V posledním roce Fidelity zaznamenala rostoucí odhodlání spořit a investovat do budoucnosti i mezi svými vlastními zákaznicemi:

  • Firma zaznamenala nebývalý nárůst počtu žen, které si od loňského léta otevřely nové retailové investiční účty, a to o rekordních 43 %.
  • Ženy přispívají na penzijní účty podporované zaměstnavatelem rekordních 9,2 % z výplaty.
  • Za poslední dva roky došlo k 37% nárůstu počtu žen využívajících poradenství společnosti Fidelity, který se zrychlil po nástupu pandemie. To zahrnuje hovory s finančními poradci a využívání online plánovacích nástrojů.

Očekává se, že tato dynamika bude pokračovat, protože 9 z 10 žen uvádí, že v příštích 12 měsících plánují podniknout další kroky k větší angažovanosti. Aby se však ženy dostaly z ústraní a začaly se více podílet na růstu svých peněz, budou potřebovat další podporu a vzdělávání, které jim pomůže změnit způsob, jakým o investování přemýšlejí.

To potvrzují další čísla. 70 % žen se domnívá, že by se potřebovaly dozvědět více o výběru jednotlivých akcií, než by mohly začít investovat. 77 % žen pak uvedlo, že kdyby měly poradce, který by jim s investováním pomohl, cítily by se ohledně své finanční budoucnosti jistější. Je důležité si uvědomit, že existuje mnoho možností, jak začít investovat – například pasivní investování, včetně jednoduchých investičních platforem a nástrojů – například Portu, které pomohou vybrat investice vhodné pro vaše cíle, a nabídnou vám vydatnou pomoc, která zajistí jistotu při rozhodování.

Zbavte se stresu z peněz tím, že změníte své myšlení

Peníze byly pro ženy vždy velkým stresorem, přičemž schopnost našetřit si dostatek peněz na budoucí cíle, jako je odchod do důchodu, je na seznamu jejich obav na prvním místě. Více než třetina (34 %) žen přiznává, že jim starosti o finance nedají spát alespoň jednou za měsíc. Nicméně je možná čeká klidnější spánek vzhledem k tomu, že 9 z 10 žen hodlá v příštím roce podniknout pozitivní kroky v oblasti správy svých peněz a chce klást větší důraz na investování.

„Pozorujeme znatelný posun. Ženy se chtějí dozvědět více nejen o tom, jak začít investovat, ale jak se v tom hlouběji zorientovat – jak zhodnotit a vybrat různé typy investic, aby odpovídaly konkrétním cílům, a jak spravovat stávající portfolio, aby bylo zajištěno, že investujete správně a podle plánu,“ doplňuje závěrem Lorna Kapusta.

Líbil se vám tento článek?
4
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.