Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bublina na akciovém trhu dříve nebo později praskne. Kolik zbývá času?

Analytici Capital Economics nabídli uklidňující výhled na bublinu na akciovém trhu. Index S&P 500 by měl vzrůst ještě o 30 %, než současná AI bublina praskne.

Publikováno
Bublina na akciovém trhu dříve nebo později praskne. Kolik zbývá času?
Zdroj: depositphotos.com

Analytici společnosti Capital Economics v souvislosti s obavami z možné bubliny na akciovém trhu nabídli investorům uklidňující výhled.

Podle jejich prognózy není bezprostředně nutné, aby se investoři zbavovali svých akciových podílů. Index S&P 500 by měl v příštích měsících zaznamenat další růst a do konce roku 2025 by mohl vzrůst až o 30 %.

Aktuální vývoj indexu S&P 500

Analýza společnosti Capital Economics

John Higgins, hlavní tržní ekonom ve společnosti Capital Economics, předpokládá, že současná bublina na akciovém trhu by mohla pokračovat v expanzi až do závěru příštího roku.

Prognózy Capital Economics pro index S&P 500 jsou podloženy očekáváním pokračující inflace v blízké budoucnosti. Předpokládá se, že očekávaný růst bude probíhat současně s mírným nárůstem budoucího dvanáctiměsíčního zisku na akcii (EPS).

Analýza představuje vyvážený pohled na současný stav cen akcií. Higgins sice připouští existenci bubliny, ale na základě historických srovnání a aktuálních oceňovacích ukazatelů předkládá dobře zdůvodněné argumenty pro pokračující růst trhu.

AI bublina se ještě pravděpodobně trochu nafoukne

Pozoruhodné je srovnání současné tržní bubliny s dotcom bublinou z přelomu 90. let a počátku nového tisíciletí.

Obě období se vyznačují boomem převratných technologií, přičemž v minulosti byl transformační technologií internet a dnes je v centru pozornosti umělá inteligence (AI).

V současné době se forwardový poměr ceny a zisku indexu S&P 500 pohybuje kolem 20násobku. Maximum dotcom bubliny bylo ve výši 25násobku.

Higginsa analýza stanovuje cílovou hodnotu indexu S&P 500 na konci roku 2025 na úrovni 6 500 bodů. Tato prognóza vychází z předpokladu, že ocenění indexu dosáhne úrovně srovnatelné s úrovní pozorovanou během vrcholu éry dotcom.

Poznámka

V krátkodobém horizontu Higgins nastínil cílovou cenu pro konec roku 2024 na úrovni 5 500, což znamená 10% nárůst oproti současným úrovním.

Tento optimistický výhled řadí Higginse mezi nejoptimističtější prognostiky na Wall Street.

Higgins však doporučuje opatrnost a zdůrazňuje nespolehlivost ocenění jako mechanismu pro načasování trhu.

Vzhledem k nepředvídatelné povaze bublin na akciových trzích je totiž obtížné předpovědět tempo jejich růstu, konečnou velikost, spouštěče kolapsu i načasování případného prasknutí.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
2

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎