Pasivní příjem je pojem, který bývá v posledních letech často skloňován finančními odborníky a spolu s rostoucí inflací a nastupující krizí tyto hlasy ještě posílily. Vždyť kdo by si nepřál být zajištěný, místo chození do práce se věnovat rodině nebo procestovat svět a zároveň přitom využívat síly peněz, které pracují pro něj? Pro mnohé lidi je pasivní příjem snem, jiným se zdá nedosažitelný.
“Pokud se narodíte chudí, není to vaše chyba. Pokud chudí zemřete, je to vaše chyba,” Bill Gates.
Pasivní příjem mezi širokou veřejností nejvíce zpropagoval autor knihy “Bohatý táta, chudý táta” Robert Kiyosaki. Jeho kniha byla přijímána s nadšením i rozpaky, ale v jedné věci měl pravdu.
Pasivní příjem je možné začít budovat i s nulovou vstupní investicí jen pomocí pravidelného investování a díky moderním technologiím můžete začít prakticky ihned.
Pokud budete vytrvalí a důslední, vysněného finančně nezávislého života nakonec dosáhnete.
Zajímají Vás možnosti, jak můžete začít budovat pasivní příjem, i když nemáte na účtu k dispozici statisíce nebo miliony korun? Přinášíme vám přehled možností, jak začít budovat pasivní příjem s investicí v řádu nižších tisíců korun.
Investování do nemovitostí
Nákup a pronájem nemovitostí patří mezi nejstarší způsoby, jak dosáhnout pasivního příjmu. V českém investičním prostředí je navíc tento způsob investování velice populární, protože se jedná o konzervativní investici, která nejenže generuje pasivní příjem, ale také v čase roste na hodnotě a chrání tak majetek proti inflaci. Domníváte se, že investování do nemovitostí je určené pro úzkou skupinu lidí, která má na účtech miliony korun?
Není to tak úplně pravda. Investiční byt můžete financovat hypotečním úvěrem a nájem vám bude platit splátky hypotéky. Existují však také pádné důvody, proč raději platit nájem. Pravdou je, že na získání hypotečního úvěru musíte mít našetřeno alespoň část pořizovací ceny nemovitosti. Jestliže nemáte našetřeno, nevadí, existují poměrně snadné způsoby, jak do nemovitostí investovat pasivně i bez potřeby vysokých vstupních investic.
Nemovitostní crowdfunding
Nemáte dostatek volných peněžních prostředků, hypotéka pro vás není řešením nebo se nechcete zabývat problémy se správou nemovitosti a nájemníky? I přes to všechno můžete do nemovitostí investovat! Alternativou k tradičnímu nákupu nemovitosti je tzv. investiční crowdfunding do nemovitostí.
Jednoduše se podílíte na financování nákupu investičních nemovitostí nebo na realizaci developerských projektů. Investor pak zpětně získává úroky nebo podíl z nájmu. Forma výnosu zaleží na tom, do jakého typu projektu investujete a jak je celá investice koncipovaná. Investor se však nestane vlastníkem samotné nemovitosti.
Společnosti, které spravují crowdfundingové platformy, dávají svým investorům kvalitní podklady a informace o tom, čeho se investice týká a jaké má podmínky, takže každý investor si může velice snadno vyhodnotit riziko investice. Velkou výhodou je, že začít můžete už od nižších tisíců korun a můžete investovat pravidelně.
Dividendové akcie
Dalším skvělým způsobem, jak získat pasivní příjem, je investování do dividendových akcií. Dividendy jsou podílem na zisku společnosti, které získáte jako odměnu za své peníze, které investujete do konkrétní společnosti. Tato odměna se obvykle pohybuje v řádu jednotek % za rok. Navíc může investor těžit z růstu ceny samotné akcie.
Vybrat společnost, která bude vyplácet dividendu, růst na hodnotě a bude finančně stabilní není vůbec jednoduchý úkol a je potřeba v tomto směru nepodceňovat vzdělání v problematice. Speciální pozici mají mezi společnostmi tzv. dividendoví aristokraté. Jedná se o společnosti, které zvyšovaly a vyplácely dividendu nepřetržitě alespoň 25 let po sobě.
REIT
Investování do realitních investičních fondů (real estate investment trust – REIT) je velice podobné investování do dividendových akcií. Jedná se o specializované investiční fondy, které vlastní alespoň 75 % svých aktiv v oblasti nemovitostí a mají příjem z pronájmu. Využívají peníze investorů k nákupu nemovitostí a následně jim vyplácejí dividendy.
Výhodou je, že tyto fondy mají povinnost rozdělit velkou část zisku akcionářům – na rozdíl od standardních akciových společností, které si o rozdělení dividend rozhodují sami. Investor může také těžit z růstu hodnoty fondu. I tady je však důležité nezapomínat na investiční riziko a REIT si pečlivě vybírat.
Investiční platformy
Alternativou dividendových akcií a REIT mohou být investiční platformy. Jak to funguje? Stačí zodpovědět investiční dotazník a platforma vám nabídne portfolio na míru právě vám. Pak už stačí jen (ideálně na pravidelné bázi) vkládat peněžní prostředky a o správu vaší investice se už postará platforma sama.
Jedná se o velmi prakticky a přitom jednoduchý způsob investování vhodný zejména pro úplné nováčky. Navíc díky automatizované správě investic se vyhnete vysokým poplatkům, které jsou obvyklé u investičních podílových fondů.
P2P půjčky
Lidé si půjčovali peníze od nepaměti, ale P2P půjčky jsou v investičním prostředí relativně krátkou dobu. Princip je velice jednoduchý. Investor půjčí peníze dlužníkovi prostřednictvím internetové platformy. Následně investor obdrží pasivní příjem formou úroků, které mu dlužník splácí na pravidelné bázi.
Výhodou je, že můžete začít s několika sty korunami. Každý investor si však musí vyhodnotit podstupované riziko, protože P2P půjčky fungují teprve několik let a v současné chvíli nikdo neví, jak obstojí během ekonomické krize. Každopádně je to zajímavá alternativa budování pasivního příjmu nebo doplnění portfolia.
Online podnikání
Další možností, jak získat pasivní příjem, je online podnikání. Připravte se však na to, že tato cesta vás bude na začátku stát hodně úsilí. Pokud však máte dobrý nápad na online produkt, online kurz, audio knihu nebo YouTube kanál a chcete být pány svého času, rozhodně se vyplatí tuto možnost vyzkoušet. Investovaný čas se vám v budoucnu může vrátit právě v podobě pasivního příjmu.
Shrnutí
Jak jste se mohli přesvědčit v našem článku, pasivní příjem není zadarmo a nezískáte ho “jen tak”. Do jeho budování musíte investovat energii, peníze a tvorbě se systematicky věnovat. Ptáte se, jestli to vážně stojí za námahu? Dovolíme si tvrdit, že rozhodně ano!
Pasivní příjem může zajistit nejenom vás, ale také vaše děti. Díky němu se budete moct věnovat tomu, co vás skutečně baví a dopřát si opravdovou finanční svobodu a nezávislost. Co by člověk mohl chtít více než žít život podle sebe?
Začít můžete i s nulovou vstupní investicí.
Přehledl jsem něco? Která je ta s tou nulovou vstupní investicí?
Každá. Začít totiž můžete, i když teď nemáte X milionů. Začít budovat pasivní příjem lze i od nuly a postupně jej (idealne pravidelnými) investicemi zvyšovat.
YouTube