Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Nvidia se zdá být neochvějným vítězem závodu mezi růstovými akciemi. Co kdyby se ale umělá inteligence ukázala být nafouknutou bublinou?
Nvidia působící v technologickém sektoru se stala jednou z nejrychleji rostoucích firem na světě. Nepochybně těží z revoluce v oblasti umělé inteligence (AI).
Za pouhých 15 měsíců se její tržní kapitalizace zvýšila o ohromujících 1,9 bilionu dolarů, takže se Nvidia nyní může pochlubit hodnotou výrazně přes 2 biliony dolarů, čímž mezi americkými veřejně obchodovanými společnostmi zaujímá třetí místo a zaostává pouze za Microsoftem a Applem.
Tento růst je poháněn prudce rostoucí poptávkou po jejích grafických procesorech (GPU) A100 a H100, u nichž se předpokládá, že v letošním roce ovládnou více než 90 % trhu GPU v datových centrech pro umělou inteligenci.
Podle analytiků společnosti PwC se očekává, že umělá inteligence, jejíž význam se přirovnává k transformačnímu dopadu internetu před 30 lety, zvýší do přelomu desetiletí globální HDP o 15,7 bilionu dolarů.
Grafické procesory Nvidia, které jsou nedílnou součástí tohoto růstu, se těší období nedostatku, které společnosti poskytlo značnou cenovou sílu.
Tento úspěch však může stát na hliněných nohách, protože se objevují obavy, že se akcie společnosti mohou nacházet ve spekulativní bublině, což je u trendů “next-big-thing” běžný jev.
Závislost Nvidie na čtyřce nejvýznamnějších zákazníků, kteří se na jejích tržbách podílejí ze zhruba 40 %, vyvolává obavy. Microsoft nebo Meta vyvíjejí vlastní čipy pro umělou inteligencí a přidávají se i další, takže by Nvidia mohla zaznamenat pokles objednávek.
Současná cenová síla firmy je ohrožena nejen nově vznikajícími konkurenty, ale i vlastní zvýšenou výrobou. V souhře mohou tyto dva aspekty vymazat převis poptávky nad nabídkou.
Pokud by AI bublina splaskla, tržní kapitalizace společnosti by mohla výrazně klesnout, což by otevřelo cestu jiným společnostem k překonání její hodnoty. Kdo by to mohl být nejpravděpodobněji?
Jednoho ze soupeřů představuje Alphabet se současnou tržní kapitalizací 1,88 bilionu dolarů. Jako mateřská společnost Googlu, který ovládá více než 91 % celosvětového internetového vyhledávání, těží Alphabet z téměř monopolního postavení v této oblasti.
Marketéři nejrůznějších firem po celém světě se při tvorbě internetových komunikačních kampaní samozřejmě obracejí především na Google, což Alphabetu generuje značné příjmy z reklamy.
Kromě toho Google Cloud bude také prosperovat i když Nvidia ze svého piedestalu spadne. Díky 10% podílu na cloudových službách a vyšším maržím ve srovnání s reklamou, může Alphabet očekávat růst cash flow s tím, jak porostou globální výdaje na cloudové služby.
Nehledě na to, že Alphabet má velmi diverzifikovanou strategii prostřednictvím svých “other bets” (dalších sázek). Mezi ně patří GFiber, poskytovatel internetového připojení, Waymo, společnost provozující autonomně řízená auta nebo Calico, dceřinka se zaměřením na biotechnologie.
Dalším gigantem, který by mohl společnost Nvidia přeskočit, je Amazon s tržní kapitalizací 1,87 bilionu dolarů.
Společnost, známá svou dominantní e-commerce platformou, která v roce 2023 zachytila 38 % amerických online maloobchodních výdajů, prosperuje také z reklamy a příjmů z předplatného, zejména ze své služby Prime.
Amazonu ale nejvíc vydělává, a vzhledem k rozbíhajícímu se trendu ještě dlouho bude, její cloudová služba. Amazon Web Services (AWS) je největší světovou službou cloudové infrastruktury.
I když se AWS na tržbách Amazonu podílí jen necelými 17 %, generuje více než 50 % provozního zisku společnosti.
I Meta Platforms, jejíž hodnota dosahuje 1,24 bilionu dolarů, se může do roku 2027 vyrovnat Nvidii.
Meta nestojí mimo boom AI, naopak do něj aktivně investuje stejně jako do rozšířené reality. Má ale řadu silných stránek na tomto trendu nezávislých.
Hlavní činnost společnosti spočívá v oblasti sociálních médií a její původní síť Facebook využívá každý měsíc přes 3 miliardy aktivních uživatelů. Když přičteme WhatsApp a Instagram, využívá produkty Mety přes 4 miliardy lidí.
Vyjednávací pozice v oblasti social media marketingu, kterou si tím Meta získala, je velmi silná a není tak divu, že reklama firmě přináší obrovské příjmy. Konkrétně za loňský rok vydělala Meta z reklamy 71 miliard dolarů čisté hotovosti.
To je slušný polštář, který ji chrání nejen před případnými problémy, ale navíc jí otevírá dveře k dalším investicím do budoucího růstu nebo zpětného odkupu akcií. Tím odměňuje investory a motivuje je k držení akcií – díky zpětný odkupům akcií totiž roste zisk na akcii (EPS), což podpořila i tím, že začala vyplácet dividendy.
I když tomu tržní kapitalizace ve výši 908 miliard dolarů nenasvědčuje, Berkshire Hathaway by také mohla překonat Nvidii. Pod vedením Warrena Buffetta přinášely akcie třídy A společnosti Berkshire Hathaway téměř 20% průměrný roční výnos po celé dekády.
Jedním z hlavních důvodů, proč Berkshire Hathaway přináší investorům takové zisky, je láska “Věštce z Omahy” k dividendovým akciím.
V letošním roce Berkshire získá přibližně 6 miliard dolarů na dividendách.
Silná pozice dividendových firem a investiční umění Warrena Buffetta předurčují Berkshire Hathaway k dalšímu růstu, kterým těžko něco otřese.
Stejně tak si lze těžko představit hrozbu, která by mohla zastavit Visu. Dominantní postavení společnosti v oblasti zpracování plateb v USA ji přináší značné příjmy a díky tomu je schopna expandovat na další trhy, čehož aktivně využívá.
Její striktní zaměření na platební operace a vyhýbání se poskytování úvěrů ji navíc chrání před případnými ztrátami způsobenými úpadkem dlužníků. Nejen díky tomu Visa udržuje svou ziskovou marži nad úrovní 50 % a je odolná vůči ekonomickým trendům.
Ve srovnání s Nvidií je její tržní hodnota 556 miliard dolarů skromná, stejně jako tempo růstu jejích akcií. Na druhou stranu případné splasknutí AI bubliny ji strašit nemusí.
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.
Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.