Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Technická a fundamentální analýza akcie ČEZ – urputně pádí vpřed?

Technická a fundamentální analýza akcie ČEZ – urputně pádí vpřed?
Zdroj: Depositphotos.com

Po minulé analýze na akcie O2 se zase vrátíme k českému titulu, kterému jsem se podíval na zoubek v březnu letošního roku – analýza akcie ČEZ 15. 3. 2021. Vzhledem k tomu, že ČEZ nedávno zveřejnila výsledky hospodaření za minulý rok a první kvartál letošního roku, je proto určitě pádný důvod se na nová čísla podívat. v dnešní analýze si tedy klasicky uděláme fundamentální analýzu a navážeme technickou analýzou.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Poslední novinky ohledně akcie ČEZ

Co se týče novinek, čerstvě vyšla jedna informace, kterou osobně považuji za velmi důležitou. Polostátní podnik ČEZ nově najíždí na “zelenou” politiku, k čemuž byla společnost přirozeně okolnostmi donucena, aby se v budoucnu ekonomicky nepoškodila. Dá se totiž předpokládat, že se v následujících letech budou stále více utahovat šrouby, čímž by si ČEZ ekonomicky moc nepomohl.

Vlastně je díky aktuální politice EU 100% jistota, že se budou ty pomyslné šrouby utahovat (viz. programové cíle pro aktuální období). A v čem nová politika spočívá? Energetický gigant se v následujících letech mnohem více zaměří na budování obnovitelných zdrojů energie a bude pokračovat v útlumu uhlí. Součástí portfolia zdrojů zůstanou jaderné elektrárny, v plánu je samozřejmě i nadále dostavba jaderného bloku v Dukovanech.

Konkrétně se plánuje do roku 2030 výstavba fotovoltaických elektráren a jiných “čistých” zdrojů energie, které by měly být schopné výkonu až 6 000 megawattů. Jenom pro představu, JE Temelín má výkon o necelých 2 200 megawattů. Tudíž se jedná o dost ambiciózní plán a my se můžeme těšit na další rozsáhlé plochy zemědělské půdy poseté fotovoltaikou.

Už do roku 2025 má firma v plánu postavit na 1500 megawatů obnovitelných zdrojů. Nyní má skupina 1700 megawattů obnovitelných zdrojů, z toho 1000 megawattů v tuzemsku. ČEZ dále avizoval, že do roku 2030 sníží emise o 55 % ve srovnání s rokem 2019.

Poznámka

Vedení firmy přichází i s novým obsahem zkratky ČEZ, původní název České energetické závody mají být zcela vážně nahrazeny obsahem “Čistá Energie Zítřka”.

Pamatuji si na deset let starou přednášku od zaměstnanců JE Dukovany (vlastníkem je přirozeně ČEZ), kteří nám jako středoškolským studentům elektrotechniky vysvětlovali, že fotovoltaika je nesmírně předražený a neefektivní zdroj energie. Vzhledem k tomu, že podnik má novou politiku, předpokládám, že pánové již tyto přednášky nedělají.

Fundamentální analýza akcie ČEZ

Včera ČEZ zveřejnil informaci, po které nejvíce prahli investoři do dividendových akcií. Konečně se podílníci firmy dohodly na konkrétní částce a nyní je proto jisté, že se bude vyplácet 52 korun za akcii. Vzhledem k aktuální ceně tedy dividendový výnos dosahuje 8,2 %, což si myslím, že je super.

Dividenda ČEZ
Dividendy vyplácené ze strany ČEZ. Zdroj: Kurzy.cz

Navíc se v absolutní hodnotě jedná o významný skok oproti minulému roku, kdy se vyplácelo pouze 34 korun. Nicméně, na základě tehdejší ceny byl dividendový výnos méně jak 7 %. Tudíž v relativních číslech není rozdíl až tolik markantní, jak by se mohlo na první pohled zdát. Leč posun kupředu to určitě je, z čehož můžeme vyvozovat, že ČEZu se po ekonomické stránce prostě daří.

FY 2020

Nyní se dostáváme k ekonomickým číslům za celý minulý rok. Pokud vás zajímá výsledovka za rok 2019, vše bylo dostatečně rozebráno v březnové analýze. A teď k těm novým číslům, provozní výnosy přesahují 213 miliard korun, zatímco EBITDA zakotvila na více jak 64,8 miliardách korun. Čistý zisk dosahuje 5,5 miliard korun a provozní cash flow je 72,2 miliardy korun. Zatímco provozní cash flow vzrostlo meziročně o 68 %, zisk klesl o 62 %.

Co se tedy týče ekonomických ukazatelů, EPS je na 10,2 bodech a ukazatel poměru tržní ceny a výnosu (P/E) má více jak 60 bodů, což je nepřekvapivě hodně. Maximum je pro konzervativnější investici asi 18 bodů, což s odřenýma ušima titul splňoval za rok 2019 (19 bodů). Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) činí 2,24 %. ROE za rok 2019 bylo necelých 6 %.

Q1 2021

Za první kvartál letošního roku ČEZ dosáhl provozního výnosu 59,1 miliard korun. EBITDA je na 19,9 miliardách korun, kde je oproti Q1 2020 pokles o 23 %. Čistý zisk je 8,4 miliard korun a provozní cash flow dosahuje 5,6 miliard korun. Zisk je v relativních číslech meziročně nižší o 41 % a cash flow o 58 %. EPS je na 15,61 bodech a ukazatel P/E přesahuje 40 bodů.

Technická analýza akcie ČEZ

Konečně se dostáváme k technické analýze a hned mohu povědět, že akcie ČEZ po technické stránce za těch několik týdnů pěkně posunuly. V březnové analýze jsme si řekli, že kurz zrovna konsoliduje v rámci malého klesajícího klínu (falling wedge), což je zkrátka býčí pattern a avizuje nám, že samotný cenový pokles je pouze krátká korekce do protitrendu.

Akcie ČEZ
Týdenní graf akcií společnosti ČEZ. Zdroj: Lynxbroker.cz

Navíc se býčí patterny generují pod silnými rezistencemi. Logika je taková, že trh se v patternu jednoduše připraví a samotný breakout z útvaru vytvoří dostatečně silné momentum, což logicky pomůže i při průrazu rezistenčního pásma. S větší nadsázkou si onen klesající klín můžete představit jako natahující se prak.

Každopádně byl průraz moc pěkný, ale nebylo to hned. Můžete vidět, že S/R pásmo 550 korun expanzi zbrzdilo, ale jakmile byl průraz zřejmý, následoval impulsní odraz. Což zase můžeme interpretovat tak, že trh si vytvořil z bývalé rezistence support. Následující dva týdny zavřely v podobě impulsních svící, čímž trh potvrzuje svoji sílu.

Díky té síle byli býci velmi úspěšní i v průrazu druhé rezistence na 585 korunách, kdy druhá impulsní svíčka projela úrovní jako nůž máslem. Následně kurz na levelu zkonsolidoval a brzy i odrazil, čímž se hladina definitivně potvrdila jako support. Od té chvíle akcie ČEZ i nadále posilují a poslední zavřená svíce má též impulsní podobu.

Akcie se od březnové analýzy zhodnotily asi o 21 %, což je slušný výsledek. Leč, když se podíváme na týdenní RSI indikátor, který je už několik týdnů v překoupených hodnotách (+70 bodů). Aktuálně indikátor dosahuje skoro 80 bodů, takže je vcelku racionální očekávat, že spíše brzy než později přijde korekce. Alespoň se nám otestují nově proražená pásma.

Závěrem

Když bych měl zhodnotit ekonomická čísla a ukazatele, je z toho znát, že se situace od roku 2019 prostě zhoršila. Nicméně ČEZ je polostátní gigant, u kterého se v dohledné době nemusíme bát, že by měl mít výraznější problémy s ekonomikou. Takže fundamentálně žádná sláva, ale na své si jistě přijdou dividendoví investoři, neboť podnik vyplácí celkem pěkné peníze.

Po technické stránce jsou akcie ČEZ na první pohled silné a nevidím zde jakýkoliv problém. Dokonce, i když jsou hospodářské výsledky horší než za předešlý rok, investorům čísla očividně stačila. Akorát je tedy rozumné kalkulovat s tím, že brzy může přijít větší či menší korektivní pohyb. Nic neroste nepřetržitě.

Dřívější analýzy českých akcií:

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.