Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Staňte se milionářem za 10 let (nebo i méně) díky těmto 8 radám expertů

Staňte se milionářem za 10 let (nebo i méně) díky těmto 8 radám expertů

Staňte se milionářem za 10 let (nebo i méně) díky těmto 8 radám expertů
Zdroj: depositphotos.com

Myšlenka stát se milionářem se může zdát naprosto nedosažitelná, ale se správnou strategií je reálně dosažitelná. Ačkoliv je pravděpodobné, že se milionářem nestanete přes noc (pokud nevyhrajete v loterii nebo nebudete dědit), je to cíl, kterého skutečně můžete dosáhnout do deseti let.

Dosažení tohoto cíle není samozřejmostí a vyžaduje si notnou dávku disciplíny a nějaké odříkání, pokud se však budete řídit následujícími tipy expertů, můžete toho dosáhnout. A když ne, minimálně tak výrazně zlepšíte svou budoucí finanční situaci.

1. Ujistěte se, že dostáváte zaplaceno tolik, kolik si zasloužíte

Jedním z hlavních způsobů, jak vybudovat bohatství, je zvýšit svůj příjem. Řada zaměstnanců se ostýchá říci si o vyšší příjem. Díky napjatému trhu práce však máte poměrně dobrou vyjednávací pozici, přestože si třeba přejete zůstat u současného zaměstnavatele.

Pokud netušíte, jaká je vaše hodnota na trhu práce spojte se s headhunterem nebo jiným odborníkem, abyste se ujistili, že dostanete to, co si zasloužíte, a to buď prostřednictvím interního povýšení, kariérního postupu, nebo změnou firmy.

2. Vybudujte si více zdrojů příjmů

Určitě byste měli usilovat o to, abyste ve svém zaměstnání vydělávali co nejvíce, ale k dosažení statusu milionáře možná budete muset zapojit i další zdroje příjmů.

Většina milionářů má mnoho zdrojů příjmů. Existují pro to dva pádné důvody. Prvním z nich je, že když vyděláte více peněz, budete přirozeně bohatší. To je samozřejmé. Druhým důvodem je vaše finanční bezpečí. Pokud jste závislí pouze na jednom zdroji příjmů, vaše plány by mohly být v případě ztráty zaměstnání zmařeny. Najednou si nemůžete dovolit platit své výdaje, nemáte žádné prostředky na investice a nepřicházejí žádné nové peníze. Proto se bohatí soustředí na diverzifikaci zdrojů příjmů – pokud je jeden tok přerušen, stále vám plynou další.

3. Šetřete, jak jen to jde

Stát se milionářem v příštím desetiletí může znamenat omezit nyní zbytné výdaje, abyste mohli co nejvíce peněz vložit do spoření, nebo je investovat.

Abyste měli za 10 let milion korun, když začínáte od nuly, realita je taková, že musíte ušetřit značnou částku. Řekněme, že budete mít průměrný 10% roční výnos z investic, pak budete muset každý měsíc ušetřit asi 5 000 korun, aby se vaše investice zhodnotila na 1 milion. Ve světle této částky je zřejmé, že málokdo dosáhne na status milionáře už za dekádu, to však neznamená, že byste se těmito radami neměli řídit. Stále platí, že můžete alespoň výrazně vylepšit vaši finanční situaci.

4. Investujte a spořte automaticky

Abyste zajistili, že budete držet krok se svým finančním cílem, zautomatizujte tento proces. Nastavení automatických pravidelných vkladů na spořicí účet, investiční platformu nebo brokerský účet vám pomůže dosáhnout náročného cíle v režimu autopilota.

Řada akciových brokerů přitom tuto možnost už nabízí ať už prostřednictvím trvalého příkazu nebo strhávání konstantní částky z platební karty. U investičních platforem typu Fondee, Portu nebo Indigo se pak jedná o naprostou samozřejmost.

5. Omezte zadlužení na minimum

Každá koruna vynaložená na obsluhu dluhu je koruna, kterou nepoužíváte k budování vlastního bohatství. Ačkoli byste se rozhodně měli snažit omezit dluhy s vysokým úrokem, jako jsou dluhy na kreditních kartách, kontokorentech a spotřebitelských úvěrech, na minimum, ne všechny dluhy jsou špatné.

Hypoteční dluh je obecně nízkonákladový a vysoce hodnotný a po většinu času postrádá smysl splácet hypotéku předčasně, ale pokud utrácíte peníze za splácení účtů za kreditní kartu, je lepší tyto peníze investovat.

6. Nepodléhejte syndromu lesklého předmětu

Když se snažíte získat velké bohatství v omezeném čase, možná vás instinkt nutí hledat všechny možné zkratky, jak se k němu dostat – ale to není nejlepší strategie.

Nejdůležitější věc, na kterou byste si v dnešním prostředí měli dát pozor, je to, čemu se říká syndrom lesklého předmětu – honba za jakoukoli žhavou novinkou dne, týdne nebo měsíce. Na každého, kdo vydělal milion korun na akciích GameStop, připadá spousta lidí, kteří přišli o spoustu peněz tím, že se neustále honili za další horkou novinkou.

Je v pořádku vložit do této meme akcie trochu peněz, a pokud se to vyplatí, skvělé, ale lepší je mít pevný herní plán – investiční strategii, držet se plánu a používat dobré solidní investice, které se osvědčily v čase. Nechcete-li se pak zabývat výběrem jednotlivých akcií, není nic jednoduššího než investovat pravidelně.

7. Udržujte hotovost na úročených účtech

Chcete-li vybudovat bohatství, měli byste většinu svých prostředků investovat, ale během této doby budete samozřejmě potřebovat přístup likvidní k hotovosti. Měli byste si však dávat pozor na to, kde tuto hotovost uchováváte, když jste v režimu budování bohatství.

V současné době se úrokové sazby spořicích účtů zvýšily, stále však výrazně zaostávají za inflací. I 3% úrok na spořicím účtu je však lepší než kladná nula na tom běžném. Vaši finanční rezervu, kterou byste měli bezpochyby mít, tak uchovávejte na spořicích účtech, abyste se alespoň částečně chránili před negativními dopady zvyšování cenového hladiny.

8. Investuje peníze, které získáte ze zvýšení platu

Je pravděpodobné, že se váš příjem v příštím desetiletí zvýší, a tyto dodatečné prostředky byste měli využít k dosažení milionářského statusu.

Když dostanete přidáno, je velmi snadné přizpůsobit své výdaje novému příjmu. Místo toho však zvažte, zda byste neměli pokračovat v dosavadním způsobu života a celou částku z navýšení platu raději investovat.

Slovo závěrem

Záleží na finanční situaci každého jednotlivce a je dobře možné, že vám 8 výše zmíněných rad nedopomůže dosáhnout statusu milionáře. I kdyby však ne, pokud se budete těchto finančních tipů držet, bezesporu se zlepší vaše finanční situace a v budoucnu budete mnohem lépe připraveni na období nejistoty, jako panuje v průběhu roku 2022.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo