Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Raketový nárůst kryptoměny Dogecoin – má to smysl?

Raketový nárůst kryptoměny Dogecoin – má to smysl?
Zdroj: Depositphotos.com

Kryptoměna Dogecoin (DOGE), která vznikla jako vtip, má od počátku roku 2021 zhodnocení přes 7500 % a to dotáhlo Dogecoin až na 5. místo v žebříčku největších kryptoměn. Na svém maximu, kterého cena DOGE dosáhla v pátek 16. 4., to bylo dokonce přes 9000 %. Trh kolem Dogecoinu se dostal do stavu naprostého šílenství a euforie.

Jedná se o velmi silné pocity. Je to ale také nálada trhu, na kterou by si měl dát každý investor pozor. Jen zřídka takový stav nekončí popáleninami.

7 největších kryptoměn dle tržní kapitalizace

Kryptoměna Aktuální cena Změna za 24h Tržní kapitalizace Graf posl. 7 dní
Po registraci přes tento odkaz a objednání karty získáte $ 25 v CRO.
Filtry
Řazení
Kryptoměna
Aktuální cena
Změna za 24h
Tržní kapitalizace

Vznik Dogecoinu se datuje k roku 2013. Založil ho Billy Markus a Jackson Palmer. Jejich cílem bylo vytvořit měnu, která by dokázala mít větší dosah než samotný Bitcoin. Vypustili proto do světa Doge, který okamžitě dostal kýžené pozornosti. Po uvedení na trh se z investorů stali býci, jejichž zornice dostaly tvar dolaru.

V prvních 72 hodinách své existence Dogecoin vylétl o 300 %, jen aby o tři dny později znovu spadl na pětinu. Podobné vlny následovaly i v dalších letech a tento rok se nezdá jiný.

Dnes je Dogecoin na 5. místě v žebříčku tržní kapitalizace, čímž překonal svého rodiče, Litecoin, od kterého se Dogecoin odštěpil, skoro trojnásobně.

Je třeba si ale uvědomit, že se stále bavíme o projektu postrádajícím většinu charakteristik, kterých si lidé na kryptoměnách cení. Jmenovitě například omezený počet jednotek.

Vyvstává tak otázka. Jak je to celé vůbec možné?

Co stojí za ohromným růstem?

Celá situace se zdá velmi podobná kauze s akciemi Gamestop (GME). To se dalo jednoduše nazvat vzpourou internetu proti shortujícím institucionálním investorům. Ke konci dne se ale stejně jedná jen o spekulace na to, že někdo jiný bude chtít dané aktivum koupit za víc, než kolik jste za něj zaplatili vy.

Jestli byl GME anti-instituce, Dogecoin se zdá skoro až jako anti-krypto. Celému dění pak přikládají pod kotel slavné osobnosti. Například Twitter Elona Muska je narážek na Dogecoin plný.

Podporu má Dogecoin i od známého miliardáře Marka Cubana. Samozřejmostí je zář reflektorů ze strany influencerů na platformách YouTube a TikTok.

Zajímavým dílkem do skládačky je firma Conagra Brands. Jedná se o společnost zabývající se výrobou balených potravin se sídlem v Chicagu. Jejich výrobek Slim Jim (uzené masové tyčinky) získal na Twitteru o 500 % více followerů a to jen díky zmínce CEO o Dogecoinu.

Opatrnost je na místě

Je dobré ještě jednou zmínit, že Dogecoin je vtip. Jedná se však o vtip s narativem, jehož chtějí lidé být součástí. Vzniká tu situace, kdy je vše taženo pouze chutí kryptoměnu vlastnit. Stoupající cena podporuje náladu trhu a sledovanost. To na oplátku vyvíjí tlak na cenu a kruh se uzavírá.

Nejhorší ale je, že to vlastně není špatně. Bitcoin je standard v oblasti vážných investic. Má technologické podklady pro to, aby byl digitálním zlatem a mnoho výhod vycházejících z pozice “prvního”. Spousta lidí už ho využívá jako spořící účet a začínají s ním pracovat instituce.

Dogecoin může být z druhé strany standardem spekulací a kasinem. Stačí přijít, zaplatit a pomodlit se, že někdo od nás koupí za víc. Nic víc, nic míň. Je vhodné k tomu přistupovat přesně tímto způsobem.

Riziko je zde především pro nováčky, kteří se teprve učí chodit ve vodách kryptoměn. DOGE a jeho zisky jsou lákavé a nejednoho strhnou. Jedná se ale pouze o vtip poháněný sociálními sítěmi. Tohle palivo ale jednou dojde a kdo se nestihne zachránit, trh ho spolkne i s oblečením.

Máte chuť stát se součástí této DOGE-revoluce? Koupit ho můžete např. na Binance nebo ccShopu.

Favorit redakce

Výhody
  • Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
  • Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
Nevýhody
  • Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
  • Platforma může působit složitě
Líbil se vám tento článek?
18
0

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.