Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Nexo
NEXO
Kryptoměna Nexo (NEXO) – Cena, graf, kde koupit?

$1,21 (27,06 Kč)

-9,7 % za 7 dní

Logo Nexo

Kryptoměna Nexo (NEXO) – Cena, graf, kde koupit?

Graf NEXO

$1,21 (27,06 Kč)

-9,7 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu NEXO

Kalkulačka: NEXO to CZK

NEXO
CZK

Informace o kryptoměně NEXO

NEXO je kryptoměna pohánějící stejnojmennou půjčovací platformu Nexo. Slouží tedy jako utility token této platformy. Jedná se o ERC-20 token dostupný na Ethereu.

Primární funkce tokenu je jeho využití ve zmíněné platformě poskytující půjčky s využitím kryptoměn jako kolaterálu. S uložením mincí NEXO do platformy získává uživatel různé výhody ve formě např. lepších úroků.

Token existuje již od roku 2018. V předprodeji měla mince NEXO cenu $0,1 a v době psaní tohoto článku se obchodovala za $2,3, což je více než dvacetinásobné zhodnocení.

Obsah článku o kryptoměně NEXO

Co je kryptoměna NEXO?

NEXO slouží jako nativní token platformy Nexo spuštěný na blockchainu Ethereum. První distribuce formou ICO skončila 30. března 2018. Tvůrci tokenu původně zamýšleli více veřejných kol předprodeje, zájem byl však tak velký, že proběhl pouze předprodej soukromý.

Poznámka

Poznámka: Do soukromého předprodeje registroval tým pětkrát více žádostí, než jaký byl jejich maximální počet.

Platforma Nexo slouží jako novodobá alternativa banky – můžete si zde uložit své finanční prostředky za účelem úročení, nebo si je za určitý poplatek půjčit. V porovnání s bankovním sektorem však nabídne Nexo mnohdy mnohem lepší úročení a při půjčkách i nižší poplatky.

Token NEXO při svém uvedení na trh prošel schválením od Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) v USA. Na to v následujících odstavcích ještě navážeme. Je však důležité si uvědomit, že tokeny “cenných papírů” NEXO nejsou přímo registrovány u SEC. Jsou označeny jako “omezené cenné papíry”, které přicházejí s několika omezeními.

V listopadu roku 2021 společnost Nexo spustila svůj program zpětného odkupu mincí NEXO v hodnotě 100 milionů dolarů, což znamená, že bude pravidelně odkupovat vlastní nativní token na principu otevřeného trhu, aby zvýšila likviditu, snížila volatilitu a přispěla ke zhodnocení ceny.

Pro úplnou transparentnost jsou znovu odkoupené tokeny NEXO umístěny do ochranné rezervy pro investory (IPR), která je viditelná na této veřejné adrese ERC-20.

Slevy a bonusy při využití tokenu NEXO

Jak jsme si již řekli v úvodu, hlavním smyslem tokenu NEXO je získávání výhod na stejnojmenné platformě. Vše, co NEXO token nabízí, je závislé na naší věrnostní úrovni, jež se liší dle míry držených mincí NEXO. Abychom uvedli věci na pravou míru, záleží na procentuálním podílu kryptoměny NEXO vzhledem ke zbytku portfolia.

Tedy čím větší podíl kryptoměna NEXO v našem portfoliu zahrnuje, tím vyšší věrnostní úrovně dosáhneme. Abychom dosáhli té nejvyšší, platinové, musí naše portfolio zahrnovat alespoň z 10 % NEXO.

Poznámka

Rychlý příklad: Když na svém účtu držíme Bitcoin v hodnotě 90 USD, musíme současně držet token NEXO v hodnotě 10 USD, abychom dosáhli na nejvyšší možnou úroveň. Jednotlivé úrovně si vysvětlíme dále v článku.

Podle míry držených mincí NEXO je možné dosáhnout nižších úroků na půjčky a to ze základních 13,9 % až 0 %. Dosažení nulového úroku je obtížné – aby nám nebylo nic účtováno, musíme být ve věrnostní skupině Platinum a nesmíme překročit 20 % LTV.

Poznámka

Poznámka: LTV (loan-to-value) je poměr vypůjčených finančních prostředků vzhledem ke kolaterálu. V tomto případě si tedy pro dosažení nulových poplatků nesmíme půjčit více, než je 20 % hodnoty našeho portfolia.

Držení kryptoměny NEXO nám také může zvýšit procentuální zhodnocení na uložených kryptoměnách. Ze základních 13 % je možné dosáhnout 17 %, dále lze přepnout na vyplácení v NEXO tokenech a to nám úrok zvedne o další 2 %. Úroky na stablecoinech nebo na fiat měnách jsou o něco nižší. Token NEXO nám navíc opět umožňuje jeho dodatečné zvýšení ze základních 8 % až na 12 %.

Zdroj: nexo.io
Úroky pro kryptoměny a stablecoiny v jednotlivých kategoriích
Úroky pro kryptoměny a stablecoiny v jednotlivých kategoriích

V neposlední řadě přichází ještě výhody při používání karty Nexo Card a dosažení většího cashbacku. Počet výběrů z bankomatu zdarma je možné zvýšit z 1 až na 10. Základní cashback při směně kryptoměn na Nexo Exchange je na 0,1 %, s určitým množstvím mincí NEXO můžeme dosáhnout až 0,5 %.

Jakého zhodnocení tokenu NEXO můžeme dosáhnout?

Kryptoměnu NEXO je možné nechat si zhodnocovat přímo na oficiální platformě, přičemž zároveň je uživatelům také pravidelně vyplácena dividenda.

Vyplácení dividendy

Jako držitelé tokenu NEXO dostáváme dividendu ve výši 30 % ze zisku společnosti, rozdělenou poměrně podle množství držených mincí a doby jeho držení v účetním roce.

Pro získání této dividendy je potřeba splnit několik podmínek udávaných platformou. Podle čeho se dividenda vyplácí? Pravidla jsou následující:

 1. Celá konečná dividenda bude rozdělena jako věrnostní dividenda a bude vyplacena individuálně za každou minci NEXO na základě toho, jak dlouho byla držena v naší peněžence Nexo od data vydání minulé dividendy.
 2. Všichni držitelé tokenů včetně občanů USA obdrží výplaty dividend v tokenech NEXO.
 3. Společnost se zavázala vyplácet množství kryptoměny NEXO v závislosti na tržní ceně v den vyplácení dividendy.
 4. Nárok na vyplácení mají osoby, které v určitém časovém rozmezí držely tokeny NEXO přímo na platformě a prošly ověřením identity (KYC).
Poznámka

Poznámka: V roce 2021 se držitelům tokenu NEXO vyplatilo 20 428 359,89 dolarů.

Zhodnocení tokenu NEXO přímo na půjčovací platformě

Dále lze kryptoměnu NEXO úročit přímo na stejnojmenné platformě a to v závislosti na jejím procentuálním podílu v našem portfoliu (a dle toho se odvíjející věrnostní úrovni). Jsou zde ale i další možnosti.

Pokud máme token pouze přímo na svém účtu, úročí se pouze 7 % ročně. Tento úrok je vyplácený denně a produktově je označený jako FLEX – flexibilní možnost úročení.

Nabízí se zde ovšem i uzamčení do spořicí peněženky, ve které je umístěn konkrétní námi zvolený počet na dobu určitou, tu si sami před “uzamčením” zvolíme. Jedná se tedy o formu stakingu. Pokud své mince uzamkneme na 3 měsíce, úrok se nám změní na 9 %, v případě uzamčení na 12 měsíců se úrok dostane až na 12 %.

Zdroj: nexo.io
Odměny za držení či staking kryptoměny NEXO
Odměny za držení či staking kryptoměny NEXO
Poznámka

Upozornění: Při zvolení cesty uzamčení kryptoměn na fixní dobu, ať už jen na 3 měsíce, musíme počítat s tím, že se k těmto financím po zvolenou dobu skutečně nedostaneme.

Historie a vznik tokenu

Kryptoměna NEXO vznikla v roce 2018 společně se svou platformou. Jejími zakladateli jsou Kosta Kantchev, spoluzakladatel společnosti Credissimo a Antoni Trenchev. Projekt vznikl pod záštitou zmiňované společnosti.

NEXO bylo původně distribuováno prostřednictvím airdropu v únoru 2018 a předprodeje ICO v březnu 2018. Během této doby byl rozdán pevný limit ve výši 525 000 000 NEXO, čímž bylo získáno přibližně 52 500 000 dolarů v BTC a ETH.

Platforma se se svým tokenem stále dále rozvíjí, poslední velkou aktualizací bylo uvedení nové kryptoměnové karty Nexo Card. V průběhu času se platformě přidávají nové možnosti a další rozšíření.

Jak lze NEXO token získat

NEXO je možné získat několika způsoby. Ke koupi je dostupný na všech známých kryptoměnových burzách jako např. Binance, Huobi nebo Bitfinex v různých párech. Nejčastěji je směnitelný za USDT, BTC a ETH.

Favorit redakce

Výhody
 • Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
 • Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
Nevýhody
 • Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
 • Platforma může působit složitě

Vzhledem ke své nátuře ERC-20 tokenu jej můžeme nalézt i na různých decentralizovaných burzách – např. Uniswap nebo SushiSwap.

Získat jej můžeme dále pomocí úročení kryptoměn na platformě a volbě vyplácení pomocí NEXO tokenu, tato možnost se vyplatí také z úhlu lepšího úročení samotných kryptoměn neboť se výše vyplácených odměn zvýší dodatečně o 2 %.

Jakožto ERC-20 token fungující na blockchainu Etherea jej není možné těžit. V budoucnu ale může nastat možnost tokeny získat i pomocí airdropu nebo podobného eventu, v době psaní článku se však platforma o podobných akcích nezmiňuje.

Kde držet NEXO token (jakou peněženku zvolit)?

Uživatelé jsou motivováni k držení svých tokenů NEXO přímo na oficiální platformě. To je koneckonců nutností pro možnost využívání všech jeho výhod popsaných výše. Platforma Nexo nevyplácí žádné odměny na cizí kryptoměnové adresy, ukládá je pouze na peněženky uživatele přímo na platformě.

Samotná platforma se pyšní různými certifikacemi a údajným silným bezpečnostním systémem, to se však svým způsobem neliší od centralizovaných burz. Ačkoliv platforma na svém kontě nemá v době psaní článku žádné bezpečnostní pochybení či zkušenost s hackerským útokem, stále se jedná o centralizovanou a bezpečnostně více citlivou formu uložení kryptoměn.

Dalším způsobem je tedy držení kryptoměn přímo na burze. Jednotlivé burzy se jak ve svých bezpečnostních opatřeních tak kvalitě zákaznické podpory liší, proto buďte v tomto směru ještě více opatrní. Hackerské útoky na burzy nejsou v kryptoměnovém světě nic výjimečného.

Tím nejbezpečnějším řešením je kryptoměnu držet na některé vlastní softwarové (např. MetaMask) či ideálně hardwarové peněžence (např. Trezor nebo Ledger). Jedná se o ERC-20 token, jeho podporu tedy naleznete téměř všude. Kryptoměny jsou tímto způsobem izolovány od jakýchkoliv úložných systémů a v případě hardwarových peněženek i mimo internet.

Favorit redakce

Výhody
 • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
 • Vytvořena českou firmou
Nevýhody
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Výhody a nevýhody NEXO tokenu

Kryptoměna Nexo společně se svou platformou představuje jednak velmi zajímavý způsob ke zhodnocování kryptoměn, ale i alternativu pro půjčování stablecoinů či fiat měn. Ovšem všechno má své mouchy.

Výhody

 • Široké využití na vlastní platformě: NEXO token má široké využití na své platformě, ať už se jedná o zlevnění poplatků při půjčce či vyšších výnosů během úročení kryptoměn. Dle množství držených mincí NEXO dosáhnete jedné ze čtyř věrnostních úrovní skrze kterou můžete čerpat veškeré výhody. Ty se promítají i do Nexo Card a cashbacku.
 • Platforma zpětně vykupuje kryptoměnu: Nexo se snaží, aby měl token co nejvyšší cenu, čehož se snaží dosáhnout zpětným vykupováním mincí v průběhu času, to zapříčiní, že tokenu bude v oběhu nižší množství.
 • Nárok na dividendu: Držení tokenu NEXO přímo na platformě opravňuje uživatele k nároku na dividendu v míře 30 % ze zisku společnosti. Pro její vyplacení je ovšem nutné splnit některé podmínky, např. KYC ověření.
 • Schválení od SEC: Při svém spuštění dostala kryptoměna zelenou od americké Komise pro kontrolu cenných papírů, v tomto směru má tak velmi dobře zvládnutou legální stránku věci.

Nevýhody

 • Velmi úzký záběr využitelnosti: Mimo platformu Nexo je token bez využití. Jeho vývoj ceny je tedy přímo závislý na míře využívání platformy.

Závěr a shrnutí NEXO tokenu

Token NEXO je klíčovou součást platformy Nexo. Jedná se o utility token, díky kterému na platformě mohly vzniknout věrnostní úrovně a plno užitečných služeb, zároveň slouží pro vyplácení dividendy. Žádné další využití pro kryptoměnu bohužel nenajdeme, proto je jeho potenciál velmi úzce spjatý s prestiží půjčovací platformy.

Logo Nexo
Nexo/NEXO
Načítání
Načítání
Kupte si Nexo

Logo sponzora Koupit!

Token zažil velmi prudký nárůst ceny zejména v první polovině roku 2021, kdy dosáhl maxima $4,63. V době psaní článku se pohyboval zhruba v 50% propadu, nyní se obchoduje za $1,21.

Hodnocení Finex.cz

NEXO

NEXO je jedna z největších kryptoměn zaměřených na úročení a půjčky. Vznikla společně s platformou Nexo, k níž neodmyslitelně patří. Slouží jako utility token reprezentující věrnostní úrovně ve zmíněné platformě.

Více informací o Nexo

KryptoměnaNexo
SymbolNEXO
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů560 000 009
Maximální počet tokenů1 000 000 000
Obchodní objem (24h)$3 810 596
Tržní kapitalizace$674 990 441
Změna ceny za 24h-0,82 %
Ohodnoťte kryptoměnu Nexo
3
0

Autor

Nadšenec do technologií, inovací a budoucnosti. Rád se stavím před nejrůznější výzvy, které otestují mojí vytrvalost a dovednost. Když něčemu nerozumím, dělám vše pro to, abych tomu porozuměl. Nechám si poradit a plně respektuji kritiku a názor ostatních. V životě mám plno cílů a dělám vše pro to, abych si je mohl splnit!

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat