Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.
Zákazníkům FTX se nelíbí konkurzní plán, SEC ukončila vyšetřování Etherea a čeká nás první debata Biden – Trump, která může zahýbat i trhem kryptoměn. Vítejte u Finex Coin Week.
Věděli jste, že Finex Coin Week posíláme ve zkrácené verzi také e-mailem? Stručně a pochopitelně, každý týden přímo do vaší e-mailové schránky. Zcela zdarma.
Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.
Po půlnoci ze čtvrtka na pátek našeho času se uskuteční první debata amerických prezidentských kandidátů, tedy toho současného – Joe Bidena a toho minulého – Donalda Trumpa.
A jedním z témat by mohly být také kryptoměny. Očekává se, že se minimálně bude diskutovat o regulačních rámcích, které se na tento trh vztahují. Analytici dodávají, že debaty nemají na cenový vývoj kryptoměn v této oblasti přílišný vliv, spíše je ovlivňují politická oznámení a legislativní procesy.
Co by podle analytiků naopak mohlo trhem zahýbat je případná diskuze, která by se vztahovala na danění kapitálových výnosů a zdanění kryptoměn.
A ještě jedna věc – a tou jsou politické memetokeny. Debata by mohla mít vliv na cenu tokenů jako MAGA (TRUMP), doland tremp (tremp) nebo jeo boden (boden).
Pakliže by jeden z kandidátů v debatě propadl, mohlo by to znamenat přesun kapitálu k silnějšímu hráči. Jisté však je, že ve Spojených státech se debata stane událostí č. 1, což by mělo znovu přitáhnout pozornost i ke zmíněným memetokenům, které v posledních dnech zažily prudký propad.
Někteří bývalí zákazníci zkrachovalé burzy FTX se ohrazují proti plánu bankrotu. Ten podle nich porušuje jejich vlastnická práva tím, že prodává aktiva klientů za účelem vyplacení svých věřitelů, a to i například vlády Spojených států.
Zástupce zákazníků FTX Sunil Kavuri se vyjádřil, že klienti chtějí, aby jim byly navráceny jednotlivé kryptoměny namísto vyplacení hotovostního zůstatku. A o tom je vlastně celý současný spor. Klienti totiž mají obdržet v rámci plánu fiat peníze.
Zákazníkům se navíc vůbec nelíbí přirovnávání případu k obdobnému problému, kterému čelila společnost Celsius. Podle sdružení klientů je zásadním rozdílem to, že zákazníci Celsius podepsali firmě podmínku, že má nárok na jejich tokeny v rámci odsouhlasení podmínek služby. U FTX ale nikdy nic takového neudělali.
“Nikdy jsme své coiny FTX nesvěřili. A pokud jsme jim je nedali, je povinna FTX tyto coiny vrátit,” říká Sunil Kavuri.
Velkou vlnu nevole vyvolala především informace, že FTX prodala tokeny zákazníků, aby uspokojila jednoho svého věřitele, kterým byla kryptoměnová burza Binance. Ta obdržela od FTX zhruba 1,2 miliardy USD!
Skupina zákazníků nyní podává návrh na zastavení konkurzního plánu.
Cena Dogecoinu (DOGE) míří směrem dolů, na své hodnotě ztratila tato kryptoměna od začátku června přes 20 %. Jinak tomu nebylo ani v tomto týdnu, kdy odepsala přes 8 % a její aktuální cena je $0,28.
Klesající cena mj. znamená značnou likvidaci dlouhých pozic. Ty se jen během mezi pondělím a úterým minulého týdne vyšplhaly na více než 60 milionů USD.
Jen pro představu, přibližně stejný objem likvidací zažil za stejných 24 hodin Bitcoin (BTC), což je značný nepoměr, pokud vezmeme v úvahu tržní kapitalizace obou kryptoměn.
Pro DOGE to znamenalo největší denní likvidaci od května 2021. Open interest, tedy ukazatel, který popisuje počet otevřených nevypořádaných futures kontraktů nebo opcí na určitém finančním aktivu u DOGE také významně klesá právě z důvodu likvidací = uzavírání jednotlivých pozic.
A poměr mezi dlouhými a krátkými futures pozicemi na DOGE naznačuje, že obchodníci očekávají sestupný trend i nadále.
Situace s DOGE pochopitelně ovlivňuje i další memecoiny. Index GMCI Meme, který zahrnuje přední memecoiny, klesl mezi pondělím a úterým o 10 %.
Komise pro cenné papíry (SEC) rozhodla, že transakce s druhou nejznámější kryptoměnou Ethereum (ETH) nejsou obchody s cennými papíry.
Jedná se o přelomové rozhodnutí pro celou kryptoměnovou komunitu.
Existují však i další bitvy mezi kryptoměnovými společnostmi a regulátorem. O jaké se jedná? O tom jsme psali zde:
Kryptoměnu, která v minulém týdnu cenově rostla, bychom hledali v grafech jen velmi těžko.
Naopak na druhé straně najdeme pokles u tokenu Uniswap (UNI), a to o více než 17 %, Avalanche (AVAX), který šel dolů o více než 12 %, a Shiba Inu (SHIB), který si pohoršil o 15 %. Pokles se nevyhnul ani Solaně (SOL). Ta zaznamenala snížení své hodnoty o téměř 10 %.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.