Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Krach akciového trhu: Warren Buffett radí, jak přežít výprodej!

Nervozita zasáhla Wall Street a dokonce i kroky Warrena Buffetta vyvolávají otázky. Jaké je jeho tajemství, jak si uprostřed chaosu zachovat klid?

Krach akciového trhu: Warren Buffett radí, jak přežít výprodej!
Zdroj: flickr.com

Americký akciový trh v pondělí zažil výprodej způsobený rostoucími obavami z recese. Investoři byli vystrašeni po neuspokojivé červencové zprávě o zaměstnanosti, která byla zveřejněna minulý pátek.

K neklidu na trhu přispěla neobvyklá aktivita na forexovém trhu v Japonsku, které rovněž vidělo svou burzu značně klesnout.

Index S&P 500, široký ukazatel zdraví amerického akciového trhu, klesl o zhruba 7,5 % pod své historické maximum, na kterém uzavřel 16. července.

I přes tento pokles však zůstává od začátku roku v kladných číslech.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 od začátku roku

Reakce Warrena Buffetta na tržní turbulence

O víkendu Buffettova společnost Berkshire Hathaway zveřejnila, že se zbavila přibližně poloviny svých podílů v Applu a zvýšila investice do bezpečných aktiv – státních pokladničních poukázek.

Tento krok vedl některé k otázce, zda Věštec z Omahy nesignalizuje konec býčího trhu. Buffett však již dlouho doporučuje nereagovat na krátkodobé výkyvy trhu, neboť říká:

Pokud se obáváte korekcí, neměli byste vlastnit akcie.

Zdůraznil, že na akcie by se nemělo pohlížet jako na aktiva, která se houpou nahoru a dolů, ale spíše jako na dlouhodobé investice. “Jde o to koupit něco, co se vám líbí, za cenu, která se vám líbí, a pak to držet 20 let,” radil.

Je zastáncem hodnotového investování – nákupu akcií společností, které se obchodují se slevou oproti své vnitřní hodnotě.

Těm, kteří si spoří na dlouhodobé cíle, jako je odchod do důchodu, Buffett radí, aby se zaměřili na dlouhodobou cenu a nenechali se ovlivnit denními pohyby na trhu.

Poklesům se vyplatí čelit naprostým klidem

Pro většinu investorů však Buffett navrhuje nejjednodušší možný přístup:

Důsledně pravidelně nakupovat diverzifikované portfolio nízkonákladových indexových fondů.

Buffett tuto strategii zopakoval v nedávném rozhovoru pro pořad “On The Money” na CNBC. Investorům doporučil, aby “důsledně kupovali nízkonákladový indexový fond S&P 500” a “kupovali ho v dobrém i zlém, a hlavně ve zlém”.

Tato strategie, známá jako průměrování nákladů, spočívá v tom, že se v pravidelných intervalech investuje určitá částka do diverzifikovaného portfolia. To zajišťuje, že když jsou akcie drahé, nakoupíte jich méně, a naopak více, když trh klesá.

V konečném důsledku však vaše investice v dlouhodobém horizontu roste vzhledem k obecně rostoucímu trendu akciového trhu. Když nakupujete v době poklesu, budoucí růst váš vklad více zhodnotí, jak je vidět v grafu níže.

Vývoj indexu S&P 500 za posledních 10 let

Všimněte si covidového dna indexu 18. 3. 2020, kdy jeho hodnota činila 2 336 bodů. Stejnou hodnotu měl před tím 13. 2. 2017.

Pokud byste tedy drželi akcie fondu sledujícího S&P 500 a v panice je v březnu 2020 prodali, všechny koupené od poloviny února 2017 dál byste prodali se ztrátou.

Vy jste ale jako klidný pravidelný investor 18. 3. 2020 přikoupili další akcie tohoto fondu v rámci svého měsíčního vkladu a to se slevou. Přesně za rok měl tento vklad o téměř 67 % vyšší hodnotu.

Buffettovy rady pro investory

I Warren Buffett zůstává optimistický ohledně dlouhodobých vyhlídek amerického podnikání.

Jako příklad uvedl historickou výkonnost indexu Dow Jones Industrial Average, který během 20. století vzrostl z 66 na 11 497 bodů a během současného mladého století se už stihl v podstatě dvakrát zdvojnásobit.

Americkému byznysu se bude časem dařit, takže víte, že investiční vesmír si povede velmi dobře.

Buffett také varoval před nástrahami, které přináší snaha vybírat jednotlivé akcie. “Trik nespočívá v tom, vybrat si správnou společnost, trik spočívá v tom, koupit v podstatě všechny velké společnosti prostřednictvím indexu S&P 500 a dělat to konzistentně a velmi, velmi levně,” řekl.

Poukázal na úspory poplatků díky nízkonákladovým fondům obchodovaným na burze, jako je například Vanguard S&P 500 ETF, který má nákladový poměr 0,07 %.

“Na nákladech při investování skutečně záleží,” zdůraznil s tím, že vysoké poplatky mohou v dlouhodobém měřítku značně snížit výnos investice.

Varoval také před lákadly aktivně spravovaných fondů, které jsou často spojeny s vyššími poplatky. “Záznamy ukazují, že neřízený indexový fond si v průběhu času povede docela dobře a aktivní investice jako skupina ho nemůže porazit,” řekl Buffett.

Uvažujete o pravidelném investování? Zvážit můžete některou z námi recenzovaných platforem:

Favorit redakce

Výhody
  • Velmi jednoduchý přístup k investování, který zvládne i naprostý nováček
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky a velmi nízké průběžné poplatky za investování
Nevýhody
  • Omezený potenciál návratnosti oproti aktivnímu výběru jednotlivých akcií
  • Nízký počet akcií, do kterých lze investovat

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.