Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(5) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Srpnové změny na trhu

(5) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Srpnové změny na trhu
Zdroj: Depositphotos.com

V rámci seriálu naší investice vám každý měsíc přinášíme shrnutí těch nejzásadnějších momentů, které se za uplynulých 30 dní na kryptoměnovém trhu odehrály – a dnes tomu není jinak.

Srpen byl jakousi pomyslnou okurkovou sezónou, kdy se moc zásadního na poli kryptoměn nestalo, a právě proto jsme dnešní článek pojali trochu obecněji, v kontextu světové ekonomiky.

To je totiž momentálně rychle se vyvíjející téma a celosvětovým dopadem, protože celé léto bylo plné nestability a nejistoty, zejména kvůli obchodní válce USA a Číny. Zajímavé a důležité informace ale přinesl i Bakkt a Coinbase.

Co se tedy děje a jak odhadujeme další vývoj trhu?

Pojďme se na to podívat.

Vývoj celkové hodnoty naší investice do kryptoměn po čtyřech měsících.
Vývoj celkové hodnoty naší investice do kryptoměn po čtyřech měsících.

Obsah článku

Jak už jsme řekli, dnešní článek není pouze o kryptoměnách. Pokud ale budete číst takříkajíc mezi řádky, vše zmíněné na kryptoměny vliv.

Obchodní válka mezi USA a Čínou pokračuje a akcie mírně klesají

vývoj indexu S&P500
Vývoj ukazatele americké ekonomiky, indexu S&P500

Obchodní válka mezi USA a Čínou pokračuje dál a nezdá se, že by měla dospět ke svému konci. Peking totiž 23. 8. oznámil, že plánuje uvalit cla na americké zboží, a to ve výši 5-10 %.

To samozřejmě hnulo žlučí americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Hodnota dováženého amerického zboží do Číny představuje přibližně 75 miliard, což není zanedbatelná částka. Donaldovou odpovědí bylo další zvýšení cel s naléháním na americké firmy, aby všechny své aktivity a výrobu přesunuli jinam anebo nejlépe do USA.

Ihned po těchto událostech začaly trhy pociťovat ztráty a americké akcie začaly mírně klesat. Dow Jonesův index například zaznamenal pokles o 0,99 %. Další index S&P 500 skončil s poklesem o 1,44 % a index Nasdaq Composite klesl o 1,83 %. Jednalo se tak o opakující se pokles během čtyř týdnů a zároveň o nejdelší ztrátové období, které indexy zaznamenaly od května.

Není divu, že rozpory mezi USA a Čínou zasáhly především výrobce technologií. Jednou z nich je především Apple, jehož akcie klesly o 4,6 %. Čínský trh je totiž pro Apple jedním z nejzásadnějších.

TIP: Zajímá vás obchodní válka? Chcete vědět, jaký dopad může na trh mít a jak na ní vydělat peníze? Klikněte zde.
TIP: Zajímá vás obchodní válka? Chcete vědět, jaký dopad může na trh mít a jak na ní vydělat peníze? Klikněte zde.

Momentálně celý svět, a především Evropa, doufá v brzké usmíření obou velikánů. Stále narůstající napětí neškodí jen ostatním státům, ale i USA. Jeho ekonomika totiž zpomaluje a mohla by dojít i na pokraj recese.

Z tohoto důvodu se centrální banka ve Spojených státech chystá učinit patřičné kroky pro udržení ekonomiky a zajistit další růst. Čína však není jediná, kdo se potýká s nepředvídatelným chováním Donalda Trumpa. Nově se může strachovat i Německo, které možná čekají nová cla na německé automobily. A právě tento krok by mu mohl zasadit těžkou ránu. Německo se totiž pohybuje na pokraji recese a další cla by mu mohla uškodit.

Zlato roste na nejvyšší hodnoty za posledních 6,5 roku a mohlo by následovat i stříbro!

rostoucí grafCena zlata už od května stále roste a může se pyšnit dosažením nejvyšších cen za posledních téměř 7 let.

Jeho růst podpořily především politické problémy mezi USA a Čínou, které investory přinutily zaměřit se na stabilnější investice.

Ani stříbro však nezůstalo pozadu a také se dočkalo růstu a dosáhlo na své dvouleté maximum. Podle odborníků však růst ceny stříbra již brzy překoná zlato.

Trh drahých kovů se stále drží v býčí náladě, a to přitahuje další investory. Právě proto si zlato stále drží svoji pozici jako „safe haven“ a jeho cena se za rok 2019 zvedla již o 20 %, z čehož jen za srpen zaznamenala 8% nárůst.

I proto je teď pro investory mnohem výhodnější investovat do stříbra, které by podle všeho mělo zaznamenat růst větší a ponechat zlato ve svém stínu. Podle analytiků by stříbro mohlo stoupnout až na $ 19 a dále pokračovat v růstu. Ten však podmiňuje jednoduchá měnová politika centrálních bank a posilování dolaru.

Bude i Bitcoin safe haven v případě krize?

V době, kdy se objevují zprávy o obchodní válce mezi USA a Čínou, zpomalování ekonomiky v Německu nebo protestech v Hongkonku, máme stále větší tendenci k vyhledávání stabilnějších aktiv, do kterých investovat.

V historii vždy jako nejlepší volba bylo zlato, které bylo označováno za tzv. „safe haven,“ neboli bezpečné úložiště pro případ nestability trhů.

Mnoho odborníků však namítá, že teď by se jím mohl stát Bitcoin.

Jak to bude, nevíme. Bitcoin zatím ještě za svoji krátkou existenci žádnou krizi nezažil a nemáme na čem své odhady stavět.

Tato kryptoměna je pravděpodobně kvůli svému maximálnímu fixnímu množství a nemožnosti ho falšovat již dlouhou dobu přirovnávána ke zlatu a je jen otázkou času, kdy v něm lidé stabilitu pro investování hledat budou.

Podle některých odborníků je nyní Bitcoin v podobné situaci, jako bylo zlato v 70. letech minulého tisíciletí.

Zlato tehdy zaznamenalo největší růst ve své historii. Jednalo se o růst o cca 780 % během 4 let. V té době ale také přicházely i poklesy jeho ceny a to až o 65 %. Lidé však stále riskovali a věřili, že zlato se stane dobrým uchovatelem hodnoty.

Nyní to tak je a lidé, kteří nakupovali za stovky dolarů mají nyní zlato v hodnotě několika tisíců dolarů.

Takové chování nám silně připomíná právě chování ceny Bitcoinu, i když o něco pomalejší.

bitcoin vs zlato

Bitcoin se zlatem sdílí mnoho společných charakteristických znaků. Obě aktiva jsou vzácná, přenosná, rozložitelná, dělitelná a v průběhu času se nějak nerozkládají i bez peněžních toků. Ale i tak si musíme uvědomovat rizikovost a vysokou volatilitu BTC, která se dá právě přirovnat k vývoji zlata v tomto období.

I pře své riziko Bitcoin získává denně další investory a čím dál tím více těch institucionálních. Na první pohled se tedy dá říct, že Bitcoin je nově vznikajícím safe haven.

Nakonec se dostáváme k tomu, zda je Bitcoin výhodný v případě krize, která by v případě eskalace světového neklidu mohla nastat. Odpovědí je, že i přes své menší nevýhody je BTC možné pro tento účel využít. Jako jednu z výhod se dá uvést jeho nenávaznost na vlády a centrální banky, které by ho mohly během krize začít omezovat.

I tak však musíte přijmout jistá rizika a nestabilitu, které vám není momentálně schopen nabídnout.

Příliv nových institucionálních investorů

bakkt kryptomenyDalším v tomto světle pozitivním sdělením je, že po dlouhé době oddalování bude brzy, konkrétně za 3 týdny, 23. září, konečně spuštěna platforma Bakkt.

Co to Bakkt je a proč je okolo toho takové haló?

Bakkt vznikla díky společnosti Intercontinental Exchange (ICE), která si klade za cíl vytvořit otevřený ekosystém, který podporuje rostoucí potřeby trhu s digitálními aktivy. Spojením regulovaných infrastruktur s institucionálními a spotřebitelskými aplikacemi hodlá docílit výsledků, které přinesou transparentnost a důvěru k předchozímu neregulovanému trhu.

Bakkt bude také kompatibilní s nynějšími regulacemi, které na světovém trhu existují. Tím se liší od naprosté většiny kryptoměnových burz, které na trhu jsou momentálně.

Bakkt tak přináší na svět další možnost, díky které budou instituce moci nakupovat bitcoiny a další kryptoměny.

Ale mají o takové nákupy instituce vůbec zájem?

Bezesporu.

Pozoruhodným důkazem může být např. Q2 report investiční skupiny Greyscale, dle kterého jen do Greyscale za posledních 12 měsíců proudilo 5 milionů dolarů týdně.

To se však nemůže srovnávat vyjádřením Briana Armstronga, CEO americké směnárny Coinbase, který říká, že do Coinbase od institucí týdně teče až 400 milionů dolarů a díky čemuž se Coinbase před několika týdny stal správcem nejvíce bitcoinů na světě.

Vývoj naší investice

Už od května monitorujeme vývoj hodnoty našeho kryptoměnového portfolia. A i přesto, že cena bitcoinu vzrostla o více než 80%, je naše portfolio pouze v lehkém zisku – momentálně asi 8 %.

Jak je to možné?

Vývoj celkové hodnoty naší investice do kryptoměn po čtyřech měsících.
Aktuální vývoj hodnoty naší investice do kryptoměn

Jednoduše je naše portfolio méně konzervativní a je tvořeno z 80 % alternativními kryptoměnami, jako je např. 0x, Ripple či Monero. Tyto kryptoměny může čekat růst v řádech stovek procent, na druhou stranu však mohou i silně padat, jak jsme se přesvědčili.

Kromě 4 kryptoměn jsme na zbylých 12 měnách ve ztrátě přibližně 15 %. Známá metafora říká, že nakupovat by chytrý obchodník měl ve chvílích, kdy ulicemi teče krev.

Proto už od minulého dílu ve svém osobním portfoliu pomalu přesunuji BTC do altů, které mi dávají smysl (aktuálně např. LTC, jehož cena (0.0067 BTC) je blízko historického minima.)

Aktuální zhodnocení našich 100 000 Kč (Krypto) + 20 000 (Zlato)

  • Zlato – Vloženo 20 170 Kč, nyní v hodnotě: 24 658 Kč (↑  22 %).
  • Bitcoin – Vloženo 20 000 Kč, nyní v hodnotě: 36 172 Kč (↑ 80 %).
  • Ostatní kryptoměny – Vloženo  80 000 Kč, nyní v hodnotě: 72 231 Kč ( 10 %).

Změny v portfoliu jsme za srpen neudělali žádné, ale můžete se těšit se na další díl, kdy máme v plánu konečně jednu změnu udělat a odhalit nový přírůstek do naší rodiny altů.

Predikce na září 2019

V červenci jsme avizovali, že pro přikoupení BTC by byly vhodné cenové úrovně pod cenou 10 000 dolarů, konkrétně jsme zmiňovali hladiny $ 10 000, $ 9 700, $ 9 200, $ 8 800 a $ 8 300.

Několik z těchto úrovní již bylo zasaženo (zelené), protože při pádu před 2 dny jsme se dostali až na cenu 9 400 dolarů.

Jak to vidíme teď?

Stále si stojíme za svým a následující predikce z TradingView od uživatele 123brillwill je podobná našim očekáváním. Co si o tom myslíte vy? Dejte nám vědět v komentářích pod článkem. ⤵️

Predikce bitcoin září 2019
Predikce od užiatele 123brillwill (Zdroj)

Pokud vás kryptoměny zaujaly a chcete do nich vložit nějaké peníze, ale myslíte si, že už je pozdě, nezoufejte.

Ačkoli by nákup před pár měsíci na ceně 3 500 dolarů byl býval výhodnější, i tak je 10 000 dolarů stále cena, se kterou se dá do trhu naskočit a očekávat příjemné zhodnocení.

Nepřeji vám zažít pocit, kdy budete dlouze přemýšlet a pak kryptoměny kupovat na jejich několikanásobné ceně a lamentovat, že jste to bývali neudělali dříve.

A pokud kryptoměnám nevěříte a myslíte si, že už se nikdy nezotaví, proč nespekulovat na pokles jejich ceny a vydělat právě na tom?

Začněte obchodovat

Víme, že dnešní článek byl rozsáhlý a trochu jiný než obvykle. Proto nás těší, že jste ho dočetli až sem.

Řekli jsme si toho dnes hodně nejen o kryptoměnách, ale i něco málo o akciích a drahých kovech.

Hodilo by se podotknout, že pokud vás svět investování a obchodování zajímá, koupit bitcoiny, akcie či zlaté slitky si můžete hned.

A nebo na pohybech cen můžete vydělat obchodováním.

Pro obchodování doporučujeme brokera XTB

Broker XTB se v investičních službách pohybuje již od roku 2002 a kromě obchodování forexu, komodit a akcií, zařadil do svého portfolia před pár lety i kryptoměny. Začít můžete už s 1 000 Kč.

XTB poskytuje plnou zákaznickou podporu pro nové obchodníky v češtině a právě proto patří mezi českými obchodníky k oblíbeným a vyhledávaným brokerům. Více informací se dozvíte v recenzi zde.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Skvělá zákaznická podpora v češtině
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.

Pozor: V rámci seriálu Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn jsme investovali opravdové peníze se snahou je zhodnotit. Kryptoměny jsou rizikovou investicí a nechceme tímto nabádat nikoho k podobnému jednání. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete do kryptoměn investovat, investujte vždy pouze tolik, kolik si můžete dovolit ztratit, aniž by vám to způsobilo problémy.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Jsem Vojta a prakticky celý svůj život se zajímám o ekonomii, marketing a on-line podnikání. Sám dlouhodobě investuji do akcií, kryptoměn, komodit i nemovitostí a čas od času také aktivně obchoduji.

Oblasti finančních trhů se věnuji už od roku 2014, kdy jsme společně s Matějem založili portál Finex.cz, který všechny mé zájmy spojuje.

Finex.cz jsme díky tomu vybudovali nejen na reálných zkušenostech z naší praxe, ale i z praxe dalších investorů, obchodníků a odborníků v našem týmu. Snažíme se, aby byl tento portál přínosný pro každého, kdo chce ohledně svých financí dělat chytrá rozhodnutí – ať už se jedná o úplné neználky nebo ostřílené obchodníky.

Nechceme stát na místě a proto portál Finex.cz stále rozšiřujeme a zlepšujeme. Jsem zcela přesvědčený, že Finex nyní mezi dalšími českými portály s podobným zaměřením patří k těm nejlepším, což dokazují i statistiky a především řada spokojených čtenářů.

Když se ohlédnu zpět, vidím, jak dlouhou cestu jsme ušli. Náš tým se postupem času rozrostl o desítky členů a sami jsme se naučili spoustu nového. Co je ale nejdůležitější – rosteme stále. Každý měsíc a každý rok. Pevně věřím, že tento portál jeho největší sláva ještě čeká.

To vše je možné především díky vám. Každá vaše návštěva našeho webu, každý váš komentář, e-mail nebo podnět k zamyšlení nám pomáhá pro vás tvořit takový portál, který chcete a který budete rádi používat. Za to vám proto moc děkujeme a věříme, že si vaši přízeň zachováme i nadále.

Přečíst více

Jmenuji se Matěj Bajer a finančním trhům, investování a vydělávání peněz na internetu se věnuji od roku 2014. Aktuálně mě nejvíce zajímá investování do kryptoměn.

Mé začátky nebyly jednoduché. Kdo to také měl snadné, že? Stálo mě to spoustu sil a také financí. Žádný učený z nebe opravdu nespadl, v obchodování a investování to platí dvojnásob. Prosadit se v tomto světě není snadné a chce to hlavně trpělivost. Já jsem si tuto cestu vybral z jednoho prostého důvodu, chtěl jsem být svobodný. Získat od života něco víc.

Investování a obchodování mě baví, ale chtěl jsem dlouhodobě budovat a pracovat na něčem, co mě bude opravdu naplňovat. A naštěstí jsem to našel, Finex.cz mi dává obrovský smysl, je to můj motor, který mě žene vpřed. Je průvodcem, který pomáhá lidem na cestě k jejich snům a nezávislosti.

Články na Finex.cz jsou vlastně takovým naším blockchainem. Jsou v nich zapsány naše začátky, problémy, pády i otázky. Kdykoliv jsme prodělali či na něco narazili, dali jsme následně naše zkušenosti dohromady a vznikl článek, který vám snad pomůže vyvarovat se stejných chyb. S našimi články a postřehy pro vás bude vše mnohem jednodušší a proces učení rychlejší.

Když se dívám na naše články zpětně, vidím spoustu překážek, přes které jsme se dostali a také ten obrovský kus práce. Stojím za ní nejen já s Vojtou, ale celý náš tým. Společně jsme vybudovali magazín, o kterém se nám na začátku ani nesnilo. A míříme ještě mnohem výš.

Váš zájem je úžasný a žene nás dál. Pokud se nám povede jako dosud, nepochybuji, že se Finex.cz stane brzy předním československým finančním magazínem.

Osobně mě ohromně těší, že stále více lidí myslí na svou budoucnost a zajímá se o investování a obchodování. Je potřeba dívat se dopředu. Ale pozor! Není to jen o tom pozlátku, o Lamborghini či krásném domě. Vidina luxusu a bohatství může kohokoliv lehce zaslepit.

Proto chceme, abyste dopředu věděli o všech rizicích a nástrahách, které z obchodování a investování plynou. Abyste byli připraveni a zvládli všechny překážky, které vás čekají.

Cesta obchodníka je náročná. Budete se muset vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.

Jedno vím jistě. Úspěch stojí a padá na znalostech. Právě proto píšeme hodnotné, propracované články, které pomohou úplným začátečníkům, stejně jako zkušeným investorům.

Chceme být místem, kde každý obchodník (a vlastně každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti) najde užitečné rady, návody i inspiraci. Díky vašemu zájmu se nám to daří.

Moc děkujeme za vaši přízeň. Věříme, že vám články ušetří spoustu starostí, času a hlavně peněz.

Zůstaňte i nadále s námi a těšte se v budoucnu na velké věci!

Přečíst více

Ve světě financí se pohybuji již dlouho, ale i tak jsou pro mne nejzajímavější témata obchodování na burze a kryptoměny.

O těchto tématech ráda diskutuji a píšu. Sice píšu teprve 2 roky, ale to nic nemění na faktu, že do každého článku dám i kousek sebe.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (3 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Janek

Dobrý den, můžu se v rychlosti jen zeptat co je to hodl? Vidím to všude  Diky

Portál Finex.cz

Zdravím Janku, poprvé se slovo HODL objevoli na fóru BitcoinTalk v roce 2013. Jeden z členů se pod vlivem alkoholu pokusil sdělit ostatním členům, že své bitcoiny stále drží, i když jejich cena padá. Téma nazval „I AM HODLING,“… protože byl opilý místo slova „HOLDING“ (držet) napsal „HODLING.“ Od té doby se toho kryptoměnová komunita chytla a toto slovo se už používá téměř po celém světě.. Více info najdete v článku Co je to HODL. :-)

Stoffka

Trochu blbost nacpat tolik do altů, ale budiž. Až přijde alt season, budete připraveni. Jen škoda, že jste nenaskočili až teď. :-)