Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Tesla prodala 75 % svých bitcoinů, co to udělalo s cenou?

Finex Coin Week – Tesla prodala 75 % svých bitcoinů, co to udělalo s cenou?
Zdroj: Depositphotos.com

Po menší dovolenkové pauze vás vítám u dalšího přehledu nejzajímavějších událostí ze světa digitálních aktiv. Stále je co sledovat a některé kauzy mají zajímavé pokračovaní. V uplynulém týdnu jsme se věnovali těmto tématům:

Obsah článku

Celsius vyhlásil bankrot a na povrch vyplývají další problémy

Krypto lendingová platforma Celsius oznámila 14. července bankrot ve státě New York podle článku 11 a musela odhalit detaily svého hospodaření. Čísla bohužel hovoří v neprospěch investorů. Platforma má deficit zhruba 1,2 miliardy dolarů, přičemž většina závazků tvoří vklady zákazníků.

Dokument o bankrotu podle článku 11, který podepsal generální ředitel společnosti Celsius Alex Mashinsky, odhalil, že společnost drží aktiva ve výši přibližně 4,3 miliardy dolarů oproti závazkům ve výši 5,5 miliardy dolarů, což představuje deficit ve výši 1,2 miliardy dolarů.

Finanční přehled Celsius
Finanční přehled společnosti Celsius

Vklady uživatelů tvořily většinu pasiv ve výši 4,72 miliardy dolarů, zatímco aktiva společnosti Celsius zahrnují tokeny CEL v hodnotě 600 milionů dolarů, těžební aktiva v hodnotě 720 milionů dolarů a 1,75 miliardy dolarů v dalších kryptoměnách.

Hodnota aktiv je však podle krypto komunity hodně diskutabilní. Například hodnota tokenu CEL, nativního tokenu platformy, výrazně klesla a podle společnosti CoinGecko mají tokeny, které společnost drží, hodnotu pouze 321 milionů dolarů.

Z dokumentu, který podepsal Generální ředitel společnosti Celsius Alex Mashinsky, vyplývá, že společnost může prodávat vytěžené bitcoiny (BTC) z programu Celsius Mining Bitcoin, aby mohla splatit alespoň některé ze svých půjček a zajistila společnosti příjmy do budoucna. Společnost předpokládá, že by mohla do roku 2023 vytěžit přibližně 15 000 BTC.

Kritikům společnosti Celsius vadí způsob, jakým platforma zvolila vyhlášení bankrotu. Podle zakladatele společnosti Swan Bitcoin Cory Klippsteina platforma upřednostnila svoje zájmy před zájmy poškozených investorů. Pokud by Celsius podal žádost v rámci zákona o ochraně investorů do cenných papírů (SIPA), přesunul by tím aktiva firmy na zákazníky, což by jim vrátilo alespoň část vložených prostředků.

K problému se vyjádřila i ekonomka a blogerka Frances Coppola, která se na svém blogu podělila o další špatné zprávy, ve kterých vysvětluje, proč se domnívá, že vkladatelé společnosti Celsius své peníze už patrně nikdy neuvidí.

Společnost Three Arrows Capital (3AC) dluží neuvěřitelných 3,5 miliardy dolarů

Podle zveřejněných soudních dokumentů dluží společnost 3AC 3,5 miliardy dolarů 27 různým společnostem včetně Blockchain.com, Voyager Digital či Genesis Global Trading. Data naznačují, že některé kryptoměnové společnosti, které se dostaly do finančních problémů, byly mezi sebou významně propojené.

Podrobnosti vyplývají z prohlášení, která popisují detaily bankrotu a likvidace jednoho z největších krypto hedgeových fondů. V pondělí je zveřejnila společnost Teneo, najatá k dohledu nad likvidací 3AC.

Podle dostupných dokumentů společnost 3AC nesplácela úvěry a nereagovala na výzvy k doplnění marže u věřitelů, což mělo za následek likvidaci jejích vkladů. Z celkové částky 3,5 miliardy dolarů si 3AC půjčila 2,36 miliardy dolarů od společnosti Genesis, která spadá pod Digital Currency Group. Jednalo se o nedostatečně zajištěnou půjčku, jejíž marže činila 80 %.

Z prohlášení, které podal 26. června šéf společnosti Blockchain.com Charles McGarraugh, vyplývá, že se mu spoluzakladatel 3AC Kyle Davies svěřil o plánech vzít si půjčku. Ta měla být od společnosti Genesis v hodnotě 5 000 bitcoinů v té době čítajících asi 125 milionů dolarů, aby zaplatil maržovou výzvu jinému věřiteli. Takové chování je běžné v rámci tzv. ponziho schématu, kde jsou dřívější investoři placeni prostředky nových investorů.

Podezřelé jsou také další transakce do různých nemovitostí v Singapuru, které byly napsány na dítě a manželku spoluzakladatele 3AC Su Zhu. Jednalo se o dvě rezidence v hodnotě 48,8 milionu dolarů a 28,5 milionu dolarů.

Představitel společnosti Teneo Russell Crumpler uvedl, že zatím není jasné, jak zakladatelé 3AC s majetkem společnosti nakládali. Každopádně zakladatelům jednoznačně insolventní společnosti by nemělo být dovoleno nakládat s tím, co může být majetkem společnosti.

Potíže společnosti 3AC začaly v době, kdy došlo ke krachu nechvalně proslulého blockchainu Terra, který způsobil řetězovou reakci likvidací, bankrotů a finančních potíží napříč celým kryptografickým průmyslem. Podle dokumentů přišla společnost 3AC o zhruba 200 milionů dolarů, když stablecoin UST ztratil svoji fixaci na americký dolar a způsobil pád kryptoměny LUNA.

Krypto zima by mohla podle Grayscale trvat ještě 250 dní

Trh s kryptoměnami si prošel už několika medvědími trhy a ten aktuální se zapíše do historie jako zatěžkávací zkouška pro DeFi (decentralizované finance) a obchodování s přehnaným pákovým efektem.

Nejnovější zpráva společnosti Grayscale Investment přináší zajímavý pohled na aktuální medvědí trh, jehož začátek je datován na červen 2022 a mohl by trvat dalších 250 dní, pokud se budou opakovat předchozí tržní cykly.

Grayscale uvádí, že kryptoměnové trhy prochází cykly, které jsou spojené s růstem cen a následně s jejím propadem. Tržní cykly bitcoinu (BTC) trvají zhruba čtyři roky. Grayscale definuje začátek cyklu momentem, kdy se realizovaná cena BTC pohybuje pod aktuální tržní cenou.

Realizovaná cena se určuje vynásobením ceny každého dosud vytěženého bitcoinu jeho cenou v čase jeho poslední transakce. To znamená, že bitcoin, který byl naposledy přesunut například před 5 lety, bude vynásoben cenou v daný den před 5 lety. Tím se získá hodnota, kolik pozic je ziskových, nebo naopak neziskových. V současné době klesla realizovaná cena pod tržní cenu a Grayscale věří, že se jedná o hlavní investiční příležitost, která při možnosti, že se bude historie opakovat, má trvat ještě 250 dní.

Při zpětném sledování historie Grayscale zohledňuje tyto cykly:

2012 – 2015
Jednalo se o vzestup a pád darknetového tržiště Silk Road a nechvalně proslulý krach největší kryptoměnové burzy Mt. Gox, kde bylo odcizeno 850 000 bitcoinů, který vedl ke vzniku prvního medvědího trhu. Následně vzniklo Ethereum, což vedlo ke vzniku velkých burz jako například Coinbase či Binance.

2016 – 2019
Na toto období se vzpomíná v souvislosti s boomem ICO, tedy prvotních nabídek tokenů a smart kontraktů na Ethereu. Následně došlo k obrovským propadům po splasknutí ICO bubliny.

2020 – současnost
Jde o cyklus, kdy sehrála velkou roli pandemie Covid-19, následné kvantitativní uvolňování, rozšíření DeFi a s tím spojený neslavný příběh o pákovém efektu, na němž ztroskotali LUNA, UST, Celsius a Three Arrows Capital.

Bitcoinové cykly se běžně definují i podle halvingu, kdy se sníží inflace bitcoinu na polovinu. To znamená, že těžaři začnou dostávat o polovinu menší odměnu za každý vytěžený bitcoin než doposud.

Současné tržní podmínky jsou však zcela odlišné od těch předchozích a od doby, kdy byl vytěžený první bitcoin, se situace ve světě razantně změnila. Jedná se například o vysokou inflaci, energetickou krizi a geopolitickou situaci.

Tesla prodala 75 % svých bitcoinů, prodávaly i další instituce

Společnost Tesla prodala ve druhém čtvrtletí téměř 75 % svých bitcoinů v hodnotě přibližně 936 milionů dolarů. Vyplývá to ze zprávy o výsledcích hospodaření společnosti za 2. čtvrtletí. Generální ředitel Elon Musk k výsledkům sdělil, že důvodem k prodeji byly odstávky ve výrobě v Číně kvůli Covidu-19 a snaha maximalizovat hotovostní pozici společnosti.

Koncem května došlo v Číně k částečnému rozvolnění covidových opatření, ovšem během několika týdnů došlo ke skokovému nárůstu případů a čínská vláda opět zakročila. Vzhledem k tomu, že v Číně praktikují nulovou toleranci vůči covidu, nová opatření vyvolala obavy před ještě většími hospodářskými dopady. Agentura Reuters uvedla, že druhá největší ekonomika světa ve druhém čtvrtletí oproti prvnímu prudce poklesla jak v průmyslové výrobě, tak ve spotřebitelských výdajích.

Elon Musk přímo nespecifikoval kolik bitcoinů společnost Tesla prodala.

Podle předchozí zprávy o hospodaření za první čtvrtletí vlastnila společnost 43 200 BTC v hodnotě 1,261 miliardy dolarů. Z nového reportu o hospodaření vyplývá, že ke konci druhého čtvrtletí vlastní Tesla BTC v hodnotě 218 milionů dolarů.

Tesla nebyla jedinou velkou společností, která ve druhém čtvrtletí prodávala BTC. Jak vyplývá z údajů analytické společnosti Arcane Research, velké instituce prodaly od května 236 237 Bitcoinů (BTC) v hodnotě 5,5 miliardy dolarů.

Analytik Arcane Research Lunde Vetle sdílel na Twitteru vlákno, ve kterém popisuje jak a kdy mnozí institucionální držitelé Bitcoinu začali prodávat své zásoby. Lunde uvedl, že “vše začalo Do Kwonem”.

Společnost Luna Foundation Guard (LFG), která spravovala finanční prostředky pro projekt Terra, byla nucena v květnu prodat 80 081 BTC, aby zachránila návaznost na americký dolar svého stablecoinu UST.

Krach projektu Terra měl kaskádovitý efekt a vyvolal tlak i na některé těžaře bitcoinů. Mezi květnem a červnem prodali těžaři celkem 19 056 mincí. V některých případech prodávali dokonce více, než byla jejich měsíční produkce, a pravděpodobně tak čerpali ze svých rezerv, aby pokryly náklady na provoz.

V období, kdy prodeje těžařských společností dosáhly vrcholu, se do červených čísel dostala společnost Tesla Elona Muska, která se také postupně zbavovala svých bitcoinů. Ve stejné době vyšlo najevo, že se do problémů dostává kryptoměnová společnost Three Arrows Capital (3AC), která dlužila věřitelům 18 193 BTC a další mince v ekvivalentu 22 054 BTC.

Navzdory tomu, že kryptotrhy v posledních měsících zaznamenaly obrovský prodejní tlak ze strany institucí, zůstává trh s bitcoiny pozoruhodně odolný. Odborníci věří, že BTC má v tomto cyklu to nejhorší za sebou a očekávají návrat ke 30 000 dolarů během několika týdnů či měsíců.

Vitalik Buterin prozradil plány Etherea pro nadcházející období

Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin vystoupil minulý týden na Ethereum Community Conference v Paříži, kde komunitě nastínil plány pro nadcházející měsíce této druhé největší kryptoměny podle tržní kapitalizace.

Ethereum je nyní na cestě k přechodu z konsenzu Proof of Work na Proof of Stake a podle Buterina je tento proces hotový ze 40 %.

Sloučení obou blockchainů (nynějšího s mechanismem PoW a nového s mechanismem PoS), také označované jako “Merge”, je podle Buterina velmi blízko a zbývá už jen provést testovací Merge na testnetu Ropsten. Poté Ethereum projde dalšími upgrady, které se nazývají “Surge”, “Verge”, “Purge” a “Splurge”..

Buterin na konferenci řekl, že nadcházející kroky mohou znít jako název epizody ze seriálu Rick and Morty, ovšem pro vyřešení škálování Etherea jsou klíčové. Zastánci Bitcoinu tvrdí, že je hotový z 80 %. Ethereum je nyní hotové ze 40 % a po sloučení, ke kterému by mělo dojít letos v září, bude hotové z 55 %, řekl Buterin.

Podle Buterina je důvodem těchto “hloubkových změn” snaha udělat z Etherea výkonnější a robustnější síť. Ethereum dnes dokáže zpracovat asi 15-20 transakcí za sekundu. Po dokončení všech kroků by mělo Ethereum být schopno zpracovat až 100 000 transakcí za sekundu.

  • The Surge by měl implementovat do Etherea takzvaný sharding, což je řešení škálování, které základní blockchain “rozštěpí” na více malých částí, na nichž bude ověřování transakcí probíhat odděleně.
  • The Verge bude do Etherea implementovat Verkleho stromy a “stateless klienty”. Tato technická vylepšení umožní uživatelům stát se validátory sítě, aniž by museli na svých počítačích uchovávat rozsáhlé množství dat.
  • The Purge bude zahrnovat očistu staré historie sítě. Jedná se o snížení množství místa, které musíte mít na pevném disku, snaží se zjednodušit protokol v průběhu času tak, aby uzly nemusely ukládat historii.
  • The Splurge? K tomu Buterin nic konkrétního nesdělil. Bude se jednat údajně o “ostatní zábavné věci”.

Závěr k aktuální situaci

Kurz bitcoinu stále osciluje okolo hranice 20 000 dolarů a vypadá to, že se budeme nadále pohybovat do strany podobně jako minulé léto. Minulý týden jsme se z výsledků hospodaření dozvěděli, že Tesla prodala 75 % svých bitcoinů a cena BTC to prakticky ignorovala.

Korigující BTC vyházel z trhu cenové spekulanty, které připravil o spekulativní kapitál. Tím se možná dostáváme do bodu, kde bude hrát prim opět hodnota BTC, nikoliv spekulace na jeho cenu. Trh, který neklesá při medvědích zprávách, není medvědí. Zdali jsme už vytvořili dno a půjdeme testovat vyšší hladiny se určitě dozvíme v nadcházejících měsících.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.