Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Stane se Bitcoin zakonným platitlem v první zemi na světě?

Publikováno
Finex Coin Week – Stane se Bitcoin zakonným platitlem v první zemi na světě?
Zdroj: Depositphotos.com

Minulý týden byla otevřena nová měsíční svíčka. Napětí kryptoměnových investorů však stále přetrvává. Pojďme se společně ohlédnout za tím, co zajímavého nám uplynulý týden přinesl.

Shrnutí minulého týdne v bodech

  • Poplatky za bitcoinové transakce jsou nejnižší od ledna
  • Velké novinky na Coinbase
  • Čekají nás delší cykly a menší výnosy?
  • On-chain data jsou stále bullish
  • Bude Bitcoin zaveden jako zákonné platidlo?

Poplatky klesly na minimum

Kdokoli chce poslat bitcoiny z jedné adresy na jinou adresu, musí uhradit transakční poplatek. S rostoucím využíváním Bitcoinu a rostoucím počtem jeho uživatelů, kteří převody provádí, tyto poplatky rostou.

Podle statistik ze stránek BitInfoChart byla minulý týden hodnota průměrného transakčního poplatku 0,0002 BTC, tedy asi 7 dolarů. Ačkoli se v absolutních číslech stále jedná o celkem velký poplatek, takto nízké hodnoty jsme neviděli od ledna letošního roku.

Bitcoinový blockchain si účtuje poplatek za každou transakci a výnosy rozděluje těžařům.

Poplatky rostou, když poptávka po zpracování transakcí převyšuje nabídku těžařů. Dne 21. dubna dosáhly průměrné poplatky rekordní výše 62,8 USD za jednu transakci. Naopak poplatky klesají, když nabídka těžby převyšuje poptávku.

Pokles poplatků naznačuje, že obchodníci a investoři nemají o zadávání transakcí takový zájem. To by mohlo souviset s nedávným obrovským propadem, který během několika týdnů poslal cenu Bitcoinu dolů z 60 000 na 33 000 dolarů.

Graf BTC poplatky
Vývoj výše poplatků placených za BTC transakce

Velké novinky na Coinbase

Americká společnost Coinbase, která provozuje stejnojmennou směnárnu i burzu, oznámila minulý týden dvě zajímavé novinky.

Tou první je integrace jejich debetní platební karty pro platby ApplePay a GooglePay. Tato možnost se zatím bude týkat pouze amerických uživatelů. Debetní karta funguje tak, že v místě prodeje převádí zůstatky uživatelů v kryptoměnách na fiat, což umožňuje v podstatě platit kryptoměnami u jakéhokoli obchodníka, který akceptuje karty VISA.

Druhou novinkou je již nedávno přislíbené zalistování kryptoměny DOGE. V první fázi bude DOGE zalistován na platformě pro profesionální obchodníky Coinbase PRO a jak již bývá zvykem, tak zalistování na maloobchodní platformu Coinbase přijde několik týdnů poté.

Po oznámení této zprávy hodnota této meme kryptoměny stoupla zhruba o 15 %.

Delší cykly a menší výnosy u BTC?

Po jednom z největších propadů Bitcoinu v historii se mnoho investorů ptá, jestli jsme už dosáhli vrcholu a nebo bude rostoucí trend pokračovat dál.

Analytik John Nash přišel se zajímavou teorií, že se cykly prodlužují a návratnost je menší. První cyklus začal v roce 2011 a trval 8 měsíců, kdy se jeho cena dostala z 1 na 10 dolarů. Druhý cyklus začal v roce 2013, měl dva různé vrcholy a trval celkem 24 měsíců. Třetí a zatím poslední cyklus trval 35 měsíců.

Pokud se podíváme na aktuální cyklus, ten trvá už 28 měsíců. Na grafu níže můžeme vidět tři různé scénáře podle Nashe. Ten nejoptimističtější a nejméně pravděpodobnější naznačuje konec bull runu v prosinci 2021. Pro investory by byl nejvýnosnější. Pokud by se cyklus ale dál prodlužoval, zisky by budou nižší.

Jako nejpravděpodobnější se Nashovi jeví scénář, kdy konec cyklu nastane v létě roku 2022. Třetí variantou je potom ukončení cyklu v říjnu 2022, pokud by se cyklus prodloužil o 11 měsíců stejně jako u předchozího cyklu.

On-chan data jsou bullish

Bitcoin je podle dat, která sledují instituce i mnozí obchodníci, připraven na opětovný masivní růst. Vyplývá to například z dat analytické společnosti CryptoQuant.

Zatímco těžaři Bitcoinu prodali určitou část svých mincí v během posledního masivního krachu v polovině května, v současné době své BTC neprodávají. Podobný scénář je vidět i u dlouhodobých hodlerů.

Podle Lexe Moskovskiho, CIO investiční společnosti Moskovski Capital, je prodejní tlak nejnižší od listopadu 2020 a věří, že stávající dlouhodobí investoři nejsou ochotni za tuto cenu prodávat.

Další metrikou, která by mohla mít přímý vliv na vývoj ceny BTC, je poměr zásob stablecoinů na burzách. V zásadě to znamená, že jakmile celková hodnota stablecoinů převyšuje celkovou hodnotu bitcoinů, je připraveno více kupní síly k toku do BTC a dalších kryptoměn, a může tak dojít k růstu.

https://twitter.com/mskvsk/status/1400086068947456001

Bitcoin konference v Miami

O víkendu se konala dosud největší bitcoinová konference Bitcoin 2021, které se zúčastnilo mnoho osobností nejen ze světa kryptoměn. Zahlédnout jste mohli výkonného ředitele Microstrategy Michaela Sailora, na podiu se objevil i marketingový ředitel společnosti Kraken, Dan Held, profesionální boxer Floyd Mayweather, bratři Winklevossovi, nebo bývalý kongresman Ron Paul.

S fanoušky se na fotografiích objevil spoluzakladatel kryptoměny Ethereum, Vitalik Buterin, dlouhodobý investor Mike Novogratz a nebo třetí největší žijící umělec Beeple.

Bitcoin jako zákonné platidlo

Asi nejzajímavější zprávou z víkendové bitcoinové konference v Miami bylo prohlášení prezidenta Salvadoru Nayiba Bukeleho, který zmínil, že ve své zemi příští týden navrhne zákon, který by v Salvadoru z Bitcoinu učinil zákonné platidlo.

Miliony Salvadořanů totiž pracují a vydělávají v zahraničí, a tento krok by jim usnadnil posílání peněz svým rodinám, které jsou na nich závislí. Zhruba 70 % obyvatel Salvadoru přitom nemá zřízený bankovní účet.

Finanční pomoc, kterou Salvadořané posílají do své domoviny tvoří přes 20 % HPD celé země a prostředníci, kteří převody umožňují, si mnohdy berou i polovinu z převáděné částky. To se snaží změnit Jack Mallers se svým startupem Strike.

Salvador by v případě schválení návrhu kromě Bitcoinu i nadále používal svou dosavadní měnu – americký dolar.

Závěr k minulému týdnu ve světě kryptoměn

První červnový týden byl ve světě kryptoměn poměrně klidný. Objevilo se sice několik zajímavých zpráv, ty ale na cenu neměly výrazný vliv.

Bitcoin dokonce ustál i několik dalších negativních tweetů Elona Muska a stále se pohybuje v pásmu mezi 35 000 – 40 000 dolarů.

Pomalu se nám podle technické analýzy uzavírá trojúhelník a trh se velmi brzy bude muset rozhodnout, jakým směrem se vydá. Možná se to dozvíme už v tomto týdnu a budeme samozřejmě rádi, když u toho budete společně s námi.

Další zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.