Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Negativní nálada na trzích pokračuje, kryptoměny znovu korigovaly o desítky procent!

Finex Coin Week – Negativní nálada na trzích pokračuje, kryptoměny znovu korigovaly o desítky procent!
Zdroj: Depositphotos.com

Vítám vás u dalšího souhrnu nejzajímavějších událostí ze světa kryptoměn za uplynulý týden. Tentokrát jsme se zaměřili na tyto zprávy.

Obsah článku

Revolut dostal povolení nabízet kryptoměnové služby v EU

Oblíbená evropská digitální banka Revolut dostala začátkem minulého týdne zelenou pro nabízení kryptoměnových služeb v rámci Evropského hospodářského prostoru (EHP). Banka tak umožní přístup ke kryptoměnám svým současným 20 milionům uživatelů a zároveň 17 milionům uživatelů v celém EHP.

Platforma Revolut se tak stala vůbec prvním subjektem, který dostal povolení od Kyperské komise pro cenné papíry (CYSEC), které jí umožňuje nabízet kryptoměnové služby v celém Evropském hospodářském prostoru (EHP). Ten zahrnuje 27 zemí, které jsou součástí Evropské unie, včetně Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

Povolení umožní společnosti Revolut nabízet kryptografické služby svým 17 milionům zákazníků v EHP z nového centra pro pro kryptoaktiva na Kypru. Revolut uvedl, že za rozhodnutím přesunout své podnikání na Kypr stojí vstřícné regulace této ostrovní země, která už na svou půdu přilákala společnosti jako Crypto.com, eToro nebo BitPanda.

Kryptoměnové společnosti se snaží zakládat subjekty v zemích EU, kde jsou kryptoměny již regulovány, aby si zajistily, že budou moci nabízet služby v celém hospodářském bloku ještě před zavedením nařízení EU o trzích s kryptoaktivy neboli MiCA.

MiCA má zajistit vysokou ochranu spotřebitelů a potlačit podvody, praní špinavých peněz a další trestnou činnost v oblasti financí a kryptoměnovém průmyslu.

Společnost Revolut, jejíž hodnota se odhaduje na 33 miliard dolarů, rovněž potvrdila, že bude i nadále poskytovat služby zákazníkům z Velké Británie prostřednictvím svého subjektu se sídlem ve Velké Británii. Její žádost o registraci u britského úřadu pro finanční etiku (FCA) zůstává zatím stále nevyřešena. V současné době tam může Revolut nabízet kryptoměnové služby prostřednictvím režimu dočasné registrace u zmíněného úřadu.

Revolut má po celém světě přibližně 20 milionů zákazníků a nyní nabízí přístup ke zhruba 80 kryptoměnám. Na začátku srpna platforma rozšířila svou nabídku o 20 nových kryptoměn včetně APE, AVAX a SAND.

Další stablecoin v problémech, aUSD na Polkadotu padl o 99 %

Netrvalo dlouho a přišel další pád stablecoinu, který má držet hodnotu 1:1 s americkým dolarem. Obětí se tentokrát stal stablecoin aUSD na blockchainu Polkadot, konkrétně na parachainu Acala.

Hackeři zneužili chybu v nesprávné konfiguraci fondu likvidity iBTC/aUSD a podařilo se jim vymintovat 1,2 miliardy dolarů v aUSD. Díky tomu se projekt zhroutil a hodnota stablecoinu klesla o 99 %.

Podle společnosti CoinGecko se začátkem minulého týdne aUSD obchodoval za 0,009 dolarů. Kvůli silnému narušení tokenomiky stablecoinu ukazovaly během incidentu jednotlivé agregátory cen kryptoměn rozdílné informace, údaje na CoinGecko a CoinMarketCap se lišily v řádech desítek centů.

Společnost Acala Network ve svém tweetu potvrdila, že v důsledku “chybné konfigurace” jejího nově spuštěného poolu likvidity iBTC/aUSD se hackerům podařilo vymintovat 1,28 miliardy aUSD. Náhlý odliv mincí způsobil, že stablecoin během několika minut ztratil návaznost na dolar.

Poznámka

Poznámka: iBTC je inverzní syntetický bitcoinový token, který lze používat na platformách DeFi a který lze obchodovat s aUSD na platformě Acala.

Acala je jedním z prvních projektů, které získaly parachain na Polkadotu. Victor Young, zakladatel Analogu, projektu založeného na mechanismu Proof-of-Time (PoT), komentoval hack Acaly s tím, že Polkadot je “bezpečný designem” díky svému relay chainu a totéž nemůže být řečeno o parachainech.

Acala pozastavila po mimořádném hlasování komunity obchodování, tým zahájil vyšetřování a vyzval ty, kteří “omylem vytěžili aUSD nebo vyměnili tokeny z těchto aUSD, které nejsou na Acale,” aby je vrátili na adresy zveřejněné na Twitteru.

“Adresy peněženek, které obdržely chybně vyražené aUSD, byly identifikovány,” oznámil tým Acaly poté, co úspěšně nalezl a opravil chybu.

Problémy stablecoinů začaly v květnu letošního roku, kdy došlo ke kolapsu algoritmického stablecoinu UST společnosti Terra. Během několika dní tento projekt ztratil hodnotu v řádu několika miliard dolarů a přitáhl pozornost regulačních orgánů z celého světa. aUSD společnosti Acala není algoritmický stablecoin jako UST, ale prezentuje se jako multikolateralizovaný a krytý aktivy včetně DOT, KSM, ACA, KAR, BTC a ETH.

Zbankrotovaný Celsius má mnohem větší dluhy, než uváděl

Nová zpráva o bankrotu společnosti Celsius odhalila, že platforma pro poskytování půjček má dluh 2,85 miliard dolarů. Celsius přitom v žádosti o bankrot uvedl, že má deficit pouhých 1,2 miliardy dolarů.

Z nejnovější zprávy vyplývá, že společnost má čisté závazky v hodnotě 6,6 miliardy dolarů a celková spravovaná aktiva ve výši 3,8 miliardy dolarů. Ve svém návrhu na vyhlášení konkurzu firma však vykazovala aktiva ve výši přibližně 4,3 miliardy dolarů oproti závazkům ve výši 5,5 miliardy dolarů, což představovalo deficit 1,2 miliardy dolarů.

Zpráva rovněž uvádí, že z celkového počtu 100 669 bitcoinů, které investoři na Celsius vložili v domnění, že jsou v bezpečí a zúročí své vklady, společnost přišla o 62 853 BTC. V současné době totiž Celsius drží pouze 37 926 BTC. Většinu současných ztrát tvoří wrappované Bitcoiny (WBTC), které představují celkem 64 % dluhu společnosti v BTC.

Kryptoanalytik Simon Dixon, který se kauze Celsius věnuje dlouhodobě, již dříve upozorňoval na nesrovnalosti v číslech, které společnost uvádí. Skutečný dluh společnosti se podle něj blížil ke 3 miliardám dolarů, což vyplývá i z aktuálních čísel.

“Kdyby se věřitelé dozvěděli úplnou pravdu o tom, jak si Celsius vymýšlí čísla, byli by hodně naštvaní,” napsal Dixon na Twitteru.

Hodnota nativního tokenu Celsius (CEL) v reakci na nové zprávy klesla za posledních 24 hodin o 31 %. Zajímavější však je, že za posledních 7 dní je stále ve 45% poklesu, ovšem za posledních 30 dní vzrostl o 227 %.

Celsius začátkem června pozastavil výběry a následně 14. července požádal o vyhlášení bankrotu podle článku 11. Hlavním katalyzátorem problémů mnoha poskytovatelů kryptoúvěrů, kteří následně zkrachovali, byl kolaps stablecoinu UST společnosti Terra.

V Austrálii je možné platit za pohonné hmoty a zboží kryptoměnami

Značka obchodů a čerpacích stanic On The Run (OTR) spustila od čtvrtka podporu placení kryptoměnami na všech svých 175 čerpacích stanicích a obchodech s potravinami ve státech Victoria, Jižní a Západní Austrálie.

Tento krok je součástí již dříve avizované spolupráce mezi OTR, singapurskou burzou Crypto.com a společností DataMesh, poskytovatelem platebních systémů se sídlem v Sydney. Burza poskytla svou službu Pay Merchant pro zpracování plateb, zatímco Datamesh poskytl terminály na prodejní místa.

V současné době je služba dostupná na 175 pobočkách obchodů čerpacích stanic OTR, která je dceřinou společností Peregrine Corp. Ta má v plánu tuto službu rozšířit na dalších 250 maloobchodních provozoven po celé zemi, jako jsou Subway, Oporto a Krispy Kreme.

Generální manažer společnosti Crypto.com pro Asii a Tichomoří Karl Mohan uvedl, že od představení konceptu po vytvoření plně škálovatelného prostředí připraveného k použití uplynulo pouze “osm týdnů”.

Mohan rovněž uvedl, že si společnost Crypto.com neúčtuje žádné poplatky za transakce. Poplatky však budou na straně obchodníků, kteří si budou stanovovat vlastní sazby. To může naznačovat, že transakční náklady by mohly být podobné jako u plateb kreditní kartou.

Celý nákupní proces funguje velmi jednoduše. Uživatel Crypto.com na čerpací stanici naskenuje QR kód na platebním terminálu DataMesh, který tím tak propojí s Crypto.com peněženkou. Poté pouze vybere typ kryptoměny, kterou by chtěl svou útratu zaplatit. Platba je následně okamžitě převedena na účet obchodníka v australských dolarech.

Kličem k větší adopci kryptoměnových plateb v Austráli s ohledem na daňové povinnosti by podle Mohana bylo využití stablecoinu krytého australským dolarem. Australská banka ANZ zatím pouze testovala pro interní účely stablecoin A$DC. Pokud by se však stal dostupný i pro retailový trh, platby kryptoměnami by se podle Mohana staly mainstreamem.

Nálada investorů zůstává stále v zóně strachu

Populární metrika Fear and Greed Index ukazuje, že ačkoli se situace na trzích v posledních týdnech mírně zlepšila, investoři stále pociťují strach. Crypto Fear and Greed Index (CFGI) totiž na konci května klesl na rekordní minima a poukazoval dokonce na “extrémní strach”.

Trh s kryptoměnami se po poslední rally dostal nad hodnotu jednoho bilionu dolarů, avšak po kolapsu blockchainu Terra zažil obrovské výprodeje. To zásadně otřáslo kryptokomunitou a index strachu a chamtivosti (CFGI), dostupný na webu alternative.me, v té době prudce poklesl na hodnotu 16 ze 100, což naznačuje “extrémní strach”.

Dne 19. června se CFGI dokonce propadl na rekordní hodnotu 6 bodů. Nyní, o dva měsíce později, se nacházíme stále v oranžové zóně strachu, v níž máme na stupnici skóre 33. Tento ukazatel sentimentu na krypto trzích naznačuje, že kryptozima ještě nekončí a stále udržuje investory v nejistotě.

Skóre žebříčku CFGI každý den analyzuje emoce a nálady z různých zdrojů a shrnuje je do jednoho jednoduchého čísla. Alternative.me uvádí, že hodnota 0 znamená “extrémní strach”, zatímco hodnota 100 představuje “extrémní chamtivost”.

Chování kryptotrhu je velmi emotivní. Obchodníci a investoři mají tendenci být chamtiví, když trh roste, což má za následek FOMO (Fear of Missing Out). Naopak často iracionálně prodávají své mince v době, když vidí, že trh klesá. Existují dva jednoduché předpoklady:

  1. Extrémní strach může být známkou toho, že se investoři příliš obávají. To může být příležitost k nákupu.
  2. Když jsou investoři příliš chamtiví, znamená to, že trh čeká pravděpodobně korekce, protože se stává přesyceným.

V době, kdy se CFGI propadl na historické minimum 6 bodů ze 100, údaje o cenách kryptoměn ukazují, že se toho dne BTC obchodoval za 20 553 dolarů za minci a den předtím, 18. června, dosáhl minima roku 2022 na úrovni 17 593 dolarů. V následujících týdnech se skóre žebříčku CFGI začalo zlepšovat a hodnota sentimentu se posunula z pozice “extrémní strachu” do zóny “strachu”.

Nálada na trzích se zlepšila díky tomu, že se BTC podařilo vykompenzovat některé ztráty po tržních rošádách v květnu a červnu. Dne 14. srpna cena dosáhla 25 212 dolarů za minci. Ve stejný den skóre CFGI vyskočilo na 47 bodů ze 100.

Závěr k aktuální situaci

V závěru minulého týdne proběhla výrazná korekce trhu, který o týden dříve rostl díky pozitivním zprávám kolem americké inflace. BTC se minulý týden dokonce několikrát podíval nad hranici 25 000 dolarů a zaznamenal nová několikaměsíční maxima. V závěru týdne však propadl až o 15 %.

Situace u altcoinů byla ještě horší a některé z nich zaznamenaly mnohem větší ztráty. Například Ethereum, kterému s v minulém týdnu dařilo nejlépe a zaznamenalo své 74 denní maximum, propadlo téměř o 25 %. To může souviset s přehnaným očekáváním kvůli blížícímu se Merge.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání

V tomto týdnu budou trhy s napětím očekávat výsledky konference ekonomického sympozia v Jackson Hole, kde centrální bankéři prodiskutují a posléze nastíní vizi dalšího vývoje ekonomiky a úrokových sazeb. Proto je třeba počítat s vyšší volatilitou napříč všemi trhy.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.