Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Ethereum je o krok blíž ke sloučení, Bitcoin lze posílat pomocí SMS

Publikováno
Finex Coin Week – Ethereum je o krok blíž ke sloučení, Bitcoin lze posílat pomocí SMS
Zdroj: Depositphotos.com

Vítám vás u dalšího přehledu nejzajímavějších události ze světa digitálních aktiv za posledních 7 dnů. Tentokrát jsme se zaměřili na tato témata.

Obsah článku

Tornado Cash se dostalo v USA na černou listinu

V pondělí 8. srpna zakázalo americké ministerstvo financí používání decentralizované služby Tornado Cash americkým osobám z důvodu národní bezpečnosti. Severokorejští hackeři údajně používají tento mixér k praní kryptoměn, které byly ukradeny při hackerských útocích.

Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC), jehož úkolem je kontrola porušování sankcí, oznámil, že přidává Tornado Cash na svůj seznam Specially Designated Nationals. Jedná se o průběžně aktualizovaný seznam lidí, subjektů a kryptoměnových adres, které se dostaly na černou listinu. Z toho vyplývá, že všechny americké osoby a subjekty mají zakázáno jakkoliv komunikovat s Tornado Cash. Zákaz se vztahuje i na jakoukoliv ethereovou adresu, která je s tímto protokolem spojena. Těm, kteří zákaz poruší, hrozí přísné tresty.

Podle amerického ministerstva financí byly mixérem Tornado Cash od svého vzniku v roce 2019 vyprány kryptoměny v hodnotě více než 7 miliard dolarů. Vedoucí oddělení právních záležitostí analytické společnosti TRM Labs Ari Redbord uvedl, že se jedná o “největší a nejvýznamnější” krok ministerstva financí v oblasti kryptoměn, jaký kdy byl dosud učiněn.

Tornado Cash je decentralizovaná služba běžící na blockchainu Etherea a řadící se mezi kryptoměnové mixéry. Platforma přijímá vklady v ETH a v ERC-20 tokenech a dokáže přerušit propojení mezi adresou příjemce a adresou cílovou. Jedná se tedy o technologii, která dokáže zajistit uživatelům 100 % anonymitu.

Služba Tornado Cash se díky technologii, která zajišťuje anonymitu, stala oblíbeným místem kyberzločinců cílících na vyprání kryptoměn pocházejících z trestné činnosti. Mezi dotyčnými se ve velké míře nacházejí i osoby, na něž byly uvaleny americké sankce.

Letos v březnu byl proveden hackerský útok na řetězec Ronin se ztrátami v hodnotě 600 milionů dolarů. Dle záznamů blockchainu Ronin prali hackeři opakovaně ukradené prostředky prostřednictvím Tornado Cash. Dělo se tak i poté, co OFAC uvalil sankce na ethereovou adresu, o níž tvrdil, že je s hackerským útokem spojená. Potvrzují to i údaje společnosti Nansen, která se zabývá blockchainovou analýzou.

https://twitter.com/esotericsclub/status/1556695283915948032

Průměrná částka, která byla na Tornado Cash vložena v květnu a červnu 2022 překročila 220 000 ETH. Z celkového množství ETH, které v těchto měsících proteklo přes Tornado Cash, pocházelo podle společnosti Nansen asi 18 % právě z hackerského útoku na Ronin.

Netrvalo dlouho a hned druhý den se ukázalo, jak je tento zákaz absurdní. Anonymní uživatel začal posílat z peněženky, která je na černé listině, na peněženky známých amerických osobností 0,1 ETH. Mezi “poškozené” patří například herec a moderátor Jimmy Fallon, CEO Coinbase Brian Armstrong, nebo youtuber Logan Paul. Tímto je v podstatě vystavil riziku vysoké pokuty a nebo dokonce vězení.

Nizozemské úřady zatkly jednoho z vývojářů

Vývoj kauzy kolem Tornado Cash nabral v posledních dnech nečekaný spád. Před 3 dny podle oficiálního vyjádření nizozemské úřady zatkly osobu, o níž předpokládají, že se podílela na vývoji mixéru Tornado Cash.

Fiscal Information and Investigation Service, odnož holandského finančního úřadu specializující se na trestné činy v oblasti praní špinavých peněz, o zatčeném pouze předpokládá, že se na vývoji Tornado Cash podílel.

Zároveň je také více než pravděpodobné, že se nejedná o jednoho z hlavních vývojářů.

Jedná se o Alexeye Pertseva. Holandské úřady zároveň nevyloučily, že v zatýkání dalších podezřelých nebudou pokračovat. Činnost státních orgánů u kryptoměnové komunity vzbudila velmi negativní reakce.

V komunitě převládá názor, že je zatčení osoby, která se podílela na vývoji opensource programu s absolutně neutrálním zaměřením, přinejmenším nemístné. Situace bývá např. přirovnávána k zatčení vývojářů Apple za to, že vyvíjejí telefony, které následně zločinci využívají při trestných činech, nebo k zatčení konstruktérů Boeingu za to, že ukradená letadla byla použita při teroristických útocích na World Trade Center. Co si o této problematice myslíte vy? Dejte nám vědět do komentářů!

F2pool měl podle vědců podvádět při těžbě Etherea

Minulý týden vyšlo najevo, že jeden z největších těžebních poolů F2Pool, pravděpodobně podváděl při těžbě Etherea. S obviněním přišli kryptoměnový lektor Aviv Yaish a počítačový expert Aviv Zohar. Podle nich F2Pool našel způsob, jak manipulovat s časovými značkami bloků, čímž získal výhodu oproti “poctivým” těžařům.

Tato obvinění vycházejí z článku vědců z Hebrejské univerzity, který byl zveřejněn 5. srpna. V článku se píše, že těžební pool během posledních dvou let prováděl útok na konsensus Etherea, aby získával vyšší odměny za těžbu.

“Ačkoliv většina těžebních poolů vytváří relativně nenápadně vypadající bloky, F2Pool hrubě porušuje pravidla a pro své bloky používá falešné časové značky,” uvedl Yaish.

Dále dodal, že F2Pool realizoval tento útok pravidelně a společně s Avivem Zoharem zkonstatovali, že jejich počínání muselo být vědomé a záměrné.

Podle vědců dávají současná pravidla mechanismu konsenzu Proof of Work (PoW) těžařům “určitou míru svobody” což znamená, že lze při nastavování časových značek vytvářet falešné časové značky.

“Těžař může například začít těžit blok nyní, ale nastavit časové razítko bloku tak, aby ve skutečnosti bylo 5 sekund v minulosti nebo 10 sekund v budoucnosti. Dokud se toto časové razítko bude nacházet v určitém rozumném rozmezí, bude blok podle pravidel mechanismu konsenzu Etherea stále považován za platný,” stojí v článku.

Při použití této strategie s využitím falešných časových razítek může být těžař ve výhodě, protože může nahradit bloky jiného těžaře se stejnou velikostí bloku tím, že vytvoří časové razítko dostatečně nízké, aby zvýšilo obtížnost těžby bloku.

Spoluzakladatel F2Pool Chun Wang reagoval na obvinění na Twitteru slovy, že jejich pool respektuje mechanismus pro dosažení konsenzu takový, jaký je. Tím v podstatě naznačil, že pokud našli mezeru v pravidlech, neznamená to, že je porušují.

Írán zaplatil za dovezené zboží v kryptoměnách a hodlá v tom pokračovat

Írán provedl svůj první mezinárodní obchod, za který zaplatil v kryptoměnách. Uvedl to na Twitteru náměstek íránského ministra průmyslu, dolů a obchodu Alireza Peyman-Pak s tím, že od září budou smart kontrakty a kryptoměny v zemi používány v mnohem větším měřítku.

K tomuto obchodu nebyly zveřejněny podrobnější informace ohledně použité kryptoměny, dováženého zboží, ani o tom, která země se do něj zapojila. Peyman-Pak však uvedl, že objednávka v hodnotě 10 milionů dolarů představuje první z mnoha mezinárodních obchodů, které mají být vypořádány pomocí kryptoměn a během září plánují jejich nárůst.

Írán byl až do začátku letošního roku nejvíce sankcionovanou zemí na světě. Nyní se však na první místo nejvíce sankcionované země na světě dostalo Rusko a to díky invazi na Ukrajinu v únoru letošního roku.

Podle společnosti Trading Economics získává Írán většinu svého dovozu z Číny, Spojených arabských emirátů, Indie a Turecka, takže se lze jen těžko domnívat, která z těchto zemí tuto první krypto transakci akceptovala. Teoreticky se mohlo jednat i o úplně jinou zemi než některá z výše jmenovaných.

Tato islámská země se na adopci kryptoměn připravovala několik let. V říjnu 2020 změnila dříve vydanou legislativu tak, aby bylo možné kryptoměny používat k financování dováženého zboží ze zahraničí.

V červnu 2021 vydalo íránské ministerstvo obchodu 30 licencí íránským kryptoměnovým těžařům. Především se jedná o těžbu Bitcoinu. Vytěžené kryptoměny musí být následně prodány íránské centrální bance, která nyní tyto vytěžené mince používá k platbám za mezinárodní obchod.

V únoru letošního roku Írán rovněž uvažoval o digitální měně centrální banky (CBDC) postavené na protokolu Hyperledger Fabric jako o prostředku ke zlepšení své stávající finanční infrastruktury.

Ethereum úspěšně dokončilo poslední test před přechodem na PoW

Během minulého týdne vyčnívala druhá největší kryptoměna Ethereum nad Bitcoinem. Proběhl totiž úspěšně přechod na mechanismus Proof of Stake u posledního testnetu před přechodem celého mainnetu. Ethereum tak díky pozitivní náladě na trhu a pozitivním zprávám od vývojářů posílilo za 24 hodin o téměř 14 %.

Ethereum je už pouze krůček od nejočekávanější události v historii kryptoměn. Chystá se nahradit energeticky náročný mechanismus Proof of Work (PoW) za mechanismus PoS. Ethereum používá PoW téměř deset let, tedy od svého vzniku. PoW zahrnuje výkonnostně náročné matematické výpočty, o jejichž vyřešení se předhání obrovské množství počítačů a vyžaduje velké množství energie. Velmi podobným způsobem probíhá například těžba Bitcoinu.

Jedna z testovacích sítí Etherea, neboli testnetů, nazvaná Goerli (pojmenovaná podle vlakového nádraží v Berlíně), simulovala minulý týden úspěšně proces sloučení neboli Merge.

Goerli se tak dostal do řady již úspěšně převedených testnetů, mezi nimiž se nachází např. také Kiln. Vývojáři na nich vylaďují přechod mezi oběma mechanismy do posledního detailu, aby byl finální přechod mainnetu Etherea, jenž je naplánovaný na září letošního roku, co nejvíce bezproblémový.

Sloučení sítí v rámci testnetu Goerli bylo oznámeno na konci července a proběhlo ve dvou fázích. První z nich začala 4. srpna aktualizací s názvem Bellatrix, zatímco druhý krok, spuštění aktualizace s názvem Paris, se odehrál ve čtvrtek počínaje blokem 10 790 000. Poslední test ukázal, že proces ověřování transakcí pomocí PoS podstatně snižuje energii potřebnou k ověření bloku transakcí a také prokázal, že proces slučování obou modelů funguje.

Komunita Etherea testuje model PoS na takzvaném Beacon chainu, který běží vedle stávajícího blockchainu od prosince 2020. Během testování se na Beacon chainu podařilo vývojářům vyřešit několik klíčových problémů.

Koordinátor vývojářů Tim Beiko pro CNBC mimo jiné uvedl, že původní návrh vyžadoval, aby měli validátoři podíl 1 500 etherů, což je při aktuálních cenách hodnota přibližně 2,7 milionu dolarů. Nový návrh tuto laťku snížil. Současně je vyžadováno aby zájemci měli pouze 32 etherů, což v době psaní článku bychází zhruba na 57 600 dolarů.

Bitcoin bez internetu, posílání a přijímání pomocí SMS

Adopci Bitcoinu v zemích, kde není dostupný internet, by mohla pomoci inovace využívající mobilní síť (GSM). Jihoafrický vývojář Kgothatso Ngako vytvořil službu založenou na textových zprávách SMS, která umožňuje odesílat a přijímat BTC. Služba se jmenuje Machankura, což je slangový jihoafrický výraz pro peníze.

V Africe existuje dvakrát více mobilních telefonů než obyvatel a většina z nich nemá přístup k internetu, proto se pro ně stává BTC nedosažitelný. Vše by mohl změnit Kgothatsův nápad použít pro posílání a přijímání BTC klasické SMS.

Většina afričanů má obyčejný tlačítkový mobil a zastoupení chytrých telefonů v zemi je stále velmi nízké. Podle analýzy společnosti Caribou se v Africe uskuteční asi 94 % finančních transakcí pomocí protokolu USSD, který se používá na textové zprávy. Jen pouze 6 % finančních transakcí se uskuteční prostřednictvím mobilních aplikací.

Z toho je zřejmé, že ačkoliv jsou v Africe miliony telefonů, většina z nich se používá pouze na odesílání sms z důvodu nedostupnosti levného internetu. To je také jeden z důvodů, který znesnadňuje adopci BTC v zemi.

Kgothatsu proto přišel s nápadem, který dokáže pomocí SMS a Lightning Network odeslat a přijmout BTC. Uživatelé vytočí telefonní číslo a poté se dostanou do nabídky, kde se mohou dozvědět více o Bitcoinu a nebo si zaregistrovat účet. K registraci účtu stačí pouze pětimístný pin. Poté už se zobrazí nabídka na odesílání a přijímání BTC.

BTC pomocí sms
Ukázka posílání přijímání BTC pomocí SMS

Výsledkem je, že aplikace kompatibilní s Lightning peněženkou v telefonech nebo počítačích mohou posílat bitcoiny přes Lightning Network na telefonní číslo, to se díky tomu řešení stalo v podstatě Lightning adresou.

“Člověk bez přístupu k internetu a bez bitcoinů může během chvíle BTC přijmout a nebo je odeslat,” vysvětluje Kgothatso.

Toto řešení v současné době spolehlivě funguje v šesti afrických zemích, pro které byly připraveny optimalizované jazykové verze. Srozumitelnost a jednoduchost je v Africe základním kamenem k úspěchu.

Závěr k aktuální situaci

Minulý týden pomohly trhům pozitivní zprávy kolem americké inflace. Zpráva o tom, že inflace ve spojených státech přestala růst, vyvolala pokles amerického dolaru, který byl považován za bezpečný přístav a většina investičních aktiv včetně kryptoměn začala růst.

Zda je optimismus na místě se samozřejmě ukáže až s odstupem času. Podle analytiků a ekonomů se však zdá, že akcie a potažmo i kryptoměny mají dno za sebou. Vše bude záležet na tom, jak světová ekonomika a hlavně evropská ekonomika projde podzimem.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.