Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Na trzích je extrémní strach, přecházíme do bear marketu?

Publikováno
Finex Coin Week – Na trzích je extrémní strach, přecházíme do bear marketu?
Zdroj: Depositphotos.com

Opět po týdnu se setkáme u přehledu nejzajímavějších událostí ze světa kryptoměn. Vybrali jsme pro vás tentokrát tato témata:

Obsah článku

Pokračování kauzy Terra (LUNA) a UST, kde jsou všechny bitcoiny?

Kauza, která rezonovala celý předchozí týden ohledně propadu kryptoměny Terra (LUNA) a jejího stablecoinu UST, pokračovala i v následujícím týdnu. Tentokrát se řešilo co se stalo se zásobou BTC, které Luna Foundation Guard držela právě proto, aby sloužily jako rezervní aktivum pro krytí hodnoty UST.

Když se předminulý týden objevily u stablecoinu UST první varovné příznaky jeho nestability (klesl na 0,985 USD) a začal ztrácet fixaci na dolar, odhlasovala nezisková organizace Luna Foundation Guard (LFG), která dohlíží na fungování ekosystému Terra, nasazení 1,5 miliardy dolarů v bitcoinech a UST z rezerv na opětovné navázání UST na americký dolar.

Tento krok byl součástí strategie “červený kód”, LFG ji plánovala již několik měsíců. Organizace totiž už od ledna nakupovala bitcoiny a kryptoměny AVAX, LUNA a UST, aby je mohla použít v případě nouze.

Tento kapitál měl sloužit k nákupu obrovského množství UST, čímž by se vytvořil tlak na nákup, který by stlačil stablecoin zpět na potřebnou cenu jeden dolar.

Plán společnosti na záchranu UST bohužel nevyšel a injekce ve výši 1,5 miliardy dolarů nestačila. UST nadále ztrácel na hodnotě a propadl se až na 0,05 USD, čímž absolutně ztratil svoji úlohu, být 1:1 vůči americkému dolaru.

Jeho partnerská kryptoměna LUNA se zhroutila téměř na nulu. Důvodem je na jedné straně algoritmická vazba na UST a na straně druhé kompletní ztráta důvěry investorů v ekosystém Terra.

Co se stalo se všemi bitcoiny, které LFG držela?

Podle analytické platformy Elliptic odeslala společnost v pondělí několik hodin po oznámení o půjčce ve výši 1,5 miliardy dolarů bitcoiny na novou adresu v hodnotě zhruba 750 milionů dolarů. Ještě ten večer byly z několika dalších peněženek spojených s LFG odeslány na stejnou adresu další bitcoiny v hodnotě 930 milionů dolarů. Z této nové adresy pak bylo odesláno na účet u společnosti Gemini celkem 52 189 bitcoinů v hodnotě přes 1,6 miliardy dolarů.

https://twitter.com/yodaresearch/status/1525488554176126976

Po tomto převodu zůstalo v rezervách LFG 28 205 bitcoinů, které měly v té době hodnotu přibližně 875 milionů dolarů. V úterý brzy ráno byla celá částka přesunuta na účet u Binance. Zda byly bitcoiny na účtech Gemini a Binance použity za účelem nákupu UST však není možné zjistit.

Po tomto převodu zůstalo v rezervách LFG 28 205 BTC, které měly v té době hodnotu přibližně 875 milionů dolarů. V úterý brzy ráno byla celá částka přesunuta na účet u Binance. Zda byly bitcoiny na účtech Gemini a Binance použity za účelem nákupu UST však není možné zjistit.

Stručně řečeno, LFG měla v zásobách celkem 80 394 BTC, z toho prodala na záchranu svého stablecoinu 80 081 BTC a zůstalo jí pouze 313 BTC. V podstatě tak prodala “vzácné” BTC za bezcenné UST. Společnost, která měla před nedávnem hodnotu téměř 50 miliard dolarů, má aktuálně hodnotu okolo 82 milionů. 

V Salvadoru se sešli zástupci 44 zemí světa kvůli adopci BTC

Minulý týden se sjelo do El Salvadoru 44 zástupců centrálních bank rozvojových zemí z celého světa, aby na třídenní konferenci diskutovali o adopci Bitcoinu. Na pozvání prezidenta Nayiba Bukeleho se tak na jednom místě sešli zástupci bank od Ghany po Burundi, od Jordánska po Maledivy a od Pákistánu až po Kostariku.

Konference, kterou pořádala Aliance pro finanční inkluzi, globální aliance vedoucích politiků, ve spolupráci se salvadorskou centrální bankou, trvala tři dny. Šéf salvadorské centrální banky, Douglas Rodriguez, sdílel na Twitteru své nadšení:

“Salvador je hrdý na to, že může přijmout zástupce 44 centrálních bank a finančních úřadů, aby je seznámil s implementací Bitcoinu a se strategiemi na podporu finančního začlenění.”

Přítomni byli také členové projektu Bitcoin Beach, kteří měli během konference přispět ke vzdělávání centrálních bankéřů ohledně Bitcoinu. Bitcoinová pláž v El Zonte byla místem, kde se zrodila myšlenka ohledně adopce BTC. Ta vedla postupně až k zákonu, který udělal z Bitcoinu v Salvadoru zákonné platidlo.

Nicolas Burtey, spoluzakladatel společnosti Galoy Money stojící za peněženkou Bitcoin Beach, řekl: “Po dni stráveném s těmito centrálními bankéři mohu říci, že je stále třeba se hodně vzdělávat.”

Následně dodal: “Většina z nich nemá o potenciálu Bitcoinu ani ponětí. Ale díky tomu, že Salvador Bitcoin přijal, mají nyní důvod se do něj ponořit.”

Burtey a jeho tým strávili den rozhovory s centrálními bankéři a ukázali jim, jak používat peněženky s podporou Lightning Network a jak posílat platby.

Konferenci na Twitteru okomentoval i Dan Tapiero z investičního fondu 10T holdings, který poukázal na to, že je to poprvé, co USA nestojí v čele nějaké významné inovace a že budou mít co dohánět.

Neobešlo se to ani bez vtípků. Gigi, spisovatel a autor knihy 21 Lessons, na Twitteru napsal: “Pokud začnou používat Bitcoin, nebudou už dlouho centrálními bankéři!”

Index strachu a chamtivosti Fear and Greed je nejníž od března 2020

Populární index Fear and Greed, který sleduje sentiment na trhu s BTC, se dostal na hodnoty viditelné naposledy v březnu 2020, kdy vypukla celosvětová pandemie Covid-19.

Březen 2020 se zapsal do historie tím, že se po vypuknutí pandemie téměř zastavila ekonomika po celém světě a trhy zažily obrovské propady. Bitcoin se propadl ještě mnohem víc. Od maxim z roku 2019, kdy byl na úrovních 19 000 dolarů, se během března 2020 propadl na hodnotu 3 600 dolarů za minci.

V té době ukazoval index Fear and Greed hodnotu 8 ze 100 bodů, což naznačovalo extrémní strach na trhu. V té době však došlo k rychlému odrazu a BTC ještě během roku 2020 nastavil své historické maximum 69 045 dolarů, podle údajů CoinGecko.

Momentálně se nacházíme v podobné situaci. Bitcoin v minulém týdnu prolomil důležitý support na úrovni 30 000 dolarů a propadl se až pod 27 000, což bylo nejníž za posledních deset měsíců. Následně došlo k odrazu a BTC se ustálil na 30 000 dolarech za minci. To však nezměnilo nic na tom, že index Fear and Green zamířil na hodnoty, kterých dosahoval během vypuknutí pandemie.

Otázkou tedy zůstává, jestli jsme našli lokální dno a nebo ještě zamíříme na hodnoty okolo 20 000 dolarů. Analytik pod pseudonymem Credible Crypto na Twitteru sdílel příspěvek, v němž sdělil, že si nemyslí, že by BTC znovu otestoval hodnoty okolo 20 000 dolarů nebo dokonce nižší.

“Propad k hladinám 13 000 a 14 000 dolarů by byl za předpokladu, že by se trhy propadly tak jako v minulém bear marketu o 80 %, pokud bereme vrchol cyklu 65 000 dolarů,” napsal Credible Crypto, “nacházíme se v podobné situaci, jako při 30 000 v červnu 2021, než jsme se o 3 měsíce později vyšplhali na nové ATH 65 000.”

Společnost MicroStrategy, která je největším držitelem BTC mezi veřejně obchodovanými společnostmi, je připravena znovu nakupovat, aby zastavila případný další pokles.

Gary Gensler varoval před přísnější regulací kryptoměnových burz

Šéf Komise pro cenné papíry a burzu (SEC), Gary Gensler, se při svém středečním projevu v americkém Kongresu věnoval mimo jiné i kryptoměnám. Tentokrát se to však neneslo v pozitivním duchu, jak je u něj krypto komunita zvyklá.

Gensler, o kterém se uvažuje jako o možném nástupci Janet Yellenové na pozici ministra financí USA, naznačil, že mnohé kryptoměnové burzy jsou neregulované, což by se mělo podle něj co nejdříve změnit.

“Kryptoburzy by měly přijít a zaregistrovat se,” řekl Gensler, “nebo, upřímně řečeno, budeme nadále pokračovat v tom, čím nás Kongres pověřil, tedy ve snaze prosadit přísnější kontroly.”

Toto prohlášení přišlo v reakci na vyjádření republikána Steva Womacka (R-AR), který neskrýval svou nespokojenost s prací SEC ohledně vytvoření jednoznačného souboru předpisů, který by kryptoměny reguloval.

Womack svoji kritiku přirovnal k americkému fotbalu: “Předtím, než rozhodčí hodí vlajku, tedy provede donucovací prostředek, musí znát jasná pravidla.”

Situace však není úplně jednoduchá. Komise pro cenné papíry a burzu dosud neobjasnila, která krypto aktiva klasifikuje jako cenné papíry a která by mohla být považována za komodity (a tedy mimo její jurisdikci). Gensler ve svém prohlášení opatrně naznačil, že za komoditu zřejmě vnímá jen jednu kryptoměnu.

“V případě Bitcoinu se možná jedná o komoditu,” konstatoval.

Z tohoto prohlášení lze vydedukovat, že všechny ostatní kryptoměny vnímá SEC jako cenné papíry. Bitcoin by tak mohl být regulován podle pravidel Americké komise pro komoditní futures (CFTC) a ostatní kryptoměny by zůstaly pod dohledem SEC.

Gensler si neodpustil poznámku k aktuální situaci na kryptoměnové scéně ohledně projektu LUNA:

“Byl tu jeden kryptoměnový projekt, který se z nějakých 50 miliard dolarů propadl téměř na nulu jen během posledních tří týdnů. Jedná se o vysoce spekulativní a volatilní trh a troufám si říct, že velmi často není veřejnost nijak chráněna“.

Společnost Tether oznámila, že jeho UST je 100% krytý rezervami

Společnost Tether, která stojí za USDT, jedním z nejpopulárnějších stablecoinů s tržní kapitalizací okolo 74 miliard dolarů, oznámila, že v průběhu prvního čtvrtletí roku 2022 snížila svoje rezervy v komerčních cenných papírech a zvýšila investice do amerických státních poukázek, takzvaných Treasury bills.

Na svém blogu společnost ve čtvrtek uklidňovala investory v reakci na obavy v souvislosti s krachem stablecoinu UST od Terra (LUNA) a krátkým odpojením od dolaru, které se odehrálo 12. května. Společnost oznámila, že jejich mince jsou plně kryté skrze rezervy.

Tether dále informoval, že se jeho zásoby komerčních cenných papírů během prvního čtvrtletí roku 2022 snížily o 17 % ze zhruba 24 miliard USD na 20 miliard USD, přičemž další snížení o 20 % se plánuje v dalším čtvrtletí. Tether také zvýšil investice do T-bills, amerických státních poukázek splatných minimálně jeden rok, o 13 % ze zhruba 34,5 miliardy USD na 39 miliard USD.

Společnost uklidňovala investory prohlášením.

“Tether si udržel stabilitu i přes několik událostí typu černé labutě a vysoce volatilní trh v posledních týdnech. Ani jednou nezamítl žádost o odkup od jakéhokoli ze svých zákazníků,” uvedl technický ředitel Tetheru Paolo Ardoino, “toto nejnovější prohlášení potvrzuje, že Tether je plně krytý a že složení jeho rezerv je silné, konzervativní a likvidní.” 

Tether v minulosti čelil několika obviněním, že společnost zkreslovala údaje o míře krytí stablecoinu USDT rezervami. Podle nařízení Úřadu newyorského generálního prokurátora musí Tether každé čtvrtletí zveřejňovat aktuální stav svých rezerv.

USDT s tržní kapitalizací přes 74 miliard dolarů je největším stablecoinem kryptoměnového trhu a jeho rezervy činí zhruba 82 miliard dolarů, což znamená, že by měl plnohodnotně pokrýt každý USDT, který je v oběhu.

Závěr k aktuální situaci

Také v minulém týdnu pokračoval napříč všemi trhy prodejní tlak. BTC se několikrát podíval pod 30 000 dolarů, ale stále si tuto důležitou úroveň drží i na začátku nového týdne. Důležité bude sledovat, jak se vyvine situace i na akciových trzích. Index S&P 500 v minulém týdnu pokračoval v poklesu a vypadá to, že se překlápí do bear marketu, který může klidně trvat i roky.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání

Trh s kryptoměnami se momentálně nachází v zóně extrémního strachu. Digitální aktiva ztratila za poslední měsíc tržní hodnotu přes 800 miliard dolarů. Změna sentimentu přichází v době, kdy investoři přeceňují riziková aktiva před mnohem přísnější měnovou politikou po celém světě. Uvidíme, co nového nám přinese další týden. Situaci budeme sledovat a to nejzajímavější vám přineseme v dalším souhrnu příští pondělí.

Líbil se vám tento článek?
10
2

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.