Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » El Salvador pozval více než 40 zemí na mezinárodní akci o Bitcoinu

El Salvador pozval více než 40 zemí na mezinárodní akci o Bitcoinu

El Salvador pozval více než 40 zemí na mezinárodní akci o Bitcoinu
Zdroj: pixabay.com

Salvadorský prezident Nayib Bukele v pondělí 16. května uspořádal mezinárodní konferenci o Bitcoinu, na kterou pozval 32 centrálních bank a 12 finančních úřadů ze 44 zemí. Předmětem diskuze bylo přijetí Bitcoinu v Salvadoru a z toho plynoucí výhody ve třech klíčových oblastech – finanční začlenění, digitální ekonomika a bankovnictví u nebankovních subjektů.

Bukele tuto událost oznámil veřejnosti na svém twitterovém účtu necelých 24 hodin před začátkem akce.

"Zítra (17.5.) se v El Salvadoru sejde 32 zástupců centrálních bank a 12 finančních úřadů (44 zemí) za účelem diskuze o finančním začlenění, digitální ekonomice, bankovnictví pro nebankovní subjekty, zavádění Bitcoinu a jeho výhodách v naší zemi," sdělil v pondělí Nayib Bukele.

Na konferenci byly pozvány centrální banky a finanční instituce Egypta, Bangladéše, Nigérie, Svatého Tomáše, Pákistánu, Keni, Paraguaye, Angoly, Ghany, Namibie, Ugandy, Guineje, Madagaskaru, Haiti, Burundi, Eswatini, Jordánska, Gambie, Malediv, Hondurasu, Nepálu, Kostariky, Ekvádoru, Rwandy a mnoha dalších zemí, viz mapa níže.

Význam konference

Bukele oznámil své plány učinit Bitcoin zákonným platidlem loni během konference o BTC v Miami. Letos v dubnu se od něj na stejné akci Miami Bitcoin 2022 očekávalo, že předloží zprávu o pokroku ohledně přijetí BTC jako zákonného platidla a bitcoinového dluhopisu El Salvadoru v hodnotě 1 miliardy dolarů.

Této akce se bohužel prezident nemohl účastnit z důvodu zvýšeného zločinu ze strany gangů a vraždám, které otřásly zemí koncem března letošního roku. Proto byl také vyhlášen výjimečný stav v zemi. 

Vzhledem ke kritickým stanoviskům centrálních bank a mezinárodních finančních organizací ve světě se Bukele rozhodl upořádat konferenci nyní a podělit se tak o výhodách přijetí BTC i se zbytkem světa, především se zeměmi Afriky či Středního východu.

Nesouhlas vůči přijetí Bitcoinu v El Salvadoru

Se Salvadorským přijetím Bitcoinu nesouhlasí zejména USA, jež prostřednictvím svého Senátního zákona o odpovědnosti za kryptoměny v El Salvadoru označila přijetí Bitcoinu za nedbalý hazard, který destabilizuje zemi.

Tento zákon, schválený senátním výborem v únoru letošního roku, rovněž požádal příslušná oddělení, aby prostudovala přijetí Bitcoinu El Salvadorem a informovala Kongres o tom, jak to ovlivňuje zájmy USA v zahraničí, včetně stavu rezervní měny amerického dolaru.

Také Mezinárodní měnový fond (MMF), jenž je přidružen k OSN, vyzval v lednu tohoto roku Salvadorskou vládu, aby zrušila Bitcoin jako zákonné platidlo ve své zemi. Jako důvod MMF uvedl hrozbu pro integritu trhu, finanční nestabilitu a ochranu spotřebitelů. Bukele tento požadavek samozřejmě odmítl.

Další nákupy Salvadoru

Salvadorský prezident nakoupil v poklesu 9. května dalších 500 bitcoinů za cenu 30 744 USD.

Kurz BTC
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Současná cena Bitcoinu se v době psaní článku pohybuje mezi 29 000 a 30 000 USD, v této oblasti konsoliduje už týden. Lokálního minima přitom dosáhla 12. května na hodnotě 25 500 USD, za takto nízkou cenu se Bitcoin neobchodoval déle než dva roky.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+3,5%
Cena
$19 761
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
+5,54%
Cena
$1 113
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
+4,75%
Cena
$225,9

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo