Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Muskovy tweety už přestávají fungovat

Publikováno
Finex Coin Week – Muskovy tweety už přestávají fungovat
Zdroj: Depositphotos.com

Máme za sebou poslední červnový týden, který byl opět bohatý na zajímavé informace ze světa kryptoměn. Pojďme se podívat na ty nejdůležitější zprávy.

  • Coinbase přidává aktiva rekordním tempem
  • ETH poprvé překonalo BTC
  • Jack Dorsey nebude investovat do Etherea
  • Muskovy tweety už přestávají fungovat
  • Obtížnost těžby stále klesá

Coinbase láme rekordy

Burza Coinbase, která se v dubnu stala první americkou kryptografickou společností, jež vstoupila na burzu, je lídrem v mnoha věcech – ale seznam nových aktiv mezi ně historicky nepatří. To se projevilo během ICO boomu (initial coin offering) v roce 2017, kdy Coinbase kromě bitcoinu nabízela obchodování pouze se třemi tokeny, zatímco noví konkurenti jako např. Binance nabízeli různých tokenů desítky.

Od té doby Coinbase agresivně zrychlila tempo. V roce 2020 přidala k obchodování 21 nových aktiv a jen v první polovině roku 2021 jich bylo rovnou 29, včetně Polkadotu, Dogecoinu či SHIBA INU. To je více aktiv přidaných v první polovině roku 2021 než v kterémkoliv předchozím šestiměsíčním období.

Rychlé přidávání nových aktiv je významné hned z několika důvodů. Obchodníci mají na výběr z velkého množství kryptoměn, a potom je tady takzvaný “Coinbase efekt”, který v minulosti vedl k tomu, že tokeny po uvedení na burzu výrazně zvýšily svou cenu. Pokud bude Coinbase pokračovat v listování coinů současným tempem a pokud fenomén zvyšování cen přetrvá, mnoho dalších krypto projektů a jejich zakladatelů si přijdou na obrovské peníze.

V pondělí generální ředitel Coinbase Brian Armstrong zveřejnil sérii tweetů, ve kterých zopakoval, že cílem Coinbase je uvést na burzu všechna aktiva, která jsou legální. To se sice mnohdy v bitcoinové komunitě nestřetne s pochopením, ale z byznysového pohledu je to jistě v zájmu všech zainteresovaných stran.

ETH poprvé překonalo BTC v aktivních denních adresách

Zatímco Bitcoin (BTC) pokračoval v úterý konsolidací, Ethereum (ETH) získalo na síle a překonalo psychologickou cenu 2100 USD. Podle CoinMarketCap ether za posledních 24 hodin prudce vzrostl o 12,47 % a dosáhl hodnoty 2 130 USD. V důsledku toho se ETH zapsalo do historie tím, že překonalo denní počet aktivních adres Bitcoinu, jak potvrdila společnost Santiment.

Denní počet aktivních adres Etherea vystřelil na hodnotu 649 000, zatímco u Bitcoinu se zastavil na 580 000. Analytická společnost Santiment rovněž poznamenala, že se dařilo i dalším altcoinům, jako jsou Zilliqa (ZIL), Compound (COMP) či Kusama (KSM).

Průměrné výnosy obchodníků s bitcoiny se mezitím nedávno propadly na 14měsíční minimum, neboť převládl FOMO efekt (strach z promeškání), výprodej ze dna a nakupování na vrcholu. To je pravý opak ziskových obchodníků. Ti obvykle nakupují na nízkých hodnotách a prodávají na vysokých.

Jack Dorsey nebude investovat do Etherea

Společnost Twitter ve středu spustila vlastní kolekci NFT tokenů. NFT jsou jedinečné digitální tokeny, většinou vytvořené prostřednictvím sítě Ethereum, které mohou reprezentovat téměř cokoli online – například umělecká díla, audio nebo video obsah.

140 nových NFT tokenů Twitteru představují většinou pohyblivé obrázky loga společnosti. Platforma sociálních médií uvedla, že je bude rozdávat zdarma, ale uživatelé je pak mohou dát k prodeji na NFT tržišti založeném na Ethereu s názvem Rarible.

Po zveřejnění zprávy Twitteru se objevily spekulace, že je jen otázkou času, než Jack Dorsey zainvestuje i do Etherea. Generální ředitel Twitteru však ukázal, že je opravdový Bitcoin maximalista a jednoznačně tuto spekulaci vyvrátil.

Není to poprvé, co dal Dorsey najevo, že své peníze vkládá pouze do Bitcoinu, nejstarší a největší kryptoměny podle tržní kapitalizace.

Všechny ostatní mince pro mě vůbec nehrají roli,” řekl Dorsey účastníkům bitcoinové konference v Miami na začátku tohoto měsíce.

Podle svých slov má i nadále v úmyslu učinit z Bitcoinu “nativní měnu pro internet” a nechce mít nic společného s žádnými jinými kryptoměnami nebo s nimi spojenými sítěmi.

Jack Dorsey v březnu tohoto roku prodal svůj vůbec první tweet jako NFT za 2,9 milionu dolarů v etheru a uvedl, že tyto prostředky okamžitě převedl na bitcoin, než je věnoval na charitu.

Generální ředitel rovněž řídí společnost Square, která se zabývá digitálními platbami v kryptoměnách a která v uplynulém roce utratila 220 milionů dolarů za bitcoin.

Muskovy tweety už přestávají fungovat

Poslední pokus Elona Muska, generálního ředitele společnosti Tesla, o vypumpování meme kryptoměny DOGE nezafungoval. Miliardář a podnikatel zveřejnil na Twitteru kolem 8:43 UTC meme s motivem Kmotra a popisem “Release the Doge!”

Cena Dogecoinu (DOGE) po tomto tweetu sice prudce vzrostla, ale ne tak extrémně, jak bylo zvykem. Kurz DOGE/USD vyletěl z 0,24 USD na 0,261 USD, tedy o 8,42 %. Poté však následoval výprodej, který pár srazil až na 0,247 USD.

Hned poté, v 9:24 UTC, Musk na Twitteru zveřejnil další blábol, který zněl: “Baby Doge, doo, doo, doo, doo, doo, doo, Baby Doge, doo, doo, doo, doo, doo, Baby Doge, doo, doo, doo, doo, doo, Baby Doge, doo, doo, doo, Baby Doge”. Po tomto tweetu cena stoupla už pouze o 5,22 %

V následujících hodinách se DOGE pokusil získat zpět své intradenní maximum 0,261 USD, ale investoři vybírající své zisky stále kompenzovali jeho růstovou tendenci.

Dogecoin kolem 12:00 UTC opět klesl o téměř 0,5 %. To naznačuje, že Muskův vliv na trh s kryptoměnami klesá.

Zdroj: tradingview.com
Graf DOGE
Graf DOGE k USD

Na začátku tohoto roku způsobila Muskova podpora Dogecoinu masivní cenové skoky vedené retailem. Nárůsty byly tak velké, že tržní kapitalizace kryptoměny dosáhla na začátku května vrcholu téměř 100 miliard dolarů.

Poznámka

V té době se kurz DOGE/USD vyšplhal na rekordní hodnotu 0,76 USD.

Nyní má tento pár poloviční hodnotu oproti té před dvěma měsíci, a to především v důsledku výrazné korekce na kryptotrhu. Téměř všechna aktiva s nejvyšší kapitalizací se propadla o více než 50 % – včetně bitcoinu (BTC), etheru (ETH) a XRP. Altcoiny, jako je Dogecoin, obvykle korelují s bitcoinem.

Obtížnost těžby stále klesá

Obtížnost těžby Bitcoinu na konci minulého týdne klesla o 28 % – to je největší pokles v historii sítě. Páteční pokles obtížnosti těžby následoval po zásahu Číny proti těžařům bitcoinů, kteří byli zodpovědní za přibližně 65 % výpočetního výkonu sítě. Předtím, než čínská vláda začala na svém území zakazovat těžbu, dosáhl hashrate Bitcoinu vrcholu 15. dubna 198 EH/s. Po omezení těžby se propadl až na 89 EH/s.

Zdroj: coinwarz.com
Vývoj výpočetní síly Bitcoinu
Vývoj výpočetní síly Bitcoinu

Čínští těžaři se nyní hromadně přesouvají do jiných zemí a nebo prodávají své těžební stroje zahraničním těžebním farmám.

Dokud si čínští těžaři bitcoinů nenajdou nové lokality, mohou ostatní těžaři využít snížené obtížnosti, díky níž je pro ně těžba bitcoinů levnější a snazší.

Peter Wall, generální ředitel společnosti Argo Mining se sídlem v Londýně, uvedl, že zatímco se těžaři na západě snaží využít mezery, kterou po sobě zanechalo omezení těžby v Číně, trh s lokalitami vhodnými pro těžbu je na vzestupu.

Vytlačení čínští těžaři hledají po celém světě vhodné místo pro své stroje. Bavíme se zde tedy o místech jako Severní Amerika, kde jsou energie a pronájmy vhodných prostor drahé jako nikdy předtím.

Zásah čínské vlády a následný odliv těžařů přispěl k poklesu ceny bitcoinu na polovinu (z přibližně 64 tisíc dolarů na 33 tisíc dolarů). Snížení hashrate také znamená, že síť nezajišťuje tolik počítačů, což ji činí méně bezpečnou. Z dlouhodobého hlediska je však omezení těžby v Číně pro Bitcoin dobré, jelikož síť bude méně závislá na tamní vládě.

Závěr k aktuální situaci na trhu

Minulý týden jsme ukončili další měsíční svíčku, která byla opět červená. V pořadí už je to třetí za sebou, což není pro Bitcoin zrovna pozitivní signál. Nechme se tedy překvapit, jaké zprávy nám přinese tento týden a kterým směrem se trh vydá.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.