Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Opět po týdnu vás vítám u přehledu nejzajímavějších zpráv ze světa kryptoměn. Tentokrát jsme pro vás vybrali tyto události.
Začátkem minulého týdne přišla zpráva, která potvrdila spekulace o tom, že společnost BlockFi není schopna dostát svým závazkům a podala návrh na konkurs podle článku 11. Jako důvod společnost uvedla krach FTX.
Today, BlockFi filed voluntary cases under Chapter 11 of the U.S. Bankruptcy Code.https://t.co/adaAx6me4r
— BlockFi (@BlockFi) November 28, 2022
Společnost BlockFi v pondělí 28. listopadu oznámila, že podala návrh na ochranu před věřiteli u amerického konkursního soudu v okrese New Jersey. Návrh se týká společnosti BlockFi a také jejich osmi dceřiných firem. Potvrdily se tak spekulace o finančním zdraví společnosti po kolapsu FTX.
BlockFi se dostala do finančních problémů už po krachu ekosystému Terra, kde měla nemalou expozici.
Společnost propustila část svých zaměstnanců, aby snížila náklady na provoz.
Na konci června dostala společnost úvěrovou linku ve výši 400 milionů dolarů od ještě fungující FTX. Jakmile došlo i ke krachu FTX, začaly se objevovat obavy, že to u BlockFi způsobí krizi likvidity. To se potvrdilo 11. listopadu, kdy společnost na své platformě pozastavila výběry.
Podle prohlášení má společnost BlockFi na svých účtech 256,9 milionu dolarů. Společnost podala návrh “na vyplacení mezd zaměstnancům a pokračování zaměstnaneckých výhod bez přerušení”. Snaží se také “zavést plán udržení klíčových zaměstnanců, aby společnost neztratila vyškolené interní zdroje pro kritické obchodní funkce” a vytvořila interní plán na snížení výdajů.
Společnost BlockFi International podle svého prohlášení podala také návrh na vyhlášení úpadku u bermudského Nejvyššího soudu. BlockFi rovněž na Twitteru uvedla, že se v rámci jejího restrukturalizačního plánu zaměří na vymáhání všech závazků, které protistrany společnosti dluží. Společnost popřela, že by většina jejích aktiv byla uložena na FTX, ale připustila následující:
“Máme významnou expozici vůči společnosti FTX a přidruženým korporátním subjektům, jež zahrnuje závazky, které nám dluží společnost Alameda Research, aktiva držená ve společnosti FTX.com a nevyčerpané částky z naší úvěrové linky u společnosti FTX.US.”
Společnost BlockFi v podání uvádí, že má více než 100 000 věřitelů, aktiva ve výši 1 až 10 miliard dolarů a závazky ve stejném rozmezí. Kromě toho je jako vlastník společnosti s 19 % akcií uvedena společnost Valar Ventures.
Na seznamu největších věřitelů, který byl předložen v soudních dokumentech, jsou pohledávky od 275 milionů dolarů vůči společnosti West Realm Shires Inc (FTX US) po 999 650 dolarů vůči neidentifikovanému věřiteli. Je zde uveden také dluh ve výši 30 milionů dolarů vůči americké Komisi pro cenné papíry.
Velkou pozornost kryptoměnové komunity vzbudila transakce, ve které bylo přesunuto z peněženky Binance 127 351 BTC v hodnotě téměř dvou miliard dolarů. Informovala o tom společnost Whale Alert, která pomocí on-chain dat sleduje přesuny velkého množství kryptoměn. Transakce proběhla v pondělí v 10:00 UTC a poplatek stál odesílatele pouhých 0,000026 BTC (0,42 USD).
#WhaleAlert reported that 127,351 #BTC ($2 billion) was transferred from #Binance to an unknown wallet. pic.twitter.com/CNDPu7LHZM
— Blocknity News (@Blocknitycom) November 28, 2022
Podle generálního ředitele Binance, Changpenga “CZ” Zhao, šlo o přesunutí kryptoměn v rámci auditu Proof-of-Reserve (PoR). CZ zároveň uklidňoval komunitu, aby zachovala klid, nešířila poplašné zprávy a dodal:
“Auditor po nás požaduje, abychom si poslali konkrétní částku jako důkaz, že peněženku skutečně ovládáme.”
Generální ředitel také odkázal na svůj starý tweet, jenž zveřejnil před čtyřmi lety. V tweetu vyzval kryptoměnovou komunitu, aby se více zajímala o to, jak fungují blockchainové transakce a konsolidovala si své adresy. CZ v říjnu 2018 napsal, že poznávacím znamením nové hardwarové peněženky Binance jsou nejprve dva malé převody z existující peněženky tam a zpět a pak jedna velká transakce.
We will be moving some funds between our cold wallets. A tell tale sign of a new cold wallet on Binance is two small transfers from and BACK TO an existing wallet, then a large transaction. No need to be alarmed. Funds are #SAFU.
— CZ 🔶 BNB (@cz_binance) October 20, 2018
Nicméně tento velký přesun BTC rozrušil investory, protože sám CZ nedávno prohlásil, že je špatným znamením, když burzy přesouvají velké množství kryptoměn, aby dokázaly vlastnictví adresy. CZ 13. listopadu sdílel příspěvek, ve kterém napsal:
“Pokud burza musí před nebo po prokázání vlastnictví peněženky přesouvat velké množství kryptoměn, je to jasná známka problémů. Držte se od nich dál. Zůstaňte #SAFU.”
https://twitter.com/cz_binance/status/1591690261029130240?s=61&t=Hdz5SdUUMZfWx-BiDwHwTw
Velká bitcoinová transakce proběhla krátce poté, co bývalý generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Kraken Jesse Powell prohlásil, že přístup kryptoměnových společností k Proof-of-Reserve je “nesmyslný”. Podobný názor má i řada odborníků z oboru, včetně Hassana Sheikha z DAO Maker a generálního ředitele Jan3 Samsona Mowa, kteří jsou jsou rovněž přesvědčeni, že je PoR zbytečné, protože informace nezahrnují kompletní přehled závazků burz.
Největší a nejlidnatější stát Jižní Ameriky je o krok blíž k tomu, aby bylo možné v zemi legálně platit za zboží a služby kryptoměnami. Ve středu totiž brazilský kongres schválil novelu zákona, který by měl regulovat používání kryptoměn jako platebního prostředku. Nutno dodat, že kryptoměny nebudou v Brazílii zákonným platidlem jako např. Bitcoin v El Salvadoru.
Breaking news: #Bitcoin is now officially recognized as a means of payment in Brazil 🇧🇷
The bill was approved today, and now the President’s signature is the last needed step before it becomes law ✍️
Full coverage on my latest for Bitcoin Magazine:https://t.co/E6shHjS7LL
— Namcios (@namcios) November 30, 2022
Brazilská poslanecká sněmovna schválila nový regulační rámec pod označením PL 4401/2021, který zahrne digitální měny a odměny pro věrné cestující od leteckých společností (tzv. “míle”) do definice “platebních dohod” pod dohledem centrální banky země.
Zákon je již schválen a k uzákonění potřebuje pouze už jen podpis prezidenta. Je to poslední krok k tomu, aby bylo možné v Brazílii legálně platit kryptoměnami za zboží a služby.
Brazílie dosáhla značného pokroku, pokud jde o regulaci a přijetí kryptoměn mezi investory. V současné době je zemí s největším počtem kryptoměnových ETF v Latinské Americe a většina hlavních bank a makléřů v zemi v současnosti nabízí nějaký typ expozice vůči investicím do kryptoměn.
Některé banky v Brazílii již experimentují s úschovou kryptoměn. Například brazilská dceřiná společnost španělského bankovního gigantu Santander má v plánu začít nabízet obchodování s kryptoměnami. Jiné banky, jako například Itaú, jedna z největších brazilských soukromých bank, plánuje spustit vlastní platformu pro tokenizaci aktiv. Žádná z nich však zatím nevyvinula službu pro zpracování plateb v kryptoměnách.
Pokud půjde vše podle plánu, tak by mohly brazilské banky začít již brzy nabízet kryptografické platební služby a usnadnit tak používání kryptoměn při nákupu a prodeji běžného zboží stejným způsobem, jakým dnes lidé používají platební karty nebo podobné služby.
Jakmile bude zákon podepsán, bude na prezidentovi a jeho ministrech, aby určili orgán nebo úřad, který bude pověřen dohledem v tomto sektoru. Tokeny a coiny, které se budou považovat za cenné papíry, zůstanou v jurisdikci CVM, brazilské komise pro cenné papíry a burzu.
Jedním z nejdůležitějších aspektů nařízení je povinnost poskytovatelů služeb oddělit své finanční prostředky od prostředků svých klientů, aby se předešlo situaci podobné krachu FTX.
Nedávný kolaps jedné z největších kryptoměnových burz FTX nezůstal bez povšimnutí ECB. Regulátoři v Evropské unii se připojili k dalším světovým zákonodárcům a usilují o jasnější pravidla a regulaci kryptoměn.
Evropská centrální banka (ECB) zveřejnila na svém blogu příspěvek s názvem “Bitcoin’s last stand”, v němž shrnula finanční historii Bitcoinu. Místo vykreslení celého obrazu, který by zahrnoval vzestupy i pády dosavadního života této přední kryptoměny, autoři vylíčil pouze její nedostatky.
Článek napsali Ulrich Bindseil a Jürgen Schaaf, generální ředitel a poradce ECB. Autoři článku v něm mimo jiné píší, že tato digitální měna je na cestě k bezvýznamnosti. V článku se dále uvádí, že málokdo používá BTC k legálním transakcím a pozornost, kterou mu věnují zákonodárci po celém světě, může být nesprávně chápána jako schvalování. Zákonodárci v něm mimo jiné varovali banky před interakcí s touto digitální měnou, protože by to mohlo pošpinit jejich pověst. ECB na Twitteru, kde sdílela odkaz na celý článek, napsala:
“Pokud by došlo k jakékoliv stabilizaci ceny BTC, která může v budoucnu nastat, bude uměle vyvolaná.”
The apparent stabilisation of bitcoin’s value is likely to be an artificially induced last gasp before the crypto-asset embarks on a road to irrelevance. #TheECBblog looks at where bitcoin stands amid widespread volatility in the crypto markets.
Read more https://t.co/Hk1LuYX2de pic.twitter.com/I3Uidks8Xo— European Central Bank (@ecb) November 30, 2022
Na tweet přišly stovky reakcí od zastánců Bitcoinu, které vyvrací tvrzení v článku a upozorňují na minulost jeho autorů. Jeden z uživatelů například upozornil na Ulricha Bindseila a jeho možný střet zájmů, neboť je autorem různých článků o digitálních měnách centrálních bank (CBDC) a případech jejich využití.
Jiný uživatel uvedl, že bere článek s nadhledem, protože tvrzení o tom, že se BTC nepoužívá k legálním transakcím, ale k nelegální činnosti, jsou zastaralá. Jiní reagovali osvědčeným memem “BTC je mrtvý”, přičemž hodnota ostatních aktiv stále roste. Někteří dokonce sáhli až do prosince 2021, aby poukázali na nesprávné předpovědi ECB o poklesu inflace v roce 2022.
Prohlášení ECB nemění nic na tom, že kryptoměnové společnosti napříč Evropou získávají nové licence. Například burza Bitpanda nedávno získala licenci v Německu a společnost Gemini dostala zelenou v Itálii i Řecku.
Jedna z největších a nejstarších kryptoměnových burz, Coinbase, koncem týdne oznámila, že musí v aplikaci Coinbase Wallet uživatelům s operačním systémem iOS pozastavit zasílání NFT. Apple zablokoval společnosti Coinbase poslední verzi aplikace kvůli novým přísným pravidlům pro NFT, která byla oznámena v říjnu.
Apple’s claim is that the gas fees required to send NFTs need to be paid through their In-App Purchase system, so that they can collect 30% of the gas fee.
— Coinbase Wallet 🛡️ (@CoinbaseWallet) December 1, 2022
Společnost Coinbase ve svém tweetu uvedla, že si Apple chce vzít poplatek ve výši 30 % z transakčních poplatků, které se platí síti Ethereum za převody NFT provedené prostřednictvím aplikace Coinbase Wallet, což podle Coinbase není možné.
“Pro každého, kdo chápe, jak NFT a blockchain funguje, je jasné, že to není možné,” uvedla Coinbase, “systém společnosti Apple pro nákupy v aplikacích běžících na jejich strojích kryptoměny nepodporuje, takže bychom nemohli vyhovět, ani kdybychom se snažili.”
Pokaždé, když uživatel provede transakci v síti Ethereum, kterou je i převod NFT z jedné peněženky do druhé, musí zaplatit poplatek validátorům za ověření transakce. Tyto poplatky jsou nutné k tomu, aby síť mohla fungovat. Jejich výše je v čase proměnlivá podle toho, jak je blockchainová síť vytížená.
Kontroverzní poplatek společnosti Apple za nákup v aplikaci mnoho zastánců kryptoměn nepotěšil. Coinbase tato omezení přirovnala k tomu, jako kdyby se Apple snažil získat podíl na poplatcích za každý e-mail odeslaný z jejich telefonu. Podobné zkušenosti má i generální ředitel společnosti Epic Games, Tim Sweeney, který proti pravidlům společnosti Apple bojoval v soudním sporu.
Newsletter Finex.cz všem odběratelům vždy přináší to podstatné – pěkně stručně a pochopitelně, každý týden až do e-mailové schránky. Zcela zdarma.
Náš pravidelný zpravodaj již odebírá téměr 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn ve své e-mailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.
Před pár týdny jsme se všech odběratelů ptali, zda se jim naše newslettery líbí. Výsledky byly jasné: celkem 97 % z odběratelů je s našimi maily spokojeno, na což jsme náležitě pyšní!
Minulý týden bylo na trzích s digitálními aktivy opět živo. Objevovaly se další podrobnosti o krachu burzy FTX, její zakladatel SBF dokonce poskytoval rozhovory americkým médiím, kde však nedokázal vysvětlit co se stalo s miliardami dolarů, které zákazníci jeho neúspěšné burzy poslali na bankovní účty jeho obchodní firmy Alameda Research.
Koncem týdne proběhlo také očekávané vystoupení šéfa americké centrální banky, Jerome Powella, který uvedl, že by Fed mohl snížit tempo zvyšování úrokových sazeb už v prosinci, což posunulo akciové i kryptoměnové trhy vzhůru.
Bitcoin nicméně zakončil měsíc listopad na nejnižší hodnotě od října 2021, avšak na týdenním grafu je vidět pozvolný obrat a uzavření nad hranicí 17 000 dolarů. Zda našel BTC dno aktuálního bear marketu je zatím těžké odhadnout. Uvidíme, jaké novinky nám přinese poslední měsíc roku 2022.
Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.