Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » ČNB zvýšila sazby o očekávaných 0,75 p.b., inflační prognóza dosahuje 10 %

ČNB zvýšila sazby o očekávaných 0,75 p.b., inflační prognóza dosahuje 10 %

ČNB zvýšila sazby o očekávaných 0,75 p.b., inflační prognóza dosahuje 10 %
Zdroj: depositphotos.com

Česká národní banka (ČNB) má po dalším měnověpolitickém jednání. Jednak přišlo očekávané zvýšení úrokových sazeb a jednak máme novou inflační prognózu. Právě o té inflační prognóze jsem se dříve zmiňoval v tom smyslu, že bude určitě diametrálně jiná od té poslední. Nedalo se totiž nevšimnout, že členové bankovní rady zcela otevřeně mluví o možnosti, že inflace atakuje hranici 10 %.

Sazby jsou nejvyšší za posledních 20 let

Jak členové bankovní rady dříve dostatečně signalizovali, další zvýšení sazeb bylo skutečně o těch 0,75 procentního bodu na 4,5 %. Pro zvýšení hlasovalo pět radních, dva byli pro ponechání. Jednotliví členové bankovní rady všude možně dávali rozhovory, takže by výsledek neměl nikoho překvapovat. Čili nás čeká poslední kolo zvyšování sazeb v rámci tohoto cyklu. Pokud bankovní rada dodrží slovo, vrchol úrokových sazeb by měl být na 5 %.

2T repo sazba
2T repo sazba
Zdroj: tradingeconomics.com

Dvoutýdenní repo sazba je tak vůbec nejvyšší za posledních 20 let. A pokud by bankovní rada schválila zvýšení nad 5 %, dostali bychom se na úrovně z doby na přelomu milénia. Bylo by však zvyšování sazeb nad 5 % opodstatněné?

Inflační prognóza ČNB
Inflační prognóza ČNB
Zdroj: cnb.cz

Členové bankovní rady zatím nepřipouští, že by těch 5 % překročili. Nicméně z inflační prognózy vyplývá, že se jejich makroekonomický výhled dost zhoršil. Dle předešlé prognózy měl být vrchol kolem 7 %, nyní je to téměř 10 %. Pokud se inflace v ČR dostane nad 10 %, je to už značná makroekonomická nerovnováha. Jedná se totiž o tzv. pádivou inflaci. Z historie víme, že pádivé inflace (dvojciferná hodnota) se žádná ekonomika lehko nezbavila.

Říkám to nerad, ale inflační prognóza ČNB se mi zdá paradoxně docela optimistická. Na základě modelu se domácí ekonomika měla dostat k inflačnímu cílování již v první polovině roku 2023 – to by byl skvělý výsledek. Zdůrazňuji, že měnové restrikce budou mít viditelný efekt až někdy ke konci léta. Jestli inflační tempo viditelně nezpomalí, ČNB se může rozhodnout pro nový cyklus zvyšování sazeb.

Závěrem

Zatím je skutečně ve hvězdách, jaký bude mít dosavadní měnová politika efekt. Pokud se inflace přehoupne přes těch 10 %, reálně hrozí, že měnová autorita v podobě ČNB bude muset ještě více přitvrdit. Ale nestane se tak dříve, dokud neuběhne nějaký časový test.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo