Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČNB zvýšila sazby o očekávaných 0,75 p.b., inflační prognóza dosahuje 10 %

ČNB zvýšila sazby o očekávaných 0,75 p.b., inflační prognóza dosahuje 10 %
Zdroj: depositphotos.com

Česká národní banka (ČNB) má po dalším měnověpolitickém jednání. Jednak přišlo očekávané zvýšení úrokových sazeb a jednak máme novou inflační prognózu. Právě o té inflační prognóze jsem se dříve zmiňoval v tom smyslu, že bude určitě diametrálně jiná od té poslední. Nedalo se totiž nevšimnout, že členové bankovní rady zcela otevřeně mluví o možnosti, že inflace atakuje hranici 10 %.

Sazby jsou nejvyšší za posledních 20 let

Jak členové bankovní rady dříve dostatečně signalizovali, další zvýšení sazeb bylo skutečně o těch 0,75 procentního bodu na 4,5 %. Pro zvýšení hlasovalo pět radních, dva byli pro ponechání. Jednotliví členové bankovní rady všude možně dávali rozhovory, takže by výsledek neměl nikoho překvapovat. Čili nás čeká poslední kolo zvyšování sazeb v rámci tohoto cyklu. Pokud bankovní rada dodrží slovo, vrchol úrokových sazeb by měl být na 5 %.

Zdroj: tradingeconomics.com
2T repo sazba
2T repo sazba

Dvoutýdenní repo sazba je tak vůbec nejvyšší za posledních 20 let. A pokud by bankovní rada schválila zvýšení nad 5 %, dostali bychom se na úrovně z doby na přelomu milénia. Bylo by však zvyšování sazeb nad 5 % opodstatněné?

Zdroj: cnb.cz
Inflační prognóza ČNB
Inflační prognóza ČNB

Členové bankovní rady zatím nepřipouští, že by těch 5 % překročili. Nicméně z inflační prognózy vyplývá, že se jejich makroekonomický výhled dost zhoršil. Dle předešlé prognózy měl být vrchol kolem 7 %, nyní je to téměř 10 %. Pokud se inflace v ČR dostane nad 10 %, je to už značná makroekonomická nerovnováha. Jedná se totiž o tzv. pádivou inflaci. Z historie víme, že pádivé inflace (dvojciferná hodnota) se žádná ekonomika lehko nezbavila.

Říkám to nerad, ale inflační prognóza ČNB se mi zdá paradoxně docela optimistická. Na základě modelu se domácí ekonomika měla dostat k inflačnímu cílování již v první polovině roku 2023 – to by byl skvělý výsledek. Zdůrazňuji, že měnové restrikce budou mít viditelný efekt až někdy ke konci léta. Jestli inflační tempo viditelně nezpomalí, ČNB se může rozhodnout pro nový cyklus zvyšování sazeb.

Závěrem

Zatím je skutečně ve hvězdách, jaký bude mít dosavadní měnová politika efekt. Pokud se inflace přehoupne přes těch 10 %, reálně hrozí, že měnová autorita v podobě ČNB bude muset ještě více přitvrdit. Ale nestane se tak dříve, dokud neuběhne nějaký časový test.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.