Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bublina na obzoru? Jak dlouho může ještě růst index S&P 500? | Burza s odstupem

Jak dlouho může ještě růst index S&P 500 a je jeho růst udržitelný? Proč nadále padají ceny Bitcoinu i dalších kryptoměn? Obří plány Amazonu v Německu by mohly podpořit tamní skomírající ekonomiku.

Bublina na obzoru? Jak dlouho může ještě růst index S&P 500? | Burza s odstupem
Zdroj: deeply.cz

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři!

Máme za sebou další týden na finančních trzích a opět je o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, jak dlouho může ještě růst index S&P 500, proč nadále padají ceny Bitcoinu i dalších kryptoměn a také o obřích plánech Amazonu v Německu, které by mohly podpořit tamní skomírající ekonomiku.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Americké akcie rostly. Zisky se však rozšířily

Americké akcie zaznamenaly během zkráceného obchodního týdne mírné zisky (trhy byly ve středu zavřené kvůli svátku Juneteenth), což pomohlo indexu S&P 500 dosáhnout nových historických maxim.

V tomto týdnu se také projevily mírné známky rozšíření růstu a rotace na trhu, kdy hodnotové akcie překonaly růstové akcie – z hlavních benchmarků vykázal vůbec nejslabší výkonnost index Nasdaq 100.

Začátek týdne také přinesl další důkazy o tom, že uvolňující se poptávka po práci a klesající úspory mohou vést k větší opatrnosti spotřebitelů.

V úterý ministerstvo obchodu oznámilo, že se maloobchodní tržby v květnu podle předběžných odhadů zvýšily pouze o 0,1 %, zatímco v dubnu klesly o směrem dolů revidovaných 0,2 %.

Pozoruhodné je, že tržby v barech a restauracích klesly o 0,4 %, což signalizuje zejména menší zbytné výdaje americký spotřebitelů.

Také tržby v obchodech s potravinami však klesly o 0,4 %, což možná odráží nedávné snížení cen některých kategorií potravin, protože údaje o maloobchodních tržbách nejsou očištěny o inflaci.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Jak dlouho ještě může trvat rekordní rally na akciovém trhu?

Další den, další rekordní hodnota. Index S&P 500 letos překonal očekávání všech – neustále překonává nová maxima a ve čtvrtek dokonce poprvé v historii krátce překonal hranici 5 500 bodů.

Tímto tempem by největší americký index mohl do konce roku překonat svůj rekord z roku 2021, kdy dosáhl 70 historických maxim. Kdykoli však přijde řeč na rekordní maxima, nejsou daleko řeči o bublinách.

Rekordní rally:

Na začátku této rekordní série indexu S&P 500 možná stála velkolepá sedmička, ale vytáhnout index z celoroční rutiny byla týmová práce – i když se horké trendy, jako jsou umělá inteligence a léky na hubnutí, postaraly o většinu práce.

Index si letos zatím připsal 15,22 % – a investiční banky jako Citigroup, Goldman Sachs předpovídají další růst díky kvalitním výsledkům, vyšším ziskům a úspěchu menších společností.

  • V úterý dosáhlo 10 % členů indexu S&P 500 nového 52týdenního maxima – zatímco 66 % se nachází nad svým 200denním průměrem, což poukazuje na rostoucí trend.
  • Cílová cena indexu S&P 500 stanovená společností FactSet pak nyní činí 5 924 bodů, což naznačuje, že analytici na základě zisků očekávají v příštích 12 měsících růst o dalších přibližně 9 %.

Kdy nás čeká splasknutí bubliny a čeká nás vůbec?

Navzdory tomu, že se k rallye přidává stále více společností, je index S&P 500 koncentrovanější než kdykoli předtím. Tři největší akcie indexuNvidia, Microsoft a Applenyní představují rekordních 21 % indexu.

Téměř polovina zisků indexu pak pochází z pouhých čtyř akcií, což vzbuzuje obavy z tržní bubliny podobné té z přelomu tisíciletí. Podle Nira Kaissara, zakladatele společnosti Unison Advisors, je však dnešní S&P 500 levnější a kvalitnější.

  • Index S&P 500 se obchoduje za 22násobek forwardových zisků, což je mírně nad historickými úrovněmi, ale výrazně pod 30násobkem během dotcom bubliny v roce 1999.
  • Oproti počátku 90. let se ziskové marže společností v indexu S&P 500 ztrojnásobily ze 4 % na 12 % a v indexu je méně nadhodnocených akcií.

Je tu však jeden háček. Index S&P 500 je možná v nejlepší kondici, v jaké kdy byl, ale významní finanční manažeři zdůrazňují, že výnosy z minulého desetiletí jsou neudržitelné – a v budoucnu by mohlo být obtížné je zopakovat.

Společnosti BlackRock a Vanguard předpovídají, že americké akcie budou v příštích 10 letech dosahovat ročních výnosů pouze 5,4 %, respektive 3-5 %, což je méně než třetina ročních výnosů zaznamenaných od roku 2010.

Skutečnou obavou proto nemusí být bublina nebo korekce, ale zpomalení růstu cen akcií.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 za posledních 12 měsíců

Optimismus Wall Street ohledně umělé inteligence neodpovídá realitě – většina firem ji stále nepoužívá

Skeptičtí analytici stále častěji zpochybňují, zda technologie umělé inteligence přinese takové výnosy, které ospravedlní masivní investice.

Parmy Olson z agentury Bloomberg uvádí, že podniky umělou inteligenci nepřijímají – což zpochybňuje užitečnost těchto nástrojů, jejich dlouhodobou životaschopnost a rekordní rally na americkém trhu.

  • Pouze 5 % amerických společností využívá AI – počet vedoucích představitelů podniků, kteří plánují v příštích 12 měsících zvýšit investice do AI, se od začátku roku snížil z 93 % na 63 %.
  • Analýza společnosti Sequoia zjistila, že technologické firmy dosáhly v loňském roce výnosů z produktů umělé inteligence ve výši pouhých 3 miliard dolarů, zatímco průmysl ve stejném období utratil za čipy Nvidia více než 50 miliard dolarů, díky čemuž akcie Nvidia od začátku roku 2023 vzrostly o masivních 784 %.

Olson zdůrazňuje, že se zastánci umělé inteligence vyjadřují k možným případům využití této technologie nejasně, což vyvolává otázky ohledně užitečnosti a připravenosti umělé inteligence pro běžné použití.

Slibovat investorům “boha AI” bude fungovat jen tak dlouho, dokud si investoři nezačnou klást ty správné otázky.

Vývoj ceny akcií Nvidia od začátku roku 2023

Načítání
Načítání
Koupit akcie Nvidia! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropské akcie se částečně zotavily z výrazného propadu v předcházejícím týdnu

V předcházejícím týdnu ztratil STOXX Europe 600 po výsledích voleb do Evropského parlamentu více než 2 % hodnoty a třeba italské akcie klesly o více než 6 %. Tentokrát však evropské akcie napsaly opačný příběh.

Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil o 0,85 % výše, protože se zdálo, že obavy z politické nejistoty opadly a vyhlídky na uvolnění měnové politiky ECB se zlepšily.

Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách také rostly. Německý index DAX získal 0,96 %, francouzský index CAC 40 si připsal 1,67 % a britský index FTSE 100 přidal 1,18 %. Nejvýraznější zisk si pak připsal italský FTSE MIB, který stoupl o 2,12 %.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Bank of England drží sazby na stejné úrovni stejně jako Norges Bank. Švýcarská centrální banka sazby snížila

Bank of England podle očekávání ponechala svou hlavní úrokovou sazbu beze změny na 16letém maximu 5,25 %. Sedm členů Výboru pro měnovou politiku hlasovalo pro zachování sazeb na stejné úrovni a pouze dva členové podpořili snížení na 5 %.

Podle některých členů bylo rozhodnutí jemně vyvážené a potenciálně signalizuje, že se tvůrci měnové politiky blíží ke snížení výpůjčních nákladů v letošním roce.

Celková míra inflace se ve Spojeném království v květnu snížila na cílovou hodnotu centrální banky 2 % z 2,3 % v předchozím měsíci. Jádrová inflace, která nezahrnuje potraviny a energie, se snížila na 3,5 % z dubnových 3,9 %. Inflace ve službách ve výši 5,7 % však byla vyšší, než očekával konsenzus.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj základní úrokové sazby Bank of England za poslední 3 roky
Vývoj základní úrokové sazby Bank of England za poslední 3 roky

Švýcarská centrální banka pokračuje ve své velmi benevolentní měnové politice

Švýcarská centrální banka na druhém zasedání v řadě snížila sazby o čtvrt procenta a snížila tak svou základní úrokovou sazbu na 1,25 %. V doprovodném prohlášení uvedla, že inflační tlaky se od předchozího čtvrtletí snížily.

Norská centrální banka Norges Bank mezitím ponechala svou sazbu na úrovni 4,5 %. Uvedla, že na základě svého současného hodnocení výhledu a rovnováhy rizik pravděpodobně ponechá základní úrokovou sazbu na této úrovni po zbytek roku a poté ji bude postupně snižovat.

Amazon investuje 10 miliard euro do rozšíření cloudu a logistiky v Německu

Americká technologická a maloobchodní společnost Amazon investuje v Německu 10 miliard euro, protože poptávka po jejích cloudových službách a maloobchodním zboží v největší evropské ekonomice stále roste.

Oznámení zvyšuje celkovou částku plánovaných investic společnosti v Německu na 17,8 miliardy eur.

Větší část této částky, 8,8 miliardy eur, vynaloží do roku 2026 na rozšíření cloudové infrastruktury své výpočetní jednotky Amazon Web Service (AWS), protože v Evropě vidí rostoucí potenciál v technologiích založených na umělé inteligenci.

Německý kancléř Olaf Scholz ocenil investici, která letos vytvoří více než 4 000 pracovních míst, slovy, že podtrhuje atraktivitu země pro investory.

Berlín se potýká s hospodářským poklesem vyvolaným vysokými náklady na energie a úrokovými sazbami a také nedostatečnými investicemi, které jsou částečně způsobeny byrokracií.

Index PX si v týdnu připsal necelé procento

Index PX v týdnu posílil o necelé procento a zakončil týdenní obchodování na hodnotě 1 532 bodů. Index posiloval zejména v první polovině týdne a ve čtvrtek a pátek stagnoval.

Z nejvíce obchodovaných titulů pražské burzy mírně oslabily pouze akcie ČEZ. Bankovní akcie Komerční banky a Monety si připsaly přibližně procento. O více než 2 % pak posílily akcie Philip Morris a akcie Erste Group.

Indexu se tak investorům podařilo částečně vrátit téměř 2% ztrátu z předcházejícího týdne.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Kryptoměnový trh se propadá již druhý týden v řadě

Pro Bitcoin to byl další nezajímavý týden, kdy se toto hlavní kryptoaktivum pohybovalo do strany. O víkendu vstoupilo pod hranici 64 500 dolarů a kolem nedělní 10. hodiny se obchoduje za 64 400 dolarů, čímž si za posledních sedm dní připsalo další týdenní ztrátu, a to 2,81 %.

Je to mimořádné zklamání vzhledem k tomu, že MicroStrategy tento týden nakoupila další bitcoiny za 786 milionů dolarů, které podle zakladatele společnosti nikdy neplánuje prodat.

Přesto poptávku MicroStrategy přebil nápor prodejního tlaku ze strany dalších dlouhodobých bitcoinových velryb, včetně německé vlády.

Širší trh s kryptoměnami začíná ztrácet dynamiku kvůli nedostatku poptávky nových investorů. Z toho vyplynulo, že se většina meme mincí založených na momentu, jako jsou Pepe, Dogecoin, Shiba Inu a Dogwifhat, v tomto týdnu propadla o 2 %, 8 %, 12 %, respektive 29 %.

Toncoin také ztratil část své hybnosti z minulého týdne a klesl o 3 % poté, co předtím vzrostl na historická maxima díky hypu z projektů v rámci svého herního ekosystému. Podle tržní kapitalizace zůstává v první desítce kryptoměn a dokonce se mu podařilo předstihnout Dogecoin, před kterým má nyní náskok 600 milionů dolarů.

Tržní dynamice do jisté míry vzdoruje Ethereum. Jeho cena se kolem nedělní 10. hodiny pohybuje nad úrovní 3 500 dolarů, což znamená přibližně procentní ztrátu za poslední týden.

Solana – hlavní konkurent pro Ethereum v oblasti smart kontraktů – měla méně štěstí a tento týden se propadla o dalších téměř 7 % na 134,7 dolaru.

Ani kryptoakcie si tento týden nedokázaly udržet růstovou dynamiku. Coinbase klesla o 8 %, MicroStrategy se propadla o 2 % a DeFi Technologies – která po nákupu Bitcoinu na začátku června prudce vzrostla – se tento týden propadla dokonce o 30 % poté, co se na internetu rozšířily zprávy, které o společnosti vzbuzují pochybnosti.

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců

Cena ropy opět rostla

Cena ropy navázala na vývoj z předcházejícího týdne a opět rostla. Americká ropa WTI zakončila týdenní obchodování poprvé od konce dubna nad cenou 80 dolarů za barel, když si v průběhu týdenního obchodování připsala více než 3% zisk.

Globální ropný benchmark – ropa Brent – také rostl, i když nikoliv tak výrazně. Po přibližně 2% týdenním zisku zakončila ropa Brent týdenní obchodování nad hodnotou 84 dolarů za barel – rovněž nejvyšší cena od konce dubna.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Nepříliš zajímavý vývoj jsme pak sledovali u drahých kovů. Fyzické zlato drobně oslabilo a zakončilo týdenní obchodování na úrovni 2 322 dolarů za unci. Nejaktivněji obchodovaný srpnový futures kontrakt se momentálně obchoduje o 13 dolarů výše.

Cena stříbra se pak téměř vůbec nezměnila. Fyzické stříbro zakončilo týdenní obchodování na úrovni 29,52 dolaru za unci. Nejaktivněji obchodovaný červencový futures kontrakt stříbra se nyní obchoduje o 6 centů výše.

Co mě tento týden zaujalo:

Ke zlatu se dnes ještě jednou vrátíme v rámci naší rubriky číslo týdne. Zlato totiž získává půdu pod nohama, když přibližně 60 % centrálních bank plánuje v příštích pěti letech zvýšit své zásoby zlata – oproti asi 38 % v loňském roce, uvádí Světová rada pro zlato. Proto jako číslo týdne volíme 60.

Číslo týdne

Mezinárodní měnový fond sice zaznamenává pokles podílu dolaru na světových devizových rezervách, a to z více než 70 % v roce 2000 na asi 55 % do roku 2023.

Centrální banky mu ale dávají “zlatý punc” tím, že své rezervy zásobují zlatými pruty a cihličkami a, jak asi tušíte, zlato je obchodované právě v americkém dolaru.

Navzdory rekordním cenám zlata se totiž centrální banky z vyspělých ekonomik hlásí ke zlatu, které je ceněno pro svou stabilitu v krizích – což vede centrální banky k tomu, že investují do tohoto geopoliticky neutrálního aktiva, aby se zajistily proti nejistotám.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.