Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Historická dominance: Microsoft, Apple a Nvidia Tvoří 20 % indexu S&P 500

Nvidia, Apple a Microsoft nyní tvoří více než pětinu hodnoty indexu S&P 500, což je nejvyšší koncentrace hodnoty tří firem v jednom sektoru za posledních více než 40 let. Jejich dominance vyvolává otázky ohledně jejich nadhodnocení.

Publikováno
Historická dominance: Microsoft, Apple a Nvidia Tvoří 20 % indexu S&P 500
Zdroj: depositphotos.com

Velká trojka amerických firem v roce 2024 se nyní soustředí výhradně na technologie. Microsoft, Apple a Nvidia mají každá hodnotu přes 3 biliony dolarů.

Tržní kapitalizace Nvidie se ve čtvrtek odpoledne poprvé přehoupla přes tuto hranici. Díky tomu nyní tato trojice tvoří více než 20 % celé tržní kapitalizace indexu S&P 500 ve výši 44,4 bilionu dolarů.

Podle příspěvku Charlieho Bilella, hlavního tržního stratéga společnosti Creative Planning, na sociální síti X, se jedná o nejvyšší koncentraci tří společností v indexu přinejmenším od roku 1980. Trh nikdy nebyl tak silně koncentrován na vrcholu pouze v jednom sektoru.

Zdroj: Charlie Bilello / X
Váha 3 největších akcií v indexu S&P 500 od roku 1980
Váha 3 největších akcií v indexu S&P 500 od roku 1980

Například v roce 2008 připadalo 10 % tržní kapitalizace indexu na Exxon Mobil, krále maloobchodu Walmart a lídra v oblasti spotřebního zboží Procter & Gamble.

Dokonce i v roce 1999, na vrcholu dotcom bubliny, tvořily technologické společnosti – Microsoft a Cisco Systems – pouze dvě ze tří největších společností v indexu S&P 500. Třetí byla General Electric. Tyto akcie v té době tvořily 12 % tržní hodnoty indexu.

Jsou technologické akcie nadhodnocené?

Tato koncentrace v technologiích by mohla signalizovat, že jsou špičkové technologické společnosti značně nadhodnocené a budou se muset vrátit zpět na zem. Situace, kdy trh vzhůru táhne úzká skupina akcií, jako je tomu nyní, čas od času nastává, ale nikdy netrvá dlouho.

Nvidia si v letošním roce připsala zisk okolo 150 %. Obchoduje se za přibližně 45násobek zisku na akcii, který by měla v příštím roce vyprodukovat (forward P/E), a dokonce více než 100násobek klouzavého zisku (P/E).

Vývoj ceny akcií Nvidia od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Silná poptávka po jejích jednotkách pro zpracování grafiky, které se používají v systémech umělé inteligence, jež zaujaly Wall Street, vedla k výraznému růstu tržeb a zisků a k nákupní horečce akcií.

Rallye Nvidie v posledních týdnech nabrala na obrátkách, protože akcie společnosti včera prošly splitem v poměru 10 ku 1. To znamená, že jedna akcie Nvidie, která se v pátek obchodovala za více než 1 000 dolarů, bude v pondělí ráno k mání okolo 100 dolarů a bude tak dostupnější širšímu spektru investorů.

Ačkoli rozdělení nemění tržní hodnotu společností, může díky snížení ceny učinit akcie přístupnějšími pro drobné investory. V případě Nvidie se jednoduše zvýší počet akcií v oběhu desetinásobně a cena akcií se sníží na desetinu úrovně před rozdělením.

Dokonce ani akcie Microsoft a Apple, které v letošním roce výrazně zaostaly za zisky Nvidie, nejsou zrovna levné. Microsoft má forwardové P/E více než 35, zatímco Apple je oceněn na téměř třicetinásobek předpokládaných zisků.

Pro srovnání, index S&P 500 se obchoduje na 22násobku předpokládaných zisků v roce 2024.

Microsoft je stejně jako Nvidia vnímán jako hráč na poli umělé inteligence díky své investici do OpenAI, tvůrce ChatGPT. Akcie Apple pak v poslední době rostly díky nadějím, že i ona konečně představí strategii AI, možná na své celosvětové vývojářské konferenci, která začíná v pondělí.

Přesto si akcie Microsoftu letos připsaly “jen” něco kolem 15 %, zatímco Apple vzrostl o zhruba 5 %. Nejsou tak hlavním důvodem letošní zvýšené závislosti indexu S&P 500 na technologiích a je poměrně znepokojující, jak rychle šla Nvidia nahoru a jak velkou váhu má nyní v indexu.

Vývoj ceny akcií Microsoft a Apple od začátku roku

Aktuální cena
Změna
Microsoft / MSFT
Načítání
Načítání
Načítání
Apple / AAPL
Načítání
Načítání
Načítání

Někteří investoři se zřejmě chovají, jako by Nvidia byla jediným vítězem závodu v oblasti umělé inteligence. Obchodníci však možná zaujímají krátkozraký přístup. Existuje mnoho dalších technologických akcií, které budou těžit z exploze poptávky po AI.

Sázky investorů na boom umělé inteligence se zaměřuje výhradně na společnost Nvidia, ale v tomto sektoru jsou i další důležité společnosti a ne všechny jsou čipové. Za všechny lze zmínit Oracle, CrowdStrike, Palo Alto Networks, Palantir nebo Snowflake.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.