Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je velký triumf Elona Muska vítězstvím i pro Teslu? Proč Bitcoin krvácí? | Burza s odstupem

Jak reagovali akcionáři na plány Applu v oblasti umělé inteligence a jaké další vítězství si připsal Elon Musk? Které kryptoměně se momentálně daří mnohem více než Bitcoinu? Je na čase se zbavit evropských akcií.

Je velký triumf Elona Muska vítězstvím i pro Teslu? Proč Bitcoin krvácí? | Burza s odstupem
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři!

Máme za sebou další týden na finančních trzích a opět je o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, jak reagovali akcionáři na plány Applu v oblasti umělé inteligence, jaké další vítězství si připsal Elon Musk, jaké kryptoměně se aktuálně daří mnohem více než Bitcoinu a zda je na čase se zbavit evropských akcií.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Velmi koncentrovaný růst akciových trhů pokračuje

Americké indexy zakončily týden rozporuplně růstem, přičemž index S&P 500 a Nasdaq 100 se dotkly nových maxim, zatímco indexy akcií s malou tržní kapitalizací vykázaly ztráty.

Růst trhu však zůstal již druhý týden po sobě mimořádně koncentrovaný, přičemž stejně vážená verze indexu S&P 500 zaostala za svým známějším protějškem váženým podle kapitalizace o více než 2 %.

V souvislosti s tím se zdálo, že nadšení z potenciálu umělé inteligence poskytuje pokračující vítr do plachet akciím souvisejícím s technologiemi a růstovým akciím, které překonaly hodnotové akcie s největším rozdílem od března 2023 (461 bazických bodů).

Tento týden byl také pozoruhodný tím, že akcionáři schválili výplatní balíček generálního ředitele společnosti Tesla Elona Muska ve výši zhruba 48 miliard dolarů (ve formě akcií Tesla), což mohlo částečně odrážet nadšení z jeho snahy o autonomní řízení vozidel.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Oznámení společnosti Apple o umělé inteligenci nechává mnoho důvodů k zamyšlení

Po netrpělivém očekávání plánů Applu, který chce dohnat téměř všechny ostatní technologické giganty, jejichž plány v oblasti umělé inteligence již byly oznámeny, se svět během pondělního zahájení konference Worldwide Developers Conference (WWDC) 2024 konečně dočkal.

Vzhledem k tomu, že prodeje iPhonů zpomalují a tržby již dva roky stagnují, investoři doufají, že tyto inovace podpoří růst a udrží Apple konkurenceschopný vůči společnostem Microsoft a Google.

  • Co je nového? Po desetiletém čekání představil Apple aplikaci kalkulačky na iPadu, spolu se zrcadlením obrazovky iPhonu a náhlavní soupravou Vision Pro, která se rozšiřuje do dalších osmi zemí včetně Číny.
  • Co ještě? Nové možnosti přizpůsobení domovské obrazovky, zefektivnění správy na iPhonu a Macu, univerzální správce hesel a další.

A produkt, na který jsme všichni čekali:

Je to oficiální. Apple se spojil s OpenAI, aby do ekosystému iOS zavedl funkce podobné ChatGPT. To vše je součástí “Apple Intelligence”, nové platformy, kterou viceprezident společnosti Apple popsal jako “umělou inteligenci pro nás ostatní”.

Tato integrace umělé inteligence do aplikací, jako jsou Siri, Fotky a Mapy, nabízí funkce, jako je shrnutí článků, e-mailů a zpráv na bázi umělé inteligence.

Investoři reagovali původně na oznámení Applu vlažně a akcie v pondělí oslabily. V dalším průběhu týdne však výrazně vzrostly o cca 8 % a dostaly se na historicky nejvyšší cenu.

Vývoj ceny akcií Apple za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Muskův odměnový balíček a přechod Tesly do Texasu má zelenou

Kde je vůle, tam si Musk cestu najde. Ve čtvrtek akcionáři společnosti Tesla znovu schválili Muskův odměnový balíček ve výši 48 miliard dolarů – přestože čelil námitkám soudce z Delaware, který minulý měsíc nárok na tuto odměnu zrušil a tvrdil, že je nepřiměřený.

  • Drobní investoři pomohli Muskovi jeho balíček prosadit a přehlasovali vlivné firmy, jako je Glass Lewis, a institucionální akcionáře, jako je CalPERS, kteří byli proti “nadměrnému” balíčku.
  • Musk schválení oslavil na sociální síti X s tím, že prošlo “velkým rozdílem”, což způsobilo, že cena akcií Tesla vzrostla o více než 3 %.

V Texasu je všechno lepší:

Elon si vedle balíčku kompenzací připsal další dvě vítězství.

Akcionáři rovněž schválili přesun společnosti z obchodně orientovaného státu Delaware do Texasuo tendenci velkých amerických firem přesouvat svá sídla právě do tohoto státu jsme psali již minulý týden.

Tento strategický krok by mohl pomoci otupit budoucí výzvy vůči Muskovu odměnovému balíčku. Drobní investoři si navíc udrželi spojence v představenstvu, jako je Kimbal Musk, což upevnilo Muskův trvalý vliv na firmu.

Vývoj ceny akcií Tesla za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Evropské akcie zasáhl děsivý propad

Celoevropský index STOXX Europe 600 v týdnu ztratil více než 2 % hodnoty, protože politická nejistota podkopala důvěru v trhy po silném výsledku krajně pravicových stran ve volbách do Evropského parlamentu, které se konaly o předchozím víkendu.

Propadům se nevyhnula žádná z hlavních evropských burz. Nejtěžším ztrátám čelil italský index FTSE MIB, který klesl o téměř 6 %. Necelá 3 % ztratily německé akcie a téměř 4 % i francouzské akcie.

Jednookým králem mezi slepými se tak stal britský index FTSE 100, který skončil jen o 1,19 % lehčí.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Na evropských trzích převládá politické riziko a nejistota

Evropské trhy zahájily týden nejistě, když je tížilo politické riziko poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval k uspořádání předčasných parlamentních voleb koncem června poté, co volby v Evropské unii ukázaly široký posun směrem k pravicovým a krajně pravicovým stranám.

Mezitím komentáře prezidentky Evropské centrální banky, Christine Lagardeové, která potvrdila, že restriktivní měnová politika v Evropě neskončila – a že v dohledné době nelze očekávat další snižování úrokových sazeb – náladu příliš nepovzbudily.

Výnosy dluhopisů rostly

Nejisté politické prostředí se výrazně projevilo i na evropských dluhopisových trzích. Vládní dluhopisy se na začátku týdne prudce prodávaly, přičemž desetileté výnosy francouzských a španělských dluhopisů vzrostly na nejvyšší úrovně v tomto roce a ke konci týdne nakonec klesly.

Například desetiletý výnos Francie vzrostl oproti závěru minulého týdne o více než 20 bazických bodů na úterních zhruba 3,34 %, protože předčasné volby zvýšily obavy o již tak křehké veřejné finance země. Mezitím výnosy německých dluhopisů klesly, zřejmě v důsledku snahy o bezpečí v reakci na situaci ve Francii.

Povzbuzení evropským trhům obecně přineslo zejména oznámení údajů o spotřebitelské inflaci v USA, které byly v polovině týdne nižší, než se očekávalo, a podnítily rally na evropských akciových trzích.

To oživilo naděje, že v letošním roce může dojít ještě k více než jednomu snížení úrokových sazeb v USA. Tato povzbudivá nálada se však ukázala jako krátkodobá, neboť komentáře Fedu po jeho červnovém zasedání zřejmě potvrdily jediné snížení sazeb do konce roku 2024.

Index PX poměrně výrazně oslabil

Index PX v týdnu oslabil o téměř 2 % a zakončil týdenní obchodování na hodnotě 1 515 bodů. Index oslaboval po celý týden s výjimkou středy a důvody k jeho oslabení byly víceméně stejné jako v celé Evropě – politická nejistota spojená s výsledky voleb do Evropského parlamentu.

Z nejvíce obchodovaných titulů pražské burzy mírně posílily pouze akcie Philip Morris. Drobné ztráty si naopak připsaly akcie ČEZ, akcie Komerční banky a akcie Monety.

Do výrazně záporného teritoria stáhly index PX akcie Erste Group, které zejména díky pátečnímu propadu v týdnu odepsaly přes 5 %. Jejich vývoj do značné míry souvisel s vývojem ceny bankovních akcií v západní Evropě.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Bitcoin v týdnu klesl, opět zářil Toncoin

Příval vzrušení kolem úrokových sazeb a toků peněz do ETF se tento týden ukázal jako negativní pro cenu Bitcoinu.

Přední kryptoměna se v pátek propadla až na 65 018 dolarů, čímž se přiblížila 30dennímu minimu. Kolem nedělní 11. hodiny se obchoduje přeci jenom výše – na úrovni 66 200 dolarů, což je za poslední týden pokles o 4,47 %.

V pátek přitom společnost AllianceBernstein předpověděla, že by Bitcoin mohl příští rok dosáhnout ceny 200 000 dolarů.

Ethereum za stejné období kleslo o necelá 4 % na 3 550 dolarů, a to přesto, že předseda SEC, Gary Gensler, potvrdil, že ETF na Ethereum tu bude brzy.

Krom Bitcoinu a Etherea se ještě hůře dařilo dalším sledovaným mincí – BNB, Cardano a Solana ztratily za posledních 7 dní mezi 6 a 11 % hodnoty.

Uprostřed těchto nevýrazných výkonů to byl Toncoin, který si tento týden ukradl show a v pátek vzrostl na nové historické maximum 8,25 dolaru za kus. Mince navázaná na Telegram se v neděli dopoledne obchoduje za 7,82 dolaru a za poslední týden vzrostla o 10 %.

Toncoin se dostal na devátou příčku mezi kryptoměnami podle tržní kapitalizace s hodnotou 19 miliard dolarů a jeho rally je oprávněná. Toncoin je nativní měnou The Open Network, která v květnu předstihla Ethereum v počtu denně aktivních adres – ve čtvrtek jich měla 547 000 oproti 407 000 u Etherea.

Mnoho mincí ekosystému Toncoin se v rámci tohoto boomu rovněž zvedlo. Klikací hra Notcoin založená na Telegramu vzrostla v pátek o 20 % a nese si tak svou dynamiku poté, co v březnu dosáhla 35 milionů uživatelů.

Hamster Kombat – další klikací hra založená na Toncoinu – minulý týden dosáhla 100 milionů hráčů a na příští měsíc plánuje uvedení vlastního tokenu.

Další obětí Telegramu v žebříčku tržní kapitalizace může být Dogecoin, který tento týden klesl o 7 % na tržní kapitalizaci 19,6 miliardy dolarů.

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců

Cena komodit po několika týdnech vzrostla

Cena ropy tentokrát nenavázala na vývoj z předcházejících týdnů, a naopak poměrně výrazně vzrostla o necelá 4 %. Americká ropa WTI tak zakončila týdenní obchodování lehce nad cenou 78 dolarů za barel.

Globální ropný benchmark – ropa Brent – se pak po krátkém výletu pod cenu 80 dolarů za barel opět vrátil na tuto cenu a zakončil týdenní obchodování na ceně 82,60 dolaru za barel.

IEA varuje, že ropný vrchol bude mít pro trhy s ropou “následky”

U ropy se tentokrát zastavíme o něco více. Neboť Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v týdnu varovala, že se blíží vrchol pro trhy s ropou a také bod zlomu, který by měl nastat okolo roku 2030.

Vzhledem ke zpomalení růstu poptávky po ropě agentura varuje, že producenti budou brzy čerpat více ropy, než je potřeba – což povede k dosud nevídané úrovni volných kapacit.

Podle IEA by tento přebytek mohl mít významné důsledky pro trhy s ropou, včetně velkých producentů ropy, jako jsou ExxonMobil a Chevron, a pro obchodní bloky s ropou, jako je OPEC+.

Růst volné čerpací kapacity ropy je důsledkem zpomalující se poptávky a nárůstu produkce v důsledku přechodu světa na ekologičtější energii.

Při pohledu do budoucna by se trh s ropou mohl potýkat s hojnou nabídkou oproti mírnící se poptávce, což by mohlo vést k historicky vysokým úrovním nevyužité těžební kapacity podobným těm, které byly pozorovány během pandemie COVID-19.

To by mohlo vést ke snížení cen ropy a k nutnosti přizpůsobit strategii producentů ropy, zejména v americkém břidlicovém sektoru a v bloku OPEC+.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Po slabším předcházejícím týdnu tentokrát rostla i cena drahých kovů. Fyzické zlato si připsalo zisk 1,66 % a zakončilo týdenní obchodování na úrovni 2 332 dolarů za unci. Nejaktivněji obchodovaný srpnový futures kontrakt se pak obchoduje ještě o 17 dolarů výše.

Zisk 1,35 % pak zapsalo i stříbro. Fyzické stříbro zakončilo týdenní obchodování na úrovni 29,56 dolaru za unci. Nejaktivněji obchodovaný červencový futures kontrakt stříbra se pak obchoduje o 7 centů výše.

Co mě tento týden zaujalo:

Investoři se v květnu vrhli na ETF a v popředí zájmu byly americké akcie, které získaly 56 miliard dolarů z celkových 116 miliard dolarů vložených do burzovně obchodovaných fondů (ETF). Americké akcie tak získaly v květnu 48 % globálních investic do ETF, proto jako číslo týdne volíme 48.

Číslo týdne

Většina investic směřovala do amerických akcií, ale značný zájem byl také o evropské akcie a sektor veřejných služeb.

Do ETF na dluhopisy s vysokým výnosem přiteklo 5,4 miliardy dolarů, což je nejsilnější příliv od listopadu, a to díky jejich atraktivním vysokým výnosům.

Za posledních deset let vzrostla aktiva v ETF téměř 4x, zatímco v podílových fondech pouze o 71 %.

Dnes mohou investoři najít ETF téměř na cokoli, včetně ETF na jednu akcii s pákovým efektem, ETF zaměřených na společnosti v odvětví hubnutí a letos debutujícího spotového ETF na Bitcoin a na obzoru je ETF na Ethereum.

Zdá se, že ETF jsou jednoznačně favority mnoha investorů, a tento trend nevykazuje žádné známky zpomalení.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.