FinexAkcieBitcoin za 100 tisíc dolarů?! V Česku začala krypto revoluce. Dolar v ohrožení? | Burza s odstupem
Bitcoin za 100 tisíc dolarů?! V Česku začala krypto revoluce. Dolar v ohrožení? | Burza s odstupem
Wall Street mezi rekordy a propady, Trump znovu hýbe světem a Bitcoin pokořil hranici 100 tisíc dolarů. Přinášíme vám shrnutí nejdůležitějších událostí, které otřásly trhy v uplynulém týdnu.
Přihlaste se k odběru našeho akciového newsletteru a už vám nic neuteče.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Od rekordů na Wall Street přes hrozby BRICS+ až po kryptoměnový průlom. Podívejte se, co všechno hýbalo trhy v tomto nabitém týdnu – tohle si nemůžete nechat ujít!
Co se dnes dozvíte?
Trump hrozí BRICS+ tvrdými cly: Odklon od dolaru bude draze zaplacen!
Evropské akcie zazářily! Co stojí za jejich nečekaným úspěchem?
Bitcoin prolomil 100 tisíc dolarů! Co znamená české ANO kryptoměnám?
A to samozřejmě není vše. Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.
Hlavní americké indexy se v týdnu vyvíjely smíšeně
Hlavní akciové indexy skončily smíšeně v týdnu, kdy indexy S&P 500 a Nasdaq 100 pokračovaly v dosahování rekordních hodnot, zatímco index Russell 2000 po týdnech, kdy dosahoval lepších výsledků než jeho kolegové s většími kapitalizacemi, klesl.
Měřeno indexy Russell 1000, růstové akcie překonaly hodnotové akcie o 553 bazických bodů (5,53 %), což je největší rozpětí od týdne končícího 17. března 2023.
Výkonnost jednotlivých sektorů byla rovněž značně rozptýlená, neboť akcie společností zaměřených na spotřební zboží, komunikační služby a informační technologie za týden posílily o více než 3 %.
Akcie energetických společností a veřejných služeb a materiálů – více hodnotově orientované segmenty trhu – na druhé straně poklesly o více než 3 %.
Trump vyhrožuje zemím BRICS+ 100% clem, pokud se “odkloní od dolaru”
Donald Trump ještě ani nenastoupil do úřadu, ale už si nárokuje vítězství.
Nově zvolený prezident pohrozil zemím ekonomické aliance BRICS+ stoprocentními cly, pokud se “odkloní od dolaru” nebo se pokusí “nahradit mocný americký dolar” vlastní měnou.
BRICS+, původně tvořená členy Brazílií, Ruskem, Indií, Čínou a Jihoafrickou republikou, se rozrostla o země severní Afriky a Blízkého východu.
Přestože se mnohé z těchto zemí začaly od dolaru diverzifikovat, chybí jim infrastruktura pro vydávání jednotné měny – což pro tyto země představuje problém.
BRICS+ představuje 45 % světové populace, 44 % produkce ropy a 28 % světového HDP. Navzdory své ekonomické váze však tento blok nikdy vážně neusiloval o společnou vojenskou nebo rezervní měnu.
To umožňuje nově zvolenému prezidentovi vyhlásit vítězství svým agresivním postojem a zalíbit se příznivcům, kteří se zemí BRICS+ obávají.
BRICS+ se však může samo ocitnout v problémech kvůli strukturálním, ideologickým a ekonomickým rozdílům mezi členy – Brazílie se stala posledním LatAm státem, který zdůraznil obavy z rostoucích vazeb s Čínou, což přispělo k problémům tohoto bloku.
AT&T se zbavuje mediálních aktiv a zaměřuje se na mobilní a širokopásmové služby, což přináší vysoké zisky
Na první pohled není na přenosu dat z bodu A do bodu B nic sexy, ale mobilnímu operátorovi se daří, když se zaměřuje na zdánlivě podřadný byznys. Ještě nedávno tomu tak nebylo.
V předchozím desetiletí AT&T učinila velké kroky v oblasti médií, když koupila giganta v oblasti placené televize DirecTV a mediální společnost Time Warner.
Protože ji však tížily ztráty, společnost se obou podniků zbavila – a nyní je odměněna za to, že se znovu zaměřila na to, co funguje.
AT&T zažívala během deseti let akvizic a prodeje svých mediálních aktiv vzestupy a pády – od začátku roku 2024 však akcie společnosti vzrostly o 38,4 %, přestože se potýkala s úniky dat a výpadky.
Generální ředitel AT&T, John Stankey, který není svázán klesajícími aktivy, nastínil nové cíle pro své dva velké podniky: bezdrátové sítě (kde je třetím největším poskytovatelem v USA) a širokopásmové služby.
Oba podniky rostly v posledních letech jednociferným tempem, ale AT&T zůstává odhodlána vyplácet čtvrtletní dividendu ve výši 0,28 dolaru, což při současných cenách představuje výnos 4,72 %.
Společnost také plánuje pokračovat v těchto vysokých výplatách spolu s 40 miliardami dolarů ve zpětném odkupu akcií v příštích několika letech. Není divu, že investoři tyto kroky kvitují.
Panevropský index STOXX Europe 600 skončil v týdnu o 2,12 % výše, protože se zmírnily obavy z politické nestability ve Francii. Zdálo se také, že trhy očekávají rychlejší uvolňování měnové politiky ze strany Evropské centrální banky.
Rostly i hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách. Italský FTSE MIB posílil o 4 %, podobně jako francouzský index CAC 40. Německý DAX si připsal dokonce více než 4 % a drobně si polepšil i britský index FTSE 100.
Francouzská vláda se hroutí
Ve Francii se zhroutila menšinová vláda premiéra Michela Barniera poté, co parlament podpořil návrh na vyslovení nedůvěry, který předložily Národní shromáždění (NR) a levicová Nová lidová fronta s cílem zmařit navrhovaný rozpočet na rok 2025.
V důsledku toho se výnosový spread mezi německými a francouzskými desetiletými dluhopisy – měřítko politického a finančního rizika v eurozóně – v jednu chvíli zvýšil na 90 bazických bodů, což je nejvíce od roku 2012.
Rozdíl se pak snížil pod 80 bazických bodů, když prezident Emmanuel Macron prohlásil, že v příštích dnech jmenuje nového premiéra a sejde se s politickými lídry z levice i pravice, aby vytvořil novou “vládu obecného zájmu”.
Nokia přináší 5G sítě na bitevní pole
Nokia prochází jasnou metamorfózou – od ikonických nezničitelných cihlových telefonů až po vojenskou techniku. Finský goliáš se zaměřuje na oblasti s vysokým růstem a vyvíjí přenosné sítě 5G pro komunikaci na bojišti.
Vzhledem k tomu, že se očekává, že nastupující Trumpova administrativa zvýší globální výdaje na obranu, patří Nokia mezi několik velkých technologických firem usilujících o lukrativní vládní zakázky.
V loňském roce Nokia koupila společnost Fenix Group se sídlem ve Virginii, poskytovatele komunikačních služeb pro vojenské účely, a integrovala s ní “platformu 5G Nokia, aby nabídla komplexní řešení bezdrátové komunikace.
Divize nyní dokončuje plně flexibilní a samostatně konfigurovatelnou síť, kterou je možné přenášet v batozích vojáků – umožňuje širokopásmovou komunikaci v terénu bez existující infrastruktury.
Nová hranice Silicon Valley:
Technologičtí giganti od společnosti Meta po OpenAI se předhánějí v získávání armádních zakázek, přičemž startupy zaměřené na obranu, jako Palantir a Anduril, již vydělaly stovky milionů.
Přestože většina produktů umělé inteligence “zatím není tak užitečná”, roční rozpočet amerického ministerstva obrany stále bobtná a v roce 2024 se přiblíží bilionu dolarů.
Miu Miu ve vlastnictví Prady září, zatímco trh s luxusem padá
Zatímco ochlazující se trh ohrožuje vysokou módu, Miu Miu zažívá skvělé chvíle. Rebelská sesterská značka italského módního domu Prada dosáhla ve 3. čtvrtletí ohromujícího 105% nárůstu tržeb, zatímco konkurence klopýtá.
Tento pozoruhodný výkon pomohl mateřské společnosti Prada zvýšit tržby meziročně o 18 % a dosáhnout na 3,8 miliardy eur za prvních devět měsíců roku 2024.
Značka Miu Miu, kterou v roce 1992 založila vnučka OG Prady, Miuccia Prada, se smyslem pro experimentování a riskování skutečně odlišuje.
Odvážný sortiment značky, který zahrnuje kalhoty s flitry za 4 300 eur a kontroverzní minisukně, zastínil “umírněný luxus”, který prosazují společnosti LVMH a Kering, vlastník značky Gucci, jejichž akcie od začátku roku klesly o 15 %, respektive 43 %.
Co stojí za tímto kouzlem:
Poté, co Miuccia Prada najala Rafa Simonse jako spolutvůrce značky Prada, přesunula své zaměření na Miu Miu a změnila její pozici ze značky pro mladé na značku pro “mladé duchem”.
Virální momenty značky, jako například 70letá čínská lékařka procházející se po pařížském molu, jí pomohly ovládnout náročný čínský trh – opět se ukázalo, že pozornost je novou měnou.
České akcie se opět vrátily na růstovou trajektorii
Pražská burza rostla již 8. z posledních 9 týdnů, když index PX posílil o 1,44 % a dosáhl úrovně 1 709 bodů.
Nedařilo se akciím ČEZ, které nenavázaly na 5% a 1% růst z předcházejících dvou týdnů a tentokrát odepsaly 2,4 %. V záporných číslech se pak obchodovaly i akcie Moneta.
Naopak se výrazně dařilo akciím Erste Group a Komerční banky, které si připsaly zisky přes 4 %. Akcie Erste Group si pak už v letošním roce připsaly více než 50% zisk. V kladných číslech se pak obchodovaly i akcie Philip Morris.
Bitcoin pokořil 100 tisíc dolarů! Kryptoměny dostaly v Česku zelenou!
Bitcoin se v průběhu týdne konečně podíval nad úroveň 100 tisíc dolarů a navzdory následným turbulencím a propadu se kolem nedělní půl 12. obchoduje na úrovni 99 400 dolarů, což představuje 7denní zisk okolo 2,5 %.
Ještě lépe se dařilo altcoinům – Ethereum v průběhu týdne pokořilo hranici 4 000 dolarů a v neděli dopoledne se obchoduje jen těsně pod touto úrovní s týdenním ziskem přes 7 %.
Více než 10% týdenní zisk si pak připsaly BNB a Cardano, které se tak bezpečně drží nad úrovní 1 dolaru. Jediná z námi sledovaných kryptoměn, která drobně ztratila, byla v týdnu Solana.
Kryptoměny v Česku: Schválení časového testu a nové regulace
Nový zákon přináší dlouhodobým investorům daňové úlevy díky časovému testu – investice do kryptoměn držené déle než tři roky budou osvobozeny od daně. Cílem je integrace digitálních aktiv do finančního systému a zvýšení ochrany spotřebitelů.
Podle nových pravidel bude na trh dohlížet Česká národní banka, která zajistí informovanost klientů o povaze kryptoaktiv.
Tento legislativní rámec se rovněž shoduje s evropskou regulací MiCA, jež stanovuje přísné standardy proti praní špinavých peněz a zajišťuje transparentnost obchodů.
Schválení zákona podpořily všechny politické strany. Politická shoda tak ukazuje na vůli podpořit české krypto firmy a přilákat nové investory, což otevírá dveře rozvoji tohoto dynamického sektoru v tuzemsku.
Z hlavních komodit se dařilo pouze stříbru
Cena ropy tentokrát zlevňovala. Americká ropa WTI zakončila týdenní obchodování lehce nad cenou 67 dolarů za barel a za celý týden její cena oslabila o více než 1,5 %.
Klesla i cena globálního ropného benchmarku – ropy Brent – který se ke konci pátečního obchodování usadil nad cenou 71 dolarů za barel a za týden odepsal rovněž okolo 1,5 % hodnoty.
Cena zlata pak navázala na propad z předchozího týdne, když tento drahý kov tentokrát ztratil necelé 1 % hodnoty a zakončil týdenní obchodování na hodnotě 2 632 dolarů za unci.
Nejaktivněji obchodovaný únorový futures kontrakt zlata se pak momentálně obchoduje o 23 dolarů výše.
Na rozdíl od zlata však tentokrát drobně rostla cena stříbra. Fyzické stříbro zakončilo týdenní obchodování na ceně 30,97 dolaru.
Nejaktivněji obchodovaný březnový futures kontrakt stříbra se pak obchoduje dokonce o 52 centů výše.
Co mě tento týden zaujalo:
Pokud jde o vyhledávání informací, desetiletí trvající nadvláda Googlu nad internetovým vyhledáváním je nyní v ohrožení.
Dominance tohoto technologického giganta na americkém trhu s vyhledáváním a reklamou vykazuje známky oslabení, protože mladší uživatelé opouštějí tradiční metody vyhledávání a alternativy poháněné umělou inteligencí získávají na síle.
Podle prognóz společnosti eMarketer tato smršť problémů hrozí, že podíl Googlu na trhu poprvé v historii sledování klesne pod 50 %. Proto jako číslo týdne volíme 50.
Podíl Googlu na trhu se snižuje, protože zákazníci stále častěji začínají vyhledávat produkty na Amazonu, zatímco se rozšiřuje vliv TikToku s 3 miliardami denních vyhledávání.
Stejně tak OpenAI nabírá špičkové talenty ze společností Google a Meta a posiluje svou službu ChatGPT na 250 milionů aktivních uživatelů týdně.
Google na to reaguje vlastními souhrny generovanými umělou inteligencí, čímž potenciálně urychluje svůj vlastní úpadek snížením počtu kliknutí na organické a placené výsledky.
Tento posun má dopad na finance společnosti, přičemž se předpokládá ztráta příjmů vydavatelů ve výši 2 miliard dolarů a 8% pokles míry prokliků na reklamy oproti loňskému roku, což znamená znepokojivý trend pro její hlavní obchodní činnost.
💡 Co nás čeká následující týden:
Následující týden bude na trzích poměrně nabitý. Z makroekonomických zpráv by vám určitě neměla ujít středeční zpráva o americké inflaci a čtvrteční zasedání ECB, kde se bude jednat o změnách úrokových sazeb.
V týdnu bude také vyhlašovat hospodářské výsledky řada technologických firem: Oracle (v pondělí), Adobe (ve středu) a Broadcom (ve čtvrtek).
Vaší pozornosti by pak neměly ujít ani hospodářské výsledky GameStop (v úterý) a Costco (čtvrtek) – zejména, pokud akcie těchto společností držíte.
Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord server, kde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.
Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.