Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Banky zvyšují úroky na spořicích účtech – O kolik si můžete polepšit?

Publikováno
Banky zvyšují úroky na spořicích účtech – O kolik si můžete polepšit?
Zdroj: Depositphotos.com

Současná hodnota inflace je daleko vyšší, než jsme byli zvyklí v minulých letech. Zdražují se energie, potraviny, stavební materiály i služby. Drtivé dopady inflace pociťují ve svých peněženkách všichni lidé bez rozdílu. Česká národní banka se snaží všemi dostupnými prostředky inflaci zpomalit a dlouhodobě ji udržet v přijatelných mezích. Jedním z protiinflačních nástrojů měnové politiky je zvyšování úrokových sazeb.

Někteří ekonomové se vyslovili proti tomuto opatření, protože zdražuje úvěry a zpomaluje hospodářský růst. Vedlejším efektem je posilování hodnoty české koruny vůči zahraničním měnám. Čeští exportéři jsou pak pro své zahraniční zákazníky dražší.

Naproti tomu přináší pozitivní efekt v podobě rostoucích sazeb u spořicích produktů. V posledních letech se úroky na spořicích účtech prakticky rovnaly nule. To mnoho lidí přinutilo hledat jiné alternativy, jak zhodnotit peníze.

Jistě jste zaznamenali, že úroky na spořicích účtech začaly postupně narůstat. Sice stále nepokryjí inflaci, ale rozhodně vám pomohou zpomalit její dopady na vaše úspory. Banky se v současné době předhánějí, kdo nabídne vyšší úrok. Hranice 3 % již byla pokořena, padne i hranice 4 %?

Byli jste klienty ING bank? Dojděte si do Raiffeisenbank pro úrok až 3,60 %

V loňském roce začala Raiffeisenbank přebírat klienty od ING bank a těmto klientům začala nabízet speciální bonusy. Vytvořila pro ně Spořicí účet TOP, který má od 7. 2. 2022 nastavené nové hranice pásmového úročení. Vklady do 300 000 Kč jsou úročeny sazbou 2,6 %, od této částky jsou pak 0,2 %.

Od 1. 3. 2022 mohou získat bývalí klienti ING bank bonus 1 %. Úrok se tedy může vyšplhat až na 3,6 %.

Bonusovou sazbu však nemůže získat každý, musíte splnit podmínky aktivního využívání služeb banky. Mezi tyto podmínky patří alespoň 3x do měsíce zaplatit kartou a zároveň musí být tyto platby zaúčtovány v měsíci, kdy bude připsán i úrokový bonus.

Pokud máte u Raiffeisenbank založený Spořicí účet XL, tak ani vy nepřijdete zkrátka. Od 1. 3. 2022 banka zvyšuje úrokovou sazbu na 3 % ročně.

Zvýšení úroků oznámila i Equa bank, která je v současné době součástí Raiffeisenbank. Od 1. 3. 2022 zvyšuje úrokovou sazbu na Spořicím účtu HIT z 2,5 % na 3 %. Na tento úrok však dosáhnou jen ti, kteří zaplatí v daném měsíci alespoň 3x kartou nebo mají v Equa bank investice v hodnotě minimálně 50 000 Kč.

Úrok více než 3 % a peníze kdykoliv k dispozici

Některé banky zareagovaly na rostoucí úrokové sazby již během února. Hello bank nabízí spořicí účet bez podmínek a od 1. 2. 2022 zvýšila úrokovou sazbu z původních 1,8 % na 3,1 %. Bohužel toto úročení platí pouze pro částky do 200 000 Kč. Vklady nad 200 000 Kč vám úročeny nebudou.

Toto omezení neplatí u Trinity bank, která nemá nastavený horní limit pro úročení vkladu. Aktuálně jí běží reklamní kampaň Dobrý klient, ve které nabízí stávajícím i novým klientům úrok 3,18 % ročně na Spořicím účtu Výhoda +.

Úrokovou sazbu pro vklady do 250 000 Kč zvyšovala během února i Air Bank. Od 11. 2. 2022 se mohou její klienti radovat z úroku 3 % namísto původních 2,5 %.

Podporovat klienty ve spoření se snaží i Banka Creditas. Její Spořicí účet + je úročen základní sazbou 2,8 %. Ta v našem srovnání sice nepatří k nevyšším, ale z pohledu trhu spořicích účtů je stále velice solidní. Nyní mají nový i stávající klienti možnost získat bonusovou sazbu 0,8 % v případě, že na účet převedou peníze z jiné banky. Nové vklady tak mohou dosáhnout na úrok3,6 %.

Kombinace spoření a investování přináší až 4 %

Zajímavou možností může být kombinace spořicího účtu a investování. Díky investiční složce máte šanci dosáhnout na vyšší úrok, než je u standardních spořicích účtů. Na příklad Spořicí konto Bonus Invest od Komerční banky slibuje zhodnocení až 4 %. Československá obchodní banka nabízí na svém účtu Duo Profit úrok 3,5 %. Jelikož tyto účty v sobě kombinují spoření a investování do podílových fondů je třeba kromě úroku zvážit i případné investiční poplatky, které se u investiční složky mohou vyskytovat.

Zajímavá možnost se nabízí i klientům, kteří investují prostřednictvím J&T Banky. Pokud jsou vaše investice vyšší než 100 000 Kč, můžete získat Spořicí účet J&T s úrokem 3 %. Účet má jednodenní výpovědní lhůtu. Díky tomu máte své peníze druhý den k dispozici.

Spořit, nebo investovat?

Je tedy v současné nejisté době vhodnější spoření nebo investování? Vyplatí se mít spořicí účet, když i přes rostoucí úroky stále nepokrývá inflaci? Obecně platí, že každý, komu na jeho penězích záleží, by měl mít ve svém portfoliu spořicí i investiční složku. Spoření by mělo sloužit k uložení finanční rezervy pro případ nějaké nepříjemné a neočekávané události.

Investování by naopak mělo být dlouhodobějšího charakteru a nemělo by plnit roli spořicího účtu. Pokud byste se spoléhali jen na investice, mohlo by stát, že volatilní akciové trhy poklesnou v okamžiku, kdy peníze nejvíc potřebujete. Mohli byste tak přijít o víc, než o kolik vás připraví inflace.

Spořicí účet má tedy stále svoji důležitou roli v řízení a správě osobních financí.

Líbil se vám tento článek?
54
32

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎