Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
logo fio banka
Fio konto spořicí účet v EUR – Recenze, poplatky, podmínky
logo fio banka
Fio konto spořicí účet v EUR
logo fio banka

Fio konto spořicí účet v EUR – Recenze, poplatky, podmínky

Poslední aktualizace recenze 30. 3. 2024 | Veronika Cvejnová

Základní informace o Fio konto spořicí účet v EUR

Běžný úrok 0,00 % p.a.
Bonusový úrok (max. sazba) 0,00 % p.a.
Sjednání online Ano
Běžný účet podmínkou Ano

V nabídce Fio banky jsou kromě spořicího účtu Fio konto, Fio spořicího účtu a termínovaného vkladu také cizoměnové vklady. Jedním z nich je spořicí účet Fio konto v EUR, který se však aktuálně úročí čistou nulou, tedy 0,00 % p.a.

Součástí účtu jsou dvě bezkontaktní platební karty MasterCard, neomezené převody peněz u Fio banky a možnost odesílat peníze na jeden externí účet u jiné banky. Fio má dále v nabídce termínované vklady s obnovou v cizí měně, v recenzi si je krátce představíme.

Poznámka

Spořicí účet Fio konto nabízí maximální úrokovou sazbu 5,50 % p.a. do částky 200 000 Kč. Zřízení, vedení a zrušení účtu je zdarma.

Recenze Fio banky

Fio banka vznikla v roce 1993 a byla původně zaměřená na obchodování s cennými papíry. O tři roky později se z ní stala družstevní záložna a teprve až v roce 2010 se stala bankou. Jedná se o ryze českou banku s českými majiteli. Svým klientům nabízí běžné bankovní produkty pro osobní i firemní finance. A jejich počet neustále roste. V roce 2015 měla 500 000 klientů, ke konci roku 2022 už se ale pyšnila 1 250 000 klientů.

Ve Fio bance se soustředí především na poskytování kvalitní bankovních služeb a zároveň zprostředkovávají obchod s cennými papíry. Jelikož poskytují účty zdarma, jejich zisk plyne především z úroků z hypoték, podnikatelských úvěrů nebo ze zprostředkování obchodů na burzách.

O kvalitě banky dostatečně hovoří pravidelně získaná ocenění. V roce 2022 si dokonce vydobyla trojnásobné nejvyšší umístění v soutěži Zlatá koruna 2022. První místo si odnesl osobní účet, podnikatelský úvěr a investiční aplikace e-Broker. Stříbrnou korunu pak získal účet pro podnikatele.

Fio banka se zaměřuje na různé finanční oblasti a výčet jejich aktivit je velmi obsáhlý. Veškeré informace o bance si můžete přečíst v naší podrobné recenzi.

Teď už k recenzi tohoto produktu. Co vám nabídne spořicí účet Fio konto v EUR od Fio banky? Jak jej založit? A skutečně vás nic nestojí?

Co nabízí spořicí účet Fio konto v EUR?

Spořicí účet Fio konto v EUR vám aktuálně nenabídne žádné úročení. Úroková sazba činí 0,00 % p.a. a banka navíc požaduje minimální zůstatek 10 EUR.

Součástí účtu jsou dvě bezkontaktní platební karty MasterCard. Můžete neomezeně přeposílat peníze mezi účty vedenými u Fio banky a na jeden externí účet u jiné banky.

Na spoření lze zdarma sjednat a provádět trvalé příkazy, není ale možné provádět inkaso a SIPO platby.

Poznámka

Chcete vědět, jaké sazby nabízí jiné spořicí účty? Podívejte se na přehledné srovnání spořicích účtů 2024.

Termínovaný vklad s obnovou v EUR

V rámci cizoměnových vkladů Fio banka ještě nabízí termínovaný vklad s obnovou v měně EUR. I zde je však úroková sazba prakticky nulová. “Nejvíce” banka nabídne u vkladů na 60 měsíců, a to rovnou 0,22 % p.a. Kvůli takto nízké sazbě nemá ani smysl si vklad zakládat.

Doba, po kterou jsou vklady vázány, se pohybuje od 1 týdne až po 5 let. Vzhledem k tomu, že se jedná o termínovaný vklad s obnovou, pokud jej vkladatel nechce zrušit, dochází po uplynutí vázací doby k automatické obnově vkladu za podmínek platných k datu obnovy. Vklad lze navýšit nebo z něj vybírat k datu obnovy.

Předčasný výběr je možný, ale je zatížen sankčním poplatkem: platná úroková sazba x (počet dní do splatnosti / 365), minimálně však 40 EUR.

Termínované vklady jsou ze zákona pojištěné a jejich sjednání i vedení je zdarma. Minimální zůstatek na vkladu je 100 EUR. Jako klient Fio banky si můžete termínovaný vklad sjednat v Internetbankingu nebo Smartbankingu, případně můžete zajít na některou z poboček.

Zdroj: Fio.cz
Termínovaný vklad s obnovou v EUR
Úrokové sazby u termínovaného vkladu s obnovou v EUR

Termínovaný vklad s obnovou v USD

Termínované vklady s obnovou si můžete sjednat také v amerických dolarech. Avšak ani u tohoto produktu není úročení nijak závratné. Nejvíce získáte u vkladů na 60 měsíců, kde banka nabízí 0,25 % p.a.

I zde lze vklad uložit na 1 týden až 5 let. Minimální zůstatek činí 100 USD. Platí zde také stejné pravidlo, co se týče automatické obnovy vkladu. Tedy pokud vkladatel vklad nezruší, dochází po uplynutí vázací doby k automatické obnově vkladu. Sjednání i vedení je zdarma, peníze jsou ze zákona pojištěné.

Termínovaný vklad lze sjednat v Internetbankingu nebo ve Smartbankingu, případně na pobočce. Předčasný výběr je možný, ale je zatížen sankčním poplatkem: platná úroková sazba x (počet dní do splatnosti / 365), minimálně však 50 USD.

Zdroj: Fio.cz
Termínované vklady s obnovou v USD
Úrokové sazby u termínovaného vkladu s obnovou v USD.

Sazebník poplatků Fio konto v EUR

Fio konto v eurech vás poplatky rozhodně příliš nezatíží. V podstatě platíte jen za výběry z cizích bankomatů (pokud nemáte kartu Visa, se kterou jsou zdarma také výběry z bankomatů ostatních bank). Vzhledem k tomu, že většina lidí využívá spořicí účty k ukládání peněz a ne k výběru, nemusí vás stát ani korunu.

Sjednání, vedení a zrušení účtu je samozřejmě zdarma. Stejně tak dvě bezkontaktní platební karty, převody mezi účty vedenými u Fio banky a převod na jeden externí účet u jiné banky.

  • Vedení účtu: 0 Kč
  • Převod z účtu na účet v rámci banky: 0 Kč
  • Příchozí platba v Kč z jiné banky: 0 Kč

Další informace o poplatcích si můžete kdykoliv přečíst v aktuálním ceníku fio.cz.

Založení Fio konta

Pokud chcete u Fio banky spořit, a ještě nejste jejím klientem, je podmínkou sjednání běžného účtu u Fio na pobočce. Jestliže nechcete nikam chodit, můžete si běžný účet sjednat také online a k němu pak přes internetové nebo mobilní bankovnictví spořicí účet. Ke zřízení účtu potřebujete:

  • platný občanský průkaz a druhý doklad totožnosti,
  • číslo původního účtu (pokud nemáte účet u Fio),
  • telefonní číslo.

Spořicí účet můžete založit i dětem, kterým ještě nebylo 18 let. Ovšem musíte je doprovodit na pobočku a mít s sebou jejich doklad totožnosti.

Pokud jste se rozhodli založit spořící účet online, musíte začít se založením Fio běžného účtu. Vyplníte online žádost, nahrajete dva doklady totožnosti, číslo mobilního telefonu, e-mail, sken dokladu o vedení jiného běžného účtu. Ten je důležitý kvůli potvrzovací platbě ve výši 1 Kč, kterou musíte zaslat na svůj nový Fio účet.

Banka vám následně zašle 1 halíř s aktivačním kódem. Na e-mail vám přijde smlouva, kterou aktivačním kódem uvedete v platnost. Máte běžný účet u Fio? Pak stačí v internetovém bankovnictví kliknout na Nový produkt/Založit Fio konto v EUR.

Jak se přihlásit ke spořicímu účtu Fio?

Ke svému Fio kontu se přihlašujete přes internetové bankovnictví na stránkách Fio banky a v mobilní aplikaci Smartbanking. Internetbanking spustila v České republice Fio banka jako první a je logické, že si po několika letech žádal změnu.

K té došlo v roce 2015 a rozhodně o něm lze říci, že je moderní, přehledné a jednoduše se ovládá. Příjemné jsou především některé funkce jako přehled o pohybech na účtu, šablony, filtry, správa platebních karet nebo funkce Fio servis pro zaslání dotazů bance.

Pro chytré telefony a tablety bylo vyvinuté mobilní bankovnictví, které v roce 2017 získalo první místo v soutěži Zlatá koruna. Přes mobilní telefon můžete kdykoliv zdarma kontrolovat stav účtu, dívat se do historie transakcí, zadávat platební příkazy, měnit nastavení platebních karet, číst zprávy od banky apod. Funguje pro Android i pro iOS.

Další produkty od Fio banky

Pro koho je Fio konto v EUR vhodné?

Vzhledem k nulovému úročení nemá vůbec smysl si tento spořicí účet sjednávat. Ano, sjednání a vedení je zdarma, nabízí se zde i několik výhod, jako možnost disponovat dvěma platebními kartami nebo posílat peníze na externí účet zdarma. Ale to vše je naprosto zbytečné, pokud spořicí účet neplní svou funkci, tedy nezhodnocuje vložené peníze výhodnou úrokovou sazbou.

Fio banka ještě nabízí termínované vklady s obnovou v cizí měně, ale i zde je úroková sazba velmi nízká a nevyplatí se kvůli tomu na 5 let peníze u Fio banky ukládat.

Fio konto v EUR asi není to pravé ořechové. Zkuste se podívat na termínovaný vklad IQ MAXI vklad od Max Banky, který lze vést také v eurech nebo amerických dolarech. Úroková sazba sice není nijak závratná, ale nabídne více než tento spořicí účet.

Hodnocení Finex.cz

Spořicí účet v eurech bez úročení

Je skvělé, že banka nabízí spořicí účet v měně EUR, ale bohužel již zapomněla úročit vklady na tomto účtu. Proto se tento produkt zcela minul účinkem. Banka ještě nabízí dva termínované vklady v eurech a dolarech, přičemž i zde je velmi nízký úrok a nemá smysl o tomto vkladu uvažovat. Jedinou výhodou je, že všechny tyto cizoměnové spořicí produkty nabízí sjednání i vedení zdarma a možnost zřídit si je online. Pokud jste klientem Fio banky, a pouze si chcete odložit eura nebo dolary bokem, možná vám v takovém případě postačí. Ale peníze vám před inflací ani trochu neochrání.

Přehled poplatků a parametrů pro spořicí účet Fio konto v EUR

Obecné informace o produktu
Jméno produktuFio konto spořicí účet v EUR
PoskytovatelFio banka
Typ účtu Spořicí účet
Účty v cizích měnách
Měna účtuEUR
Sjednání online
Bankovnictví
Internet banking
Zabezpečení bankingu Uživatelské jméno + heslo / bankovní identita
iOS aplikace
Android aplikace
Další informace
Pásmové úročení
Vedení účtu0 Kč
Počáteční vklad10 EUR
Běžný úrok 0,00 % p.a.
Bonusový úrok (max. sazba) 0,00 % p.a.
Běžný účet podmínkou
Minimální zůstatek10 EUR
Převod z účtu na účet v rámci banky0 Kč
Příchozí platba v Kč z jiné CZ banky0 Kč
Podmínka pro úrokŽádné podmínky.
Vklady0,00 % p.a. na celý zůstatek
Maximální výše spořeníNeuvádí.
Připisování úrokůMěsíčně.
Pojištění vkladů
Sazebník úrokových sazeb https://www.fio.cz/o-nas/dokumenty-ceniky/ceniky-sazebniky
Sazebník poplatkůhttps://www.fio.cz/o-nas/dokumenty-ceniky/ceniky-sazebniky
Ohodnoťte produkt Fio konto spořicí účet v EUR
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Produkty, které by vás mohly zajímat