FinexAkcieAlphabet a Tesla oslavují, Meta trpí! Která kryptoměna zastínila Bitcoin? | Burza s odstupem
Alphabet a Tesla oslavují, Meta trpí! Která kryptoměna zastínila Bitcoin? | Burza s odstupem
Hospodářské výsledky technologických gigantů poslaly akciové trhy vzhůru. Proč akcie Alphabet vystřelily ke hvězdám? Která firma překonává ve světě luxusu LVMH?
Hezký den, vážení čtenáři! Máme za sebou další týden na finančních trzích a opět je o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, že hospodářské výsledky technologických gigantů poslaly akciové trhy vzhůru, proč akcie Alphabet vystřelily ke hvězdám a která firma překonává ve světě luxusu LVMH.
Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.
Hned úvodem bych se chtěl omluvit pravidelným čtenářům, protože příští burza s odstupem vyjde až za 14. dní – v příští týdnu budu na dovolené.
Americké akcie přerušily sérii ztrát
Indexu S&P 500 i dalším hlavním americkým indexům se podařilo přerušit sérii tří týdenních ztrát, protože investoři reagovali na nejrušnější týden ve výsledkové sezóně za první čtvrtletí.
Na konci týdne analytici oslovení společností FactSet očekávali, že celkové zisky společností z indexu S&P 500 vzrostly v prvním čtvrtletí oproti předchozímu roku o 3,7 %, přičemž jak procento společností, které vykázaly pozitivní ziskové překvapení, tak i rozsah ziskových překvapení byly vyšší než jejich desetileté průměry.
Akcie Alphabet po odkupu vlastních akcií za miliardy dolarů a oznámení dividendy prudce vzrostly
Akcie Alphabet, mateřské společnosti Googlu, se vzpamatovaly z nepříliš úspěšného měsíce, kdy se povětšinou pohybovaly do strany a v závěru týdne prudce vzrostly o přibližně 10 %. Stačilo, aby společnost rozdala investorům miliardy dolarů.
Odkupy a dividendy pomáhají zvyšovat ceny akcií tím, že investory odměňují hotovostí jen za to, že akcie drží – jsou však také kritizovány za to, že uměle navyšují cenu akcií bez zlepšení základního podnikání.
Oznámení přišlo v rámci zprávy o výsledcích hospodaření za první tři měsíce roku, ve kterých Alphabet překonal očekávání analytiků Wall Street v oblasti tržeb i zisku.
Tržby za toto čtvrtletí dosáhly více než 80,5 miliardy dolarů (oproti očekávaným 78,75 miliardy dolarů), což je o 15 % více než ve stejném období předchozího roku. Společnost rovněž vykázala 57% meziroční nárůst zisku na téměř 23,7 miliardy dolarů.
Philip Morris říká cigaretám “ne” – a vyplácí se mu to
S klesajícím prodejem cigaret se Philip Morris vydává vstříc budoucnosti bez kouře. Kontroverzní tabáková značka zaznamenala v prvním čtvrtletí 8,3% nárůst prodejů.
Přispěla k tomu rostoucí poptávka po nikotinových sáčcích Zyn, jejichž dodávky vzrostly o 80 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, a zařízeních pro zahřívání tabáků IQOS, jejichž prodej se v prvním čtvrtletí zvýšil o 21 %.
Philip Morris má velké plány na diverzifikaci a chce, aby do roku 2025/2026 více než polovina příjmů společnosti pocházela z jiných než cigaretových výrobků – a dvě třetiny do roku 2030.
To kontrastuje s konkurenční společností Altria, která utratila více než 20 miliard dolarů za akvizici vape giganta Juul, jen aby čelila zákazu prodeje jeho výrobků, což vedlo k poklesu tržeb.
Jen Zyn dílkem do vítězné skládačky?
Philip Morris získal švédskou značku nikotinových sáčků Zyn před dvěma lety za 16 miliard dolarů – a agresivní marketingová kampaň udělala ze sáčků nečekaný “zlepšovák výkonu”.
Někteří zákonodárci nyní volají po federálním zásahu proti Zynu, zejména vzhledem k jeho popularitě mezi dospívajícími.
I když se však sáčky staly na sociálních sítích virální, Zyn stále zaostává za ostatními nekuřáckými alternativami – v loňském roce jej používalo pouze 1,5 % dospívajících kuřáků – stále zde tak zůstává obrovský prostor pro růst.
I nadále se potvrzuje úzká korelace mezi americkým a evropským akciovým trhem – když americké akcie klesají, evropské dělají totéž, a naopak.
Celoevropský index STOXX Europe 600 skončil v týdnu o 1,74 % výše. K lepší náladě přispělo zmírnění napětí na Blízkém východě a některé povzbudivé výsledky hospodaření podniků.
Hlavních akciové indexy v největších evropských ekonomikách se rovněž posunuly vpřed. Německý DAX si připsal 2,38 %, francouzský index CAC 40 přidal 0,25 % a italský FTSE MIB stoupl o 0,97 %. Britský index FTSE 100 pak vystoupal na nová historická maxima a připsal si 3,09 %.
Hermès neochvějně vládne luxusnímu sektoru
V náročné situaci v oblasti luxusního zboží se společnost Hermès stala jasným lídrem a v prvním čtvrtletí se pochlubila masivním 17% nárůstem tržeb.
Tím se dostala před své rivaly LVMH a Kering – jejichž tržby vzrostly o 2 %, respektive poklesly o 10 %. Dominance Hermès není ničím novým – již čtyři roky zastiňuje konkurenci v turbulentním sektoru luxusního zboží.
Francouzská společnost zaznamenala v Asii (bez Japonska) 14% nárůst tržeb, což je vzhledem ke zpomalující poptávce po luxusním zboží v Číně významné vítězství.
Věrnost značce zůstává silná díky poptávce po její proslulé kabelce Birkin – která se nedávno dostala na titulní stránky novin kvůli žalobě, podle níž museli zákazníci před získáním tohoto symbolu luxusu předem utratit peníze i za jiné zboží.
Přes odolnost Hermès předpovídají analytici pro trh s luxusem celkově další průměrný rok s mírným 1-4% růstem, protože jsou spotřebitelské výdaje tlumeny problémy v Číně, vysokou inflací a rostoucími úrokovými sazbami.
Proto se značky jako Gucci zaměřují na ještě bohatší zákazníky – spíše než na cenově citlivou tzv. “aspirační” klientelu.
Jestřábi v ECB jsou ohledně snižování sazeb po červnovém zasedání opatrní
Řada tvůrců politiky Evropské centrální banky naznačila, že pokud nedojde k ekonomickým šokům, očekávají v červnu snížení úrokových sazeb.
Zdá se však, že komentáře jestřábů zpochybňují následné snižování výpůjčních nákladů. Prezident německé Bundesbanky Joachim Nagel ve svém projevu uvedl, že po červnovém rozhodnutí nemusí nutně následovat série snížení sazeb vzhledem k současné nejistotě.
Členka Výkonné rady ECB, Isabel Schnabelová, zdůraznila, že největší obavy vzbuzuje inflace ve službách. “Objevuje se konsenzus, že nás možná čeká poměrně hrbolatá poslední míle,” řekla.
V eurozóně rostla podnikatelská aktivita
Podle průzkumů nákupních manažerů zpracovávaných společností S&P Global rostla podnikatelská aktivita v eurozóně v dubnu nejrychlejším tempem za téměř rok, a to díky oživení v odvětví služeb.
První odhad kompozitního indexu nákupních manažerů (PMI) v eurozóně, který zahrnuje sektor služeb a zpracovatelský průmysl, dosáhl hodnoty 51,4 oproti březnovým 50,3 bodu.
Konsenzuální prognóza počítala s indexem PMI na úrovni 50,7 bodu – hodnoty nad 50 znamenají expanzi.
Index PX v týdnu mírně oslabil
Index PX v týdnu ztratil přibližně půl procenta a zakončil obchodování na hodnotě 1 545 bodů. V úterý se mu však podařilo dosáhnout milníku, když uzavřel obchodování na nejvyšší hodnotě za posledních 16 let – 1 564,82 bodu.
Na propadu indexu pražské burzy se nejvýrazněji podílely akcie ČEZ, které v týdnu odepsaly téměř 2 %. Dokonce přes 5 % v týdnu ztratily akcie Moneta. Ty se však v pátek poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu 9 korun na akcii, tato ztráta je tak pouze technického rázu, jinak by i akcie Moneta (podobně jako index PX) skončily týdenní obchodování v kladných číslech.
Cena největší kryptoměny se před sobotní 13. hodinou nachází lehce pod úrovní 63 tisíc dolarů, což znamená, že Bitcoin za posledních 7 dní ztratil procento. Svého týdenního maxima však dosáhl v úterý, kdy pokořil úroveň 67 tisíc dolarů.
Z dalších významných kryptoměn ztratily i Cardano a Solana, která se obchoduje za 136 dolarů, přestože ve středu dosáhla týdenního maxima 159 dolarů za minci.
Naopak se dařilo druhé největší kryptoměně dle tržní kapitalizace – Ethereu. To se po sobotním obědě obchoduje nad úrovní 3 100 dolarů a za posledních 7 dní si připsalo téměř 3 % – středeční týdenní maximum se pak nachází ještě o 100 dolarů výše. Přes 7 % si pak v týdenním srovnání připsalo BNB.
Jaké novinky z kryptosvěta by vám bezesporu neměli ujít?
Množství Tetheru na kryptoměnových burzách roste. Odráží to aktuální ochlazení na trhu s kryptoměnami? Co to znamená pro trh?
Kryptoměně, která ještě ani nevznikla, již lidé svěřili 77 miliard korun. Jak je to možné?
Obrat na komoditním trhu – roste cena ropy a cena drahých kovů klesá
Po výrazném poklesu v předcházejícím týdnu tentokrát cena ropy mírně vzrostla. Americká ropa WTI si připsala více než 2 % azakončila týdenní obchodování pod cenou 84 dolarů za barel.
O přibližně 1,5 % pak vzrostl i globální ropný benchmark – ropa Brent, který se na závěr pátečního obchodování usadil nad cenou 88 dolarů za barel.
Po několik týdnu trvajícím růstu pak tentokrát klesly ceny drahých kovů. Zlato si v týdnu připsalo ztrátu rovná 2 % a zakončilo týdenní obchodování na hodnotě 2 340 dolarů za unci. Nejaktivněji obchodovaný červnový futures kontrakt zlata také ztratil a obchoduje se momentálně o 10 dolarů výše.
Klasicky bylo více volatilní stříbro. To ztratilo v týdnu téměř 5 % své hodnoty. Fyzické stříbro zakončilo týdenní obchodování na úrovni 27,20 dolaru za unci. Nejaktivněji obchodovaný květnový futures kontrakt stříbra se pak obchoduje na podobné hodnotě.
Co mě tento týden zaujalo:
S komoditami bude souviset i aktuální číslo týdne. Čína, která je známá jako přední producent a kupec zlata, tento drahý kov nejen těží, ale i nakupuje v takové míře jako nikdy předtím.
Čínská centrální bankanakupuje zlato již 17 měsíců v řadě – s cílem odklonit své rezervy od amerického dolaru navzdory souvisejícím vysokým nákladům a oslabujícímu jüanu. Jedná se o nejdelší nepřetržitý nákup zlata v zemi a důležitou složku letošní rallye této komodity na rekordní maxima. Proto jako číslo týdne tentokrát volíme 17.
Za poslední dva roky Čína dovezla více než 2 800 tun zlata a v prvním čtvrtletí letošního roku zažila 34% nárůst dovozu ve srovnání s loňským rokem.
V Číně ale díky poptávce kupující zlata platí prémii až 89 dolarů za unci oproti mezinárodním cenám. Historický průměr je přitom 7 dolarů. Tato trvalá prémie svědčí o silné a trvalé poptávce po zlatě v této zemi.
Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord server, kde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.
Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.