Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Šílenství? Čistý zisk Tesly klesl více než o polovinu. Akcie ale vyletěly o 10 %

Výsledky Tesly za 1. čtvrtletí odhalily značný pokles ziskovosti společnosti, ale oznámení Elona Muska o novém cenově dostupném elektromobilu akcie nebývale podpořilo.

Publikováno
Šílenství? Čistý zisk Tesly klesl více než o polovinu. Akcie ale vyletěly o 10 %
Zdroj: Depositphotos.com

Tesla v úterý zveřejnila své hospodářské výsledky za první čtvrtletí letošního roku. Přestože ukázaly na pokles většiny důležitých ukazatelů, akcie šly v poobchodní fázi obchodování výrazně výše.

Elon Musk totiž oznámil, že dostupnější elektromobil uvede Tesla na trh dříve, než se původně očekávalo. Všichni však víme, jak to se sliby a plány Elona Muska bylo v minulosti.

První kvartál Tesly v číslech

Zpráva Tesly o výsledcích hospodaření odhalila zisk na akcii ve výši 45 centů na očištěné bázi, což je pod odhadem Wall Street ve výši 51 centů.

Navíc i tržby byly nižší, než se očekávalo (21,30 miliardy dolarů) oproti předpokládaným 22,15 miliardy dolarů.

Vykázané tržby byly výrazně nižší v meziroční srovnání (pokles oproti 23,33 miliardy dolarů), i ve srovnání s předchozím čtvrtletí (25,17 miliardy dolarů). Jedná se také o největší pokles tržeb od roku 2020, kdy klesly v souvislosti s pandemií.

Čistý zisk společnosti pak klesl o 55 % na 1,13 miliardy dolarů, z hodnoty 2,51 miliardy dolarů o rok dříve.

Spolu s 34% nárůstem kapitálových výdajů na 2,77 miliardy dolarů a posunem volného cash flow do záporných hodnot, kdy společnost vykázala deficit ve výši 2,53 miliardy dolarů, to nevykresluje nijak optimistický pohled.

Pozitivně se jevila pouze energetická divize společnosti s nárůstem tržeb o 7 % na 1,64 miliardy dolarů a tržby za služby a ostatní činnosti vzrostly o 25 % oproti stejnému období předchozího roku (na 2,29 miliardy dolarů).

Cena akcie, která v letošním roce ztratila přes 40 % (ke konci úterního obchodování) přesto v poobchodní fázi obchodování vyskočila o 10 % výš.

Akcie Tesla od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Komentáře k výsledkům a výhled

Během hovoru k výsledkům Musk sdělil plány na zahájení výroby nových modelů Tesla potenciálně již koncem letošního roku, což je optimističtější časový plán než dříve očekávaná druhá polovina roku 2025.

Ve snaze podpořit růst společnost urychluje uvedení nových, cenově dostupnějších modelů vozidel, které lze vyrábět na stejných výrobních linkách jako současnou flotilu.

Cílem je maximálně využít stávající výrobní kapacity a dosáhnout více než 50% nárůstu výroby ve srovnání s rokem 2023 před rozšířením výrobních kapacit.

Kromě navýšení kapacity bojuje společnost i s náklady, protože snižování cen elektromobilů na trhu pod tlakem čínských výrobců devastuje marže Tesly.

I proto Tesla nedávno oznámila významnou restrukturalizaci, kdy kromě odchodů 2 vysokých manažerů propustí i 10 % celkového množství zaměstnanců.

Musk ale v hovoru vyzdvihl investice do umělé inteligence a probíhající jednání s jednou z velkých automobilek o licencování jejího systému plně autonomního řízení (FSD). Společnost také přiznala, že celkové tržby zahrnují i odložené příjmy z předchozích prodejů FSD.

Poznámka

Chris Redl, analytik společnosti Siena Capital, který se zabývá automobilovým průmyslem, odhadl, že Tesla ve čtvrtletí uznala odložené příjmy z FSD ve výši přibližně 700 milionů dolarů, což představuje přibližně 4,3 % tržeb Tesly z automobilového průmyslu.

Firma nicméně také představila svůj opatrný výhled na zbytek roku 2024 a naznačila, že tempo růstu objemu prodejů může být výrazně nižší než tempo růstu dosažené v roce 2023.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎