Finex.cz logo
Menu
Finex » ETF » Aktivní ETF během zvýšené volatility na trzích válcují své pasivní protějšky

Aktivní ETF během zvýšené volatility na trzích válcují své pasivní protějšky

Aktivní ETF během zvýšené volatility na trzích válcují své pasivní protějšky
Zdroj: community.standardbank.co.za

Nedávná studie Morningstar odhalila, že aktivně řízené fondy dlouhodobě zaostávají za pasivními ETF. Správci fondů „okrádali“ své investory o výnos, neboť akciové trhy jako celek téměř bez zaváhání rostly téměř desetiletí, což nebylo úplně přívětivé prostředí pro „stock pickery“.

Aktivně řízené burzovně obchodované fondy (ETF) jsou však nyní na vzestupu díky trendu, který nás navrací ke kořenům investování. To, co před sto lety začalo s aktivně řízenými podílovými fondy, se nyní vrací v upřednostňování aktivně řízených ETF, která jsou v řadě ohledů mnohem efektivnějším investičním nástrojem.

Jen za poslední dva roky se množství aktivních ETF více než zdvojnásobilo, přičemž objem spravovaných aktiv se více než ztrojnásobil, uvádí Barron's. Ze všech ETF, která byla uvedena na americký trh mezi loňským a letošním rokem, byla více než polovina aktivně řízena:

379 představených ETF charakterizovala aktivní správa, což odpovídá téměř 60 % všech představených burzovně obchodovaných fondů. Rovněž se jedná o vyšší počet než všechna aktivní ETF uvedená na trh v předchozích 10 letech.

Tohoto trendu si rozhodně všimlo i odvětví podílových fondů, neboť největší giganti této oblasti, jako jsou T. Rowe Price, Fidelity Investments a American Century, uvedli na trh svá vlastní ETF, obvykle po vzoru úspěšných nabídek podílových fondů.

Přitažlivost ETF spočívá v jejich likviditě – lze je obchodovat podobně jako akcie, jejich dostupnosti a rovněž nižší nákladovosti. Velkou výhodou aktivně řízených ETF (která se v minulosti projevovala jako jejich hlavní nevýhoda) je jejich schopnost reagovat na změny na trhu, což je klíčová vlastnost, která je nejvíce patrná v době vysoké volatility.

Vzhledem k současným obavám z inflace, blížícímu se zpřísňování politiky Fedu a dalším faktorům se volatilita na trhu v posledních týdnech výrazně zvýšila. Jen pár z největších technologických společností, které v poslední době zažívají ústup, mají na trhy silný dopad – na přelomu září a října přitom byly ztráty pěti největších podílů v rámci indexu S&P 500 větší než ztráty samotného indexu.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 za posledních 6 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Aktivní manažeři na to reagovali snahou snížit investiční riziko a najít příležitosti v nižším ocenění některých akcií, to vše při snaze udržet kapitál svých fondů. V takovýchto dobách investoři často dávají přednost dobře zavedeným společnostem se solidní historií.

Například společnost T. Rowe Price, která až donedávna nabízela pouze aktivně řízené podílové fondy, v současné době nabízí pět aktivně řízených ETF pro investory, kteří chtějí investovat v prostředí rekordních objemů IPO, z čehož těží zkušení aktivní investoři.

Aktivní správa může v současné chvíli přinést zajímavý nadvýnos

David Eiswert, portfolio manažer společnosti T. Rowe Price, nedávno napsal odborný článek, ve kterém se zabývá cyklem akciových trhů a tím, kde se podle firmy trhy v současné době nacházejí. Likvidita, kterou prostřednictvím kvantitativního uvolňování na trhy dodával Fed, vede k prostředí s malým systematickým rizikem, a to jak nyní, tak potenciálně i v budoucnu, pokud úrokové sazby zůstanou nízké a pandemie bude nadále ustupovat.

V souvislosti s pandemií zaznamenaly mnohé z růstových akcií nebývalé zisky, které neztratily na dynamice ani v době, kdy bylo stále více pravděpodobné plné obnovení ekonomiky.

„Technologické mega-caps sesadily z trůnu základní spotřební zboží a veřejné služby jako zdroj defenzivního postavení na trhu. V těchto růstových oblastech jsme také mohli vidět výraznou aktivitu a růst fenoménu SPAC, počtu IPOs nebo rostoucího množství meme akcí," vysvětlil Eiswert.

Je to situace, která je podle Eiswerta nebezpečná a kde mohou skutečně vyniknout výhody aktivního řízení portfolia, které zajistí, aby se investovalo pouze do vhodně oceněných aktiv. Společnost T. Rowe Price se připravuje na scénář dalšího vývoje, v němž je nižší inflace než nyní, spojená s vyššími sazbami, které však stále zůstávají v blízkosti historických minim.

Tento scénář by mohlo přinést zpomalení čínské ekonomiky, zvýšení počtu případů covid-19 (což by působilo na zpomalení hospodářského oživení) a zlepšování funkčnosti dodavatelského řetězce. V tomto scénáři klesá současná inflace a růst ekonomiky se stabilizuje, což vytvoří prostředí, ve kterém se bude dařit aktivním investorům.

„Naším cílem je vlastnit akcie, u kterých máme přehled o zlepšujících se výnosech na základě ekonomických fundamentů, a zároveň se vyhýbat akciím, které přinášejí zbytečná rizika,“ řekl Eiswert.

Jak se k současnému vývoji na trhu postavíte vy? Přepnete z pasivního módu více k výběru jednotlivých akcií nebo si tuto „příležitost“ necháte raději ujít?

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo