Warren Buffett v minulosti prohlásil, že většině investorů bude dlouhodobě nejlépe vyhovovat, když budou pravidelně investovat do některého z ETF, které svým složením kopíruje index S&P 500. S celkovým výnosem 302 % za posledních 10 let a výnosem téměř 2 000 % za posledních třicet let se jeví tato možnost jako více než atraktivní.
Investoři, kteří jsou ochotni na druhé straně podstoupit větší investiční riziko, mohou ještě zlepšit svou celkovou výkonnost a dosáhnout zajímavějších výnosů než trh jako celek. Pojďme se podívat na tři způsoby, jak se investoři mohou dostat do pozice, která jim umožní překonat výkonnost indexu S&P 500.
1. Zaměřte se na podniky s nižší tržní kapitalizací
Jak název napovídá, index S&P 500 zahrnuje akcie 500 největších amerických společností. Ačkoliv se některým obrovským podnikům, včetně Applu a Amazonu, daří vzdorovat gravitaci a pokračovat v rychlém růstu tržeb navzdory své velikosti, menší podniky mají často jednoduší dosahovat výrazného růstu. Pokud již společnost dosahuje ročních tržeb ve výši desítek miliard dolarů, může se zdvojnásobení tržeb ukázat jako obtížný úkol.
Existuje však spousta mladých společností, které zdvojnásobí své tržby během několika let – nebo dokonce rychleji, a známky rychlé expanze se často promítají do silné výkonnosti akcií.
Investoři musí samozřejmě při investování do small-caps podstoupit i určité riziko navíc. Tyto podniky se obvykle nacházejí v dřívějších fázích růstu a mají menší konkurenceschopnost a schopnost přečkat nečekané problémy. Výhodou je, že úspěch jediné malé společnosti, která je dlouhodobě nesmírně úspěšná, může více než vynahradit nedostatečnou výkonnost akcií ve vašem portfoliu, které nesplnily očekávání.
Jak mohou investoři najít akcie s malou tržní kapitalizací, které budou přinášet velké výnosy? Vyplatí se zaměřit na silné podniky, které před sebou mají dlouhodobé příležitosti. Snadněji se to řekne, než udělá, ale vyplatí se prioritně hledat podniky s konkurenčními výhodami, které působí v odvětvích s příznivými dlouhodobými vyhlídkami růstu. Ne každá z vašich růstových akcií se osvědčí, ale i nalezení pár velkých vítězů může podstatně změnit výkonnost vašeho portfolia.
2. Vyhněte se trendovým akciím
Jedním z nejčastějších témat, které nakonec investorům spíše uškodí, než pomůže, je nakupování trendových akcií. Ty se v danou chvíli zdají velmi atraktivní, podobná investice se však v konečném důsledku jeví jako velmi krátkozraké rozhodnutí.
Příkladem tohoto jevu jsou meme akcie, jako například AMC, GameStop a BlackBerry. Je jistě vzrušující, když se proti velkými hráči shortované akcii postaví drobní investoři. Vyvolat short squeeze, který pošle její cenu vzhůru, je vrcholem odplaty.
Konečným výsledkem takového růstu je však situace, kdy skupina krátkodobě smýšlejících obchodníků vlastní nadhodnocenou akcii. Ta je navíc náchylná k velké vlně vybírání zisků a následnému výraznému propadu.
Oportunističtí obchodníci, kteří koordinovali short squeeze, zkrátka nebudou koordinovat spořádaný a spravedlivý prodej akcií. Nejdříve v tichosti uzamknou své zisky, což pravděpodobně vyvolá vlnu dalšího vybírání zisků, která stáhne akcie hluboko pod jejich nedávný cenový vrchol.
A to je jen jeden příklad nákupu trendových akcií. Můžete také naletět na dobře propagované příběhy, které nikdy neměly šanci se prosadit. Takovým příkladem může být Theranos, WeWork (který naštěstí nikdy nedostal šanci vstoupit na burzu), Groupon a možná dokonce i akcie Tesla.
Je to poměrně nudný přístup, ale portfolio osvědčených společností držených dlouhodobě vám dává mnohem větší šanci porazit trh. Snadno vydělané peníze a krátkodobá investiční strategie obvykle skončí tak, že zbohatne někdo jiný – na váš úkor.
3. Myslete na to, že porazit trh není snadné
Začínající investoři mohou být překvapeni, když zjistí, že většina profesionálních portfolio managerů nedokáže překonat benchmark (zmiňovaný index). Pravdou však je, že porazit trh je obtížné, zejména pokud se o to snažíte v kratších časových obdobích. Dvě z největších chyb, kterých se investoři mohou dopustit, jsou příliš brzký prodej růstové společnosti, která mění zavedené pořádky, nebo prodej kvalitní společnosti během burzovního krachu. Aktivní investoři mají tendenci dělat obojí.
Pokud si promluvíte s investory, kteří se v této oblasti pohybují již delší dobu, většinou vám řeknou, že jejich největší chybou byl příliš brzký prodej společností jako Facebook, Target nebo Starbucks. Všichni jsme lidé a psychologický faktor při investování může být často těžší než samotná analýza cenných papírů.
Pravděpodobně jste již slyšeli, že index S&P 500 dosahuje dlouhodobě v průměru výnosu kolem 10 %. Pro ilustraci, jak mocná je to hodnota, vezměte v úvahu pravidlo 72.
Pravidlo 72
V podstatě spočívá v tom, že vezmete číslo 72 a vydělíte ho ročním výnosem, abyste získali počet let potřebných ke zdvojnásobení vaší investice.
Při průměrném 10% výnosu by to znamenalo, že investor zdvojnásobí své peníze každých cca 7 let. Pokud budete s tímto výnosem investovat několik desetiletí a zároveň odkládat slušné procento svých příjmů, máte téměř jistotu, že se dříve nebo později stanete milionářem.
Slovo závěrem
Americký akciový trh je plný špatných společností, pochybných short-sellerů, redditových ziskuchtivých lumpů a všelijakých dalších negativ. Ale se všemi jeho negativy jsou pravidla hry nastavena ve váš prospěch. Máte-li ambice, můžete se pokusit porazit akciový trh.
Nedokážete-li si představit, že budete vybírat jednotlivé akcie, dejte přednost pasivnímu investování.
Investor, který nakupuje pravidelně akcie burzovně obchodovatelných fondů (ETF) nebo investuje prostřednictvím investiční platformy Portu, má stále slušnou šanci, že jeho výsledky budou lepší než u celé řady investorů. Navzdory faktu, že se mu nad indexem S&P 500 vyzrát nepodaří. A rozhodně na tom bude lépe než střadatel, který dá přednost klasickému spoření.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.