Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Změny v portfoliu Warrena Buffetta za 3Q 2021 – Nesedí na hotovosti, nýbrž se drží plánu

Změny v portfoliu Warrena Buffetta za 3Q 2021 – Nesedí na hotovosti, nýbrž se drží plánu
Zdroj: Qz.com

Již potřetí se vydáme zkoumat změny v portfoliu legendárního investora Warrena Buffetta. Novinové titulky zmiňovaly, že Buffett má na účtech velkou hotovost a vyprodává své pozice, protože očekává burzovní krach. To ale není úplně pravda. Buffett jednak potřebuje mít velkou hotovost k dispozici pro jištění svého fondu. Zadruhé, i když znovu převážily prodeje nad nákupy, celkový objem transakcí dosáhl 1,21 %. Z toho prodeje představovaly 1,18 %.

Změna je tedy v celkovém objemu portfolia malá na to, abychom mohli mluvit o výprodeji portfolia Berkshiru.

Kdo sleduje kroky Buffetta podrobně ví, že zatím celé obchodování v roce 2021 bylo defenzivní. Není divu. Indexy a velká část amerických akcií jsou na maximu, ale reálná ekonomika tomu neodpovídá. Americká burza se drží na rekordních na hodnotách díky kvantitativnímu uvolňování. Americkou ekonomiku trápí vysoká inflace a velký statní dluh. Řešením inflace je růst úrokových sazeb. To však způsobí automatické zvýšení nákladů na všechny dluhy včetně toho amerického. Prozatím tedy situace nemá řešení.

Z tohoto pohledu investor může sledovat i jak se naše ekonomika vypořádá se skokovým zvýšením sazeb. Česká ekonomika má přitom hned několik výhod, jako jsou nízká nezaměstnanost, průmyslový charakter země a v neposlední řadě relativně nízký státní dluh. V každém případě nás čeká velmi těžký rok 2022.

Buffett si to velmi dobře uvědomuje. Samozřejmě věrný své strategií se nikam nehrne a čeká, jak se situace vyvine. Pokud dopadne dobře, má ve svém portfoliu spoustu akcií, které budou z této situace mít prospěch. Pokud se naopak situace zhorší, má připravenou dostatečně velkou hotovost na nákupy. Takže jako obvykle vidíme, že lepší je mít plánů víc a nesázet na jednu kartu.

Stabilita fondu

Prvních 7 největších položek ve fondu zůstalo během třetího čtvrtletí beze změn. Největší část portfolia tvoří společnost Apple (42,78 %). Apple patří ke společnostem, o kterých se dnes mluví jako o nadhodnocených s nejistým výhledem. Ne, že by se dal očekávat zásadní propad, ale problémem Applu je jeho růst. Firma je navíc brzděna nedostatkem čipů. Otázkou je, zda si značka udrží punc výjimečnosti, za který jsou jeho zákazníci ochotni přeplácet její produkty. Cenu akcií posilují především spekulace o novém automatickém autě.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Apple! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

V každém případě platí, že kdyby se Buffett začal zbavovat akcií Applu mohli bychom si začít myslet, že krize je blízko. Zpráva o výprodeji Applu by srazila nejenom cenu akcií Applu, ale projevila by se jistě i na amerických indexech. Zatím ale není pravda, že by Buffett vyprodával své rodinné stříbro v předtuše blížícího se krachu.

Nákupy Warrena Buffetta: Víra v ropný průmysl

Pouze tři akcie stály Buffettovi za to, aby je přibral do svého elitního portfolia. První je ropná společnost Chevron. Nejednalo se o otevření nové pozice, ale přikoupení 28,7 milionů akcií této firmy. Podle všeho tento nákup ukazuje, že Buffett ropě věří. Minimálně v krátkodobém horizontu.

Načítání
Načítání
Koupit akcie CVX! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Hlavně změnil názor na tuto akcií, protože jak v první tak druhé čtvrtletí 2021 akcie Chevronu prodával. Opětovný nákup Chevronu naznačují, že se může jednat o krátkodobou spekulaci. Celý ropný sektor zažívá tučné časy a Buffett si nechce tuto příležitost ujít.

Novou akvizicí je společnost Royalty Pharma, která se specializuje na podporu výzkumu v oblasti biofarmacie a biotechnologií. V podstatě se jedná o spojující článek mezi akademickými výzkumnými týmy a velkými farmaceutickými společnostmi. Royalty Pharma hledá nadějné projekty a následně zabezpečuje jejich financování. Společnosti se, co do zvyšování obratu, daří. Za minulý rok vzrostl její obrat o 16 %.

Načítání
Načítání
Koupit akcie RPRX! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ani takový růst ale nestačí investorům pro její ocenění. Od prvního ledna 2021, tak společnost ztratila okolo 15 %. Nákup se Buffettovi vydařil, protože nakoupil přes 13 milionů akcí za cenu 36,14 dolarů za kus. Současná cena se pohybuje v pásmu 41 – 43 dolarů. V poslední době tuto firmu nakupoval i jiný větší investiční fond Viking Global investor, který nakoupil přes 4 miliony kusů této akcie.

Druhou novou akvizicí byla společnost Floor & Decor Holdings. Jak název napovídá, společnost se specializuje na prodej vybavení a dekorativních prvků do domácností. Společnost má v USA, kde je její primární trh, přes 147 obchodů. Buffett nakoupil přes 816 tisíc kusů za 120,79 dolarů. Což při současné ceně 135 dolarů byla jistě dobrá investice.

Zdroj: investing.com
Vývoj cen akcií Floor & Decor Holdings
Vývoj cen akcií Floor & Decor Holdings

Když se díváme na graf společnosti Floor & Decor Holdings, je jak z učebnice technické analýzy. Už od března 2020 jasná růstová tendence. Avšak Buffett nic neuspěchal a čekal dlouho s nástupem do této pozice. Můžeme tak pozorovat, že zkušený investor nemusí sázet na to, kdy chytne dno, ale hraje na jistotu. Mimo Buffetta akcie této firmy koupil nedávno další super investor Lee Ainslie, který si koupil přes 248 tisíc akcií. Tedy čtyřikrát méně než Buffett.

Prodeje Warrena Buffetta: Uzavírání pozic ve farmaceutickém průmyslu

Buffett prodal akcie celkem 11 společností. U tří se zbavil všech akcií a u devíti jen části vlastněného podílu. Stejně tak jako ve druhém čtvrtletí se Buffett zbavoval akcií navázaných na farmaceutické a lékařské odvětví. Prodal přes 4,2 miliony akcií Bristol-Myers, 6,1 milionu akcií AbbViee. Prodejem 9,1 milionů akcií společnosti Merck také uzavřel pozici v této firmě. Úplně se zbavil akcií též společnosti Liberty Global.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Merck! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Zajímavý byl obchod okolo společnosti Organon, kterou koupil ve druhém čtvrtletí, aby ji v dalším prodal. Tady vidíme, že i tak dlouhodobě orientovaný investor jako Buffett, umí udělat relativně rychlý obchod. Akcie Organonu pořídil za 30,26 dolarů za kus. Prodejní cenu ještě neznáme, ale ve třetím čtvrtletí se pohybovala mezi 33 až 36 dolary. To představuje zisk mezi 10 až 20 % za pouhé tři měsíce. Velmi dobrá investice.

Varovným signálem pro změnu paradigmatu mohou být malé výprodeje ve společnostech Visa a MasterCard. Elektronické platby zažily během koronaviru velkou expanzi. Je otázkou, jak velký růst mají tyto akcie ještě před sebou.

V každém případě Buffett na prodejích 425 000 kusů akcí Visa dobře vydělal, velkou část svého podílu totiž koupil, když se prodávaly za 50 dolarů/kus v letech 2013-2014.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Visa! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Znovu je tu dobrá lekce pro investora, protože Buffett se dokáže zbavit svých oblíbených zlatých vajec, pokud uzná, že našel čas k prodeji. Zejména drobní hráči, občas mají ke svým akciím emoční vztah. Akcie však nejsou lidé. Můžeme mít rádi nějakou značku, ale to neznamená, že bychom měli její akcie držet, pokud je výhodné je prodat.

Obdobný příběh můžeme sledovat u akcií MasterCard. Jejich největší část, 4 miliony kusů, nakoupil Buffett v prvním a druhém čtvrtletí v roce 2011 za cenu 25 a 30 dolarů za kus. O deset let později prodává 276 108 akcí, tedy 4,26 % své pozice, za desetinásobek ceny 347 dolarů za kus. Kdo si umí počkat, ten se dočká.

Načítání
Načítání
Koupit akcie MasterCard! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Co do objemu peněz tak největší prodej akcií byla společnost Charter Communication. Buffet prodal přes 19 % vlastněných akcií. To představuje asi milion akcí této společnosti. Tuto společnost Buffett nakupoval především v letech 2014 – 2016, kdy se její ceny pohybovaly v rozmezí 150 až 260 dolarů za kus. Nyní se cena pohybuje okolo 650-700 dolarů.

Načítání
Načítání
Koupit akcie CHTR! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!
Poznámka

Čtěte také: Více se o Warrenu Buffettovi a jeho investiční filozofii dozvíte v našich článcích o podmínkách, kdy prodává akcie, v jeho nejslavnějších citátech nebo jeho skálopevných pravidlech.

Otázka načasování

Při pohledu na to, jak pracuje Warren Buffett, jednání fondu přesně odráží charakter jeho zakladatele. Buffett je velmi zkušený starý muž, který se nenechává strhnout pěnou dní. Zatímco ostatní mluví o krachu a sledují každou tiskovou konferenci centrálních bank, Buffett postupuje podle předem daného plánu. Velmi pomalu uzavírá svoje pozice, a zároveň je velmi ostražitý a nežene se do nových příležitostí. Svoje nákupy dělá velmi opatrně a je schopný je rozložit do delší časové osy.

Právě odstup od aktuálního dění a dlouhodobý strategický plán jsou vlastnosti, které by se začínající investor mohl snažit napodobovat.

Líbil se vám tento článek?
17
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.