Hypoteční sazby rostou již čtvrtý měsíc v řadě, ale zájem o ně ze strany klientů bank neopadá. Naopak se jejich požadavky na výši hypotečních úvěrů stále zvyšují. Ve výsledku průměrná výše hypotéky vzrostla v porovnání s minulými lety o miliony korun. Odborníci předpokládají, že úrokové sazby porostou i nadále, a to na hranici 3 %.
Průměrná výše hypotéky roste
I přes nastalou situaci a nejisté vyhlídky do budoucna stále mají klienti bank zájem o hypotéky. U nich si půjčují mnohem vyšší peněžní částky než v minulých letech. K červnu letošního roku se průměrná výše hypotéky pohybovala okolo 3 161 080 korun, což je o milion více než v roce 2018.
Pro porovnání průměrná výše hypotéky mezi lety 2006 a 2018 vzrostla o pouhých 700 tisíc korun.
Za jejím růstem podle všeho stojí stále vyšší ceny nemovitostí, ale i zvýšená poptávka po stavebním materiálu, jehož ceny prudce vzrostly. Zvýšený zájem o hypotéky však může pramenit z toho, že mají Češi po dlouhém lockdownu řádně našetřeno a chtějí své úspory investovat do bydlení.
Vysoké hypotéky lidem nestačí
Vysoké hypotéky lidem nestačí a v některých případech budou mít velké problémy s konečnou dostavbou svých nemovitostí. Ceny stavebního materiálu stále rostou a není jasné, kdy se zastaví. Podle odhadů je tak například cena dřevostavby téměř o 50 % vyšší než v předchozím roce. Experti proto lidem radí, aby při sjednávání hypotéky počítali i s tímto faktorem a mysleli na finanční rezervu, která jim při dalším růstu cen může pomoci ufinancovat dostavbu jejich nemovitosti.
Hypotéky pomalu ale jistě zdražují
Hypoteční úvěrové sazby rostou již čtvrtý měsíc v řadě a aktuálně se pohybují okolo 2,5 %. Navýšení jsme mohli pozorovat například u Komerční banky, ČSOB či České spořitelny. Ke zvýšení základní úrokové sazby přistoupila v červnu i Česká národní banka (ČNB), která tak učinila poprvé od vyhlášení pandemie. K tomuto kroku ji přinutil především strach z růstu inflace, a tudíž i přehřátí české ekonomiky.
V porovnání s Evropskou unií se ČR podle průzkumu Moore Czech Republic pomalu řadí mezi deset zemí s nejvyšší průměrnou úrokovou sazbou u hypoték. Nejvyšší sazby přesahující 4 % můžeme najít například v Lotyšsku, Maďarsku či Rumunsku. Naopak nejnižší sazby lze pozorovat u zemí, které přijaly euro. Jednou z nich je i Finsko, kde si mohou lidé sjednat hypotéky s úrokem od 0,8 %. Na nízkou úrokovou sazbu ve výši 1,09 % láká i sousední Slovensko.
Úrokové sazby porostou i nadále
Zlaté časy pro klienty, kteří si chtěli sjednat hypoteční úvěr, jsou teď již pryč. I přesto mají ale stále možnost půjčit si peníze na vlastní bydlení za nižší úrokové sazby, než kterých se dočkáme v následujících měsících. Podle odborníků se však nemusíme obávat razantního růstu.
Ten by se měl totiž zastavit přibližně na hranici 3 %. Navíc je i možné, že by se rychlé zdražování mohlo v následujícím roce změnit na rychlé zlevňování a dosáhnout možná i svého minima z minulých let. Už teď je ale jasné, že růst úrokových sazeb povede k lepší nabídce nemovitostí a potenciálně ke snižování jejich cen, což může některým zájemcům o hypotéky hrát do karet.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.