Finex.cz logo
Menu
Finex » Půjčky a úvěry » Zájem o hypotéky neopadá. Lidé si naopak půjčují stále vyšší částky – jaký vývoj úrokových sazeb můžeme očekávat?

Zájem o hypotéky neopadá. Lidé si naopak půjčují stále vyšší částky – jaký vývoj úrokových sazeb můžeme očekávat?

Zájem o hypotéky neopadá. Lidé si naopak půjčují stále vyšší částky – jaký vývoj úrokových sazeb můžeme očekávat?
Zdroj: depositphotos.com

Hypoteční sazby rostou již čtvrtý měsíc v řadě, ale zájem o ně ze strany klientů bank neopadá. Naopak se jejich požadavky na výši hypotečních úvěrů stále zvyšují. Ve výsledku průměrná výše hypotéky vzrostla v porovnání s minulými lety o miliony korun. Odborníci předpokládají, že úrokové sazby porostou i nadále, a to na hranici 3 %.

Průměrná výše hypotéky roste

I přes nastalou situaci a nejisté vyhlídky do budoucna stále mají klienti bank zájem o hypotéky. U nich si půjčují mnohem vyšší peněžní částky než v minulých letech. K červnu letošního roku se průměrná výše hypotéky pohybovala okolo 3 161 080 korun, což je o milion více než v roce 2018.

Pro porovnání průměrná výše hypotéky mezi lety 2006 a 2018 vzrostla o pouhých 700 tisíc korun.

Za jejím růstem podle všeho stojí stále vyšší ceny nemovitostí, ale i zvýšená poptávka po stavebním materiálu, jehož ceny prudce vzrostly. Zvýšený zájem o hypotéky však může pramenit z toho, že mají Češi po dlouhém lockdownu řádně našetřeno a chtějí své úspory investovat do bydlení.

Vysoké hypotéky lidem nestačí

Vysoké hypotéky lidem nestačí a v některých případech budou mít velké problémy s konečnou dostavbou svých nemovitostí. Ceny stavebního materiálu stále rostou a není jasné, kdy se zastaví. Podle odhadů je tak například cena dřevostavby téměř o 50 % vyšší než v předchozím roce. Experti proto lidem radí, aby při sjednávání hypotéky počítali i s tímto faktorem a mysleli na finanční rezervu, která jim při dalším růstu cen může pomoci ufinancovat dostavbu jejich nemovitosti.

Hypotéky pomalu ale jistě zdražují

Hypoteční úvěrové sazby rostou již čtvrtý měsíc v řadě a aktuálně se pohybují okolo 2,5 %. Navýšení jsme mohli pozorovat například u Komerční banky, ČSOB či České spořitelny. Ke zvýšení základní úrokové sazby přistoupila v červnu i Česká národní banka (ČNB), která tak učinila poprvé od vyhlášení pandemie. K tomuto kroku ji přinutil především strach z růstu inflace, a tudíž i přehřátí české ekonomiky.

V porovnání s Evropskou unií se ČR podle průzkumu Moore Czech Republic pomalu řadí mezi deset zemí s nejvyšší průměrnou úrokovou sazbou u hypoték. Nejvyšší sazby přesahující 4 % můžeme najít například v Lotyšsku, Maďarsku či Rumunsku. Naopak nejnižší sazby lze pozorovat u zemí, které přijaly euro. Jednou z nich je i Finsko, kde si mohou lidé sjednat hypotéky s úrokem od 0,8 %. Na nízkou úrokovou sazbu ve výši 1,09 % láká i sousední Slovensko.

Úrokové sazby porostou i nadále

Zlaté časy pro klienty, kteří si chtěli sjednat hypoteční úvěr, jsou teď již pryč. I přesto mají ale stále možnost půjčit si peníze na vlastní bydlení za nižší úrokové sazby, než kterých se dočkáme v následujících měsících. Podle odborníků se však nemusíme obávat razantního růstu.

Ten by se měl totiž zastavit přibližně na hranici 3 %. Navíc je i možné, že by se rychlé zdražování mohlo v následujícím roce změnit na rychlé zlevňování a dosáhnout možná i svého minima z minulých let. Už teď je ale jasné, že růst úrokových sazeb povede k lepší nabídce nemovitostí a potenciálně ke snižování jejich cen, což může některým zájemcům o hypotéky hrát do karet.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 71 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo