Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zájem o hypotéky neopadá. Lidé si naopak půjčují stále vyšší částky – jaký vývoj úrokových sazeb můžeme očekávat?

Publikováno
Zájem o hypotéky neopadá. Lidé si naopak půjčují stále vyšší částky – jaký vývoj úrokových sazeb můžeme očekávat?
Zdroj: depositphotos.com

Hypoteční sazby rostou již čtvrtý měsíc v řadě, ale zájem o ně ze strany klientů bank neopadá. Naopak se jejich požadavky na výši hypotečních úvěrů stále zvyšují. Ve výsledku průměrná výše hypotéky vzrostla v porovnání s minulými lety o miliony korun. Odborníci předpokládají, že úrokové sazby porostou i nadále, a to na hranici 3 %.

Průměrná výše hypotéky roste

I přes nastalou situaci a nejisté vyhlídky do budoucna stále mají klienti bank zájem o hypotéky. U nich si půjčují mnohem vyšší peněžní částky než v minulých letech. K červnu letošního roku se průměrná výše hypotéky pohybovala okolo 3 161 080 korun, což je o milion více než v roce 2018.

Pro porovnání průměrná výše hypotéky mezi lety 2006 a 2018 vzrostla o pouhých 700 tisíc korun.

Za jejím růstem podle všeho stojí stále vyšší ceny nemovitostí, ale i zvýšená poptávka po stavebním materiálu, jehož ceny prudce vzrostly. Zvýšený zájem o hypotéky však může pramenit z toho, že mají Češi po dlouhém lockdownu řádně našetřeno a chtějí své úspory investovat do bydlení.

Vysoké hypotéky lidem nestačí

Vysoké hypotéky lidem nestačí a v některých případech budou mít velké problémy s konečnou dostavbou svých nemovitostí. Ceny stavebního materiálu stále rostou a není jasné, kdy se zastaví. Podle odhadů je tak například cena dřevostavby téměř o 50 % vyšší než v předchozím roce. Experti proto lidem radí, aby při sjednávání hypotéky počítali i s tímto faktorem a mysleli na finanční rezervu, která jim při dalším růstu cen může pomoci ufinancovat dostavbu jejich nemovitosti.

Hypotéky pomalu ale jistě zdražují

Hypoteční úvěrové sazby rostou již čtvrtý měsíc v řadě a aktuálně se pohybují okolo 2,5 %. Navýšení jsme mohli pozorovat například u Komerční banky, ČSOB či České spořitelny. Ke zvýšení základní úrokové sazby přistoupila v červnu i Česká národní banka (ČNB), která tak učinila poprvé od vyhlášení pandemie. K tomuto kroku ji přinutil především strach z růstu inflace, a tudíž i přehřátí české ekonomiky.

V porovnání s Evropskou unií se ČR podle průzkumu Moore Czech Republic pomalu řadí mezi deset zemí s nejvyšší průměrnou úrokovou sazbou u hypoték. Nejvyšší sazby přesahující 4 % můžeme najít například v Lotyšsku, Maďarsku či Rumunsku. Naopak nejnižší sazby lze pozorovat u zemí, které přijaly euro. Jednou z nich je i Finsko, kde si mohou lidé sjednat hypotéky s úrokem od 0,8 %. Na nízkou úrokovou sazbu ve výši 1,09 % láká i sousední Slovensko.

Úrokové sazby porostou i nadále

Zlaté časy pro klienty, kteří si chtěli sjednat hypoteční úvěr, jsou teď již pryč. I přesto mají ale stále možnost půjčit si peníze na vlastní bydlení za nižší úrokové sazby, než kterých se dočkáme v následujících měsících. Podle odborníků se však nemusíme obávat razantního růstu.

Ten by se měl totiž zastavit přibližně na hranici 3 %. Navíc je i možné, že by se rychlé zdražování mohlo v následujícím roce změnit na rychlé zlevňování a dosáhnout možná i svého minima z minulých let. Už teď je ale jasné, že růst úrokových sazeb povede k lepší nabídce nemovitostí a potenciálně ke snižování jejich cen, což může některým zájemcům o hypotéky hrát do karet.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.