Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

V čem tkví riziko bitcoinových futures?

Publikováno
V čem tkví riziko bitcoinových futures?

Spekulanti s bitcoinovými futures, které jsou vyrovnávány ve fiat měně, by mohli zaznamenat velké ztráty. Tvrdí to známý popularizátor kryptoměn Andreas Antonopoulos, dle kterého by k tomu mohlo dojít v případě další silného parabolického růstu mající znaky bubliny, podobně jako v roce 2017.

Obchodování s bitcoinovými futures vyrovnávanými ve fiat měně, konkrétně amerických dolarech, nabízí právě od roku 2017 například americké burzy CME a CBOE. V době přípravy těchto futures mělo mnoho obchodníků velká očekávání. Futures totiž byly jedním z prvních kroků proniknutí Bitcoinu a kryptoměn obecně do světa Wall Streetu a širšího povědomí institucionálních investorů.

Regulace trhu skrze futures

Zaznívaly však také kritické hlasy, které tvrdily, že Bitcoin žádné futures nepotřebuje a že sázení na pokles jeho ceny, tzv. shortování, může vlastně vést k faktickému snižování jeho ceny. Tento scénář se také naplnil, ač je diskutabilní, nakolik k němu futures přispěly.

Obchodované objemy totiž ve srovnání se spotovým trhem představují spíše jednotky procent.

Nyní Antonopoulos v rozhovoru datovaném 27. listopadu uvedl, že americké Ministerstvo financí se zastavením rychlého růstu ceny bitcoinu skrze bitcoinové futures v roce 2017 počítalo. V důsledku toho mělo urychlit přípravu na spuštění futures, aby tak reagovalo na tehdejší vývoj.

Vyváženější tržní prostředí

Dle Antonopoulose v tom není potřeba hledat žádnou konspiraci s tím, že se jedná o práci, která se od regulátora očekává. Tedy zamezení cenovým bublinám, které by mohly mít negativní finanční důsledky na investory, potažmo na ekonomickou stabilitu. Zároveň tím skrze futures dává prostor těm investorům a spekulantům, kteří bitcoinu nevěří.

„Trh složený pouze z osob, které bitcoinu věří, nebo alespoň těch, kteří jsou ochotni držet samotný coin, je velmi jednostranný. Nejedná se o opravdový trh s plnou likviditou.“

Antonopoulos také poukázal na eliminaci volatility ceny bitocinu skrze futures. Dále varoval, že pokud opět vznikne cenová bublina, mohou futures spekulanti sázející na pokles ceny bitcoinu zaznamenat velké ztráty.

Otázkou však je, nakolik jsou to právě tito spekulanti, kdo nyní určují sentiment trhu?

Bitcoinové futures získávají na popularitě

Jak jsme psali v jednom z našich rozborů, cena bitcoinu, respektive její pokles do značné míry koreluje s blížícím se datem vyrovnání bitcoinových futures. 2 roky po silném býčím trendu se tak cena přední kryptoměny nachází zhruba na 40 % historického maxima.

Poznámka

TIP: Rádi byste se o futures obchdování dozvěděli více? Přečtěte si naše shrnutí.

Navíc se zdá, že obliba bitcoinových futures roste a to jak těch vyrovnávaných ve fiat měně, tak i v samotném podkladovém aktivu, tedy bitcoinech.

Druhé jmenované je možné obchodovat na platformě Bakkt, kde objem v posledních týdnech rychle narostl. Obchodovány jsou tak denně kontrakty o celkovém objemu tisíců bitconu, resp. desítek milionů dolarů.

Objemy obchdoovaných bitcoinových futures na platformě Bakkt.
Objemy obchdoovaných bitcoinových futures na platformě Bakkt. Zdroj: Bakkt bot

Bakkt také potvrdil spuštění bitcoinových futures s vyrovnáním v amerických dolarech, ke kterému by mělo dojít 9. prosince. Bude se tak tlak na pokles ceny bitcoinu zvyšovat?

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Radek

Dobrý den, jak můžu získat ten bonus 10 dolarů a co je pro to třeba udělat? U coinbase myslím děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, Radku. Bonus 10 dolarů se vám u Coinbase připíše na účet automaticky hned co se registrujete a provedete nákup alespoň za 100 dolarů (v přepočtu cca 2300 Kč).

Vojtěch, Finex.cz