Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Kryptoměny » V čem tkví riziko bitcoinových futures?

V čem tkví riziko bitcoinových futures?

V čem tkví riziko bitcoinových futures?

Spekulanti s bitcoinovými futures, které jsou vyrovnávány ve fiat měně, by mohli zaznamenat velké ztráty. Tvrdí to známý popularizátor kryptoměn Andreas Antonopoulos, dle kterého by k tomu mohlo dojít v případě další silného parabolického růstu mající znaky bubliny, podobně jako v roce 2017.

Obchodování s bitcoinovými futures vyrovnávanými ve fiat měně, konkrétně amerických dolarech, nabízí právě od roku 2017 například americké burzy CME a CBOE. V době přípravy těchto futures mělo mnoho obchodníků velká očekávání. Futures totiž byly jedním z prvních kroků proniknutí Bitcoinu a kryptoměn obecně do světa Wall Streetu a širšího povědomí institucionálních investorů.

Regulace trhu skrze futures

Zaznívaly však také kritické hlasy, které tvrdily, že Bitcoin žádné futures nepotřebuje a že sázení na pokles jeho ceny, tzv. shortování, může vlastně vést k faktickému snižování jeho ceny. Tento scénář se také naplnil, ač je diskutabilní, nakolik k němu futures přispěly.

Obchodované objemy totiž ve srovnání se spotovým trhem představují spíše jednotky procent.

Kurz BTC
CZK
USD
EUR
BTC
Normální graf
Logaritmický graf

Nyní Antonopoulos v rozhovoru datovaném 27. listopadu uvedl, že americké Ministerstvo financí se zastavením rychlého růstu ceny bitcoinu skrze bitcoinové futures v roce 2017 počítalo. V důsledku toho mělo urychlit přípravu na spuštění futures, aby tak reagovalo na tehdejší vývoj.

Vyváženější tržní prostředí

Dle Antonopoulose v tom není potřeba hledat žádnou konspiraci s tím, že se jedná o práci, která se od regulátora očekává. Tedy zamezení cenovým bublinám, které by mohly mít negativní finanční důsledky na investory, potažmo na ekonomickou stabilitu. Zároveň tím skrze futures dává prostor těm investorům a spekulantům, kteří bitcoinu nevěří.

„Trh složený pouze z osob, které bitcoinu věří, nebo alespoň těch, kteří jsou ochotni držet samotný coin, je velmi jednostranný. Nejedná se o opravdový trh s plnou likviditou.“

Antonopoulos také poukázal na eliminaci volatility ceny bitocinu skrze futures. Dále varoval, že pokud opět vznikne cenová bublina, mohou futures spekulanti sázející na pokles ceny bitcoinu zaznamenat velké ztráty.

Otázkou však je, nakolik jsou to právě tito spekulanti, kdo nyní určují sentiment trhu?

Bitcoinové futures získávají na popularitě

Jak jsme psali v jednom z našich rozborů, cena bitcoinu, respektive její pokles do značné míry koreluje s blížícím se datem vyrovnání bitcoinových futures. 2 roky po silném býčím trendu se tak cena přední kryptoměny nachází zhruba na 40 % historického maxima.

Navíc se zdá, že obliba bitcoinových futures roste a to jak těch vyrovnávaných ve fiat měně, tak i v samotném podkladovém aktivu, tedy bitcoinech.

Druhé jmenované je možné obchodovat na platformě Bakkt, kde objem v posledních týdnech rychle narostl. Obchodovány jsou tak denně kontrakty o celkovém objemu tisíců bitconu, resp. desítek milionů dolarů.

Objemy obchdoovaných bitcoinových futures na platformě Bakkt.
Objemy obchdoovaných bitcoinových futures na platformě Bakkt. Zdroj: Bakkt bot

Bakkt také potvrdil spuštění bitcoinových futures s vyrovnáním v amerických dolarech, ke kterému by mělo dojít 9. prosince. Bude se tak tlak na pokles ceny bitcoinu zvyšovat?

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
0%
Cena
$60 724
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
0%
Cena
$3 968
Graf posl. 7 dní
Graf Binance Coin
Změna za 24h
0%
Cena
$480,5
Aktualizováno 23.10.2021 00:04

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Radek

Dobrý den, jak můžu získat ten bonus 10 dolarů a co je pro to třeba udělat? U coinbase myslím děkuji

Magazín Finex

Dobrý den, Radku. Bonus 10 dolarů se vám u Coinbase připíše na účet automaticky hned co se registrujete a provedete nákup alespoň za 100 dolarů (v přepočtu cca 2300 Kč).

Vojtěch, Finex.cz

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo